Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

Tryb bridge w Orange Funbox

Hej, jako założyciel tematu rzeki Szczęśliwy mężczyzna Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ? wrzucam pomysł utworzenia w Funboxie 3.0 trybu działania bridge - mostu, aby można było podłączyć własny router do Orange Światłowodu.

 

Dlaczego? Nie każdy chce i może zdecydować się na urządzenie skrojone przez operatora. Bardzo dużo osób zdecydowałoby się na Orange Światłowód, ale wciskane są im Funboxy bez wielu możliwości konfiguracji i nie decydują się na przyłączenie do Orange. Utworzenie trybu bridge w urządzeniu rozwiązałoby problem, a użytkownik miałby wybór - korzystać z trybu routera operatora czy korzystać z własnego sprzętu, a sprzęt operatora służyłby jako konwerter światłowód- skrętka.

22-11-2017 w Pomysły

 • 1

  Otwarty

 • 2

  Realizowany

 • 3

  Zrealizowany

Komentarze
Poziom 45, Pionier Misji

Tu są dwa pomysły, więc ciężko określić za czym się głosuje. Mój głos dotyczy tylko pierwszej części - trybu bridge.

22-11-2017

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@Piotrekk85 Nie mam pomysłu jak to wydzielić, może na razie usunąć? Miałem na myśli to, że gdyby wyszło, że nie można zaimplementować do Funboxa 3.0 tryb bridge, to niech Funbox 2.0+ONT lub sam ONT wejdzie oficjalnie do oferty urządzeń, a nie pokątnie.

22-11-2017

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy

@BORAX Napisz mi na PW co dokładnie, chcesz wydzielić jako osobny pomysł, to coś podziałam. Szczęśliwy mężczyzna

22-11-2017

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@Mikołaj, już zmieniłem. Teraz nie powinno budzić wątpliwości, że to jeden pomysł. Jedno z drugim jest ściśle powiązane.

22-11-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Zagłosowałem. Gorąco proszę o tryb bridge w Funboxie 2.0/3.0. Wcześniej byłem klientem UPC, gdzie za pomocą dosłownie 3 kliknięć mogłem ustawić trym bridge. U was się tego nie da zrobić. Ludzie mają własne, mocne routery, więc tryb bridge jest niezbędny dla zadowolenia użytkowników.

23-11-2017

Poziom 45, Pionier Misji

@BORAX: można i na dziś poprosić o lvb 1.1 tylko później pojawiają się problemy logistyczne bo sprzętu brak. Więc druga część nie ma sensu by była zgłaszana jako pomysł.

23-11-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Na pewno można wprowadzić tryb bridge do Funbox 3.0 - sprzęt na to pozwala - to tylko kwestia wyobraźni i wyjścia na przeciw oczekiwaniom klientów przez operatora usługi - zwyczajnie wystarczy nieznacznie zmodyfikować tzw. oprogramowanie układowe w/w urządzenia. Dziwi jedynie, że nie jest to dostępne od razu - to tylko świadczy o stosunku usługodawcy do swoich klientów i mam nadzieję, że to się zmieni z korzyścią dla klientów - wiem że to się zmienia, będąc klientem od ponad 10-ciu lat, ale szczerze mówiąc bezwładność tego procesu jest po prostu nie do przyjęcia...

Też zauważyłem, że treść pomysłu niepotrzebnie łączy 2-ie odrębne kwestie - skupmy się na istocie problemu, czyli trybie bridge, który jak wspomniałem, jest z punktu widzenia pionu technicznego Orange po prostu banałem - zwykła modyfikacja kodu firmware.

23-11-2017

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

Kurcze, nie mogę już edytować, ale napiszę PW do @Mikołaj z prośbą o wywalenie tej drugiej części.

23-11-2017

Zespół Nasz Orange

@BORAX tym pomysłem... i coraz bardziej zwiększającą się liczbą głosów rozwalasz system Bardzo szczęśliwy robot
@Mikołaj tera na krótkim urlopie, ale oczywiście poproszę Go - jeśli pozwolisz - o przekazanie szczegółów z PW, które do Niego wysłałeś. I to ja zajmę się edycją treści pomysłu, ok?

23-11-2017

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@Wiktor, nie musisz prosić @Mikołaj, niech odpoczywa 😉 Wysyłam do Ciebie takie samo PW.

23-11-2017

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Jestem za, sporo osób, które sam nawet znam, nie wzięło Orange, tylko konkurencje, bo nie mogli swojej sieci dobrze skonfigurować. Wprowadzić tryb bridge, jeszcze do tego odpłatne/msc stałe IP i będzie fajnie 😉

23-11-2017

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@-brtk- wrzucaj pomysł 🙂

23-11-2017

Poziom 18, Badacz Przestworzy

Ja w tej sprawie wysyłałem kilka maili i dzwoniłem na infolinię od momentu podpisania umowy półtora roku temu ale ważne ,że w końcu jest jakaś "oficjalna" inicjatywa.

Jeżeli chodzi o Mnie to wczoraj byłem na rozmowie z konsultantem na temat przedłużenia umowy w głównym punkcie Orange ,który rzekomo miał dla Mnie bardzo dobrą ofertę na przedłużenie umowy i przejścia na Orange Love.

Po jego obliczeniach okazało się ,że nie dość ,że bym stracił dwa internety mobilne to płaciłbym tyle samo więc na razie się wstrzymuję z podpisywaniem umowy a taki tryb mostu w FUNBOX 2.0/3.0 (ja mam tą pierwszą wersję) byłby nie złym wodzikiem dla Mnie.

Tak jak napisał użytkownik "brtk" wiele osób potrzebowało stałego zewnętrznego IP i aktywnego trybu BRIDGE w modemo-ruterach Orange więc głównym powodem nie podpisywania umowy był ich brak.

W moim przypadku przebolałem brak tych dwóch możliwości zastępując część rozwiązań VPN ale głównym powodem była możliwość łączenia usług gdyż mam kilkanaście numerów na siebie z dwoma internetami mobilnymi więc cena tutaj wpłynęła na mój wybór.

Z usług UPC może bym skorzystał ale zdrowo się na nich przejechałem jednak mam u siebie jeszcze możliwość podłączenia 900Mbits od dwóch firm z czego jedna na początkowym odcinku świadczy bezprzewodowo a potem jest światłowód no i druga to Netia.

Jeżeli tryb bridge miałby dostać tylko FUNBOX 3.0 ze względu na zastępowanie starszego modelu to i tak wszyscy dostają go przy podpisywaniu umowy Orange LOVE.

 

 

25-11-2017

Poziom 4, Obserwator Przestworzy

W obecnym mieszkaniu pojawiła się możliwość FTTH jednak od samego początku forsowałem zdanie, że nie chce mieć FunBox'a. Większość konsultantów oraz "ekspertów" zapewniało mnie, że można zrezygnować z FunBox'a i podłączyć swój ONT. Niestety realia są inne. Brak trybu bridge jest jednym z powodów dlaczego nie zdecyduję się na FTTH w tym momencie. Oczywiście można rozwiązać problem inaczej np. podwójnym NAT'em, ale samo istnienie podwójnego NAT'u jest już tak bez sensu, że szkoda zaczynać to konfigurować. 

Naprawdę nie mogę się nadziwić jak Orange wpadł na genialny pomysł, żeby ten funkcji nie było, albo nie było opcji zamówienia samego ONT. Przecież nie wszyscy klienci to zwykli ludzie, którzy przepustowość łącza kojarzą z przepustowością sieci WiFi. Niektórzy ludzie to pasjonaci lub profesjonaliści, którzy od swojej sieci domowej wymagają czegoś więcej np:

 • zaawansowanych reguł firewall'a
 • dowolności tworzenia reguł QoS
 • tworzenia tuneli VPN, GRE itp.

Już nie wspominając o tym, że Orange mogłoby zgodzić się na użycie własnych wkładek SFP dla GPON. Autoryzacja przecież w takich sieciach opiera się na MAC adresie oraz poświadczeniach autoryzujących (https://pierrekim.github.io/blog/2016-11-01-gpon-ftth-networks-insecurity.html)

Wątek na forum (https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=51177) pokazuje tylko, że zainteresowanie taką opcją jest i ludzie z dużym sukcesem wdrażali usługi Orange na własnym sprzęcie. 

Na obecny moment wybiorę UPC tylko i wyłącznie dlatego, że modem, który dostarczają, posiada tryb BRIDGE. 

26-11-2017

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy

Tryb bridge w routerach funbox 2 jak i 3 jest bardzo porządny. Operator nie bedzie miał najmniejszego problemu zeby go wprowadzić. Od kiedy na światełko w domu od Orange miłym dodatkiem byłoby postawienie własnego routera. Sprzęt od Orange jest mocno ograniczony.  Jestem jak najbardziej za!

26-11-2017

Poziom 45, Pionier Misji

Porządny?

26-11-2017

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Był głodny i zjadł literkę "a" i walnął byka z głodu, miało być "pożądany" 😉

26-11-2017

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

 Popieram z całego serca jako posiadacz sprzętu Ubiquiti, który niestety leży zapudełkowany w szafie, bo mam Funboxa 3.0. 😉

28-11-2017

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Oby jak najszybciej Orange to zrobił bo nie przedłużę umowy i odradzę światłowód wszystkim znajomym.

28-11-2017

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

Chyba rozwaliłem system. 

System pokazuje 25 głosów za trybem bridge. U siebie w powiadomieniach widzę 28 głosów. Czyżby jakiś limit ?

Zrzut ekranu 2017-11-28 o 23.36.34.png

 

@Wiktor @Mikołaj limity ??

28-11-2017

Poziom 45, Pionier Misji

Może ktoś cofnął głos?

28-11-2017

Zespół Nasz Orange

Jutro to z @Mikołajem sprawdzimy... Ale najprawdopodobniej jest tak, jak to zasugerował wyżej @Piotrekk85.

29-11-2017

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

 @Piotrekk85 raczej nie, ponieważ głosów przybywa a liczba pozostaje taka sama. Już powinno być 29.

29-11-2017

Poziom 45, Pionier Misji

@BORAX: masz rację. Bo na stronie głównej w sekcji "post miesiąca" wpis ma 29 polubień.

29-11-2017

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

Ja kliknąłem, było 28, po czym odświeżyłem i od wczoraj jest 25. 😉 

29-11-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Czyli "system" nie tak łatwo rozwalić. Kliknijcie 3 razy pod rząd w ten klik od głosowania i wszystko stanie się jasne - kolejna kompromitacja Orange...hehe. Emotikon: Mrugający

29-11-2017

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy

@BORAX rzeczywiście trochę "rozwaliłeś" system, liczba głosów wyświetla się już poprawnie - zachęcam do testowania.

Gratulacje pomysłu z taką ilością głosów 🙂

@Sławek_J, wybacz proszę niedogodności.

30-11-2017

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

@Piotrekjeżeli liczba głosów jest mała, to tylko dlatego, że żeby zagłosować musisz być zalogowany, a nie wszyscy założą login, ba mało kto znajdzie tą ankietę, ja mam 3x kablówka + rt-ac68u asusa i dopiero teraz mam lokal gdzie nie jest dostępna kablówka w mieście domyślnym, i muszę jakoś pogodzić Waszą miłość z zabawnym pudełkiem 3.0 od pomarańczy. FB3 nie ma procka, który by dał radę 80 Mbps szyfrowanego VPN, nie ma opcji łącza backup'owego. Ja rozumiem, że dla biznesmenów macie inne usługi, ale startujący sklep internetowy nie ma kasy na symetryczny gigabit z dobrym cir ...

BTW jak już będzie miał kasę, to i tak na rynku jest kilku isp z ciekawymi ofertami na 1 Gbps.

Orange z podstawową ofertą kierowaną dla gospodarstw domowych jest jaki jest i albo go Janusz z Grażyną biorą, albo nie, to głosowanie, jeżeli przyniesie rezultat, będzie dowodem, że można coś zmienić, jak się zmieni. Oprócz +30 do lansu, da to firmie orange więcej umów niż tu jest głosów, bo info o tym dotrze tzw. pocztą pantoflową do wielu osób, które pytane jaki internet wybrać, neostrady nie polecą komuś kto potrzebuje zaawansowanego routera.

 

 

03-12-2017

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Niestety obawiam się, że Orange ma klientów w głębokim poważaniu. Byłeś na tyle głupi (naiwny) żeby podpisać umowę to cierp przez dwa lata. Jak potem zrezygnujesz to następnych 40 000 000 Polaków (naiwniaków) czeka aż zostanie oszukanych. Poprawienie oprogramowania routera to nie jest jakiś wielki problem po prostu trzeba chcieć. 

04-12-2017

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Programiście trzeba zapłacić, a aby wyłożyli pieniądze, musi to być zrobione dobrze. Żadna ankieta nie odda tego, czy użytkownicy chcą bridge, czy nie. Ta opcja jest dla bardziej zaawansowanych osób, których jest wielka mniejszość. Po prostu jest to potrzebne, by nie blokować ludziom dostępu do własnych konfiguracji i by nie być uzależnionym od ich sprzętu.

04-12-2017

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Dla tak dużej firmy jak Orange to żaden wydatek. To przecież tylko dwa modele Funboxów do zmodyfikowania. Firma ASUS, której router posiadam (obecnie leży w szafie) potrafi kilka razy do roku wprowadzać usprawniony firmware. Zgadzam się, że ta ankieta nie wiele da. Ale pokazuje problem. Nie zgadzam się natomiast, że liczba zaawansowanych użytkowników jest aż taka mała. Poza tym jeden niezadowolony klient potrafi zrazić kilku następnych.

04-12-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@-brtk-  Gdyby tego użytkownicy nie chcieli, to by zapewne ten pomysł nie powstał - nie ma znaczenia ile osób - po prostu jest to naturalne zwrócenie uwagi ISP, czego użytkownicy oczekują w oprogramowaniu i urządzeniu, które ma wpływ na działanie ich sieci i wszelkich urządzeń do niej podłączonych. I trzeba niestety wciąż i ciągle o tym przypominać Orange, bo jak tu już niektórzy zauważyli, stosunek tej firmy do swoich klientów jest delikatnie mówiąc...beznadziejny...

04-12-2017

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Jak mogą, to taki mają stosunek. W USA by sobie na to nie pozwolili, a tu jest Polska.

04-12-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

No więc my użytkownicy też możemy określić swój stosunek do Orange...przy zawieraniu lub przedłużeniu umowy - każdy kij ma dwa końce. Na dłuższą metę żadna firma nie pozwoli sobie na taki stan rzeczy.

04-12-2017

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Orange to niestety firma francuska a jaki jest stosunek Francuzów do Polaków to doskonale widać. Przeciętny Francuz nie wie nawet gdzie leży Polska. Wiem co pisze bo spędziłem w tym kraju kilka lat. 

04-12-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

To bez znaczenia jaki jest stosunek F. do P. - wszystko na końcu przekłada się na kasę - a jak tej będzie mniej z powodu złego PR, to zapewne ktoś w zarządzie wyciągnie z tego wnioski. Póki co internet jako taki pozwala jeszcze w miarę swobodnie wypowiadać się na wszelkie tematy.

04-12-2017

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy

Teraz jest dobra okazja żeby zagłosować "nogami" przy okazji wyliczenia Universal Channel. Niestety ale konkurencja nie śpi i nie ma problemów ze sprzętem w trybie bridge. Niestety sa użytkownicy zaawansowani i tym tez należy się zainteresowanie. 

04-12-2017

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Zgadzam się na całe szczęście jest konkurencja. Na moim osiedlu Netia już też położyła światłowód.

04-12-2017

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Orange ma za duży monopol w kraju, odejście 1000 użytkowników nic im nie zrobi.

04-12-2017

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

Panowie i Panie, nie zebraliśmy się tu by narzekać, może ktoś utworzy osobny wątek, dla narzekających 😉

Głosujcie, a może stanie się cud, i firmware magicznej przemianie ulegnie ?

Francuzi, przynajmniej ci z zarządu orange, nie są przeciętni, wiedzą gdzie jest Polska, i ile muszą na niej zarobić by roboty nie stracić, o naszej sprawie imo zadecyduje jakiś nasz rodak, bo to raczej dość niski poziom decyzyjny. Orange nie ma właściwie monopolu, a dominującą pozycję na rynku, ma bo wielu ludzi podpisuje te papierki 🙂 Odejście 1000 klientów nie zrobi im dużej różnicy, ale dla niektórych ich konkurentów 1000 klientów może zmienić sporo, czyniąc ich jeszcze bardziej konkurencyjnymi, szczególnie w kwestii netu, bo ci od gsm i tak wrócą a odejdą inni 🙂

Zastanawiam się ilu z piszących w głównym wątku nie może odnaleźć tego głosowania, a ilu już dokonało swoich wyborów, i wrócą ponarzekać na braki za dwa lata jak umowa im się będzie kończyć ...

05-12-2017

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy

Panowie zgadzam się z @Użytkownik_pyta komentarze zaczynają mocno zbaczać poza temat samego pomysłu. Proszę skupmy się na przedstawieniu powodów dlaczego tak funkcja jest potrzebna i na wspieraniu tej idei. Komentarze spoza tej tematyki będą moderowane. 

05-12-2017

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

O powodach dlaczego należy wprowadzić funkcję bridge pisało już bardzo dużo osób. Ja też na ten temat umieściłem kilka postów. FB 2 i 3 są po prostu kiepskie.

1. brak zaawansowanych funkcji (VPN, kontrola rodzicielska, statystyka ruchu itd.),

2. kiepski firewall,

3. brak możliwości stworzenia sieci gościnnej,

4. bardzo słaba konfiguracja (CPU i RAM) uniemożliwiająca pociągnięcie kilku sesji,

5. wbudowany serwer DLNA również jest słabiutki mi. z powodu wymienionego w p.4.

05-12-2017

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@Mikołaj 

Ja dodam jeszcze kilka powodów za do listy @TNOrange

 

6. Brak możliwości skonfigurowania własnych DNSów na Funboxie - przypisane na sztywno (!) 

7. Brak różnych ciekawych funkcji, które oferuje sprzęt konkurencji, na przykład konfiguracja dwóch osobnych LANów 

8. Zabawne problemy z Funboxem w stylu "nie można ustawić zakresu DHCP, ponieważ na liście IP przypisanych na stałe znajduje się urządzenie z przypisanym adresem spoza wybieranego zakresu".
9. QoS! I od razu monitorowanie ruchu na bieżąco. O rzeczy typu DPI nawet się nie upominam, nie ma na to szans. 😉
10. Możliwość skonfigurowania dowolnego dynamicznego DNSa też by się przydała.
11. Na swoim routerze mam możliwość postawienia serwera (!) VPN.
12. SNMP - na przykład żeby sobie wrzucić statystyki i tak dalej na Grafanę.

Nie wspominając o najbardziej podstawowym powodzie – światłowód Orange to dosyć nowa usługa. Część użytkowników posiada swoje urządzenia, niektórzy mają sprzęty Ubiquiti, inni Mikrotiki, jeszcze inni mają nawet profesjonalny sprzęt Cisco albo własne routery z pfSense czy na VyOS i wykorzystywali go wcześniej z usługami innych dostawców. W tej chwili cały ten sprzęt leży i się kurzy przez nic innego jak brak trybu bridge. 

 

 

08-12-2017

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy

I taka merytoryczna dyskusja mi się podoba! Bardzo szczęśliwy mężczyzna

08-12-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Wydaje mi się osobiście, że kumulowanie wszystkich oczekiwań co do urządzenia Funbox X jest niepotrzebnym rozproszeniem aktualnego tematu/pomysłu. Przecież nikt chyba nie broni założyć swojego własnego tematu, w konwencji tego działu forum, który takiemu komuś da możliwość wyartykułowania swoich postulatów.

Krótko mówiąc - skupmy się na meritum sprawy - trybie bridge.

Jak to mówią - łapanie kilku srok za ogon może sprawić, że wszystkie odfruną...hehe.

Małymi kroczkami panowie i panie, bo zniechęcimy potencjalnie przychylne nam osoby (do tego pomysłu) spośród pracowników/osób decyzyjnych w f-mie Orange.

08-12-2017

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@Sławek_J

Ale Mikołaj postawił sprawę jasno:

 

Mikołaj napisał(-a):

Proszę skupmy się na przedstawieniu powodów dlaczego tak funkcja jest potrzebna i na wspieraniu tej idei.


To do spółki z @TNOrange wymieniliśmy co najmniej 13 powodów w związku z którymi Funbox nie spełnia naszych oczekiwań i dlatego właśnie potrzebujemy trybu bridge, żeby sobie po swojej stronie wpiąć dokładnie to, co spełni nasze potrzeby. Nikt nie oczekuje, że na podstawie tej listy Orange zacznie pracować nad tym, żeby z Funboxa zrobić od razu urządzenie klasy enterprise z firewallem bijącym na głowę rozwiązania Junipera i Cisco, z serwerem VPN i z Xeonem E5-2699v4 dla zapewnienia doskonałej wydajności. Jednak mimo wszystko, każdy z nas jest chyba świadomy, że w porównaniu do zwykłych użytkowników, których interesuje tylko konfiguracja plug'n'play jest nas zwyczajnie mniej, zatem Funbox jest li tylko i wyłącznie urządzeniem dla zwykłego użytkownika.

08-12-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Dodam jedynie w kontekście trybu bridge, co powinno jako minimum być dostępne dla użytkownika w firmware:

1) Dla większego bezpieczeństwa (zarówno f-my jak i userów) jedynie w formie automatyzacji istniejących skryptów, możliwość włączenia w gui zwykłego kliku wł./wył."tryb bridge"

  - mam tu na myśli, że istniejące skrypty/ew. sterownik musi uwzględniać możliwość ustawienia VLAN_ID - to jest w ogóle podstawa dla możliwości ustawienia prawidłowego połączenia się z internetem i tym samym uzyskaniem publicznego adresu IP na urządzeniach klientów, na z góry ustalonym wyjściu LAN z Funbox X (w tym trybie oczywiście drugie ustalone wyjście LAN musi obsługiwać dekoder tv, jak ktoś wykupił tą opcję) - w obecnym firmware prawdopodobnie nie jest to nawet zaimplementowane (a raczej nie w pełni).

2) zmiana w Funbox 3 procedury automatycznego generowania hasła na możliwość wpisania otrzymanego od firmy (jeżeli robimy to po zakupie usługi pierwszy raz - podanie istniejących haseł i/lub wygenerowania nowych dla obecnych klientów) - na tą chwilę nie ma w ogóle dostępu do tego hasła - niezbędne do konfiguracji połączenia na swoim urządzeniu.

3) możliwość zmiany/ustawienia własnych serwerów DNS (generalnie przejście na czysty DHCP, jak chyba obecnie we Francji, rozwiązało by sporo problemów automatycznie, ale zdaje sobie sprawę, że nie jest to ani łatwe, ani szybko możliwe do osiągnięcia i wiązałoby się ze sporymi nakładami w istniejącą infrastrukturę - to już chyba zbytnie ingerowanie w politykę f-my)

4) automatyczne wyłączenie wszelkich możliwych filtrów/pozostałości po regułach firewall'a w chwili włączania trybu bridge - po prostu czysty przelot przez urządzenie publicznego adresu IP.

 

I to uważam za minimalne minimum, które spełni w zupełności wymogi tzw. "trybu bridge", zgodnie z z postulatami autora pomysłu.

Reszta uwag co do oczekiwań zawartości firmware proponuję ująć w innych tematach/pomysłach.

 

PS:

Swój pogląd uważam za czysto pragmatyczny - nie twierdzę, że nie można prosić/starać się o więcej, ale od czegoś trzeba zacząć - czegoś możliwego do osiągnięcia w krótkim czasie, z możliwie niskim zaangażowaniem czasu i środków f-my Orange.

Poza tym nie po to mamy swoje własne urządzenia/routery, by nie móc zapewnić sobie możliwości instalacji/konfiguracji dodatkowych usług/oprogramowania - byłoby nieźle, gdyby co bardziej znane funkcje/usługi były już dostępne w naszych Funbox'ach, ale na tą chwilę nie jest to priorytet.

Więcej chyba nie ma co o tym pisać - wszystkie postulaty są już postawione przez rzesze userów w tym i innych tematach ( np. tu: https://nasz.orange.pl/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/Modemy_routery_i_inne/thread-id/1562/page/1 ) na tym forum. Teraz tylko pozostaje nam informować i namawiać znanych nam userów "światła" w Orange, by poparli ten pomysł...i mieć nadzieję, że..."piekło na chwilę zamarznie" ( Emotikon: Bardzo szczęśliwy ) .

09-12-2017

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Ja cały czas nie mogę tego zrozumieć. Ludzie piszą od dłuższego czasu o problemie. Rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy wprowadzić niewielką poprawkę do firmware i gotowe. Każda szanujący się operator nawet osiedlowe sieci mają takie rozwiązanie. A taka wielka firma jak Orange po prostu zlewa ludzi. W ten sposób nie buduje się zaufania i dobrego piaru.

11-12-2017

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@TNOrange

Mi to w dziale technicznym wyjaśniono mniej więcej w ten sposób (jest to moja niedoskonała i subiektywna interpretacja dyskusji, więc proszę się zbyt mocno na tym nie opierać), że krótko mówiąc polskie władze/dział techniczny/itd. tej firmy nie mogą zrobić nic bez zgody centrali i decyzji zarządu właściciela, tzn. Francuzów. Zgłoszono już takie zapotrzebowanie na rozwiązanie tego i kilku innych problemów - i czekamy podobno wszyscy na decyzję zarządu głównego właściciela Orange. Według moich przypuszczeń powstanie działu "prośby" na forum jest właśnie swoistego rodzaju ankietą (oprócz tych telefonicznych), czego klienci najbardziej potrzebują w urządzeniach ISP.

12-12-2017

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

I co z tym trybem bridge ?????????

Z każdym miesiącem ponoszę coraz większe straty.

03-01-2018

Poziom 3, Obserwator Przestworzy

Brak trybu bridge dla FB3.0 = brak umowy na 6x 600mbit swiatlowodu. Ale Orange to bogata firma i nie potrzebują ani moich pieniędzy ani pieniedzy moich znajomych.

12-01-2018

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

 @psgpol ja bym brał Funbox 2.0 + ONT jako nawet lepsze rozwiązanie niż FB3.0 + Bridge. Do ONT podpinasz jaki chcesz router i działa doskonale.

12-01-2018

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@BORAX Najpierw musisz mieć taką możliwość - ja próbowałem, nie mam takiej opcji. A bardzo bym chciał. 😉

14-01-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Skoro Orange nic nie chce zrobić to zostaje UOKiK. Ja już mam serdecznie dosyć. Gdy rozmawiam na Skype zainstalowanym na telefonie to muszę stać metr od routera żeby nie przerywało. Drukarka działająca na WiFi ciągle gubi zasięg (stoi 4 metry routera) w wyniku czego mam już całą ryzę kartek wydrukowanych w części. Nie mam zresztą już siły pisać więcej, ile w ciągu krótkiego użytkowania internetu poniosłem strat. Orange jest to najdroższy dostawca internet w moim życiu.

 

14-01-2018

Poziom 45, Pionier Misji

@TNOrange: a może podać co w tym pomyśle lub braku jego realizacji może być skierowane do UOKIK? przecież to nie są usługi powszechne...

14-01-2018

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

Pisałem o tym na fanpage Orange, Odpowiedz jest skandaliczna. Pisałem też o tym pomyśle i wstawiłem link do niego. 

 

Proszę o włączenie się do dyskusji z Orange na ich Fanpage.

https://www.facebook.com/orangepolska/posts/1781858038500419

14-01-2018

Poziom 45, Pionier Misji

@Wyros: co jest skandalicznego w tej odpowiedzi? Nie ma żadnego musu prawnego by operator oferował routery z trybem bridge. Ważne, abyś o tym został poinformowany przed zakupem usługi (a nie po). Po to chyba powstał ten pomysł aby zmienić, ale nie są to procesy krótkotrwałe, niedługo pewnie trafi do sprawdzania bo już 30 dni ma. A co z realizacją? To już ktoś z Orange powinien się ustosunkować.

14-01-2018

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

Dla mnie jest skandaliczna. Pisze o problemie a Oni wypisują jakieś bzdury jaki to funbox jest wspaniały. Nie wspomnę już że wg mnie jest to ograniczanie dostępu do internetu. Skoro nie mogę użyć innego sprzętu a co za tym idzie uruchomić np usługi bezpiecznego VPN-a to nie mówimy tu o dostępie do internetu tylko ewentualnie dostępie do internetu według Orange. 

14-01-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Da się załatwić ont oddzielne i funboxa 2.0 do tego, tylko trzeba takie coś potrafić wyegzekwować. Wtedy chowasz do szafy funboxa i podłączasz jaki chcesz router, który będzie spełniać twoje wymagania (oczywiście, musi obsługiwać vlany).. I takie rozwiązanie będzie lepsze od trybu bridge, które jak wprowadzą, to będzie po prostu dobrym dodatkiem dla bardziej zaawansowanych osób.

 

 

14-01-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@-brtk-Nie rozumiesz, że o funbox 2.0 i ONT wszyscy w tym temacie/prośbie są świadomi/wiedzą o tej funkcjonalności ? Nie chodzi o funbox 2.0 tylko o funbox 3.0 i konieczność wprowadzenia stosownej modyfikacji w/do firmware tego urządzenia - bo to że sprzęt na to pozwala, wiadomo od początku.

14-01-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Rozumiem i wiem, że jeżeli Orange takie coś wprowadzi, to tylko z dobrej woli, bo nic nie musi. Macie sprzęt, działa, chcecie bardziej zaawansowanie zarządzać siecią domową, piszcie, dzwońcie, proście orange, uargumentujcie to, dadzą wam bez problemu wtedy ont + funbox 2.0.

 

Więc skończcie straszyć ich, tylko zacznijcie działać w temacie oddzielnego ont.

14-01-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@-brtk-Więc nie siej wrogiej propagandy i nie uszczęśliwiaj na siłę kogoś kto konkretnie oczekuje konkretnej reakcji firmy na konkretną prośbę części użytkowników - wiemy że tak można zrobić, ale zwyczajnie większość tego nie chce w tej postaci chociażby ze względu na dodatkową plątaninę kabli, czy też większą  zajętość wolnego miejsca, itd./itp.

14-01-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Nie masz żadnej dodatkowej plątaniny kabli przecież? Dając tryb bridge w funboxie 3.0 będziesz miał więcej kabli jak w ont + własny router i dodatkowo większe pudło, jakim jest funbox 3.0, a ont samo jest malutkie. Więc w opcji ont + swój router masz mniej jak w opcji funbox 3.0 (bridge) + własny router podłaczony do niego, bo po to jest ten tryb bridge.. Więc wszystko jest odwrotnie jak piszesz @Sławek_J na korzyść opcji z oddzielnym ont..

 

Wprowadzą tą opcję, to wprowadzą, jak nie, to jest opcja z ont, a jest tak mało użytkowników to potrzebujących, w porównaniu do tych co im wystarczy funbox 3.0 opcji routera, że każdy może sobie takie coś wyegzekwować. I żeby nie było, ja dałem kciuk w górę temu pomysłowi i jestem za, ale jakoś nie ciśnie aż tak bardzo na nią, bo jest alternatywa do załatwienia. Ja kończę już pisać tutaj i czekam aż po prostu za to się wezmą.. 😉

14-01-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

ehh @-brtk- ...napisałem o tych kablach tylko przykładowo - wiadomo że chodzi o te "itd./itp.". Poza tym nie chcę i nie mam ochoty umawiać się na kolejne wizyty "wybitnych monterów", którzy jak w moim przypadku doprowadzili tylko do uszkodzenia drogiego kabla hdmi, itd.

Dla mnie sprawa jest prosta - technologia na to pozwala, więc niech to będzie dostępne (bo może, jest oczekiwane i powinno być dostępne)...i tyle.

14-01-2018

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

Nie chodzi o to żeby prosić się orange o dostarczenie funbox 2. Prowider ma dostarczyć INTERENT w postaci styku ethernet a nie w postaci jakiejś wykastrowanej pseudousługi. Nikt tu nikomu łaski nie robi. Orange sam się tylko ośmiesza takim podejściem. 

14-01-2018

Poziom 45, Pionier Misji

To nie kupuj Neostrady, są inne opcje dostępu do internetu w Orange.

14-01-2018

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

Post nie dotyczy tego czy kupie czy nie kupie tylko brakach w tej usłudze.

PS Sam podejmę tą decyzje bez Twoich rad. 

14-01-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

@Wyros no nie chodzi o dostarczenie Funboxa 2.0, masz rację.. Chodzi o to, by dostarczyli oddzielne ONT i Ty sobie podłączasz pod to router jaki tam chcesz i konfiguracja jego jest w twoim zakresie. Funboxa 2.0, którego dostajesz razem z ONT, chowasz do szafy. Wasze argumenty tutaj są inwalida, owszem, fajnie jakby wprowadzili taki tryb bridge, ale dla tych co chcą na już jest alternatywa, więc zamiast żalić się na forum, byście wystosowali prośbę o te ONT oddzielne i je dobrze uargumentowali, wtedy macie takie ONT oddzielne w kieszeni... Więc jak wprowadzą bridge to dobrze, ale nie jest jakieś "must have".

 

PS. teraz już na prawdę nic tu nie piszę 😛

15-01-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@-brtk-Idąc Twoim tokiem rozumowania na temat ewentualnego otrzymania samego ONT - to jest raczej za mało. Co w sytuacji gdy nasz sprzęt nie będzie jednak chciał współpracować z owym ONT (i nie piszę tu tylko o nieumiejętności konfiguracji)  - będziemy co chwilę zmieniać zdanie jak niezdecydowany nastolatek, zawracać gitarę ISP oraz prawdopodobnie narażać się na niepotrzebne i dodatkowe koszty ewentualnej, kolejnej wymiany sprzętu ?

Dlatego najprostszą i najpewniejszą metodą jest opcja w firmware (szczególnie w funbox3, chociaż w funbox2 też nic nie stoi na przeszkodzie by to dodać do firmware) - gdy nie damy rady tego włączyć, bo np. na daną chwilę nasz sprzęt nie pozwala na ten tryb pracy, to po prostu wracamy do podstawowej konfiguracji w funbox-ie i po problemie. Gdy znajdziemy odpowiedni sprzęt i nadal ta funkcja jest dla nas istotna z innych względów, niż tylko "must have", to ponawiamy włączenie trybu bridge i tym razem bez problemu zaczyna to działać - kłopot z głowy.

Przynajmniej taki typ dostępu do funkcjonalności "tryb bridge" wydaje się najbardziej racjonalny - zarówno dla firmy, jak i klientów (nawet tych mniej kumatych).

15-01-2018

Poziom 3, Obserwator Przestworzy

Panowie, śledzę ten temat bo właśnie doczekałem się tych czasów kiedy to chcą mi zamontować światełko i oczywiście dla mnie tryb bridge to podstawa albo tylko ONT. I mam w związku z tym takie pytanie, czy jest opcja obsługi innego ONT? ktoś to próbował czy da się? Są dostępne ONT w standardzie GPON za stówkę na Alle... tylko czy to zadziała? Bo mam zagwózdkę czy jest sens pchać się w światło mając Neo gdzie mam 80Mbit/s i się później wykłócać z Orange.

15-01-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Problem polega na tym, że internet to jedno a sieć domowa to drugie. Orange daje nam możliwość korzystania z internetu tylko poprzez Funbox i w ten sposób nas ubezwłasnowolnia. Funbox jako router zarządza naszą siecią domową i w tej roli nie zaspakaja zaawansowanych użytkowników. Jest to router o bardzo słabych parametrach i możliwościach. Dlatego napisałem wcześniej, że sprawa nadaje się dla UoKIK. Operator nie może narzucać użytkownikowi takich rzeczy. To tak jak byśmy podpisali umowę na telefon i mogli korzystać tylko z jednego modelu smartphone. Ja podpisałem umowę na internet i mam prawo korzystać z takiego routera jaki mi się podoba.

15-01-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

No nie da się nic nie napisać, bo ludzie nie czytają co sie pisze.. Moze napiszę wiekszymi literami, to zauważysz @TNOrange?

 

Załatw sobie od Orange oddzielne ONT i podłącz sobie jaki chcesz router do niego, obsługujący vlany i konfiguruj sobie go jak chcesz. Funboxa 2.0 schowaj do szafy. I nie pisz że się nie da, dla chcącego nic trudnego.

 

 

 

15-01-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@-brtk-a Ty nadal jak maniak z ideą uszczęśliwiania innych na siłę - nie rozumiesz, że ludzie nie chcą brać kolejnego urządzenia/zamieniać/itd. tylko w myśl tezy @TNOrange (oraz tej debatowanej tu prośby) chcą po prostu mieć urządzenie takie, które umożliwia pełną swobodę dostępu do internetu (w takiej postaci jak danej osobie/klientowi odpowiada) oraz pełny nadzór nad swoją siecią lokalną (bez żadnych kompromisów - bo mają do tego po prostu prawo) - to co oferują funbox-y nie mieści się w żadnych standardach powszechnie stosowanych u konkurencji, a żeby daleko nie szukać nawet UPC od razu to zrozumiało - wystarczy zauważyć jak się konfiguruje najnowszy ConnectBox i jakie posiada funkcje...

Ogólnie to bym zamknął całe to nieporozumienie w odgórnej tezie dotyczącej kapitalizmu i wolnego rynku - dostarczyciele usług są dla klientów (jak sumiennie i w terminie płacą), a nie odwrotnie, i klient zawsze ma rację.

To, że francuscy "towarzysze" nadal widzą/traktują polskich klientów jak ciemny lud to ich problem - nie Polaków, wolnych ludzi żyjących w demokratycznym kraju i oczekujących, że płaci się za coś, a nie za "świecidełka" (jak Indianie Kolumbowi..hehe...albo jak z głośną ostatnio aferą z tymi nieszczęsnymi helikopterami bojowymi, co nie chcą latać bezawaryjnie oraz bez konieczności częstego, nieopłacalnego serwisu)...

Wiem, że to nie na temat ale tylko nadmienię, że Orange znów "wybitnie zapunktowało u klientów" przywracając haracz/opłatę za połączenie z Biurem Obsługi Klienta - wszystko zmierza w tylko jednym kierunku...

15-01-2018

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@ProV, nie ma opcji innego ONT. Urządzenie ONT, które jest dostarczane do Funboxa 2.0 jest dobre, nie ma sensu go zmieniać.

15-01-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Tu już czysty populizm.

15-01-2018

Poziom 3, Obserwator Przestworzy

@BORAX ja Cię bardzo dobrze rozumiem, zapytałem się tylko o to czy jest możliwa inna opcja niż ten dobry ONT od Orange. Chodzi o to, że muszę się prosić, uzasadniać swoją potrzebę i udowadniać im ( co to jest jakiś Sąd?) że potrzebuję osobno ONT i Funboxa 2.0 (do szafy), zamiast ich super nowoczesnego Funboxa 3.0. Jeśli byłaby alternatywa kupna sobie prywatnego ONT to szczerze wolałbym dać te 100zł i się nie prosić i liczyć na łaskę, że albo dadzą albo nie, uzależnione od czyjegoś widzimisię. Chodziło mi o np. Netis GP8501. (Mam nadzieję, że moderator mi nie wykasuje nazwy tego ONT, o który się pytam 🙂 ). I proszę tylko o odpowiedź, nie szykanujcie i nie mordujcie za zapytanie :).

15-01-2018

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

Wpinanie własnego ONT to słaby pomysł i rozumiem operatora że się na to nie zgadza. Dla klienta końcowego standardem jest ethernet. ONT dostarcza (i dobrze) operator bo to nie jest tak proste jak w ethernet i przy złym dobraniu onta może uszkodzić urządzenia (GPON) Po stronie operatora. W grę wchodzi wiele parametrów jak długość fali nadawania i odbierania, móc, czułość

15-01-2018

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@ProV, tak jak @Wyros napisał.

Poza tym nie musisz uzasadniać, udowadniać nic. Po prostu powiedz konsultantowi w salonie, niech wpisze w zaleceniach Funbox 2.0 + ONT. Przy potwierdzaniu instalacji przez techników lub gdy technik zadzwoni, że jedzie to powiedz mu, że chcesz Funbox 2.0 + ONT. Jeżeli będą mieli w magazynie, to przywiezie...jeżeli przyjdzie z FB3.0 po prostu odmów instalacji z FB 3.0.

16-01-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

-brtk- 

ja poprosiłem o Funboxa 2 ale mój router (z wyższej półki) nie chciał działać z modemem ONT. Może to wina routera a może zbyt mały poziom mojej wiedzy. Ale nie każdy człowiek musi być informatykiem. Monterzy przysłani przez Orange nie chcieli mi pomóc, po rozmowie z nimi stwierdziłem, że poziom ich wiedzy jest bardzo niski. Nie każdy człowiek ma czas i wiedzę żeby się bawić w takie rzeczy, a skoro płacę za usługę to mam prawo wymagać.

19-01-2018

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

ONT to nie modem tylko konwerter sygnału

Na routerze musisz zrobic autoryzację ppoe

19-01-2018

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

PPPoE i VLAN od strony WAN, niewielka część routerów konsumenckich pozwala ustawić VLAN. Technicy mają za zadanie zainstalować usługę w maks. 3 godziny. 

Osoba, która przywozi meble też ich nie wniesie lub nie pomoże skręcić.

20-01-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

To forum nie dysputa natury filozoficznej. Jak napisałem, nie każdy jest informatykiem i ma czas na zabawę, a firma ma obowiązek zastosować takie rozwiązania żeby przeciętny człowiek dał sobie radę. 

20-01-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Jeśli decydujesz się na własny sprzęt, to nie oczekuj żeby operator zapewniał zgodność i wsparcie z każdym sprzętem na rynku. Tak samo x lat temu była jałowa dyskusja czemu przy ADSL TP korzystała z Anexu A a kablówki z Anexu B. Każdy operator ma prawo do wyboru własnej technologii. Ważne jest być specyfikację poznał przed zakupem.

20-01-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

No właśnie w tym problem, że zarówno pracownicy salonu Orange jak i ekipa montująca zapewnili mnie że fanbox ma funkcje bridge. Co się okazało kłamstwem.

 

Właśnie ze względu na różne standardy potrzebna jest funkcja bridge. W ten sposób chyba wracamy do meritum tego forum.

 

Zdaje sobie sprawę, że firma Orange ma mnie i wiele osób z podobnym problemem w głębokim poważaniu, dlatego po zakończeniu umowy ja, moja rodziny oraz firma nie zwiążę się już nigdy z Orange.

21-01-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Jeśli ktoś Ci taką deklarację złożył i możesz to udowodnić, to złóż odstąpienie od umowy powołując się na przepisy kodeksu cywilnego.

21-01-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Piotrekk85, ja nie nagrywam rozmów dyktafonem. Kto się teraz do tego przyzna. Zresztą ta dyskusja idzie w niewłaściwym kierunku. Tryb bridge jest łatwy do wprowadzenia w routerze i rozwiązuje wszystkie problemy. Wystarczy żeby firma Orange słuchała klientów.

23-01-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Wg mnie jest to trudne. Wgranie takiej aktualizacji pociągnie za sobą ileś kosztów. Nie licząc kolejnych zgłoszeń rzekomych problemów z internetem przez użycie routerów z Azji bez certyfikatu czy homologacji.

23-01-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

To niech wgrają aktualizację tylko tym osobom, które wyrażą chęć poosiadania w Funbox 3 trybu bridge.

24-01-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

To też nie głupi pomysł, np. w UPC w ich niesamowitym Compalu przy configu ipv6 nie ma trybu bridge, a prosząc o wgranie configu ipv4, ten tryb tam się pojawia.

 

 

24-01-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Zakładam, że z trybu bridge skorzysta tylko kilka procent zaawansowanych użytkowników. Dla przeciętnego Kowalskiego, który używa internetu do przeglądania  facebooka i poczty funbox wystarczy. Wystarczy przy aktywacji trybu bridge dopisek, że w tym przypadku Orange nie bierze odpowiedzialności za problemy. Można też zastosować rozwiązanie TheKolaNN, chociaż sama opcja trybu bridge nie oznacza, że pojawią się jakiekolwiek problemy. Zakładam, że bardzo dużo ludzi nigdy nie zajrzy do strony konfiguracyjnej funboxa.

25-01-2018

Poziom 3, Obserwator Przestworzy

Ehlo.

 

Ciągle nie ogarniam śmiechem tej sieci. Wiem, że brzmi to jak tani trolling, ale umówmy się, że dla dostawcy w zasadzie żadnym problemem jest czy będzie to FB3 czy najzwyklejszy konwerter, który da końcowemu użytkownikowi RJ45 na wyjściu. I to dla tego jednego promila maniaków własnych urządzeń sieciowych.

 

Kompletnie nie zrozumiała jest prośba o bridge w FB3. Po co mi takie gigantyczne pudło w bridge'u? Tak jak ktoś wcześniej pisał wystarczy tym samodzielnym biedakom dać ONT i po kłopocie.

Do tego stały adres IP i miłej zabawy. 

 

A tak to dzwonią do mnie od prawie 2 lat, że mam światło w bloku, ale za takie światło to ja dziękuję. I nawet w tym śmiesznym CRM-ie nie mogą dodać notatki, żeby nie dzwonić, póki warunki techniczne klientowi nie odpowiadają...

 

W jakimś tam wątku na forum @Piotrekk85 pisał, że Neostranda jest dla Kowalskiego? Srsly? IMO jest dla Orange. Sry, no bonus.

31-01-2018

Poziom 45, Pionier Misji

@Therion7777: jasne, przeciętny kowalski potrzebuje nic innego niż stały adres ip. Szkoda, że nikt z Orange nie ma odwagi napisać, że tego nie będzie. Skończmy z tymi mżonkami. Orange powinno tak jak kiedyś za czasów tepsy udostępnić możliwość brania oferty firmowej w szerszym zakresie przez osoby prywatne - przecież wszystko jest, tylko niestety zmiany procedur to uniemożliwiają.

31-01-2018

Ekspert AMA

Status zmieniony na: Sprawdzany

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@Therion7777

 

Ja się całkowicie zgadzam, mnie wystarczy ONT, dalej sobie poradzę sam. Tylko problem polega na tym, że powinna być jakaś sprawdzona i wdrożona procedura uzyskania rzeczonego ONT. Nie powinno być tak, że klient biega jak kot z pęcherzem od salonu do salonu i błaga o to, by ktoś się zlitował i wygrzebał jakiś ONT z magazynu, po to tylko żeby usłyszeć "nie mamy ONT dla pana" albo "ale tak się nie da". 

 

Prośba o bridge w FB3 wynika właśnie z tego - że uzyskanie ONT zależy od czynników bliżej nieokreślonych - znaczy uda się albo nie - a Funboxa mamy wszyscy.

 

A jeśli chodzi o CRM i dzwonienie... Ten system zawsze był wesoły. 😄

 

@Piotrekk85

 

Przeciętnemu Kowalskiemu nawet stały adres IP nie jest potrzebny. Inaczej, w przypadku przeciętnego Kowalskiego stały adres IP prowadzi do miliona 

problemów i zagrożeń wynikających z braku wiedzy czy świadomości na ich temat. Od przykrych i w zasadzie niegroźnych - typu blacklisty, po groźne i utrudniające życie. DDoSy nie są wesołe, fakt że ktoś może udostępnić sobie na zewnątrz całą sieć jak się nie zna tym bardziej przyjemny nie jest.

 

Niech po prostu Orange da możliwość wyboru urządzenia przy podpisaniu umowy / w trakcie umowy. Jedną prostą opcję na formularzu: Urządzenie: ONT/Funbox/ONT+Funbox. Serio, ja nawet mogę dopłacić. 😄

31-01-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Ludziska - kto chce samo ONT niech sobie założy oddzielny temat - ile można w końcu tłumaczyć, że chodzi o coś konkretnego: tryb bridge w urządzeniach które już są, z nastawieniem na FB3...wystarczy przeczytać treść pomysłu na samej górze strony.

31-01-2018

Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy

może nie wczytuję się w we wszystkie komentarze ale na pewno usuwam z maila powiadomianie nowych postów. Jak rozumiem tryb brige to nic innego jak router dodatkowy który przekazuję sygnał wifi dalej i lan dostaję ip z dhcp funbox 3.0 albo tylko lan działa. Nie wiem co tu ustawiać wtedy. 

Prosto można nowy router podłączyć funbox 3.0 lan czy inaczej rj45 do wan nowego drugiego routera. Ja tak robiłem na home lab i drugi router z drugim zakresem ip. Funbox 3.0  192.168.1.1 i home lab 10.0.0.0 w subnecie 255.255.255.0 najprościej. 

 

Przekierowanie portów jest jako Pat na funboxie i to działa i na homlabie zwykłym routerku za 99zł nowy wifi id home lab i działa. przekierowanie portów na tym, dhcp z windows serwer 2008/2012( dodam, że w gui dd-wrt jest chyba dobrym rozwiązaniem jako custom firmware) i śmiga. 

Co to się oszukiwać, w domu mamy rozsyłane dwa wifi id ale jak kto woli to może odciąć to na funboxie. W moim przypadku dla dobra domowników funbox 3.0 był cały czas okay. Przy jakiś modyfikacjach tam po czasem się wiesznął jak się walnąłem z dhcp czy przepięciem kabli ale się odświeża po paru minutach chyba sam i działa okay. 

 

Tak pfsense też można jak ktoś ma sobie postawić za tym funboxem 3.0 i samemu się zabezpieczać dopiero router i ciągnąć kabli od funboxa rj cat 6 ile się chce. Pewnie switch kosztuje 1GB koło 50 zł. 

 

Zgadza się że dynamicDNS nie będzie do wyboru do koloru ale na pewno testowałem na darmowym no-ip i śmiga perfekcyjnie.

 

Tak jak mówię drugi router ma wpięty do WAN portu od funbox 3.0 kabel i śmiga na dhcp z serwera, czy to microsoft czy linux. 

Ja wolę gui na routerze więc dd-wrt sprawdza się świetnie dhcp forwarer, u ,mnie na 10.0.0.2 windows server 2012.

I windows przydziela te IP na drugim routerze. Stronka działa na zewnątrz ta rejestrowana na w no-ip mimo tego, że to dynamiczny ip, ftp, czy microsoftu vpn. Orange nic nie blokuje jak jest to prze ddns zrobione. przekierowywać można w pat na funboxie 3.0 chyba wszystkie porty i na dd-wrt też nie stanowi to żadnego problemu. Nie wiem gdzie szukać rozwiązania tego wątku jak tylko zoognia się rozmowa o ont.

 

Pewnie i można jak to wcześniej na początku pisał i podawał jakiś d-link ale telewizja nie będzie działać i to jest problem. Na początku tego wątku był taki post.

 

Wiadomo, że to tzw residenial internet nie T2.

 

skoro dziła przekierowanie portów zgaduję, czyli pat, a miałem to testować router dzisiaj tylko zginął przy malowaniu czy na przykład opendns działa na drugim routerze. Wiadomo, że na funboxie 3.0 nie będzie. Jest problem z windows serwer 2012 że dns trzeba ustawiać na isp a nie na router bo strasznie muli przy otwieraniu stronek, windows serwer 2008 radzi sobie dobrze jak się mu poda bramkę.

 

Coś czuję, że można opendns ustawić na drugim dla na przykład kontroli rodzicielskiej czy jakiś anty hazardowych banów na www.

 

Wszystko miłego dnia.

 

 

01-02-2018

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@devwrc, tryb bridge służy do tego, aby funbox był transparentny - działał jako ONT(konwerter światło-skrętka). W tym trybie funbox nie nadaje żadnych adresów, nie bierze udziału w routowaniu. Wszystko ustawiasz na własnym routerze.

Właśnie to, co opisałeś mija się z celem.

01-02-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Ta dyskusja bardzo się rozjeżdża. Oczywiście najlepsze rozwiązanie dla bardziej zaawansowanego użytkownika to otrzymanie od Orange samego ONT bez funboxa i możliwość podłączenia swojego routera. Ale wątpię, że Orange to zrobi. Opcja bridge to takie łatanie dziury. Cała rzecz w tym, że Orange nie widzi żadnego problemu. Ja wczoraj dzwoniłem na infolinię Orange, powiedziałem, że funbox ma niestabilne i słabe WiFi, że nie mogę drukować po WiFi, że na Skype nie da się rozmawiać, że nie mam VPN itd. itd. a pan z Orange odpowiedział mi, że nic nie może zrobić, i że to mój problem.

01-02-2018

Poziom 45, Pionier Misji

A poparłeś swoje twierdzenia czymś?

 

01-02-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Kogo obchodzi twoje słabe wifi, podłącz sobie AP albo daj bliżej drukarkę, jak miałem jeszcze Orange, to nie miałem problemu z drukowaniem po wifi. Pierwsze słyszę i ty chyba jesteś odosobnionym przypadkiem.

 

Pod 5ghz czy 2.4 podłączasz tą drukarkę?

 

01-02-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Mam 2 drukarki. Jedna działa tylko w paśmie 2,4 druga jest podłączona do mostka WiFi działającego w paśmie 5. Z obiema mam ten sam problem. Stoją 4 metry od funboxa. Bliżej ich nie postawię bo nie mam gdzie. W tym samym miejscu stały zresztą od dawna. Dawniej miałem internet symetryczny z firmy Limes 80 Mb/s na 80 Mb/s ze stałym ip i własnym routerem (RT-AC87U potem GT-AC5300). Wszystko chodziło bez problemu drukarki też. Pingi były dużo niższe niż w Orange więc przeglądanie internetu było dużo przyjemniejsze. Dzieci miały wydzieloną oddzielną sieć WiFi, ja miałem pełen nadzór i kontrolę rodzicielską. Transfer w obrębie domu był kilkukrotnie wyższy niż obecnie. Plik, który dawniej przesyłałem w 5 min teraz przesyłam prawie godzinę. Teraz jest po prostu tragicznie pod każdym względem.

Oczywiście mogę zastosować AP mogę również rozprowadzić sieć wykorzystując sieć energetyczną alb pociągnąć kabel na całe mieszkanie ale po co skoro dawniej było wszystko w porządku.

01-02-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Panowie ...chyba trochę nie na temat...

Co tak w ogóle z powodzeniem propozycji ? Czy Orange coś się bardziej zbliża do ostatecznych ustaleń ?

03-03-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Orange to typowa francuska firma. Jej prezesi nie wiedzą nawet gdzie Polska leży na mapie. A nasze problemy mają w głębokim poważaniu.

04-03-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Bo najlepsze to firmy cypryjskie lub izrealskie... Sorry, nie wchodźmy na ten poziom dyskusji. 

 

Przy takich decyzjach trzeba rozważyć różne za i przeciw. 

04-03-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Piszę to bo pracowałem na uczelni we Francji przez kilka lat i znam doskonale mentalność Francuzów i poziom ich wiedzy (mówię tu o ludziach z wyższym wykształceniem).

Jeżeli firma nie potrafi słuchać swoich klientów to daleko nie zajedzie. A programiści w Orange są nie najwyższych lotów jak widzę. Mam obecnie na telefonie zainstalowane trzy aplikacje: Orange, Play i T-Mobile te dwie ostatnie chodzą szybko i sprawnie a aplikacja Orange otwiera się kilka razy dłużej i wszystko muli a funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli ktoś nie potrafi napisać prostej apki pod Androida to również będzie miał problem ze zmodyfikowanie oprogramowania układowego routera. Problem polega na tym, że jeszcze ponad rok będę się z tym męczył i to mnie wkurza. Ostatnio gdy wezwałem technika bo drukarka WiFi nie drukuje to stwierdził, że firma o tym od dawna wie i nic na to nie poradzi. Teraz jeszcze wyszło, że podłączonym kablem do routera amplituner również jest niewidoczny. 

20-03-2018

Poziom 16, Badacz Przestworzy

Orange, proszę o dodanie trybu Bridge do Funbox'a 3.0.

24-03-2018

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

Minęło już w sumie kilka tygodni od ostatniej wiadomości w tym temacie... Coś się ruszyło? Są jakiekolwiek nowe informacje? Wiadomo na czym stoimy?

15-04-2018

Nie dotyczy

@Arturtu mamy kolejny smaczek gdzie już zostało przekroczone 30 głosów wymaganych ?

03-05-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Widzę, że specjaliści z Orange są bardzo zapracowani (albo bardzo leniwi) a mi niedługo minie połowa umowy, a funbox cały czas niesprawny. W zasadzie to nie wiem po co jeszcze wchodzę na to forum. Jakoś przeżyję jeszcze tych kilka miesięcy a potem firma Orange przestanie dla mnie istnieć.

03-05-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@TNOrange   Aż strach pomyśleć, przy takim tempie ich pracy, co byłoby, gdyby w takim Funboxie 3.0 wykryto jakąś dziurę w systemie bezpieczeństwa i trzeba byłoby zrobić łatę do firmware... Bo to nagle użytkownikom mogłyby zacząć padać sieci albo powstałby jakiś ciekawy bootnet, co przy WAN na światełku byłoby narzędziem bardzo niebezpiecznym dla wielu serwerów.  Ale ja tylko sobie gdybam i czekam.

14-05-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@Tonya skąd wiesz, że nie ma tych dziur ? - pewno jest ich cała masa... i co z tego - taka f-ma jak Orange ma to gdzieś, bo to klientów potencjalnie dotknie i niech się bujają z tematem - grunt żeby f-ma zysków nie straciła...

Emotikon: Język

14-05-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Takie sprawy nie sa nagłaśniane i robione po cichu.

14-05-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@Piotrekk85No ale jak niby po cichu ? - jak trzeba by zmienić firmware na okoliczność takich dziur to przecież widziałbyś to...byłaby inna wersja fw...

Nawet jakby była wgrana nowsza wersja fw o tym samym numerze, żeby klientów nie alarmować, to przynajmniej rozmiar i data plików byłaby inna - a to zapewne można sprawdzić...jak co niektórzy tu i tam piszą...

14-05-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Nie. Można wypuścić aktualizacje bez zmiany numeru.

14-05-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@Piotrekk85Czytaj mój zedytowany post powyżej Twojego...

14-05-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@Piotrekk85  To ciekawe w jaki sposób taka aktualizacja trafiłaby na mój domowy router? Czy w Funboxie 3.0 możliwa jest zdalna aktualizacja softu od strony WAN? Bez znajomości hasła administratora? A jeśli tak, to co z momentem restartu urządzenia? Też na to nie mam wpływu?

14-05-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@Tony  Nie łudź się - wszystko ma f-ma pod kontrolą zdalnie - przecież tak jest wszędzie...

Ty nawet nic nie musisz zauważyć - jedynie daty i rozmiary plików (lub ich sumy kontrolne) nie da się oszukać....także jest sposób by takie zmiany ewentualnie wyłapać, jak ktoś zdeterminowany i się dostanie do zawartości fw po np. złączu szeregowym na płycie (czyli inaczej mówiąc zaloguje się do najniższej warstwy systemu w routerze, zazwyczaj linuksa, czyli do konsoli systemowej po telnecie i/lub ssh)  - taka sama sytuacja jak w każdym innym routerze...

14-05-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@Sławek_J  To kolejny, a dla mnie bardzo istotny powód, żeby takie pudełko jak Funbox nigdy nie zaistniało w mojej sieci... 

14-05-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@Tony  ...Czego Tobie, sobie i innym życzę...ale sam wiesz jak jest...

Powszechna inwigilacja, RODO i inne zajawki to młyn na wodę sytuacji byś zawsze był uwiązany do jakiegoś pośredniego urządzenia między Tobą a internetem...powszechna sytuacja u większości ISP, na którą jak widać, klienci rzadko mają wpływ (poza jedyną sytuacją - albo podpiszę umowę w takiej postaci regulaminów/urządzeń jaka jest - albo szukam dalej, lub wcale nie korzystam)...

Zaczynam podejrzewać, że to z tego powodu ten temat tak długo zostaje nie rozwiązany - sytuacja działania takiej funkcjonalności, być może narzuciłaby na operatorze konieczność większych inwestycji w ową...inwigilację, że to tak obrazowo i ogólnie napiszę...

Oczywiście są to niczym nie poparte przypuszczenia...jedynie logiczna konkluzja różnych mniej lub bardziej prawdopodobnych przemyśleń...

14-05-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@Sławek_J  Lekko polemizując z twoją opinią, IMHO nakłady byłyby chyba nawet mniejsze. Funbox w trybie bridge raportowałby "w górę do Wielkiego Brata", że pracuje w trybie bridge i nie trzeba się nim w ogóle przejmować (chyba, że tylko od strony ONT) bo kumaty user ma inne ustrojstwo pracujące jako router. Znaczy, Orange ma spokój i czas, żeby zająć się urządzeniami u tych, gdzie Funbox "robi" za core router (aż sam się boję, pisząc coś takiego). Tak, "I have a dream...".

A co do zdalnej aktualizacji przez WAN, to mi się od razu przed oczy nasuwa ostatnia akcja z GPON Alcatel-Lucent. Choć pewnie Orange argumentowałby tym, że urządzenie jest dzierżawione i w ich sieci. Tak czy inaczej - taka polityka nie jest dla nie jest dla mnie do zaakceptowania z punktu widzenia mojego i mojej sieci bezpieczeństwa.

14-05-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Sporo zmian wprowadzanych jest na zasadzie ala LEAN bez numerowania.

14-05-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@Piotrekk85 Możesz przybliżyć to rozwiązanie "a'la LEAN" bo jak dotychczas LEAN kojarzy mi się tylko z zarządzaniem w/g standardów Toyoty i nie mogę tu dostrzec paraleli.

14-05-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Chodzi mi w tym kontekście, że zmiany są po cichu i małymi partiami. Poza tym trzeba wiedzieć, że nie każdy klient który ma router od Orange musi mieć dostępną tą samą wersję oprogramowania (nie chodzi o numerki). Gdzieś tu na forum były testy związane z poprawkami pod konsole. Na innych forach ktoś szukał chętnych do testów poprawek pod kątem ipv6 (nie wiem czy to te same testy czy inne). A co do trybu bridge - tu kwestia podjęcia decyzji "czy tak czy nie" a potem jeszcze czas na wdrożenie.

A poprawki bezpieczeństwa są wygrywa zwykle szybko. Ew. blokowane są niebezpieczne "rzeczy" za pomocą Cybertarczy.

14-05-2018

Poziom 5, Obserwator Przestworzy

Też chciałbym mieć możliwość podpięcia mojego Asusa DSL-AC68U jako głównego routera po przejściu na światełko wiec jestem jak najbardziej za.

04-07-2018

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy

Bridge  - jestem na tak!

04-07-2018

Poziom 3, Obserwator Przestworzy

Czekam na bridge w funbox, usprawni mi to pracę i wykluczy masę kombinacji z telewizją i innymi problemami wydajnościowymi w funbox.

06-07-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Też na to czekam.

15-07-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Oj, wy naiwni ludzie. Myślicie, że Orange słucha waszych opinii. Szybciej się wam umowy skończą i radzę szukać innego operatora. Pomimo szybkości 300 lub 600 Mb nie ma wcale żadnej rewelacji. Pingi są kiepskie routing jeszcze gorszy. W codziennej pracy wygląda to kiepsko.

15-07-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Problem w tym jak się ma tylko 1 operatora...

15-07-2018

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy

Wyrazy współczucia. Ja już zniechęciłem ponad 100 moich klientów do usług Orange.

18-07-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Nie masz jednego. Nie chcę mi die eierdyc, że jak nie ma pod Twoim adresem usług BSA. 

18-07-2018

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

Około 2019 roku będzie BSA T-Mobile po świetle Orange. https://www.telko.in/w-przyszlym-tygodniu-umowa-ftth-miedzy-orange-a-t-mobile

18-07-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

A ciekawe jaki routing ma ten t-mobile.. 😉 Bo może być fajną alternatywą.

21-07-2018

Zespół Nasz Orange

Status zmieniony na: Nowy

Zespół Nasz Orange

Moi drodzy... 🙂

 

Będziemy upraszczać statusy w 'Pomysłach'. To co obecnie jest na 'Sprawdzany' zostanie zastąpione innym statusem. Dlatego tymczasowo musieliśmy zmienić status tego pomysłu na inny. Wkrótce przekażemy Wam więcej informacji o zmianach dokonywanych w dziale 'Pomysły' 😉

09-08-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

XD XD XD
Zmiana statusu dwuletniego wątku z Weryfikacji na Nowy! Brawo Orange XD XD XD

09-08-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Pewnie wprowadzą status "Nie do zrealizowania" 🙂

09-08-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Będą zmiany we wszystkich pomyslach. A ten raczej nie będzie chyba że orange będzie każdy egzemplarz wysyłać do serwisu. Nikt nie potwierdził ze taka zmiana jest możliwa na poziomie software a nie takze hardware.

09-08-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@Piotrekk85 Dodanie funkcjonalności "bridge" to sprawa czysto software'owa - nie wymaga żadnych dodatkowych rozwiązań sprzętowych w platformie routera. Co najwyżej, mogą być problemy z wydajnością takiego rozwiązania jeśli zostałaby niechlujnie zaimplementowana. Ale dzięki też za tą opinię bo jeśli jest to oficjalne stanowisko "pomarańczowych" to IMHO wątek można spokojnie zamknąć i przesunąć do archiwum. A napaleńcy (w tym i ja) się przynajmniej przez 10 miesięcy cieszyli, że a nuż... Czyli, parafrazując klasyka, "Nie będzie trybu bridge w FB3 i co nam zrobicie. Cham się uprze i mu daj"... Szkoda tylko, że tzw. "ważni managerowie" nie widzą w swoich excellowych tabelkach dość pokaźnej grupy użytkowników, którzy, w znaczącej większości, są znacznie bardziej technicznie zaawansowani niż tzw. standardowy klient "Orange światłowód" i ci to właśnie klienci dość mocno wpływają na decyzje "teleinformatyczne" dość szerokiego grona swoich znajomych. Moim zdaniem, jeśli Orange nie chce/nie może/nie umie/nie opłaca się (niepotrzebne skreślić) zaimplementować trybu "brigde", to wypadałoby, dać możliwość _bezproblemowego_ zamówienia ONT i FB2 - wtedy to ten wątek IMHO nawet by nie powstał i to byłoby uczciwe podejście do klienta, który dokładnie wie, czego ma oczekiwać od routera i gdzie FB3 jego oczekiwań nie spełnia. Niech sobie przysłowiowy "Kowalski" zamawia "gotowe pudełko - włącz i zapomnij - FB3" a jeśli ktoś ma większe wymagania dać mu również, po prostu, taką możliwość.

10-08-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Ja wymieniłem bez problemu na FB2 + ONT, jednak na infolinii uprzedzono mnie że ta zmiana jest nieodwracalna, czyli nie można potem powrócić do FB3. I dobrze 😄

10-08-2018

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@TheKolaNN   Ja próbowałem kilka razy, kolejny raz już próbował nie będę, bo tylko marnuję czas - własny i pracowników Orange. W salonie twierdzą, że nie ma sprawy, że nawet jest kupa FB2 i ONTków na zapleczu, tylko infolinia musi wystawić zlecenie wymiany, dzwonię na infolinię żeby to załatwić - nie wymieniamy sprzętu na żądanie, nie, absolutnie, nie ma takiej opcji. Pytam kogoś innego, odpowiada mi, że jak zgłoszę awarię, to mogą wymienić, po czym dowiaduję się przy próbie zrobienia tego, że jeśli chodzi mi o uzyskanie FB2 to nie ma opcji, bo wymienią mi na to samo urządzenie.

 

Na tym właśnie polega problem. Wymiana jest możliwa/niemożliwa/niepewna i zależy w sumie od tego, na kogo trafisz i jaki ta osoba będzie miała dzień, ewentualnie musisz uciekać się do głupich gróźb, że odmówisz instalacji usługi jak nie dostaniesz FB2.

 

@Tony   Ano, niestety - ja sam jestem ogólnie ze światłowodu Orange bardzo zadowolony – jest szybki, działa jak powinien – ale na pewno nie polecę go nikomu, kto ma jakikolwiek wybór i jest choćby w najmniejszym stopniu techniczny. Moje doświadczenia z FB3 i jego ograniczeniami już w tej chwili wpłynęły na decyzje zakupowe kilku osób, zwłaszcza takich, które zajmują się komputerami czy sieciami w sposób bardziej zaawansowany niż "chcę wejść na fejsbuka i pooglądać filmiki na YT". Dla niektórych z tych osób ograniczenia FB3 są po prostu nie do przejścia, zwłaszcza po korzystaniu przez X lat z WRT, Merlina, LEDE, rozwiązań Mikrotika, Ubiquiti czy pfSense, nie mówię już nawet o ludziach, którzy w domach używają sprzętu Cisco czy Junipera. 

Osobiście uzależniam to, czy będę w ogóle kontynuował przygodę z Orange od możliwości uzyskania FB2 + ONT przy następnej przeprowadzce. Jeśli nie - cóż, operatorów światłowodowych jest sporo i ceny też mają dość konkurencyjne, oferując jednocześnie na przykład symetryka.

10-08-2018

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

@rahnie Dziwne, przecież to ta sama infolinia. Mi nie robili problemów, przyszli i wymienili.

13-08-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@TheKolaNN  Nie neguję, że akurat Tobie udało się to załatwić bez dodatkowych kłopotów ale, jeśli prześledzisz cały ten wątek lub kilka innych w podobnych tematach na nasz.orange.pl, jest to raczej wyjątek od reguły, którą jest "nie, bo taki mamy regulamin" albo "w konfiguratorze nie mamy takiej opcji". Dlatego tak podkreślałem kwestię możliwości bezproblemowego zamówienia lub równie bezproblemowej wymiany (choćby miałoby to być "one way ticket". Kogo zadowoli FB3 - weźmie FB3, a kto potrzebuje (i bardzo często już posiada) poważniejsze narzędzie, wtedy weźmie ONT+FB2, schowa FB2 do szuflady i też będzie bardzo zadowolony.

14-08-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Próbowaliście z kierownikiem infolinii/salonu w tej sprawie rozmawiać, pisać reklamację w tej sprawie? Kierownik juz mi kiedys wiele spraw przepchnal, bo ma dostęp do numerow gdzie zwykły pracownik nie ma prawa zadzwonić, albo też i prywatne kontakty wyżej.. Przecież jak nie możecie dobrze swoich multimediów podłączyć, czy domowych serwerów do FB 3.0, a Orange na mozliwosc dania internetu i FB 2.0, którego zmieniacie na swój router, to oni w sumie musza wam to zagwarantować.. 

14-08-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@-brtk-  I właśnie o to chodzi! Clou sprawy dla mnie jest, żeby nie trzeba było "rozmawiać i pisać reklamację", tylko, żeby wprost dostępna była opcja zamówienia FB2 lub wymiany FB3 na FB2. Części osób udała się wymiana, innym udało się zamówienie FB2 ale większość,niestety odbija się od ściany "nie, bo nie". A co do ostatniego zdania, Orange, niestety, wcale nie musi nam nic zagwarantować poza tym co  mają w ofercie...

16-08-2018

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Jeżeli płacicie za usługę, która nie współpracuje z czymś z winy Orange (np. nie możecie dobrze swoich multimediów sparować), a ma taką możliwość na sprzęcie, który Orange posiada by taka usługa działała, to muszą. Każdy inny szanujący się operator daje tryb bridge dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

 

A wiecie w jakich przypadkach najczęściej magicznym, trafem wszystko się da? Przy przedłużaniu umowy i zagrożeniem nieprzedłużeniem jej.. 😉 A więc jak da się w takim przypadku to i innym. Na pewno łatwiej jest dostać fb 2.0 + ont przy instalacji nowej usługi niż potem zmienić, ale dla chcącego nic trudnego.

16-08-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Ten pomysł staje się wszystkim i niczym. Pomysł dotyczący wymian routerów w trakcie lojalki był już https://nasz.orange.pl/t5/Pomysły/Zmiana-routera-w-trakcie-umowy/idi-p/56887 Zainteresowania nie było. Każdy racjonalnie myślący człowiek chyba nie będzie oczekiwać od operatora bezpłatnej wymiany w trakcie lojalki. Dlatego takie kręcenia jak są obecnie. Szkoda, że Orange nie chce tego ucywilizować jak zrobiło już z dekoderami. Płacisz i masz.

16-08-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@Piotrekk85 Wybacz ale to po Twoim stwierdzeniu "Będą zmiany we wszystkich pomyslach. A ten raczej nie będzie chyba że orange będzie każdy egzemplarz wysyłać do serwisu." wątek trochę "zboczył w opłotki". Pomysł jest jednoznaczny, tylko jego realizacja ze strony Orange sprowadza go do poziomu widzimisię.

Ja twój post zrozumiałem jednoznacznie - Orange nie ma zamiaru zająć się umożliwieniem pracy w trybie bridge w FB3 i koniec - co najwyżej rozpaczliwie próbuje szukać uzasadnienia dlaczegóż to mogłoby się tego nie dać zaimplementować w tak nowoczesnym sprzęcie jak FB3. Z obecnej polityki widać, że nie ma (wprost) możliwości zamówienia ONT+FB2 i każdemu oferowany jest ze światłowodem FB3, który dla części użytkowników jest narzędziem bezwartościowym.

Ja, z wielką radością, wrócę do podstawowego tematu tego wątku - "Tryb bridge w Orange Funbox", zwłaszcza jeśli zmieni się jego status i to nie w kierunku na Nowy tylko na Realizowany

Tony.

16-08-2018

Poziom 45, Pionier Misji

Możliwość zamówienia zależy od promocji i lokalizacji. Nie wszędzie jest możliwy fb 3.

 

Może się mylę, nie wystarczą zmiany tylko w sofcie. Inni twierdzą coś przeciwnego. Na razie nikt z Orange tego nie potwierdził ani zaprzeczył a to jest chyba punkt wyjścia czy pomysł ma szansę na realizację czy nie. Bo to nie tylko kwestia zrobienia guzika w htmlowym panelu fb (dawno ktoś nieoficjalnie by to zrobił), tylko również inne kwestie techniczne.

16-08-2018

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy

@Piotrekk85 Jestem pewien, że funkcjonalność trybu bridge to sprawa czysto softwareowa. Nie zmienia się nic w zakresie funkcjonalności poszczególnych portów a zmianie podlega tylko sposób nawiązania połączenia pomiędzy warstwą TCP/IP dostępną na portach LAN a światłowodową warstwą sprzętową WAN (przekazanie parametrów logowania dla autoryzacji przez OLT). Poza tym, bridge z pakietami nic nie robi, zostawiając całą logikę obsługi ruchu routerowi za bridgem - czyli z funkcjonalności routera FB3 powinien stać się ONT (w uproszczeniu - modemem światłowodowym z wyjściem Gigabit Ethernet). Jeśli prześledzisz różne alternatywne oprogramowania dla routerów (choćby dd-wrt czy jakikolwiek inny) jeśli baza sprzętowa routera pozwala - alternatywne oprogramowanie może diametralnie zmienić możliwości danego urządzenia. Router to po prostu taki mały, prosty komputerek do przerzucania pakietów pomiędzy swoimi portami i tyle.

Najbardziej tragiczne w tej całej sytuacji jest to, jak sam to powyżej potwierdziłeś, że nad wnioskiem z tak szerokim poparciem społeczności, nikt z Orange od 10 miesięcy się nawet nie pochylił! Jest to IMHO dość prosta decyzja biznesowo, a jej brak, lub co gorsza, jej podjęcie i nie poinformowanie o tym fakcie społeczności jest co najmniej karygodnym lekceważeniem grupy najbardziej opiniotwórczych klientów. Pokazuje to niestety, w której części ciała (i nie myślę o sercu) mają nasze opnie decydenci z Orange...

Tony.

16-08-2018

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@Piotrekk85

 


Ten pomysł staje się wszystkim i niczym. Pomysł dotyczący wymian routerów w trakcie lojalki był już https://nasz.orange.pl/t5/Pomysły/Zmiana-routera-w-trakcie-umowy/idi-p/56887 Zainteresowania nie było.

Głównie dlatego, że mało kto wie o forum Pomysły, nikt tu praktycznie nie zagląda, większość ludzi wchodzi na forum Orange żeby zadać pytanie i stąd znika. Jak zresztą widzisz, nawet część odpowiedzi to konta usunięte.

 

Następnie post nie uzyskał wymaganych dziesięciu głosów, więc został zamknięty i teraz nawet nikt nie może wyrazić swojego poparcia. Ten pomysł za to jest jak do tej pory najpopularniejszym pomysłem zgłoszonym przez użytkowników, zdobywając ponad 60 głosów, podczas gdy pozostałe popularne tematy ledwie dobijają do dziesięciu. Dlatego wszyscy wyrażają swoje bóle dotyczące wymiany, trybu bridge i tak dalej właśnie w tym wątku oraz w wątku Boraxa "Koniec z własnym routowaniem?" - bo jeśli ktokolwiek z Orange faktycznie interesuje się tym forum i głosem użytkowników, to na pewno przeczyta ten wątek.

 


Każdy racjonalnie myślący człowiek chyba nie będzie oczekiwać od operatora bezpłatnej wymiany w trakcie lojalki. Dlatego takie kręcenia jak są obecnie. Szkoda, że Orange nie chce tego ucywilizować jak zrobiło już z dekoderami. Płacisz i masz.

Ależ jak najbardziej, ja chętnie zapłacę. Tylko niech właśnie ktoś to łaskawie ucywilizuje i zrobi opcję "wymiana sprzętu". Z przyjemnością zapłacę sto czy trzysta złotych, żeby móc sobie w końcu skonfigurować po prawie dwóch latach sieć po swojemu, mieć znów VLANy, DPI, sensownego QoSa czy możliwość ustawienia własnego DNSa. I podejrzewam, że nie jestem jedyny - trzysta złotych to koszt jedenego APka Ubiquiti. Jeśli ktoś ma swój sprzęt sieciowy, to najczęściej mówimy o kwotach o rząd wielkości wyższych. 😉

 


Na razie nikt z Orange tego nie potwierdził ani zaprzeczył a to jest chyba punkt wyjścia czy pomysł ma szansę na realizację czy nie. Bo to nie tylko kwestia zrobienia guzika w htmlowym panelu fb (dawno ktoś nieoficjalnie by to zrobił), tylko również inne kwestie techniczne.

I właśnie dlatego ludzie uderzają we wszystkie strony, zgodnie z zasadą "jak nie kijem go, to pałką".  Pomysł ma prawie rok, przez rok nie mamy żadnej informacji, czy w ogóle ktoś się zastanowił, czy ktoś sprawdził, czy ktoś coś w tej kwestii robi. Dlatego właśnie ludzie próbują wymieniać sprzęt, zgłaszają nieistniejące awarie czy piszą reklamacje albo rzucają głupimi groźbami, byle tylko dostać sprzęt, który pozwoli im korzystać z sieci tak, jak im się żywnie podoba, tracąc czas swój i pracowników Orange.

 

W tym czasie Orange nie potrafi udzielić odpowiedzi na proste pytania - czy coś się w tej sprawie dzieje, na jakim etapie są jakiekolwiek działania i czy można w ogóle na takie coś liczyć. Jednocześnie nie ma też żadnej opcji alternatywnej. Innymi słowy dostałeś człowieku FB3, to masz i cierp.

 

W międzyczasie garstka zapaleńców przygotowuje kolejne wersje dd-wrt, openwrt, LEDE czy merlina umożliwiające odblokowanie w routerach nowych funkcji czy możliwości. Za darmo, dla zabawy czy z pasji. Mogę wręcz zagwarantować, że gdyby na stronie Orange znalazła się pełna specyfikacja i wszystkie wymagane rzeczy, ktoś zrobiłby dokładnie to samo dla Funboxa. Nie zdziwiłbym się, gdyby nawet na tym forum były osoby, które mają odpowiednie umiejętności.

 

Jeśli chodzi o to, czy to kwestia sprzętu czy softu - to stricte kwestia softu. Jeśli chcesz się przekonać, wrzuć do peceta kilka kart sieciowych i uruchom pfSense. Twój pecet zdecydowanie nie jest routerem, ale nagle może robić zarówno za router, jak i działać jako transparentny most. 😉

 

Podsumowując - problem polega na tym, że nie ma alternatywy, a problem rozwiązuje zarówno otrzymanie ONT, jak i tryb bridge. Dlatego te tematy pojawiają się zamiennie, a jako że frustracja klientów rośnie, to raczej te wątki szybko nie umrą dopóty, dopóki nie będzie możliwa wymiana sprzętu na żądanie albo możliwość włączenia trybu bridge.

 

Osobiście zadowoliłbym się nawet listą kompatybilnych ONT i możliwością autoryzowania własnego urządzenia w sieci Orange, ale o tym mogę zapomnieć.

17-08-2018

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy

Czy coś się ruszyło w tym temacie?

02-10-2018

Nie dotyczy

Heh zbliża się rok od otwarcia tematu i półtora odkąd odkryłem ten wątek i zdecydowałem, że bez trybu bridge nie zamówię światłowodu.

I tak czekam i czekam...

03-10-2018

Poziom 15, Badacz Przestworzy
Bardziej prawdopodobne jest to,że Orange zacznie wydawać wkładki SFP na żądanie lub zacznie autoryzować zewnętrzne ONT,niż wprowadzi ono zmiany do softu któregoś z modemów. Twierdzenia,jakoby Funboxów nie dało się zastąpić są również wyssane z palca, można z powodzeniem wykorzystać dowolny sprzęt wykorzystujący VLAN trunking w przypadku osób korzystających z pakietów telewizyjnych lub rozwiązania oparte na distro PFsense. Taki config został wypróbowany na francuskich forach dotyczących Orange, wystarczy odrobina samozaparcia, by pozbyć się tego szmelcu. Orange nie jest prosumenckim dostawcą i nigdy nim nie będzie,gdyż jedyne sprawy,jakie rozpatrywane są w szybkim tempie,to te z departamentu księgowego.

03-12-2018

Poziom 4, Obserwator Przestworzy

Jak najbardziej jest to potrzebna opcja. Ogólnie ze światłowodu jestem baaardzo zadowolony ale ten brak trybu bridge utrudnia mi życie. Na wyjściu funbox-a mam Fritza który ma sporo fajnych opcji jak np. VPN i na ADSL to śmigało ale gdy Funbox wysyła adres z wewnętrznej puli wiele opcji się blokuje.

07-12-2018

Poziom 5, Obserwator Przestworzy

Myślę że mają taką politykę i zmieni to tylko konkurencja. 

10-03-2019

Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy

Up-vote. Już 17 miesięcy i 80 kudo Obojętny robot

01-04-2019

Poziom 4, Obserwator Przestworzy

Ja ze swojej strony muszę powiedzieć że udało się rozwiązać sprawę bardzo pozytywnie. Na infolinii przedstawiłem jak sprawa wygląda, że VPN jest mi niezbędnym narzędziem do pracy a na FB3 nie działa. Przyjechał serwisant, wymienił FB3 na FB2+ ONT a ja już sobie ustawiłem Fritza 7490 żeby dogadywał się z ONT bez FB2. I już któryś miesiąc pracuje to bardzo fajnie i działa wszystko co powinno 🙂

01-04-2019

Poziom 18, Badacz Przestworzy

Szkoda, że Polska jest zawsze "100 lat za zachodem", we Francji jakoś w Orange dało się tak zrobić, że dają wkładki optyczne które można przełożyć do swojego routera :

 

livebox4sfp2.jpg

 

a w Hiszpanii w Liveboxach mają opcję włączenia w ich Liveboxie trybu bridge ... 

 

Modo_ONT1.png

11-08-2019

Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy

Błąd polska jest daleko w tyle, za zachodem to 100 wieków....

Mogę przypuszczać, że we FR czy ES mają w prawie telekom jakiś zapis co pewnie zmusza operatorów na dostarczanie trybu bridge czy modemu/wkładki sfp - zmuszając op do dostarczenia urządzenia i pełnej konfiguracji dla osób chcących podłączyć własne routery - ale nie znam ich prawa więc to są tylko moje przypuszczenia.

 

Gdyby ktoś wykazał choćby odrobinę chęci w polskiej pomarańczy i wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów posiadających odpowiednią wiedzę teleinformatyczną pozwalając im wybrać sprzęt który wiedzą jak wykorzystać w swojej sieci - orange zyskałby dużo pozytywnych głosów.

Ale wygodniej (i taniej) jest wrzucić wszystkich do jednego worka z etykietką "głupi prosty polaczek, ciesz się, że w ogóle dostajesz od nas internet" Emotikon: Smutny

11-08-2019

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Temat założony w 2017 roku. Teraz 2019 się kończy, a Orange nadal zlewa klientów. Ta firma jest totalnie zadufana w sobie. Co za problem wgrać zdalnie aktualizację do Funboxów? Przecież nawet technik nie musiałby przyjeżdżać, tylko wszystko wgrało by się samo. Skoro UPC bez problemu wprowadziło tryb bridge dla klientów, to dlaczego Orange się tak upiera? Dlaczego Orange Francja i Orange Hiszpania dba o klientów, a Orange Polska nas ignoruje?Ręce opadają 😞 

12-08-2019

Poziom 45, Pionier Misji

Wszystko to koszty. Poza tym zamiast trybu bridge można otrzymać zewnętrzne ONT co inną drogą rozwiązuje kwestie własnego routera.

12-08-2019

Poziom 4, Obserwator Przestworzy

Przeanalizowałem jak to działa i tutaj problem nie jest w samym fw Funboxa i zwykła aktuliazcja oprogramowania nie pomoże. Zgadzam się z kolegą @Piotrekk85, jak komuś to ograniczenie utrudnia funkcjonowanie to nie robią problemu z wymianą na ONT +FB2 a jak już mamy taki zestaw to prosta droga do ustawienia pod swoje potrzeby 🙂

12-08-2019

Poziom 45, Pionier Misji

Zestawu fb2+ont się na dziś nie dostanie, ale przy nowej instalacji można dostać fb3+ont.

12-08-2019

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Ja mam funboxa 2.0 i ont. Nic mi to nie daje. Na routerze z tomato odpalam sam internet ale telewizji uruchomić nie potrafię. 

12-08-2019

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Musisz porać numery VLANów na routerze. Jeśli ruter nie wspiera VLANów to nic nie zrobisz.

12-08-2019

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Mój router obsługuje VLANy bo sam Internet działa bez funboxa ale telewizji nie umiem odpalić. Tutaj zdjęcie domyślnych ustawień: 

12-08-2019

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

Musisz mieć 3 VLANy 838,839 i 35 na jednym gniazdku LAN. Nie wszystkie routery to potrafią. Zresztą...to nie jest miejsce na takie dyskusje. Tutaj komentujemy pomysł, a nie szukamy pomocy.

12-08-2019

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Wiem co muszę mieć ale nie potrafię tego ustawić, TV nie działa nie ważne co robię. Co do pomysłu: sam pomysł jest martwy. W 2017 roku Orange nic nie zrobiło. Teraz 2019 też nic nie zrobi. Nie, bo nie. Nie ma sensu dalej tutaj pisać. 

12-08-2019

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

Tak jak koledzy pisali wcześniej - jest możliwość użytkowania Funboxa 3.0 z ONT. Użytkownicy pisali, że udało im się uzyskać ONT po przedstawieniu problemu. Ja uważam to za właściwy krok i jestem zadowolony z wypracowanego rozwiązania mimo tego, że nie jest oficjalne.

13-08-2019

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

A ja nie jestem zadowolony z wypracowanego rozwiązania. Osoby z samym światłowodem są zadowolone ale z telewizją już nie.

14-08-2019

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@Tomecek  Kto ma głowę na karku i odpowiednią wiedzę, to sobie wszystko ustawi. To jest ogromna sieć, której nie da się przestawić tak z dnia na dzień. Zmiany musiałyby być kompatybilne z obecnymi dekoderami, modemami, z siecią szkieletową i przede wszystkim urządzeniami teletransmisyjnymi. Wszystko musi być gruntownie przetestowane przed wdrożeniem. To ogromny proces. 

Operator oferuje przeciętnemu użytkownikowi usługę skrojoną na miarę i takie osoby nie powinny w ogóle odłączać ONT od Funboxa, a Funbox jest z naprawdę bezproblemowy w 90% przypadków. Jeżeli klient oczekuje czegoś więcej i ma odpowiednią wiedzę, to jest w stanie uruchomić cały pakiet na własnym urządzeniu. Niestety, do tego każdy grat TP-LInka czy ASUSa się nie nada.

14-08-2019

Poziom 18, Badacz Przestworzy

A co dla takich osób jak ja ? Mam Orange po światłowodzie Netii ( w pionie w bloku, w piwnicy przechodzi na Orange ) i mówiliście mi, że nie mogę mieć osobnego ONT przez to ...

Na co dzień mam do czynienia ze sprzętami między innymi firm Cisco, Aruba, Mikrotik i Funbox mnie czasami delikatnie mówiąc denerwuje, chociaż jest dość stabilny...

Zacząłem się nawet zastanawiać nad kablówką Toya którą testowałem na umowie na 14 dni ( mają taką ), wszystko działało u nich bardzo ładnie, dają sprzęt do którego można podłączyć normalnie swój router i nie ma problemu ze stałym publicznym IP, jedyny minus to niestety kabel koncentryczny zamiast światłowodu, ale pingi były może max 3-5 ms wyższe niż na światłowodzie więc nie ma tragedii.

14-08-2019

Poziom 28, Znawca Przestworzy

W DOCSIS masz wyższy ping o ok. 5-6ms ale też przy obciążeniu łącza jest mniej stabilny ping. Ale teraz też wymyślili na to rozwiązanie, tak zwane LLD, nie wiadomo czy i kiedy to wprowadzą kablówki 🙂 Ale ważniejszy też jest routing.

 

https://www.ispreview.co.uk/index.php/2019/06/docsis-3-1-tweak-bringing-ultra-low-latency-to-cable-broadband.html

 

Ogólnie to nie rozumiem, dlaczego na światłowodzie Netii nie można mieć osobnego ONT.

14-08-2019

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy

Jeśli chodzi o tryb bridge na routerze swiatlowodowym Netii to nie ma z tym problemu. Można zadzwonić do nich i poprosić o taka usługę. Technicy kontaktują się i ustawiają internet na porcie nr 1. To jakby własne ONT. Przetestowane. 

15-08-2019

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Mi chodziło o sytuację internetu Orange, po kablach światłowodowych Netii.

15-08-2019

Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy

Witam,

Dziękuję za info @maciejnet  , mogę mieć od nich szybciej szkło niż od orandża, więc chyba pomarańczowy jest bliski utraty klienta Emotikon: LOL , mógłbyś mi napisać na PM co im wcisnąć aby bez gadani przełączyli ONT na bridge?.

 

Przydało by się info co może mówić albo co się domagać na infolinii aby wymienili na Fujboxa z ONT 🙂 - jakieś sugestie Szczęśliwy robot

@-brtk-może ktoś podpowie co im powiedzieć żeby wymienili na FB i ONT, tylko ty masz orandż czy inni też w tego kabla? Ogólnie nie powinno to być dla nich problem, rejestrują nowy ONT w ONU i działa, no chyba, że te ONU co mają są jakieś wybredne na te ONT co orandż daje (ja bym się tam bawił w klonowanie ONT na ont ubi Emotikon: Mrugający ).

 

@BORAX - całkowicie masz rację, isp ma dostarczyć sprzęt który działa "out of the box" i większości to wystarczy, są jednak tacy co mają wiedzę i wybiorą swój sprzęt i go skonfigurują wedle własnego upodobania. Jasne,że byle tani plastik (nawet z alternatywnym softem) może tego nie ogarnąć 😄 (Ps. na jednym vlan fruwają pakiey unicast ,a na drugim multicastowe z tego co pamiętam (chyba gdzieś to tutaj nawet wyczytałem) i tu może być problem z większością plastikowych routerów - one tego nie ogarniają).

15-08-2019

Poziom 45, Pionier Misji

BSA Orange na łączach Netii - na nowej instalacji można mieć ONT?

15-08-2019

Poziom 28, Znawca Przestworzy

@saper_2 nie wiem co im powiedzieć, bo nie wiem dlaczego nie chcą Ci dać, co im blokuje taką możliwość, ONT te w FB 3.0 a oddzielne, co to za różnica? Spróbuj powiedzieć, że masz gotową sieć w domu po starym operatorze, gdzie używałeś własnego sprzętu, a na Funboxie 3.0 nie masz możliwości podłączenia tego, by to działało i potrzebujesz oddzielne ONT.

 

U mojej siostry przy nowej instalacji sami z siebie podłączyli jej ONT + FB 3.0. Ona akurat nie ma dużych potrzeb, więc jej wystarczy ten router, ale zawsze może podłączyć swój sprzęt, bo ma te oddzielne ONT.

15-08-2019

Poziom 6, Zwiadowca Przestworzy

Jeszcze nie mam szkła - robię rekonesans Emotikon: Bardzo szczęśliwy jak na razie - vdsl 80M jest za słaby już dla mnie Emotikon: Język 

 

Pytanie zadałem przed wszystkim dla innych co by nie pytali po 20x razy Emotikon: Szczęśliwy . Czyli nic co bym nie wymyślił sam Emotikon: LOL , ale jak dają do nowych łączy ONT + fujboxa to mi to gra, sprzęt swój mam (Mikrotik RB4011IGS+RM Robot: LOL ).

 

@Piotrekk85- patrząc po postach to ja bym sugerował dzwoń i pytaj czy wymienią, bo jakaś ci usługa nie działa czy coś Emotikon: Mrugający musiałbyś podać tylko dobry argument.

16-08-2019

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Ale jak masz możliwość Netii to bierz Netię tak Ci podpowiem.

16-08-2019

Poziom 45, Pionier Misji

Sugerowanie by dzwonić do Netii jak płaci się w Orange jest bezcelowe. Takie usługi obsługują partnerzy techniczni Netii a nie Orange. Obecnie mają tylko do wydania same funboxy 3. Więc ONT wg mojej wiedzy nikt Wam bezpośrednio z Orange nie podłączy (nawet jak wydanie nastąpi jakoś inaczej) - przerabianie instalacji światłowodowych na własną rękę grozi karą.

16-08-2019

Poziom 18, Badacz Przestworzy

No właśnie to jest bardzo dziwne, że Orange nie daje tym "partnerom technicznym" sprzętu innego niż Funbox 3, pomijając temat, że dostałem od nich uszkodzonego Funboxa 3 który nosił ślady użytkowania i dopiero wymiana w salonie Orange rozwiązała problem, ale powiedzieli w salonie, że nie mają możliwości zmiany w systemie żeby dać mi ONT. Skoro Orange zawalił tutaj i mam zero możliwości na legalne posiadanie swojego ONT to niech chociaż dodadzą ten tryb bridge w Funboxie...

17-08-2019

Poziom 4, Obserwator Przestworzy

W punktach nie dostaniesz już zewnętrznego ONT od dawna. Tylko przez infolinię możesz zamówić bo mają tylko na magazynach

17-08-2019

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny

@Mitar  Twój problem, to problem proceduralny. Jeżeli procedura czegoś nie przewiduje, to nie jest to możliwe. Tak niestety działają duże firmy.

Proszę... do dyskusji służą wątki, a nie komentarze pod pomysłem.

17-08-2019

Poziom 18, Badacz Przestworzy

Może kogoś zainteresuje mój pomysł z możliwością podłączenia własnego urządzenia z SFP: FunBox z wkładką SFP 

18-11-2019

Poziom 18, Badacz Przestworzy

i co tam slychać w tym temacie?

26-11-2019

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy

Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby coś się zmieniło w Orange w tym temacie 🙂 

26-11-2019

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

Coś się zmieniło w temacie bo mi dzisiaj konsultant uparcie twierdzi, że jest tryb "bridge" w funbox'ie?

31-01-2020

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Nie ma.

31-01-2020

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy

Halo!!! Mamy 2020 i wielu użytkowników skrajnie potrzebuje tej funkcjonalności. Czy skoro na innych rynkach oferują Państwo taką możliwość to nie można jej dodać i w Polsce? Jak długo mamy na to czekać? Może jakieś oficjalne stanowisko?  

29-03-2020

Poziom 45, Pionier Misji

Na jakich innych rynkach jest funbox 3?

29-03-2020

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy

W danym wątku chociażby widnieją zrzuty z Livebox-a w Hiszpanii. Tam ten tryb jest dostępny. 

29-03-2020

Poziom 18, Badacz Przestworzy

jedyna opcja na chwilę obecną to wymiana na ONT+FB2, ja tak zrobiłem i póki co jestem zadowolony.

29-03-2020

Poziom 18, Badacz Przestworzy

Można zamknąć , tryb jest dostępny tylko nie jest prawomyślny w polskim Orange.

24-08-2020

CHR
Poziom 4, Obserwator Przestworzy

Zastanawiałem się nad światłowodem od Orange.
Ale czytając na forach, że trzeba
"sobie załatwić ONT"
"ugadać się z instalatorem"

"wymusić na infolinii aby zaznaczyli zewnętrzne ONT"
"Pogonić instalatora jeśli przyjdzie bez zewnętrznego ONT" 

itd.
Po co mi to?
Inni dają urządzenia na których mogę samemu włączyć tryb Bridge
A potrzebuję własnego routera bo tam mam zestawione 2 VPNy swoją konfigurację,
własną politykę adresacji (osobna podsieć dla IoT), działającą sieć WiFimesh w domu.
I tylko szybszego Internetu potrzebuję bez niepotrzebnego routera od operatora.
A ponieważ mam wybór to właśnie Orange stracił potencjalnego klienta.


23-11-2020

Poziom 28, Znawca Przestworzy

A kto inny daje opcję bridge w usłudze światłowodowej? Bo kablówki dają, ale w FTTH nie znam takiej sieci chyba.. Przeważnie dają ONT i wtedy można sobie podłączyć co się chce.

07-12-2020

Poziom 18, Badacz Przestworzy

Czy coś się zmieniło? Czy nadal nie ma trybu bridge w Funboxie 3.0?

13-12-2020

Poziom 28, Znawca Przestworzy

Jest ale ukryty i jak go włączysz, to uceglisz Funboxa. W Hiszpanii jest dostępny taki tryb.

13-12-2020

Poziom 18, Badacz Przestworzy

Domyślam się, że za granicą jest, ale mi chodzi o Polskę 😉 Czyli wychodzi na to, że jest taka opcja w sofcie, ale Orange celowo ją ukrywa? To jest dziwna polityka ;/ Jak zwykle Polak Polakowi wilkiem i jest źle, a na pewno łatwo można rozwiązać ten problem.

13-12-2020

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny

@BORAX proponuję dodać do tego pomysłu najnowszego FB 6, oczywiście również popieram.

30-01-2021

Poziom 18, Badacz Przestworzy

Myślę, że problemem może być to, że po prostu każde prace programistyczne sporo kosztują i stąd taka decyzja Orange. Nadal jednak nie rozumiem, dlaczego nie mogą skopiować softu np. z Hiszpanii i go tylko spolszczyć skoro tam funkcja bridge działa dobrze. Czyżby u nas sieć była inaczej zaprojektowana? Może tutaj jest problem.

16-04-2021

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy

Jako że FB 6 nie ma możliwości zmiany DNS i podbija po wifi 6 pingi o 5-10ms (względem rt-ax86u) jestem za.

22-08-2022

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy

Też byłem za tym, ale sytuacja od strony operatora jest trochę bardziej złożona, choć też lubię mieć własny router, w tym temacie o tym pisałem : https://nasz.orange.pl/t5/Dekodery-i-inne/Orange-światłowód-TV-ale-ONT-i-własny-router/m-p/371094#M9484

październik