Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 12
  • 23
  • 1

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

Witam wszystkich i bardzo serdecznie proszę o jakąkolwiek poradę - za każdą z góry dziękuję.

 

Mam problem z telewizją Orange - pikselizuje, obraz jest bardzo niewyraźny zwłaszcza przy scenach dynamicznych (kanały sportowe, piłka nożna). Posiadam telewizor Toshiba 55UA2063DG z 4K UHD oraz dekoder od Orange IWU 200 4K (od razu uspokajam, nie wymagam aby bez światłowodu na zwykłej neostradzie do 80mb odbierać bez zakłóceń telewizję w 4K, ale na ten moment jakość gorszą niż telewizji naziemnej na starym telewizorze). Modem to FunBox 2.0

 

W miarę przystępną dla oka jakość obrazu uzyskuje właściwie tylko na kanałach TVP1 i TVP2, pozostałe kanały porażka. Co zrobiłem do tej pory:

a) połączyłem funbox z dekoderem kablem ethernet (podejrzewałem niestabilnosć w połączeniu wi-fi - nie pomogło

b) testowo podpiąłem nieoryginalny HDMI marki Philips dostosowany do rozdz. 4K UHD - nie pomogło

c) resetowałem ustawienia telewizora i dekodera oraz same urządzenia kilkukrotnie (oczywiście nie jednocześnie) - nie pomogło

d) próbowałem wejść w Menu IWU200 i sprawdzić odbiór w różnych rozdzielczościach - od razu rzuciło mi się w oczy, że mój IWU200 nie ma opcji wyboru rozdzielczości 4K - 3840x2160 - gdybym miał łącze światłowodowe o większej przepustowości i chciałbym oglądać tv w 4k - nie mam takiej opcji. Łącze jest jakie jest przy VDSL na speedtest osiąga prędkość realną do 40mb przy włączonej tv i połączonych 2 smartfonach pod wifi. Sprawdziłem więc wszystkie dostępne na dekoderze rozdzielczości obrazu łącznie z opcją AUTO - nie pomogło na żadnej, obraz słaby a im niższa rozdzielczość tym jeszcze gorzej.

e) w menu telewizora próbowałem uruchamiać i wyłączać wszlekiego rodzaju korektory obrazu - nie pomogło

f) otworzyłem na tv aplikację YouTube i próbowałem odtworzyć filmy w 4K, krajobrazy super, sceny dynamiczne (pokazowy mecz piłki nożnej) już widać było pikselizację, w stopniu mniejszym niż przy odbiorze tv, ale jednak

 

Na chwilę obecną już rozkładam ręce. Technik i infolinia stwierdzili, że może usterka dekodera i można wymienić ale na inny egzemplarz - modelu na np. ICU nie mogę zmienić bo dedykowany jest do światłowodu. Chciałbym oglądać na tym moim sprzęcie 4k telewizję chociaż w HD, byle czysto - nie mam takiej możliwości. Co mnie jeszcze zdziwiło - na liście programów nie miałem w pakiecie optymalnym 2 dostępnych rzekomo kanałów 4k - Festival i wPolsce, Czyżby dekoder wykrywał słabsze łącze niż światłowodowe i blokował na liście kanały 4K oraz rozdzielczość 4K, czy to wgl możliwe?

 

Jak poradzić sobie z tymi problemami czy ktoś mi pomoże??? 🙏

 

 

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 12
  • 23
  • 1

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

Udało się rozwiązać mój problem. Technik zmienił port w centrali VDSL, tam coś posprawdzał. Po przekazaniu mi tej informacji zresetowałem po raz kolejny: najpierw modem, później dekoder. Po uruchomieniu dekoder wskoczył nagle na rozdzielczość 4K a w HDMI  na opcję auto. Przy przełączaniu kanałów tv pokazuje rozdzielczosci z HDMI nie mniejsze niż FULL HD. 
Jest kilka kanałów których jakość jest nadal slaba, a w szczególności Eleven Sport 3. Tego się oglądać nie da przy czym Eleven 1 i 2 - o dziwo ok.
Zdecydowana większość kanałów zyskała sporo na jakości także w końcu jestem zadowolony i spokojny, bo wcześniej problemy miałem na każdym kanale.

_________________

* Wyciągnięto treść ze spoilera – moderator Kinga

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

34 ODPOW. 34

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

Zaloguj się na router i wklej statystyki z zakładki DSL. Może przez pojawiające błędy na linii pixelizuje ci telewizja.

 

A i jeszcze odnosząc się do kanałów 4K, po prostu 4K dają tylko do telewizji z internetem światłowodowym, dlatego nie masz tych kanałów.

Anonim

Nie dotyczy

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

FunBox 2.0 w Panelu Administracyjnym, ma statystyki łącza, może wrzuć je do tematu, bo skoro wszystko przerobiłeś, to albo na lini usterka, albo dekoder do wymiany, można zgłoszenie zrobić, przebadają linię Internetu.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

Kanałów 4K nie ma na VDSL, więc nie będziesz ich miał nawet gdy posiadasz dekoder 4K. Dostępne są tylko na światłowodzie i koniec. Zgłoszenie i wymiana dekodera, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana na WHD80, tu będzie czyste HD. Z IWU jest jakiś problem niekompatybilności HDMI z niektórymi odbiornikami TV.

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 12
  • 23
  • 1

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, spróbuję się zalogować do Fun Boxa i sprawdzić te statystyki DSL i je tutaj wkleić.

 

Nie wiedziałem, że po VDSL w ogóle nie odbiorę 4K. Do tej pory ani technik, ani na infolinii mi nie powiedzieli.

Anonim

Nie dotyczy

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

@kamil123c  fimik 4K powinien iść, ale zabierze ci cały transfer, co innego jakbyś miał 80Mb/s, toby był zapas, dlatego ICU100 też nie dadzą do tej oferty Neostrady.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

@kamil123cBiorąc na logikę strumieniowa transmisja 4k to około 24mb/sek. Czasem linia VDSL jest tak długa, że usługa zapina się na 23/24Mb/sek. Biorąc pod uwagę spadającą jakość łączy miedzianych ryzykiem by było wprowadzenie 4K do pakietu z VDSL-em. Nawet jakby linia wydoliła tą prędkość, to na net  by nic nie zostało, bo przecież jeśli byłaby taka możliwość, to każdy by chciał oglądać w super jakości...bo czemu nie?

Zapominamy o możliwości jednoczesnego oglądania i nagrywania programów. Gdyby było 4K i to dostępne w dwóch strumieniach, to większość VDSL-owiczów by składała reklamacje na niewydolne łącze....a chyba nie o to chodzi, aby w kolano sobie strzelać.:)

Co zaś do pikselizacji, to świadczy o zaniku transmisji.Tego się nie naprawi zapytaniem ponownym o treść, bo treść przekazywana jest w czasie rzeczywistym. Stąd braki objawiają się mrożeniem ekranu i kwadracikami...Koniecznie zweryfikuj błędy na łączu w menu modemu. Zerknij na to ile masz gniazdek w domu i jakiej jakości kabel instalacyjny.Masterspliter podłączony prawidłowo? W VDSL-u wszystko ma znaczenie...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 12
  • 23
  • 1

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

Rozumiem to wszystko, dziękuję za odpowiedzi i kwestię braku 4k na VDSL.

 

Mój podstawowy problem to jednak pikselizacja zwłaszcza w transmisji piłki nożnej itp.

Wymieniłem dekoder w salonie na nowy egzemplarz IWU200 bo tylko taki mi zaproponowano. Podłączyłem i dalej to samo.

 

Załączam screeny statystyk DSL. Czy tutaj widzicie jakieś błędy?


Screenshot_20201125-181923_Chrome.jpg

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

@kamil123c Synchro 67/8Mb/sek... pozazdrościć..a błędy to akurat wycięte ma screenie...

Poza tym wymieniłeś dekoder...i podłączałeś go też po kablu? Sprawdź to i na tym nowym. Jeśli to nic nie zmieni przywróć modem do ustawień fabrycznych. To trochę go orzeźwi..


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Niska jakość obrazu (pikselizacja) - telewizja IPTV po Neostradzie do 80mb / VDSL

Jeżeli dobrze odczytuje, to masz 11 błędów mało poważnych przez 3 dni połączenia. Jest to bardzo mało i nie ma się czym przejmować. Do 100-150bledow ES na dobę to też akceptowalne.

Wymień dekoder na inny model, np. UHD88 albo WHD80 (jeżeli nie podkręciłem numerów)  i zobacz czy da to efekt.