Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

1 dom - 2 usługi neostrada

ROZWIĄZANE

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12916
  • 53078
  • 611

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudio wedle zasady inna na WAN i inną na LAN. Jedna zostaw na 192.168.1.1, drugi WAN zmień na 192.168.2.1 a na LAN DHCP z końcówką 3.1

Ja tak zrobiłem na tym routerze dla małego pensjonatu, bo jedna neo to było za mało dla kilkunastu gości. Dwie dawały radę. Tam był jeszcze problem z tym, że kiedyś modemom FB nie szło ustawic czasu dzierżawy adresów LAN na DHCP i dlatego w hotelikach nie mogły być routerami głównymi, bo się po tygodniu pula DHCP kończyła


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 17
  • 0

1 dom - 2 usługi neostrada

Witam,

 

mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie jaki Switch zakupić do mojej konfiguracji...

 

2 x FunBox 2.0 ==> Router Load balancing (TP-Link TL-R480T+) ==> Switch?

 

Moim jedynym wymaganiem jest 8-10 portów. 

 

PS. Był u mnie technik podłączył drugą linię neostrady - druga linia działa tak samo dobrze jak pierwsza - jestem bardzo zadowolony 🙂

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam serdecznie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12916
  • 53078
  • 611

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudioJa używam D-linków z serii DlinkGo. Gigabitowych oczywiście 🙂 8-portowych

Jeśli chcesz zarządzalny, to ostatnio instalowałem fajny 8-portowy TP-link (jak chcesz odszukam symbol)


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 17
  • 0

1 dom - 2 usługi neostrada

@agat13  , byłbym wdzięczny za polecenie konkretnego modelu - chyba lepiej zarządzalny. 

 

Problem jest jednak taki, że router TP-Link TL-R480T+ nie ma portów Gigabitowych , co jednak przekreśla jego zakup - właśnie przed chwilą sprawdziłem w specyfikacji... Zatem nie ma sensu kupować takiego routera i switcha gigabitowego , bo będzie działał i tak tylko na 10/100 Mbps.

 

@agat13 Czy mógłbyś mi podesłać jeszcze router z portami gigabitowymi z funkcją load balancing - godny polecenia? Niestety sieć to nie moja branża i kompletnie nie znam się na podzespołach sieciowych, a chciałbym, żeby w mojej firmie internet działał na dobrym poziomie.

 

EDIT:

 

Teraz przeczytałem, że po podłączeniu switcha gigabitowego do routera 10/100 Mbps, sieć będzie działała na 1 gigabicie. Czy możecie potwierdzić tę informację?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12916
  • 53078
  • 611

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudioZerknij na to

https://www.tp-link.com/pl/business-networking/vpn-router/tl-r600vpn/

i na to

https://www.zyxel.com/pl/pl/products_services/8-10-16-24-48-port-GbE-Smart-Managed-Switch-GS1900-Ser...

Ten pierwszy jest cwany, bo ma programowalne porty WAN/LAN, a drugi (switch) zainstalowałem w ilości szt 2 i działają bez problemu...


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 17
  • 0

1 dom - 2 usługi neostrada

@agat13 , teraz przeczytałem, że po podłączeniu switcha gigabitowego do routera 10/100 Mbps, sieć będzie działała na 1 gigabicie. Czy możesz potwierdzić tę informację?

 

Połączenie Router -> Switch  (10/100 Mbps)

Połączenie Switch -> LAN  (1 Gigabit)

 

?

Anonim

Nie dotyczy

1 dom - 2 usługi neostrada


@perlastudionapisał(-a)

@agat13 , teraz przeczytałem, że po podłączeniu switcha gigabitowego do routera 10/100 Mbps, sieć będzie działała na 1 gigabicie. Czy możesz potwierdzić tę informację?

 

Połączenie Router -> Switch  (10/100 Mbps)

Połączenie Switch -> LAN  (1 Gigabit)

 

?


Switch utrzymuje szybkość taką samą jak port w routerze, jak router ma 100Mb/s to w lokalnej sieci więcej nie będzie!


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 17
  • 0

1 dom - 2 usługi neostrada

@Anonim  dziękuję za informację... Też tak od samego początku myślałem na logikę, ale ziarno niepewności zasiał temat opisany na forum: https://forum.satkurier.pl/topic/11469-router-z-lan-10100-i-switch-gigabitowy/#comments

Anonim

Nie dotyczy

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudio  te forum coś dał linka, nie jest techniczne, cudów nie ma, jak masz wąskie gardło to magicznie go nie powiększysz, tak samo z netem, jest tak szybki jak najsłabsze ogniwo.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12916
  • 53078
  • 611

1 dom - 2 usługi neostrada

@perlastudio pozwolę się nie zgodzić z @Anonim . Ruch odbywający się pomiędzy urządzeniami w obrębie switcha będzie gigabitowy. Do internetu będzie zaś setkowy. Np dołączając drukarki do switcha w routerze będą widoczne jako setkowe, bo więcej nie potrzebują, a np wymiana plików pomiędzy dwoma kompami w sieci dołączonymi do GB switcha będzie gigowa

Dodam, że jakby do setkowego switcha wbudowanego w routerze dołączyć dwa gigbitowe zewnętrzne switche, to ruch pomiędzy urzadzeniami dołączonymi do każdego z tych zewnetrznych byłby setkowy, bo dopiero wtedy switch routerowy obcina ruch bedąc tranzytem

Ruch pomiędzy urządzeniami jednego switcha determinuje prędkość jego portów i tylko wewnątrz tego urządzenia odbywa się ruch warstwie fizycznej. Router w tym nie uczestniczy