Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy oglądanie tv na dekoderze 4K stream ma wpływ na transfer po światłowodzie?

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 193
  • 653
  • 0

Czy oglądanie tv na dekoderze 4K stream ma wpływ na transfer po światłowodzie?

Wczoraj wieczorem oglądałem tv poprzez dekoder 4 k stream i

zrobiłem speedtest smartfonem . Wykazało ; 612/111 .

Wniosek z tego jest taki że tv po światłowodzie nie zmniejsza szybkości neta . 😄 Zastanawia mnie jak oni to robią 😘

 

________________
* Wydzieliłem z tematu Szybkość internetu a kompatybilność z WiFi 6. Dlaczego smartfon i tablet osiągają niższe prędkości? – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5596
  • 22697
  • 188

Czy oglądanie tv na dekoderze 4K stream ma wpływ na transfer po światłowodzie?

@Samotnick 

Co do TV GO to oczywiście, że będzie kosztem pasma.

W kwestii czy to jest to samo na Stream 4k co TV GO: niezupełnie, są drobne różnice w wyglądzie pakietów. Wystarczające, żeby FB sobie je liczył osobno. Na własnym sprzęcie niekoniecznie, ale przecież nie wiemy na pewno jak separacja jest zaimplementowana. W końcu na "zwykłych" dekoderach wszystko poza TV "na żywo" też idzie przez unicast a mimo to też się do pasma nie liczy (wiem, wiem, to pewnie ten trzeci VLAN, chociaż pewny tego nie jestem).

Masz rację, że trudno to rozdzielenie jednoznacznie potwierdzić eksperymentalnie bo pojedynczy stream (a dekoder 4k Stream może dostawać tylko pojedynczy) jest trochę za mały żeby po jednym pomiarze coś dało się powiedzieć na pewno.

Ale z drugiej strony na umowie jest jednoznacznie napisane, że TV ma być liczona osobno; nic o wyjątkach dla poszczególnych typów dekoderów nie ma. Gdyby udało się pokazać, że jest inaczej, to byłoby to niezgodne z umową i mogło by być podstawą reklamacji. Prawdę mówiąc noszę się z zamiarem przeprowadzenia bardziej kompleksowych pomiarów już od wielu miesięcy, ale czasu brakuje, a sprawa ewidentnie nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Ciągle bardziej zakładam, że jest tak jak powinno być, niż jestem tego pewien. Sorry że zabrzmiało jakbym był opierał te stwierdzenia na czymś więcej.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5596
  • 22697
  • 188

Czy oglądanie tv na dekoderze 4K stream ma wpływ na transfer po światłowodzie?

@abcd 

No nie odkryłeś Ameryki, tak jest na umowie. Jak to robią? Normalnie, QoS, separacja ruchu.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1811
  • 8786
  • 68

Szybkość internetu a kompatybilność z WiFi 6. Dlaczego smartfon i tablet osiągają niższe prędkości?

@abcd Ten dekoder raczej zmniejsza. Ciągnie zawartość z VLANu 35. Tylko, że to jest raptem kilka megabitów i to w porywach a nie na wciąż.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5596
  • 22697
  • 188

Czy oglądanie tv na dekoderze 4K stream ma wpływ na transfer po światłowodzie?

Nie zmniejsza. Ograniczenie jest programowe i TV się po prostu nie liczy do limitu z umowy.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1811
  • 8786
  • 68

Szybkość internetu a kompatybilność z WiFi 6. Dlaczego smartfon i tablet osiągają niższe prędkości?

@j131 Skoro tak piszesz to muszę Ci wierzyć. Jednak przy tak niewielkim zapotrzebowaniu na przepustowość mogę zrozumieć to tylko w kontekście zapewnienia jakości usługi telewizyjnej.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54690
  • 645

Szybkość internetu a kompatybilność z WiFi 6. Dlaczego smartfon i tablet osiągają niższe prędkości?

@Samotnick  potwierdzam to co pisze @j131 . IPTV nie pomniejsza transmisji netu dla FTTH 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1811
  • 8786
  • 68

Szybkość internetu a kompatybilność z WiFi 6. Dlaczego smartfon i tablet osiągają niższe prędkości?

@agat13 Dziękuje za potwierdzenie ale ja to wiem. Napisałem o możliwym ograniczaniu tylko w przypadku korzystania z dekodera 4K Stream.

PS. Dzisiaj już jest dla mnie za późno ale jutro zobaczę czy mi w dół poleci download jak uruchomię kilka streamów z Orange TV Go.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1811
  • 8786
  • 68

Czy oglądanie tv na dekoderze 4K stream ma wpływ na transfer po światłowodzie?

pi@rpi:~ $ speedtest -s 4166

   Speedtest by Ookla

     Server: Orange Polska S.A. - Warsaw (id = 4166)
        ISP: Orange Swiatlowod
    Latency:     2.92 ms   (0.86 ms jitter)
   Download:   300.99 Mbps (data used: 154.7 MB)
     Upload:    51.37 Mbps (data used: 83.0 MB)
Packet Loss:     0.0%
 Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/91705ce4-9831-49c4-9fd1-c1977a86c7d4
pi@rpi:~ $ speedtest -s 4166

   Speedtest by Ookla

     Server: Orange Polska S.A. - Warsaw (id = 4166)
        ISP: Orange Swiatlowod
    Latency:     2.93 ms   (1.85 ms jitter)
   Download:   315.46 Mbps (data used: 182.0 MB)
     Upload:    51.36 Mbps (data used: 82.4 MB)
Packet Loss:     0.0%
 Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/534c964b-f1ea-4332-8fa9-8d14c7553cdd
pi@rpi:~ $ speedtest -s 4166

   Speedtest by Ookla

     Server: Orange Polska S.A. - Warsaw (id = 4166)
        ISP: Orange Swiatlowod
    Latency:     2.93 ms   (1.85 ms jitter)
   Download:   298.72 Mbps (data used: 255.2 MB)
     Upload:    51.39 Mbps (data used: 82.9 MB)
Packet Loss:     0.0%
 Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/8f3c91cc-af56-4f26-9d7f-3d890b8bb561
pi@rpi:~ $ speedtest -s 4166

   Speedtest by Ookla

     Server: Orange Polska S.A. - Warsaw (id = 4166)
        ISP: Orange Swiatlowod
    Latency:     2.92 ms   (1.87 ms jitter)
   Download:   315.09 Mbps (data used: 165.5 MB)
     Upload:    51.48 Mbps (data used: 81.6 MB)
Packet Loss:     0.0%
 Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/7b8e619d-0bf9-453f-8ebf-83a0bdc0546d

Na przemian trzy streamy w HD (Jedynka, Dwójka, TVN) z Orange TV Go i bez oglądania. 15 Mb/s w dół. Potwierdza to moje wcześniejsze obserwacje, że jeden strumień w HD (w TV Go) to średnio 5 Mb/s.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Szybkość internetu a kompatybilność z WiFi 6. Dlaczego smartfon i tablet osiągają niższe prędkości?

Ale Orange TV Go, to nie jest typowe IPTV korzystające z multicastu, tylko usługa OTT, korzysta z Internetu, jak każda inna usługa (Netflix, itp...), więc nie można porównywać telewizji IPTV przez dekoder z usługą OTT w apce albo przez stronę www.

 

IPTV korzysta z oddzielnych VLANów i nie jest objęte tym samym lejkiem, co VLAN35 dla Internetu. Dlatego nawet przy korzystaniu z opcji 1Gbps, ma się dostępne w Funbox pełne pasmo dla Internetu, bo GPON w Orange synchronizuje się bodaj na 1,25Gbps, więc o ile nie korzystasz z ONT, gdzie ograniczeniem jest port 1GbE, to telewizja ma dostępne minimum 200Mbps.

 

Wydaje mi się też, że profil ruchu Orange TV Go jest inny, niż IPTV. Ten pierwszy będzie pewnie bardziej "szpilkowy", a multicast, to multicast - stały strumień, do którego się przyłączasz. Mało tego, oglądanie tego samego kanału w IPTV nawet w multiroom, wygeneruje na łączu ruch jednego strumienia. W Orange TV Go, to zawsze będą wielokrotne strumienie.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1811
  • 8786
  • 68

Czy oglądanie tv na dekoderze 4K stream ma wpływ na transfer po światłowodzie?

@micihol1 Ja cały czas odnoszę się tylko i wyłącznie do dekodera 4K Stream. Dekodera, który według osób obeznanych z tematem, jako jedyny pobiera strumień przez unicast i rzekomo z tego samego źródła co TV Go. Dziękuję za uwagę.