Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 20, Pasjonat

Stop cenzurze słowa p a t o l o g i a

Słowo z tematu w momencie użycia na forum zostaje zagwiazdkowane

test: ******

Zgodnie z SJP nie jest to obraźliwe:

******

1. nauka badająca ogół zagadnień dotyczących przyczyn, mechanizmów i skutków chorób
2. dewiacja, odchylenie od reguł

miesiąc temu w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 20, Pasjonat

To jakaś fanaberia moderacji, dodatkowo sugeruje to że użyłem jakiegoś obraźliwego sformułowania w poście co nie jest prawdą.

miesiąc temu

Poziom 24, Specjalista

@gk2a6: faktycznie, wygwiazdkowuje automatycznie, niezależnie od kontekstu. Nie rozumiem co jest złego w tym słowie: ani nie jest obraźliwe ani jego wygwiazdkowanie nie uniemożliwia obraźliwego sformułowania. Więc po co? Więcej, jeśli się nie zorientujesz i użyjesz to gwiazdki zasugerują że użyłeś czegoś naprawdę paskudnego więc efekt będzie chyba odwrotny do zamierzonego, jakikolwiek ten zamiar był. Czy jest gdzieś oficjalny katalog słów zakazanych na NO??

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

Słowo zostało zbanowane z powodu tego że użytkownicy forum często używali go w stosunku do działania usług Orange.

miesiąc temu

Poziom 37, Guru **

Słowo mogło zostać zagwiazdkowane z powodu naruszenia zasad obowiązujących na NO. Postępuj zgodnie z zasadami netykiety, to nie będą Twoje posty moderowane, ani gwiazdkowane słowa. 

Tu masz zasady:

https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-M%C3%B3j-Orange/Netykieta/ta-p/181538

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

@ketrasaArtur  Przepraszam bardzo, zasady netykiety ani Nasz Orange nie przewidują możliwości blokowania słów nieobraźliwych i sugerowania w ten sposób zagwiazdkowaniem że ktoś dopuszcza się użycia takich słów. To manipulacja. Jeszcze raz podkreślam - nie jest to niezgodne z zasadami nasz orange. Wskaż proszę konkretny punkt.

miesiąc temu

Poziom 37, Guru **

@gk2a6 nie wiem jaki był kontekst, wiec skoro słowo zostało zagwiazdkowane, mogło być niewłaściwe. Moje posty niejednokrotnie były usuwane lub modyfikowane mimo braku obraźliwych zwrotów. To jest forum Orange i poza Pogaduchami tematy powinny dotyczyć zagadnień i usług operatora.

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

@ketrasaArturwpisy zawierające to słowo zawsze odnosiły się do tematu w szczególności usług Orange. Blokada nie jest kontekstowa tylko ogólna na dany ciąg znaków - to nie jest normalne.

miesiąc temu

Zespół Nasz Orange

Słowo to zostało dodane do filtra nie bez kozery już jakiś czas temu. Było zgłaszane przez członków naszej społeczności jako słowo:

- po pierwsze - nadużywane

- po drugie - używane w niepoprawnym kontekście
- po trzecie - nie wnosiło dyskusji na merytoryczny poziom, tylko podkreślało jego emocjonalny charakter, co wielu użytkowników zniechęcało do dalszego pisania

Oczywiście sama definicja słowa, a dokładnie jedna z nich ("nieprawidłowe zjawiska występujące w życiu społecznym") były przez nas brane pod uwagę. I głównie dlatego, że kontekst, w którym to słowo było używane, nie miał wiele wspólnego z jego poprawnym znaczeniem, sprawił, że dodano go do filtra.

 

Jeżeli faktycznie członkowie naszej społeczności uznają, że jest ono potrzebne i nieodzowne, by móc prowadzić dysputy zgodne z naszymi zasadami, to rozważymy jego zdjęcie.

Na teraz jednak - nie widzimy takiej potrzeby.

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

Jak dla mnie sytuacja jest pαtologicznα, na forum panuje cenzura i autorytaryzm. Większość postów nacechowanych negatywnie w stosunku do Orange, lub stawiający w złym świetle sieć  jest usuwana lub zmieniana w sposób często niezgodny z zamysłem autora.

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

@Bartłomiejograniczanie użytkownikom danego słowa to jakaś paranoja (to też trafi na czarną listę?). Naprawdę kompromitujecie swoją firmę.

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

Poza tym oczerniacie użytkownika przypisując mu tym mechanizmem użycie słów uznanych powszechnie za wulgarne co jest niezgodne z prawdą.

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

@Bartłomiej  dlaczego łamiecie regulamin? Proszę wskazać punkt gdzie możliwe jest cenzurowanie słów nieobraźliwych z powodów które wspomniałeś. Może dajcie użytkownikom od razu listę dozwolonych słów do konstrukcji posta albo piszcie posty za nich?

miesiąc temu

Zespół Nasz Orange

@xeth w akcie moderacji nie cenzurujemy opinii nawet jeśli są krytyczne - akceptujemy odmienne zdanie od naszego, nie akceptujemy obrażania i niepodpartej faktami narracji. Wierz nam, że te krytyczne wpisy, które mają charakter merytoryczny, i są zgodne z tematem - nie są ukrywane.


@gk2a6 wyjaśnione masz w poprzednim moim wpisie, zawsze możesz edytować wpis, względem którego masz obawy iż zostanie źle odebrany i zastąpić owe słowo innym.

 

Dodam, iż nie działamy w kierunku robienia komukolwiek na złość - ten zabieg filtrowania słowa będącego tematem tego pomysłu to nasza odpowiedź w kierunku próśb innych użytkowników.

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

@Bartłomiej Na dużo istotniejsze prośby artykułowane przez o wiele większe grupy użytkowników jesteście głusi i to od lat także widać że jest tu wybiórczość. Cyrk.

 

___________

* Wpis poddany edycji - Netykieta - moderator Bartłomiej

miesiąc temu

Poziom 36, Guru *

@gk2a6  mnie na forach drażni, pisownia w stylu FB, więc "******" i inne zwroty z skrajnie przyswajalnej pisowni Polskiej, powinny być ocenzurowane, to forum odwiedzają niepełnoletni, więc jestem za cenzurą ! 

 

____________

* Wpis poddano edycji - Wiktor

 

 

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

@irek6311 nie wiem co poprawna i nieobraźliwa polszczyzna ma związanego z "pisownią w stylu FB". Słowo p a t o l o g i a jest jak najbardziej na miejscu w szczególności z przymiotnikiem precyzującym płaszczyznę do której się odnosi. Nie ma w tym nic niestosownego dla nieletnich.

miesiąc temu

Poziom 36, Guru *

@gk2a6  swoją pisownią zniechęcają do pobytu na NO, cenzura jest na wszystkich forach, na FB można pisać jak sie chce. 

 

____________

* Wpis poddany edycji - Wiktor

miesiąc temu

Poziom 24, Specjalista

@gk2a6 No cóż, Orwell jako żywo.

Wygląda na to że automatyczna cenzura prewencyjna jest dla wielu do zaakceptowania. Niewiarygodne.

 

@Bartłomiej To może zamiast gwiazdek niech system wstawia inne słowo? Np. zamiast tego tu dyskutowanego mogło by być "nieprawidłowość"? Gwiazdki naprawdę nie są OK. Edycja postów jest możliwa ale nie tu, w pomysłach. A nawet i na reszcie forum edycja jest dostępna tylko przez relatywnie krótki czas, więc to nie do końca jest rozwiązanie.

 

@ALL

Niezależnie od intencji lista słów zakazanych powinna być w regulaminie, w przeciwnym wypadku trudno ten regulamin traktować poważnie. IMHO zamiast regulaminu po prostu trzeba zaakceptować fakt, że Orange może na utrzymywanym przez siebie forum robić co chce, zasłaniając się czy to zasadami netykiety, czy nawet przepisami prawa o naruszaniu dóbr osobistych. Netykieta nie jest formalnie skodyfikowana więc można ją stosować wybiórczo i tak też się dzieje. Jest na przykład w netykiecie taki wymóg: "Użytkownik powinien pisać poprawnie", ten praktycznie nigdy nie jest wymuszany.

 

Oczywiście rozumiem, że jeśli komuś nie odpowiada taki stan rzeczy to przecież nie ma przymusu, można konto skasować i więcej się nie udzielać. Albo chociaż sobie zrobić dłuższą przerwę. Tak że różnych ludzi różne rzeczy zniechęcają do NO.

 

Ale żeby taka pato!ogia... 🤔

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

Będzie zmiana statusu na odrzucony?

 

________________

Wpis edytowany, netykieta - Rafał

miesiąc temu

Poziom 24, Specjalista

@ketrasaArturna Pogaduchach też nie da się użyć słowa pato!ogia, nawet jeśli cały post będzie się tylko z tego jednego słowa składał.

miesiąc temu

Poziom 24, Specjalista
Poziom 40, Guru *****

Nikt nie musza do korzystania z tego forum. Poza tym w regulaminie jest mowa o tym, że użytkownicy nie powinni umieszczać materiałów "naruszających powszechnie uznane dobre obyczaje". Już sama ta dyskusja narusza dobre obyczaje, bo nie dyskusje się publicznie o moderacji na forach internetowych, taki jest obyczaj.

miesiąc temu

Poziom 20, Pasjonat

Naruszeniem dobrych obyczajów jest dyskusja że dzieje się źle ?

Co do zmuszania to też nie do końca jest tak jak myślisz, w niektórych sprawach forum to jedyne rozwiązanie, często proponowane nawet przez konsultantów Orange.

miesiąc temu

Zespół Nasz Orange

Status zmieniony na: Realizowany

Zespół Nasz Orange

Trochę czasu już upłynęło...

 

Przyjrzeliśmy się od kilku stron tej kwestii. Przeprowadziliśmy kilka dyskusji i ostatecznie stwierdziliśmy, że nie będziemy dłużej blokować tego wyrazu, a przyglądać się kontekstowi, w jakim jest używany.

 

Zależy nam na utrzymaniu poziomu dyskusji oraz merytoryki na forum.

2 tygodni(e) temu

Zespół Nasz Orange

Status zmieniony na: Zrealizowany

Poziom 24, Specjalista

@Wiktorszacunek za poważne potraktowanie kontrowersyjnego pomysłu. 🙂

2 tygodni(e) temu