Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange. Jak otrzymać odszkodowanie?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 68
  • 0

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

"obecnie znane są takie zabezpieczenia, które mogą na jakiś czas zgodnie z normą naprawić uszkodzony kabel"

No i właśnie tutaj jest klucz - na jakiś czas. Ta prowizorka też "jakiś czas" wytrzymała.

Ktoś z Was ryzykowałby ponowne uszkodzenie za kilka miesięcy? Przypominam, że został wyrwany koparką, więc gdzieś dalej też pewnie powstały naprężenia i uległ jakimś nawet niewielkim uszkodzeniom. Skoro był sprawny przed uszkodzeniem to taki ma pozostać, a wymiana to jedyna możliwość by do tego doprowadzić.

 

Oczywiście będzie tymczasowo naprawiony przez elektryka, z pomiarami, ekspertyzą itp. I oczywiście za to też będzie musiała Enea zapłacić.

Uszkodzenie jest jakies max pół metra od jezdni. Niech się okaże, że jest upalony choć kawalek pod drogą i wcale nie będzie możliwości naprawy...


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29466
  • 270

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis  spokojnie niech elektryk się wypowie, taka naprawa którą ja opisałem nie jest na jakiś czas tylko na stałe, stosują ją nawet firmy energetyczne i jeszcze raz, nie raz widziałem kable uszkodzone przez koparkę więc niekoniecznie kabel będzie uszkodzony na dłuższym odcinku. W celu sprawdzenia uszkodzeń miejsce rozkopuje się na pewnym odcinku od uszkodzenia w obie strony wycina uszkodzenie i robi pomiary które wykażą czy pozostałe odcinki kabla mieszczą się w normach, nie można od razu zakładać najgorszego.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54690
  • 644

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis Wpis o czasowych zabezpieczeniach pisałem z myślą o zapewnieniu tymczasowo zasilania do budynku (do momentu naprawy, analizy pomiarowej czy wymiany kabla). Zabezpieczenie folią, starą reklamówką czy taśmą izolacyjną uważam  za niedopuszczalne...To ma spełniać normę do momentu ostatecznej naprawy przyłącza i tyle...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1609
  • 12988
  • 2

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

@Hamis , ja mam innego operatora energetycznego, ale jak zgłosiłem do nich poważną usterkę (z mojej winy), to nie dosyć, że przez kilka godzin wieczornych stałem w kamizelce ochronnej i latarką w ręku, by zwisający kabel od słupa energetycznego nie został dodatkowo zahaczony jakimś pojazdem o wyższych gabarytach, to po naprawie spisali protokół, z którym się nie zgadzałem, bo kabla nie zerwało w miejscu moich robót na działce, a w najsłabszym ogniwie przy wysięgniku. Nie miało znaczenia, że izolacja zewnętrzna kabli i linka zabezpieczająca nosiły ślady starego, nieudolnego montażu, więc tam zerwało kabel. Po reklamowaniu i naliczonych odsetkach, karę i tak zapłaciłem, bo trzeba było wezwać pogotowie energetyczne do prac wokół ich przyłącza kablowego do domu, a nie samemu ryzykować. W Twoim przypadku, zgłoszenie awarii i usunięcie jej po tak długim czasie, to Twoje koszty i z tym sądowe rozstrzygnięcie zadecyduje o sprawie. To i tak, jak sądzę, bo nie wspomniałeś, Enea idzie Ci na rękę, nie obciążając kosztami. Jeżeli w pasie przydrogowym będzie możliwe usunięcie uszkodzenia poprzez założone mufy, to chyba najmniejszy z kosztów, z ekonomicznego punktu widzenia. No i jak sąd obciąży (i kogo) kosztami postępowania. Współczuję tej nieszczęsnej awarii, ale trzeba być dobrej myśli. Chyba, że pójdziesz z tym do telewizji, gdzie po ich interwencji, troszkę inną, ale uciążliwą sprawę z brakiem dostępu do energii elektrycznej u starszego pana, udało się załatwić w tri miga pozytywnie. Syn tego pana musiał jednak posiłkować się prowizorkami dla swego ojca, co jemu samemu firma chyba nie zrekompensowała, bo zaledwie parę stówek ten pan miał na plus. A trwało to kilka miesięcy.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1647
  • 5688
  • 63

Uszkodzenie kabla elektrycznego przez koparkę, podczas prac Orange, jak otrzymać odszkodowanie?

@HamisMożna spodziewać się, że odbiór będzie możliwy tylko po spełnieniu aktualnych wymagań - np. licznik na zewnątrz budynku. Nie wiem jaka jest działka i jak biegnie przewód przez działkę. Jak będzie możliwość to stawia się skrzynkę z licznikiem na działce wykorzystując zakopany przewód. Od skrzynki do słupa kładziemy nowy przewód.

Można tylko przypuszczać, ze skoro przewód był zakopany to odległość do domu od słupa wynosi ponad 50 m.