Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

1 dom - 2 usługi neostrada

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 17
  • 0

1 dom - 2 usługi neostrada

Witam,

 

chciałbym uruchomić drugą usługę neostrady w domu. Niemniej jednak muszę się upewnić jak to wygląda od strony technicznej... Mam na posesji przyłącze - puszkę linii telefonicznej. Z puszki jest pociągnięty przewód telefoniczny (4 żyły) do budynku. Nadmieniam, iż rezerwowo mam pociągnięty drugi przewód o takich samych parametrach, jednakże jest niepodłączony (czyli w budynku mam 2 przewody, które mogę wykorzystać do internetu). Czy do mojego przyłącza telefonicznego (puszki orange na posesji) musi zostać doprowadzony nowy przewód? Jest to dla mnie ważna informacja, ponieważ nie chcę demolować posesji, żeby wprowadzić tylko nowy kabel. 

 

Aktualnie mam neostradę do 80Mbit która działa jak 30Mbit. 

Chcę dołożyć dołożyć nową usługę neostrady do 80Mbit - 30Mbit.

Razem będę miał ok 60Mbit - co mnie zadowoli.

 

Całość będę chciał podłączyć do routera wyposażonego w load balancing.

Czyli 2 funboxy podpinam do routera, który mi sumuje w pewnym sensie łącze. 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12908
  • 53066
  • 607

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudio wedle zasady inna na WAN i inną na LAN. Jedna zostaw na 192.168.1.1, drugi WAN zmień na 192.168.2.1 a na LAN DHCP z końcówką 3.1

Ja tak zrobiłem na tym routerze dla małego pensjonatu, bo jedna neo to było za mało dla kilkunastu gości. Dwie dawały radę. Tam był jeszcze problem z tym, że kiedyś modemom FB nie szło ustawic czasu dzierżawy adresów LAN na DHCP i dlatego w hotelikach nie mogły być routerami głównymi, bo się po tygodniu pula DHCP kończyła

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

35 ODPOW. 35

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudio  oczywiście możliwość podłączenia muszą potwierdzić technicy, czy wszystkie kable do Twojego domu są "sprawne". Ponadto muszą być też warunki uruchomienia  kolejnej usługi VDSL na centrali. Najprościej będzie zamówić usługę i czekać na potwierdzenie możliwości.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12908
  • 53066
  • 607

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudio wystąp po prostu o drugie łącze. To, że masz ostatnia mile wykonaną z zapasem to tylko plus dla Ciebie. Polecam jednak wykorzystanie drugiego kabla do domu. Usługi na tym odcinku nie będą się zakłócały. Zerknij też do puszki na końcu tych kabli od strony centrali. Jeśli linia od miasta przychodzi po kablu wielospadowym, nawet nie będzie trzeba dokładać dodatkowego kabla że słupa/ od słupka tylko zrobić złącze. Dalej do centrali to już zmartwienie operatora,które zweryfikuje monter

Czy masz IPTV? I czy na routerze do 2 WAN-ów można te same klasy adresowe włączyć?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 17
  • 0

1 dom - 2 usługi neostrada

@agat13 , IPTV mam, jednakże nie używam, dekoder gdzieś się kurzy na strychu. Nie mogę też zrezygnować z tej usługi ponieważ mam to w pakiecie z innymi usługami. 

 

Mam w planie zakupić taki router z opcją load balancing: https://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=06261

 

Pytanie czy, jeśli technik stwierdzi, iż nie ma przeciwskazań do podłączenia drugiej usługi neostrady, to, czy taka konfiguracja zadziała: 2 x FunBox 2.0  ==>  #06261 - TP-Link TL-R480T+


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12908
  • 53066
  • 607

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudio dlaczego ma nie zadziałać? Ja już robiłem 2x neo i do 2WAN router cisco. Działało tylko w jednym zmieniłem klasę adresową. Co prawda speedtesty X2 nie wychodziły, ale wielowątkowo działało bez zarzutu


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

1 dom - 2 usługi neostrada

Ja aż takiej wiedzy technicznej nie mam, ale na nos laika, raczej sumowania prędkości się nie osiągnie, jedynie stabilniejszą pracę dla większej liczby użytkowników.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12908
  • 53066
  • 607

1 dom - 2 usługi neostrada

@Misiek62 o tym właśnie pisałem...


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

1 dom - 2 usługi neostrada

wiem, wiem @agat13  tak jakoś pozwoliłem sobie "przetłumaczyć " Ciebie z technicznego na potoczny. 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12908
  • 53066
  • 607

1 dom - 2 usługi neostrada

@Misiek62 wiem, wiem...pozwalam Ci na pozwalanie...bycia translatorem NO


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 17
  • 0

1 dom - 2 usługi neostrada

@Misiek62 , tutaj nie chodzi o wynik w speedtest x 2 tylko wielowątkowość. Pobierając 1 plik nie osiągnę szybkości x2, ale przy założeniu, że będą to 2 pliki i więcej , wówczas łącze powinno zostać wykorzystywane w całości x2.

 

@agat13 , możesz napisać coś więcej odnośnie zmiany klasy adresowej w routerze... jaką klasę powinienem ustawić?