Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 18
  • 1

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

Od kilku miesięcy probuję podlączyć drugi router do funbox 3.0. Probowałem wszystkie tryby:

Podsieć, Access Point, Repeater, Wireless Bridge. Bawiłem wię ze statycznym IP, wylączałem DHCP. Podlączałem LAN -> WAN i LAN -> LAN. Internet pracuję 1 godzinę stabilnie, potem prędkość na Asus spada z 300 mb do 6 mb i na koniec rozlącza się z blędem "Nie mogę uzyskać IP" albo "DNS server nie znalieziono".  Przykladowo weżmiemy taką konfigurację:

 

Funbox 3.0 LAN <=> Asus RT-AX86U LAN


Funbox 3.0

ip 192.168.1.1

DHCP aktywny, 

początkowy adres IP 192.168.1.10

końcowy adres IP 192.168.1.150

 

Asus RT-AX86U albo Asus RT-AC68U 

Access Point

statyczny IP 192.168.1.2

DHCP nieaktywny, 

 

Dzialalo stabilnie przez 2 łata, wnaglę rozsypalo się i nawet po wymianie Funboxa i Asusa sieć dziala tylko 1 godzinę a potem trzeba restartować. Prosze doradzić konfigurację przy której urządzenie dzialaly by stabilnie. 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 18
  • 1

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

Wymiana kabla pomiędzy ruterami pomogła i nie mam więcej wyłączeń internetu. Oraz karta sieciowa na jednym komputerze jest zepsuta, ponieważ wydaje tylko 16mb/s. Ale ostatnie mniej ważne. Czego nauczyłem się:

1) Na Funbox polecam ustawiać Statyczny IP dla drugiego routera. Wtedy łatwiej konfigurować. Nawet po Reset-ie routera Funbox będzie go pamiętał i mamy jeden problem z głowy.

2) Kable są podstępne. Nawet gdy leżą przez lata statycznie i ich nikt nie dotyka - potrafią zepsuć się. Na przykład przez próg do pokoju po którym chodzimy. A najgorsze jest to że gdy są zepsute to udają że działają. Temy restart rutera wszystko naprawia, ale tylko na 2 godziny. Czyli wprowadza w błąd.   

3) Diagnostykę sieci wygodnie przeprowadzać nocą, ponieważ wtedy nie używamy wszystkich urządzeń i można ich odłączyć

 

==== mniej ważne====

4) Kanal 2.4Ghz WiFi  warto ustalić na 1, 6 i 11. Nie wiem czemu, ale tak lepiej.

5)  Asus -> WiFi -> Advanced/Zaawansowane wyłączyć funkcję odłączania WiFi klientów ze słabym zasięgiem. Funkcja służy po to aby pomóc przejść do jednego pokoju w drugi i podłączyć się do rutera w drugim pokoju który ma lepszy sygnał. Ale w tym wypadku próbujemy rozwiązać problem niestabilnego sygnału. Czyli wyrzucamy jedną zmianu

 

Dziękuję wszystkim 🙂 

 

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

31 ODPOW. 31

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgen 

Skoro działało a teraz nie chce to albo coś zmieniłeś w konfiguracji albo coś się zepsuło.

IMHO lepiej jest nie dawać AP statycznego IP tylko wymusić przydzielanie tego IP w konfiguracji DHCP na FB3. Ten adres powinien być w zakresie serwera DHCP.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1643
  • 8157
  • 64

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

Podłącz w konfiguracji FB3 LAN do Asus WAN. Asus w trybie AP oczywiście. Napisz gdzie następuje utrata połączenia. Czy na urządzeniach podłączonych do FB3 (Wi-Fi i LAN) działa sieć? Czy pada tylko na Asusie po Wi-Fi lub LAN? Jak daleko są od siebie urządzenia? Używasz Wi-Fi na obu? Jeżeli tak to podaj ustawienia. I to rzeczywiście jest dokładnie godzina?

@j131 Mógłbyś sprawdzić jaki jest lease time ustawiany przez FB?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu


@Samotnicknapisał(-a)

...

@j131 Mógłbyś sprawdzić jaki jest lease time ustawiany przez FB?


Nie w prosty sposób, bo FB nie eksponuje tego ustawienia a w tej chwili nie mam nic do jego DHCP podłączone.

PS. OK, sprawdziłem: jedna doba.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 18
  • 1

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

Ustaliłem statyczny IP na funbox. Tak że funbox zmusza Asus pracować pod 192.168.1.2. Na razie działa, ale nie chcę się oszukiwać, bo nie raz tak było że myślalem że problem się rozwiązal a jednak nie. Czekamy na jak długo tym razem starczy

 

DHCP.png

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgen  przede wszystkim powiedz jaka jest prędkość na FB po spadku na Asusach?  Pytanie, który sprzęt muli? 

Próbowałeś ustawienia fabrycznego w całym sprzęcie i aktualizacji softu?

Jakie urządzenia masz w routerze podrzędnym i jakie przy spadku prędkości masz osiągi na FB?

Sprawdzałeś kable?


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 18
  • 1

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

Polączenie zerwane. Czyli starczylo na 3 godziny. Jeden komputer stracil IP a drugi zachowal. Na Asus jest funkcja aby dokonać ping. Asus nie mógl skontaktować się z google oraz funbox.  Aby napisać to powiadomienie podlączylem się do funbox. Ale ping teraz wyglada tak.

 

2023-04-14_17h36_26.png

 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 18
  • 1

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

Urządzenia które były podpięte to FB mają 300 mb prędkość. 

Tak, próbowałem ustawienia fabryczne. Aktualizowałem soft na obu ruterach. Wymieniłem FB oraz Asus na nowe.

Na Asus podpięte 2 komputery, i komórka. Do FB podpięty TV, IP Cam, komputer.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgen  jakim kablem jest połączenie pomiędzy FB, a ASUS-em? 

Weryfikowałem podpinając w czasie zwisów ASUS-a wyłączając go i podpinając do lapka? Skoro nie widzi FB to może zmień port na switchu aTB i jeszcze raz przetestuj kabel pomiędzy urządzeniami? 

Jak routery były wymieniane nie widzę innej możliwości jak konflikt pomiędzy urządzeniami sieci lub uszkodzony kabel 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 18
  • 1

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

Używam Wi-Fi na obu. To nie dokladna godzina. Ogólnie  jest chaos i nie przewedzalne zachowanie. Może prędkość spaść, może w każdej chwilę rozlączyć się. Może zacząć pracować jeśli podlącze się Ethernet zamiast Wifi. Utrata polączenia następuje pomiędzy Asus a FB. Często ale nie zawsze. Mam drugi Asus ale ten zachowuje się tak samo. 

 

Jak daleko są od siebie urządzenia? 

20m Ethernet i 8m Wifi

 

 Czy na urządzeniach podłączonych do FB3 (Wi-Fi i LAN) działa sieć? 

Tak. Raczej stabilne ale zdarzają się tez zaklócenia

 

Czy pada tylko na Asusie po Wi-Fi lub LAN?

WiFi i LAN

 

2023-04-14 17_52_55-ASUS Wireless Router RT-AX86U - Professional.png2023-04-14 17_51_41-ASUS Wireless Router RT-AX86U - General.png