Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

🌳🌷🌿 Energia, energia, energia. Ale to już (prawdopodobnie) ostatni raz!


Zespół Nasz Orange
  • 2831
  • 10854
  • 150

🌳🌷🌿 Energia, energia, energia. Ale to już (prawdopodobnie) ostatni raz!

Było już o tym, gdzie się "dymi" u operatora – sieć i centra danych przede wszystkim. Było też o tym, gdzie emisji szukać u klienta (zasilanie urządzeń potrzebnych do korzystania z internetu i tv). Czy energia w sektorze cyfrowym to tylko temat odpowiedzialności, redukcji, oszczędności? Nie! To także źródło szans.


Transformacja energetyczna to kluczowe wyzwanie polskiej gospodarki. Operatorzy telekomunikacyjni również mogą, i powinni się w nią włączać. Oczywiście zwiększając udział odnawialnych źródeł energii w swoim zużyciu. Ale też świadcząc usługi wspierające zieloną, cyfrową transformację polskiej energetyki.
Jak? Po pierwsze, usługami cyfrowymi opartymi o Internet Rzeczy (IoT). Budują one tzw. Inteligentne Miasto (Start City). Wśród nich są między innymi rozwiązania optymalizujące miejskie oświetlenie czy umożliwiające zdalne zarządzanie siecią i zdalny odczyt liczników. Łączą wygodę, mniejsze zużycie czy straty i mniejsze emisje.


Ale operatorzy coraz częściej proponują całościowe usługi energetyczne (tzw. end-to-end) umożliwiające produkcję i rozliczanie zielonej energii ze słońca.

 

energia x3.png


W kwietniu 2021 Orange Energia ruszył z pilotażem takiego podejścia do fotowoltaiki dla klientów indywidualnych. Zakłada ono m.in. rozliczanie wyprodukowanej energii 1 do 1. Co to znaczy? To, czego nie zużyję, trafia do sieci i potem mogę odebrać bezpłatnie całą tę nadwyżkę, gdy moja instalacja nie produkuje lub produkuje za mało na moje potrzeby.


Jak to się ma do wpływu na klimat? Przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa rocznie ok. 3000 kWh energii. W zależności od źródła tej energii emisje gazów cieplarnianych mogą być bardzo duże lub bardzo małe. Dla standardowej energii dostępnej u dostawców w Polsce będzie to ponad dwie tony CO2 rocznie. Dla porównania: dzisiaj przeciętna osoba mieszkająca w Polsce odpowiada za roczne emisje 9-10 ton w ciągu. To ponad 5 razy więcej niż powinniśmy, żeby Ziemia mogła to „ogarnąć”! Bezpieczny limit dla Planety to mniej niż 2 tony całkowitych emisji na osobę na świecie.


Przy przejściu na 80% energii odnawialnej, emisje takiego gospodarstwa spadną do mniej niż pół tony rocznie. A jeśli ma się dobre warunki do instalacji fotowoltaiki i rozsądne zużycie, to można osiągnąć nawet i 100% energii odnawialnej. A to oznacza praktyczną energetyczną bezemisyjność.


Dlaczego "praktyczną". W trakcie samej produkcji energii odnawialnej nie emituje ona żadnych gazów cieplarnianych. Mogą jednak powstawać one w procesie wytwarzania i utylizacji niezbędnego sprzętu. Ale nawet po ich uwzględnieniu, całkowite emisje nadal są nieporównywalnie mniejsze niż dla źródeł konwencjonalnych. W porównaniu do nich OZE są praktycznie bezemisyjne.


Rozwiązania dla firm są często większe i "szyte na miarę" pod konkretne potrzeby. To zazwyczaj o wiele większe instalacje, z większymi możliwościami zarządzania produkcją i zużyciem energii. Przykład? Niedawny projekt zrealizowany od A do Z dla Ryłko, znanego producenta obuwia. Dzięki fotowoltaice od Orange, Ryłko zdecydowanie ściął swoje emisje gazów cieplarnianych – aż o 380 ton CO2 rocznie.


No dobrze, a co mają zrobić Ci, którzy nie mają gdzie zainstalować paneli słonecznych? Już dziś możesz porównać różnych dostawców energii i wybrać tego, który oferuje największy udział energii ze źródeł odnawialnych. Wszyscy mamy obecnie prawo zmiany sprzedawcy energii. A oni z kolei mają obowiązek informowania, skąd pochodzi ich energia. A na dłuższą metę szykują się nowe rozwiązania prawne. W niedalekiej przyszłości każdy powinien uzyskać możliwość "udziału" w instalacjach OZE położonych w dowolnym miejscu w kraju. Będziemy więc mogli skorzystać niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i czy mamy gdzie zamontować panele.


Czyli co? Telekomunikację i sektor cyfrowy rozgrzeszamy, bo pomagają redukować emisje o te setki i tysiące ton CO2? O tym już innym razem.

 

Autor: @Jacek_GREEN

#OrangeGoesGreen

 

konkurs.pngKonkurs

6 ODPOW. 6

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

🌳🌷🌿 Energia, energia, energia. Ale to już (prawdopodobnie) ostatni raz!

A są namiary gdzieś na pilotaż?

Poziom 23, Odkrywca Przestworzy
  • 391
  • 1432
  • 16

🌳🌷🌿 Energia, energia, energia. Ale to już (prawdopodobnie) ostatni raz!

Własna fotowoltaika to niewątpliwie bardzo fajne rozwiązanie, które nie tylko pozwala zadbać o środowisko, ale też przynieść w dłuższej perspektywie oszczędności w modelu rozliczeń, o którym jest pisane w artykule. Na pewno jest to przyszłość, w której kierunku warto iść. Widać to jak wiele gospodarstw domowych instaluje panele słoneczne 🙂 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

🌳🌷🌿 Energia, energia, energia. Ale to już (prawdopodobnie) ostatni raz!

Jeśli chodzi o fotowoltaikę, to pochwalę się, że mam taką... więc też jestem trochę "zielony". Jak na razie w dominującym chyba rozwiązaniu, nadwyżka do sieci, "na magazyn" do odbioru w puli 80%. Lada dzień będzie rok, gdy stałem się prosumentem.

Auto nadal na benzynę...


Zespół Nasz Orange
  • 1130
  • 8324
  • 23

🌳🌷🌿 Energia, energia, energia. Ale to już (prawdopodobnie) ostatni raz!

@Piotrekk85 dzisiaj ruszyła świeżutka strona z informacjami o ofercie fotowoltaiki: https://www.orange.pl/view/fotowoltaika 🙂


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 136
  • 538
  • 8

🌳🌷🌿 Energia, energia, energia. Ale to już (prawdopodobnie) ostatni raz!


@Misiek62napisał(-a)

Jeśli chodzi o fotowoltaikę, to pochwalę się, że mam taką... więc też jestem trochę "zielony". Jak na razie w dominującym chyba rozwiązaniu, nadwyżka do sieci, "na magazyn" do odbioru w puli 80%. Lada dzień będzie rok, gdy stałem się prosumentem.

Auto nadal na benzynę...


sam osobiscie nie mam fotowoltaniki ale moj sasiad wlasnie tlumaczyl mi ze 80% jest jakoś tam zwrcane, w kazdym razie nie 100%. Zawsze mi sie wydawalo ze to wynika z przepisow.
Ale z tego co tu czytam wynika ze da się jakos bardziej "uczciwie" 😏 tzn. w stosunku 1 do 1. Wiec to chyba nie kwestia ustawy


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

🌳🌷🌿 Energia, energia, energia. Ale to już (prawdopodobnie) ostatni raz!

Co do proporcji ilości energii wprowadzonej do sieci, a ilości która jest do dyspozycji prosumenta, sprawa jest jakoś uregulowana, na zasadzie, że dostawca energii z którym ma się umowę, może tę część zatrzymać, niejako za obsługę. Ale ten procent zależy od mocy instalacji fotowoltaicznej... Gdy nie przekracza 10kWat to mogą dostępny zasób pomniejszyć o 20%, natomiast gdy jest więcej to mogą pomniejszyć o 30%. To co mam w tzw. magazynie mogę wykorzystać w ciągu roku.