Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

ROZWIĄZANE

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22233
  • 183

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu


@Ievgennapisał(-a)

Przeprowadziłem badanie przez noc zostawiając w sieti 1 laptop i 2 routery z nowym kablem. Łot wydał się normalny i speed test pokazał 300 mb jak powinno być. Podlączyłem stary kabel, bo on ma 20m i  nie mam czym go zastąpić. I błąd powtórzył się. Zmieniłem kabel kilka razy i za każdym stary kabel  dziwne zachowywał się a nowy stabilne. Ale to nie wyjasnia czemy po restarcie funbox 3.0 stary kabel też wydaję 300 mb? Nawet teraz. Może mój eksperyment jest to bani. W poniedziałek kupie nowy kabel i sprawdze czy on pomoże.


IMHO kabel styka tylko od czasu do czasu. Kiedy przestaje stykać to zaczynają się problemy. To nie jest nic niezwykłego, przeciwnie to właśnie dość typowa sytuacja. Wymiana kabla (albo może tylko wtyczek - choć może być też załamanie gdzieś w środku) powinna sprawę załatwić. Najlepiej byłoby zamiast wtyczek montować na końcach gniazdka: tak jest nie tylko poprawniej ale i łatwiej. Wtedy z jednego gniazdka do FB i z drugiego gniazdka do komputera dajesz krótki, oryginalny patchcord i powinno działać niezawodnie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13082
  • 53715
  • 626

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgen  dwukrotnie pisałem o weryfikacji kabla..to, że na oko jest dobry i nawet elektrycznie testowany jest w porządku, to nie znaczy, że szerokopasmowo będzie ok 

Warto zerknąć na docisk tych plastikowych języczków we wtyczkach 

Zawsze mam wątpliwości co do np wykonywanych we własnym zakresie kabli...sam tyle lat to robię i czasem nie wychodzi. Spotkałem nawet paczki seryjnie uszkodzonych wtyków. Noże.nie stykały i koniec...


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2404
  • 9967
  • 85

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgenwymień kabel na nowy i powinno działać prawidłowo tak jak pisze @agat13 i @j131 

Pozdrawiam 🙂


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8424
  • 64

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgen Czy mógłbyś podać oznaczenie tego starego kabla? Pytam z czystej ciekawości.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 18
  • 1

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Samotnick  Kabel trochy dziwny z różnymi wtyczkami, zamontowany śrubą do drewna która przechodzi prawie przez sam kabel. Ale przecież działało jakoś 2 łata. Na razie nie chce robić wniosków, bo wiele razy myślałem że znalazłem problem a przez godzinę okazywało się że jednak nie. 

20230416_124505.jpg

20230416_124351.jpg

20230416_124430.jpg

   


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2404
  • 9967
  • 85

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgen  pierwsze zdjęcie to kabel rj11 to złącze kablowe używane w zestawach telefonicznych, ADSL i kablach modemowych itp. Drugie i trzecie zdjęcie to kabel Ethernet RJ45 (kabel sieciowy) służący do podłączenia Internetu do różnych urządzeń np. laptopa, komputera, konsoli lub telewizora. Kupując kabel RJ45, trzeba zwrócić uwagę na jego długość, prędkość przesyłu danych, czyli na przepustowość, oraz rodzaj. 

Wyróżnia się trzy podstawowe odmiany kabla RJ45. Pierwsza z nich to kabel sieciowy nieekranowany UTP  dzięki któremu można przesyłać i pobierać dane z Internetu. W zależności od rodzaju kabla dane te przesyłane są z różną prędkością. 

Kolejny typ złącza RJ45 to tym razem kabel ekranowany STP  który ma oplot i uziemienie. Stanowi solidną ochronę przed wpływem elektromagnetycznym. Natomiast kabel FTP wyposażony jest w ekran foliowy i uziemienie. Ma swoje zastosowanie w miejscach, gdzie występują zakłócenia elektromagnetyczne.

Na potrzeby domowe najczęściej wystarcza złącze RJ45 UTP.
Pozdrawiam 🙂

 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8424
  • 64

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgen Pomijając kwestię mocowania wtrętem, wydaje mi się, że ten zaciskany wtyk może nie być kategorii 6. W dodatku może nawet nie do linki.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22233
  • 183

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Pablo5 

Na wszystkich zdjęciach jest ten sam kabel.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 18
  • 1

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

Wymiana kabla pomiędzy ruterami pomogła i nie mam więcej wyłączeń internetu. Oraz karta sieciowa na jednym komputerze jest zepsuta, ponieważ wydaje tylko 16mb/s. Ale ostatnie mniej ważne. Czego nauczyłem się:

1) Na Funbox polecam ustawiać Statyczny IP dla drugiego routera. Wtedy łatwiej konfigurować. Nawet po Reset-ie routera Funbox będzie go pamiętał i mamy jeden problem z głowy.

2) Kable są podstępne. Nawet gdy leżą przez lata statycznie i ich nikt nie dotyka - potrafią zepsuć się. Na przykład przez próg do pokoju po którym chodzimy. A najgorsze jest to że gdy są zepsute to udają że działają. Temy restart rutera wszystko naprawia, ale tylko na 2 godziny. Czyli wprowadza w błąd.   

3) Diagnostykę sieci wygodnie przeprowadzać nocą, ponieważ wtedy nie używamy wszystkich urządzeń i można ich odłączyć

 

==== mniej ważne====

4) Kanal 2.4Ghz WiFi  warto ustalić na 1, 6 i 11. Nie wiem czemu, ale tak lepiej.

5)  Asus -> WiFi -> Advanced/Zaawansowane wyłączyć funkcję odłączania WiFi klientów ze słabym zasięgiem. Funkcja służy po to aby pomóc przejść do jednego pokoju w drugi i podłączyć się do rutera w drugim pokoju który ma lepszy sygnał. Ale w tym wypadku próbujemy rozwiązać problem niestabilnego sygnału. Czyli wyrzucamy jedną zmianu

 

Dziękuję wszystkim 🙂 

 

 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2404
  • 9967
  • 85

Funbox 3.0 <-> Asus RT-AX86U Brak internetu

@Ievgennie ma za co. Służymy pomocą. Polecamy się na przyszłość

Pozdrawiam 🙂