Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange. Jak otrzymać odszkodowanie?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 68
  • 0

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange. Jak otrzymać odszkodowanie?

Cześć.

Mam następujący problem:

Kilka miesięcy temu Orange (lub podwykonawca) kładło u mnie na wsi światłowody. W trakcie prac ziemnych został koparką uszkodzony kabel elektryczny (WLZ), biegnący do mojej posesji - był oczywiście naniesiony na mapach. Firma prowadząca prace po cichu, wyjątkowo nieumiejętnie i niechlujnie połączyła kabel, zaizolowala i zasypała ziemią... Ja nie miałem o tym pojęcia aż do przewczoraj - ze względu na opady kabel dostał zwarcia i się upalil, a ja jestem bez prądu. Na szczęście mam świadków (sąsiadów) i ekipę pogotowia energetycznego, która była na miejscu wezwana przez sąsiadów. Elektrycy poinformowali ekipę, że mają to zrobić porządnie, porobili zdjęcia i notatkę ze zdarzenia, ale jak widać nic to nie dało.

W tej chwili kabel jest nie do użytku, do całkowitej wymiany - koszt wraz z pracami ziemnymi (m.in. przecisk pod jezdnia) to około 15000zl...

W jaki sposób uzyskać odszkodowanie od Orange? Czy od razu iść na drogę sądową?

 

 

 

__________________

*Doprecyzowanie nazwy tematu - moderator Wojciech.

34 ODPOW. 34

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2057
  • 11607
  • 52

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange. Jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis napisz pismo do Orange i dołącz dokumenty+ kosztorys naprawy uszkodzenia, po decyzji Orange możesz się procesować 😎


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53263
  • 619

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange. Jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis  podwykonawcy są ubezpieczeni na takie przypadki.

Trzeba to zgłosić oficjalnie pismem do Skierniewic na adres do korespondencji Orange. Tylko tak trafi to do odpowiedniego wydziału. Opisz dokładnie całą sytuację I jasno zażądaj  naprawy szkody i odszkodowania z tytułu ubezpieczenia tego typu  incydentów. 

Jasno sprecyzuj oczekiwania i podaj namiary kontaktowe. Załącz zdjęcia i ewentualnie plan sytuacyjny.

Zgloszenia na czat czy infolinię nie przyniosą efektu, bo nie ukazują całej sprawy. Im więcej danych załączysz, tym lepiej 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis  mi się zdaje że skoro kabel energetyczny jest uszkodzony przed skrzynką energetyczną na działce to naprawa/wymiana tego uszkodzenia należy do firmy do której należy sieć elektroenergetyczna np. ENEA, ENERGA, TAURON itd. i ta firma powinna wykonać niezwłocznie naprawę i przywrócić dostawę energii, a następnie obciążyć kosztami sprawcę awarii. Ty osobiście możesz domagać się od sprawcy awarii również odszkodowania za poniesione straty związane z brakiem energii.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 68
  • 0

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

Niestety nie masz racji w tym przypadku. Nie mam skrzynki w ogrodzeniu (kiedyś nie było to wymagane), linia idzie bezpośrednio ze słupa, pod ziemią do licznika wewnątrz domu. I Enea odpowiada tylko do zacisków na słupie, dalej kabel jest już mój aż do licznika. Ten jest znowu ich 😁

Jedyne co Enea mogła zrobić w tym przypadku to odpiąć kabel na słupie, żeby nikogo nie poraziło 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis  a to inna sprawa skoro uszkodzenie nastąpiło na Twoim odcinku kabla, myślałem że to sieć przed skrzynką/licznikiem należąca do sprzedawcy energii.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 68
  • 0

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

A tak wygląda profesjonalny sposób w jaki naprawili kabel, leżący pod ziemią, na podmokłym terenie 😜

1673375076790.jpg


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis  no super, widać że naprawę wykonali "fahofcy" z uprawnieniami, pomijam fakt że takiego uszkodzenia się nie naprawia taśmą izolacyjną, a mufuje i izoluje za pomocą "Raychema".


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53263
  • 619

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis  podobny przypadek widziałem u klienta, któremu podczas wiercenia otworu na światłowód monter przewiercił kabel zasilający idący  do skrzynki 

 Stąd wiem jak sprawę załatwiono 

Fakt, że kabel w elewacji i taki doziemby to spora różnica, ale usterkę naprawione i zakład energetyczny wystawił obciążenie które zapłacił operator 

Bez przepychanek i kłótni. Ot, wypadek przy pracy. Od tego są ubezpieczenia


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

Doleję trochę  dziegciu do tych informacji, które podpowiadają koledzy. Zwrócę uwagę na upływ czasu od zdarzenia naruszenia kabla, do chwili gdy wystąpiły negatywne skutki. Jeśli ten wykonawca jak pisze @Hamis "Firma prowadząca prace po cichu, wyjątkowo nieumiejętnie i niechlujnie połączyła kabel, zaizolowala i zasypała ziemią", to może też chcieć wykręcać się od odpowiedzialności, choćby poddając w wątpliwość czy w ciągu tych kilku miesięcy ktoś inny "nie grzebał w ziemi  przy tym kablu".

Oczywiście popieram podejście, że trzeba wystąpić do "zleceniodawcy" robót, niezależnie od tego jakie relacje łączą Orange z rzeczywistym wykonawcą robót ziemnych. Tak jak piszą poprzednicy warto od samego początku szczegółowo opisać sytuację, sekwencję zdarzeń.