Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

Dziękuję @marder , za fragment dokumentu UKE, którego "lokalizację w internecie - na stronie UKE" wcześniej podawałem.

O istnieniu warunków technicznych, też wcześniej było. Możesz mi podać przykładowe przyczyny wystąpienia braku takich warunków, w sytuacji gdy do danej lokalizacji doprowadzony jest światłowód?

Problemy komunikacyjne między operatorami, nie wydają się być wystarczającą przeszkodą. 

Różne harmonogramy (zakładam, że chodzi o terminy, okresy rozliczeniowe), o których gdzieś wspominał @Piotrekk85 , też mnie nie przekonują.

Konieczność "ręcznego wprowadzania informacji w systemach" - jaka to przeszkoda?

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego ope

Nie wiem jak to ma się odbywać czy po łączach tego Dawcy czy Biorcy? W tym artykule nie jest to jasno sprecyzowane. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

Moja wiedza techniczna w zakresie infrastruktury jest skromna, żeby nie powiedzieć że zerowa. 

 

Wydaje mi się jednak, że skoro w dokumencie użyto określenia "dawca"  i "biorca" (trochę wywołuje to u mnie skojarzenia z dawcą organów) - to dawca daje swoją infrastrukturę, a biorca na niej świadczy usługę.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

Jeśli to miałoby być po dotychczasowej infrastrukturze to gdzieś musiałby być punkt styku obu Operatorów. Nie wiem czy to trzeba by fizycznie przepinać czy jednak dałoby się wykreować logicznie np w punkcie wymiany ruchu PLIX. Nie mam pojęcia.  


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego ope

Rozumiem, że "braku warunków technicznych" nie widzisz...

To dobrze. 

Gdybyś choćby czytał w tym temacie tylko co ja pisałem, wiedziałbyś, że doradca Orange informował mnie iż są u mnie możliwości techniczne dostarczania internetu na łączu światłowodowym. Więc ja też nie widzę braku warunków technicznych. Natomiast z czym to ma się wiązać - logiczne, czy fizyczne przełączanie - mnie jako klienta, nie interesuje.

Pozostaje kwestia, czy "biorca", może (zechce) "przejąć klienta" - bez względu na to ile ma do końca umowy z dotychczasowym dostawcą internetu (dawcą), czy raczej będzie stosować jakieś określone terminy, aby okres związania trwającą umową nie był zbyt długi (z jednej strony) ale wystarczający aby zdążyć wszystko przeprocedować (zgodnie ze schematem) powiedzmy na jej ostatni dzień. Czym innym jest to czy klient będzie skłonny aby dużo wcześniej wypowiedzieć umowę, licząc się z opłatą za jej rozwiązanie.

 

Na to nie ma "przepisów wykonawczych", a praktyka działań operatorów w tym zakresie, zdaje się nie istnieje.

Wiemy jednak że były oferty przeniesienia komórki o dość długim okresie wyprzedzającym, gdzie klienta to nie kosztowało więcej. Więc nie zdziwię się, że za jakiś czas także w obszarze "stacjonarnego dostępu do internetu" pojawią się podobne zachęty...


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego ope

Postanowiłem odkopać temat, wrzucając taki oto "poradnik" ze strony "PanWybierak". Tekst z tej strony wpisuje się w moją opinię iż grupa klientów zmieniających dostawcę internetu jest niemała i śmiem postawić tezę, że przez jakiś czas będzie jeszcze rosła. 

Co prawda poradnik nie do końca odpowiada moim oczekiwaniom... mija się też trochę z przywołaną we wcześniejszych postach tymczasową procedurą komunikowania się w takich sprawach operatorów wprowadzoną przez UKE, ale przedstawia oferty wiodących dostawców internetu.

 

Czekam na rozwój sprawy polegający na zwiększeniu aktywności operatorów w obszarze zapewnienia możliwości skorzystania przez klientów z płynnej zmiany dostawcy z jednoczesnym załatwianiem przez nich formalności.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego ope

Pod koniec roku będzie coś i w Orange - na razie nie mogę nic więcej. I trzeba trzymać kciuki by nie było opóźnień.

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 145
  • 254
  • 2

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego ope

Dobrze rozumiem, ze jesli mam w domku jednorodzinnym np. Internet od lokalnego dostawcy to mogę go przenieść w technologii BSA do innych operatorów? Kontaktowałem się z różnymi firmami i twierdzą, że nie świadczą usług. Czy w przypadku przeniesienia jest taka możliwość aby mnie podłączyli bez własnej infrastruktury, lecz innego opa?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego ope

@Filip_PL  to nie jest takie proste. Są umowy miedzyoperatorskie i wszystko zależy od punktów styku pomiędzy sieciami. Druga rzeczą jest konfiguracja usług. Twój modem od Orange musi odpowiednimi kanałami zalogować się do sieci Orange, a więc obecny operator będzie tylko tranzytem. Kwestie zapewnienia odpowiedniej jakości, przepustowości i kompatybilności... Bezpieczeństwa. To dość obszerny temat


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego ope

@Filip_PL  Tak jak kolega wyżej napisał sprawa nie jest taka oczywista. Operatorzy muszą mieć między sobą podpisane stosowne umowy i oczywiście muszą posiadać infrastrukturę techniczną w punktach styku żeby świadczyć takie usługi.