Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1920
  • 9375
  • 76

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

@MrTN "- Oni to wiedzą, Kocie". Z mojego doświadczenia FB3 się nie wiesza. Przez kilka lat ani jednej "zwiechy" na trzech różnych egzemplarzach (a w szafie nie ma lekko jeżeli chodzi o temperatury).


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 24
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


@Samotnicknapisał(-a)

Z mojego doświadczenia FB3 się nie wiesza. Przez kilka lat ani jednej "zwiechy" na trzech różnych egzemplarzach (a w szafie nie ma lekko jeżeli chodzi o temperatury).


Tak, FunBox w szafie jako modem i nic więcej  👍

 

Wracając do tematu postu, wygląda na to, że najlepiej mieć sam FunBox6 wpięty bezpośrednio do światłowodu (słyszałem że zestaw FunBox6+ONT jest minimalnie wolniejszy niż sam FunBox6) do FunBox'a poprowadzić bezpośrednio kabel od dekodera TV, jeśli mamy TV od Orange, odciążymy wtedy naszą domową sieć, w FunBox wyłączam wszystko co się da przede wszystkim całe WiFi i dopiero wtedy wpinamy nasz router i sieć do FunBox'a, umieszczając nasz router w konfiguracji FunBox'a w DMZ. Reszta sieci i konfiguracji to już jak chcemy 😀🦊


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5814
  • 23655
  • 198

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


@MrTNnapisał(-a)

...

Może i FunBox to zawieszający się badziew

...


Jeśli sprzęt wynajmowany przez operatora nie działa tak jak powinien, a wieszanie się zdecydowanie tak się kwalifikuje, to reklamuj. Najpewniej masz uszkodzony egzemplarz. Mój FB3 przez dwa i pół roku zawiesił się... zaraz... niech podliczę... tak, zero razy.

Nie jestem fanem tych modemów, bo nie podoba mi isę ubóstwo konfiguracyjne i brak dokumentacji, ale akurat do stabilności nie mam zastrzeżeń.

BTW: dokumentacja działania funkcji DMZ jest równie kompletna jak cała reszta dokumentacji FB więc Twój pomysł jest taki sobie, bo nie wiadomo co do DMZ będzie trafiać, a co nie. Na pewno nie wszystko co powinno będzie tam trafiało. Jedynym bezkompromisowym rozwiązaniem jest własny ruter za terminalem optycznym (oczywiście operatorskim 😉).

Mnie wystarcza własna podsieć za podwójnym NAT, ale to tylko dlatego, że nie mam w LAN nałogowych graczy.

Co do długosci fali to już to dyskutowaliśmy na NO i konsensus był ostatecznie taki, że jest to robione tak jak w każdym GPON, nic nadzwyczajnego się nie dzieje, a dodatkowa długość fali przewidziana w standardzie GPON dla TV (1550 nm) nie jest wykorzystywana.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 24
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


@j131napisał(-a)


... Mój FB3 przez dwa i pół roku zawiesił się... zaraz... niech podliczę... tak, zero razy.


Napisz koniecznie ile masz podłączonych urządzeń. (wszystkich)

 

Znajomy ma TpLinka za 70zł, dwa telefony, laptop i telewizor i nie uwierzysz ale też mu się nigdy nie zawiesił. U mnie jak zrestartuje router to na start jest podłączonych 30 urządzeń. A nie mam Smart Home (czyli żarówek, gniazdek i rolet WiFi). i nie nikt mi się nie włamał, zwykłe rzeczy telefony, telewizor, laptopy, tablety, jakieś nintendo, drukarka itp. Rozumiem że jeżeli odłączę te wszystkie urządzenia to FunBox przestanie się wieszać, tyko po co wtedy komu internet 1Gb, a jak ktoś ma Home Office to może nie chce żeby przerywało rozmowę z klientem. Graczem też nie jestem, oni zarabiają więcej ode mnie. Reklamacja wygląda tak że "u nich działa" , wymiana nie ma sensu do to to samo, drugi też się wiesza, rozłącza, zrywa. Nazwij to jak chcesz. Miałem doczynienia z tym sprzętem u wielu ludzi.
P.S:  może dziś orange nie wykorzystuje pełnej funkcjonalności GPON, to nie znaczy że nie zamierzają przyszłościowo zmienić konfiguracji chociażby z nowymi FB6 i przechodzić na VLANy.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1920
  • 9375
  • 76

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

@MrTN Co się wiesza, rozłącza, zrywa? Połączenie światłowodowe, ethernetowe czy WiFi?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 24
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


@Samotnicknapisał(-a)

@MrTN Co się wiesza, rozłącza, zrywa? Połączenie światłowodowe, ethernetowe czy WiFi?


???  tak , jestem zainteresowany urządzeniem do debugowania FunBox'a, jak tylko takie podeślesz udostępnię logi , albo jak zadzwoni pani Krysia z biura że inetrnet znowu nie działa to zadam jej to pytanie  i napiszę co powiedziała, choć lepsze było by zdjęcie jej miny  😁🦊😁🦊

 

Najczęściej, pracujący na granicy przegrzania procesor FunBox'a wraz z układem zasilania zaprojektowanym przez księgowego "po taniości" funduje nam wszystkie te atrakcje co wymieniłeś.

Gość na tym filmiku w miarę zrozumiałym językiem mówi o tym co mam na myśli: https://youtu.be/Di4kcoiBLBM  

 

Ale wracając do tematu, nie chodzi o to żeby następnego "FunBox'a15" produkowało Cisco, bo większość zwykłych użytkowników tego nie potrzebuje, a ci co potrzebują bardzo chętnie sami kupią sobie lepszy sprzęt taki żeby spełniał ich wymagania, jak już ten przysłowiowy gracz płaci za światłowód i za 1Gb to fajnie by było mieć ping poniżej 10ms , a nie żeby na drodze do światłowodu leżała kłoda w postaci FunBox'a 😀🦊

Wystarczyło by ONT z dwoma gniazdkami WAN i TV  👍


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1920
  • 9375
  • 76

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

@MrTNCiężko się odnieść do Twojej opinii skoro nie potrafisz wykonać podstawowej diagnostyki. Przysłowiowa pani Krysia, gdy pomyli się wpisując adres pocztowy, też powie, że jej internet nie działa. Bez urazy, ale Twoje opinie są moim zdaniem niesprawiedliwe.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2191
  • 8148
  • 32

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


@MrTNnapisał(-a)

Gość na tym filmiku w miarę zrozumiałym językiem mówi o tym co mam na myśli: https://youtu.be/Di4kcoiBLBM  

 


w którym miejscu? On tam raczej chwali funboksa.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 24
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


@pirenejnapisał(-a)


w którym miejscu? On tam raczej chwali funboksa.


Tak pisałem wcześniej, FB6 w miarę spoko, FB3 nie spoko. 🙂

 

Wracając do tematu postu, ciekawe czy takie coś by zadziałało ?

 

Schowek01.jpg


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1920
  • 9375
  • 76

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

@MrTN Tak, o ile będziesz mógł ustawić na jednym porcie więcej niż jeden nietagowany VLAN (na egressie). Dodatkowo trzeba zająć się nietagowanym ruchem z dekodera i przenieść go do odpowiedniego VLANu. Na tym TP-Linku raczej nie. Wariant numer jeden: https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=20&t=51177