Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

cześć,

od dłuższego czasu mam absolutnie frustrujące problem z Neostradą do 80mb (realnie 20-25mb/s). Dobrze chodzi po restarcie routera przez 20 min, a później pobieranie spada poniżej 1mb/s z pingiem ponad 1000. Generalnie internet jest nie do używania, szczególnie przy pracy zdalnej. Ze strony Orange wszystko wygląda dobrze, technik zasugerował, że być może któreś z urządzeń podłączanych po WI-FI powoduje konflikt. Idąc tym tropem zauważyłem, że kiedy ping tak wysoko skacze często pomaga odpięcie losowego urządzenia od sieci WiFi (np. komputera albo komórki). Stąd sądzę, że problem jest po stronie Funboxa 2, a nie konkretnego urządzenia (może za dużo urządzeń po WiFI?). Sam Funbox wymieniony był na nowy, ale bez oczekiwanego efektu. 

 

Po tym długim wstępie mam prośbę o ocenę moich pomysłów:

1) zastąpienie Funboxa przez Asusa DSL-AX82U 

2) zostawienie Funboxa i dodanie innego routera jako access pointa (nie będzie konieczności wyboru routera z modemem)

3) pogodzenie się z tym, że z tej neostrady nic już nie będzie i poszukanie innego dostawcy (LTE, Starlinki). Umowa kończy mi się w grudniu.

4) inny pomysł

 

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

24 ODPOW. 24

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker daj screna z parametrami linii. Uważam, że problem może być z linią lub centralą.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

coś więcej mogę wyciągnąć niż to:

Zrzut ekranu 2022-09-24 o 11.45.10.png

 ?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker  wymiana urządzenia nic nie zmieni, skoro drugi FB działa tak samo. Masz VDSL połączonego na granicy możliwości minimalnej synchronizacji. Czyli albo linia jest długa ( około 1,5km) , albo kiepskiej jakości. Jak pisał @ketrasaArtur wrzuc screena z zakładki DSL  w menu modemu. Zerkniemy, podpowiemy. Opisz też linie przychodząca do budynku I instalacje w domu. Ile mas, gniazd, czy masz VoIP czy POTS jako numer stacjonarny i czy masz filtr za  gniazdem?


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

dzięki za szybkie odpowiedzi. Może jeszcze dodam, że ten internet mam od ponad 8 lat z czego przez 7,5 chodził dobrze (w granicach tych 20mb/s), więc jeżeli to wina linii to musiało się coś pogorszyć w ostatnim czasie. Odpowiadając:

1) z tego co wiem to faktycznie skrzynka jest jakiś kilometr ode mnie i technicy mówią, że to daleko

2) od ulicy kabel do mojego domu idzie w ziemi z 20m, położony 8 lat temu przez techników Orange. Przechodzi przez ścianą i od razu łączy się ze spliterem ADSL

3) screen był właśnie z tej zakładki: wsparcie - informacje systemowe - DSL. Jeżeli mogę podesłać Wam coś więcej to podajcie proszę ścieżkę 🙂

4) do Funboxa podpięty jest dekoder TV (raczej nie jest używany), usługa telefonu aktywa, ale nigdy nie używana. Poza tym po kablu normalnie podpięte były TV i PS5. Po WiFi 3 komputery, 2 komórki i trochę innego sprzętu domowego 

5) "mas, gniazd"? Pytasz o elektrykę w całym domu? Wybaczcie proszę za laickość, ale dokształcam się na bieżąco w tym temacie i nie wszystkie skróty myślowe są dla mnie jasne

6) "filtr za gniazdem"? nic mi o nim nie wiadomo 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker  myślałem o gniazdach telefonicznych, bo i takie zaszłości sprzed epoki ADSL  się zdarzają. 

Dla VDSL jest osobny  filtr, tzw mastersplitter, e jak kor,ystasz z VoIP  jest on zbędny 

Parametry liniowe ok. Brak błędów.  

Zrób speedtest certyfikowany na kompie stacjonarnym, lub laptopie ściągając programik ze strony UKE pro.speedtest.pl 

Ten będzie miarodajny po odłączeniu wszystkich urządzeń po LAN  i wifi. 

Wrzuc screena. Prędkość powinna być na poziomie 24Mb/sek


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@agat13 nie mam żadnych gniazd telefonicznych, wyłącznie pociągnięty kabel na potrzeby neostrady.

Test w tych sterylnych warunkach, po zrestartowanym routerze daje wyniki takie jak oczekiwałeś:

Zrzut ekranu 2022-09-24 o 13.21.03.png

Zrzut ekranu 2022-09-24 o 13.29.24.png

 Jakieś szczegóły jeszcze podesłać?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker  to teraz  przez weekend  pozostają  testy. Pracuj noalnie, ale miej ten komp z apka zawsze otwarty. Jak zauważysz na jakimś sprzęcie ten spadek natychmiast rob speedtest i zapisuj jakie sprzęty były podłączone z menu modemu. Tak dojdziesz, co ewentualnie śmieci...

Wiesz, że dekoder zżera  około 8Mb internetu ? Im jakość kanału wyższa, tym zżera  więcej...Do 24Mb przy 4K


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

Ok, dekoder wylatuje.

 

Po sugestii technika, że to winna któregoś urządzenia pingowalem stronę internetową przez dluzszy czas. Nie udało mi się ustalić, które urządzenie jest winne, ale pomagało wyłączenie imaca albo odłączenie od WiFi komórki. Obydwa sprzęty są ze stale włączonym antywirusem, który nic nie wykrywa. Z racji tego, że pomagało odłączenie jednego z tych urządzeń sądziłem, że winna jest po stronie funboxa, który nie jest w stanie obsłużyć większego ruchu. Rozumiem jednak, że tak nie jest i zmiana routera nie ma sensu w tym wypadku, tak?

Jest możliwe jakieś uszkodzenie kabla u mnie, które tak by się objawiało?

 

Pozdrawiam


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker  praktycznie zwarcie na kablu eth wywala transmisję...ale to łatwo wykryć