Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

Mam podejrzenie, że winny jest telefon, kiedy jest w sieci to występują wysokie pingi. Jak wyłączę WiFi w telefonie ping wraca do normy. Zgadzałby się też mniej więcej czas nabycia telefonu z początkiem problemów. Telefon to samsung s22 ultra, macie pomysł z czego wynika problem? Różnica wielu generacji między telefonem a routerem może mieć coś z tym wspólnego? Note 10+ nie powoduje takich problemów.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker  na to odpowie reset telefonu do ustawień fabrycznych i aktualizacja 

Czasem grzebanie w ustawieniach niewiele daje, a czas zabiera 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

Cześć,

chyba znalazłem przyczynę problemu dzięki bardzo fajnej aplikacji na telefon "WiFi Monitor", na której widać symultanicznie wiele parametrów sieci. Dzięki niej zobaczyłem, że ping skacze, kiedy komórka wysyła duża ilość danych (jakieś 2mb/s). Idąc tym tokiem sprawdziłem, że najbardziej wykorzystuje moje łącze WiFi "Samsung Cloud". Cóż... prawdopodobnie telefon będąc w domowej sieci robił kopie bezpieczeństwa wszystkich danych, co przy moim internecie prowadziło do całkowitego paraliżu sieci. Będę chciał to teraz jeszcze potwierdzić, ale to wytłumaczenie wydaje się wiarygodne. 

 

Korzystając z okazji mam jeszcze pytanie do routera - ponieważ adaptuję nową przestrzeń mieszkalną w domu, obecny zasięg sieci WiFi nie będzie wystarczający (właściwie już teraz nie jest). Chciałbym kupić porządny router i czy lepiej z ADSL (np. rzeczony wcześniej Asus DSL-AX82U), czy lepiej zostawić Funboxa i do niego coś jako access point? A może coś w stylu zestawu TP-Link Deco X73-DSL (choć wolałbym nie mieć routera od chińskiego producenta)? Dom jakieś 220m, na dwóch piętrach, ale takich dość rozciągniętych - nie szeroko, ale długo  😉

Jak zwykle, dziękuję za pomoc! 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker  możesz kupić TP-LINKA  z modemem ADSL  i do niego AP który będzie tworzył inteligentną sieć. Możesz zostawić modem, a doinstalować albo AP albo wyłączywszy wifi na modemie urządzenia MESH.

Pamiętaj jednak, że bezstratnie działa najlepiej AP czy inny dodatkowy punkt dostępu podłączony kablem z modemem


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker 

Możliwości masz dużo. Zależy jak bardzo polegasz na WiFi. Też mam dom o identycznej powierzchni, liczbie i kształcie kondygnacji, więc mniej więcej się orientuję jak to może wyglądać. U mnie do każdego pomieszczenia doprowadzony jest kabel eternetowy. Wszystkie urządzenia które muszą mieć stabilne połączenie z internetem (komputery, dekodery IP TV, drukarki, NAS, kontroler fotowoltaiki itp.) są podłączone po kablach. Do tego mam jeden AP w centralnym punkcie domu (naturalnie również podłaczony do gniazdka eternetowego) i do jakiej-takiej obsługi telefonów to w zupełności wystarcza. W ubikacji na parterze nie ma WiFi, ale można bez tego żyć.

Odradzałbym inwestowanie w zintegrowany ruter z AP bo przy zmianie technologii i tak trzeba będzie go wymienić. Zainwestowałbym w infrastrukturę LAN (kable, AP, ew. mesh), które zawsze i tak się przydadzą, nawet jeśli w obecnej konfiguracji to łącze internetowe pozostanie najsłabszym punktem.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@j131 @agat13 dzięki o to mi chodzi. Chciałbym zbudować coś w miarę przyszłościowego, ale kabli już wszędzie nie poprowadzę (przynajmniej nie teraz). Mam pomysł, że router umieszczę w pomieszczeniu gospodarczym, które jest samym centrum budynku na parterze. Przy nim musiałby być Funbox jako modem ADSL. Chciałbym do routera doprowadzić też kablem drugie źródło internetu z dachu albo LTE (potrzebowałbym wtedy coś na kominie np. Zyxel NR7101). Od routera skrętka prowadziłaby do jednego pokoju na górze, który będzie tym do pracy i druga do salonu dla TV i PS5. Obok routera jeszcze NAS. Reszta domu byłaby po WiFi (jeżeli będą martwe strefy to mesh), ma to sens?

 

Rzeczy nad którymi się zastanawiam:

1) czy skrętka 6a/7 do pokoju, salonu i na komin jest ok?

2) jaki router na te potrzeby? Asus RT-AX89X, QNAP QHora-301W, jakiś zestaw mesh, coś innego?

3) czy w takim układzie ten funbox się sprawdzi jako modem neostrady, bo jeżeli nie to chyba będę musiał szukać routera z modemem

 

Pozdrawiam

 

 

 

________________

*Post edytowany zgodnie z zadami społeczności - moderator Wojciech.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker 

Alternatywne łącza wyglądają świetnie w teorii, ale w praktyce jest to problem konfiguracyjny "z innej półki", zwłaszcza jeśli miałyby działać w sposób przezroczysty dla użytkownika. Jeśli chcesz iść w coś takiego to sercem systemu powinien być sprzęt (=ruter) wspierający takie rozwiązanie. To poważnie ogranicza możliwości wyboru i podnosi cenę. IIRC jakieś maszynki spod znaku Fritzbox mają to, czego oczekujesz.

Funbox nie ma trybu bridge więc musi być ruterem. Jeśli z niego nie zrezygnujesz to inne "rutery" w LAN lepiej zdegradować do funkcji AP, bo w przeciwnym wypadku będziesz miał piętrowo zagnieżdżone podsieci. Z ogarnięciem takiej konfiguracji może być więcej problemów niż to warte. Oczywiście(?) FB nie wspiera obsługi alternatywnych łącz, więc jeśli w coś takiego chcesz iść na serio, to FB odpada w przedbiegach.

Sporo tych niewiadomych, ale wygląda na to że jesteś na dobrej drodze. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

Dzięki @j131 za ostateczne wyjaśnienie możliwości Funboxa.

Mam znajomego, który Neostradę ma wpiętą bezpośrednio pod Asusa DSL-AC68U i LTE za pośrednictwem Zyxela (jako bridge), ponoć bardzo przyjemnie zarządza się obiema sieciami z poziomu Asusa. Wyłącznie na nim opieram przekonanie, że da się skutecznie zbudować taką sieć - powiedzmy do pracy szybsze LTE, do netflixa neostrada. Tyle, że u niego wszystko śmiga po WiFi, ja bym chciał trochę kabla w domu.

 

Niestety muszę coś wykombinować, bo na mojej wiosce nie mogę liczyć na światłowód pewnie jeszcze przez kolejne 10 lat...a parametry neostrady już Wam prezentowałem. Choć i tak się super cieszę, że się chyba z tym pingiem uporałem 🙂

 

 

________________

*Post edytowany zgodnie z zadami społeczności - moderator Wojciech.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@Ticker  funbox  jest od razu routerem i tej opcji nie wyłączysz. Nie może służyć tylko jako modem. Jeśli chcesz używać dwóch źródeł netu musisz mieć router  2-WAN-owy. Wtedy funbox z DHCP 192.168.1.1 podpinasz do 1 wejścia  routera i do 2  drugi net..

Głównym robisz ten 2xWAN i całą siec LAN ustawiasz pod niego razem np  AP

Co do kabli...Ja uważam, że kat5e FTP w zupelnisci wystarczy, ale jak możesz załóż  kat6, z tym, że pamiętaj o osprzęcie  kat6 i o tym, że te kable są sztywniejsze i grubsze 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 45
  • 0

problem z Funbox 2 i ewentualna jego zamiana

@agat13 przychodzi Ci jakiś konkretny router do głowy, który dobrze by się sprawdził w mojej sytuacji?

 

A światłowód ma jakieś dodatkowe wymagania względem routera? Chciałbym już kupić coś, co sprawdzi się również gdyby przypadkiem pojawił się u mnie szybki internet. Rozumiem, że jeżeli rozłożę w domu skrętkę od routera, to dalej będę ją lokalnie wykorzystywał przy internecie ze światłowodu?