Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router do światłowodu 1gbps


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

Router do światłowodu 1gbps

@irek6311 @agat13 @Tony @-brtk- @Bartłomiej i do Wszystkich : może fajnie byłoby zrobić ranking-Wasze typy routerów w cenie powiedzmy do 500 Pln. Oczywiście to będą subiektywne oceny , ale dawały jakąś wiedzę. A kryteria oceny podał już @yygreko .


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Router do światłowodu 1gbps

@Kierus57 @yygreko Moim zdaniem nie ma możliwości zrobienia takiego prostego zestawienia. W zależności od tego, czego oczekujemy od sieci, rozwiązań może być wiele i w różnym zakresie cenowym, dlatego najczęściej temat sprowadza się do swoistego wyważenia plusów i minusów w stosunku do naszego zapotrzebowania. Dodatkowo, żeby dokładnie przetestować router i jego możliwości trzeba dysponować odpowiednią wiedzą, warsztatem i doświadczeniem, żeby wyniki analizy były porównywalne do siebie. Jeśli chcielibyście poczytać o routerach i nie tylko polecam https://openit.center/ 

Pozdrawiam,

Tony.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

Router do światłowodu 1gbps

@Tonybardziej mi chodziło o Wasze opinie,Wasze doświadczenia w używaniu routerów.  I tak każdy poczyta opinie z testów ,  na innych forach jest ich mnóstwo. Bardziej by mi chodziło opinie użytkowników światłowodu Orange , VDSL . Tylko, czy jest możliwa bezstronna opinia? Oby.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 150
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

Czytam i czytam i teraz zatrzymałem się na Asusach... Mam telefon z wifi 6, dodatkowo czemu by nie wykorzystać WPA3, no i wpadł mi w oko teraz RT-AX82U. Kosztuje ostatnie możliwe, ale jednak trzy cyfry. Dotychczas faworytem był Synology, ale jak zobaczyłem, że jest to router z 2016 roku, to mimo, że jest świetny, to chyba przez 4 lata technologia jednak poszła do przodu. 

 

Czy da się tego Asusa skonfigurować z ONT Orange? Czy jest tak, że tylko niektóre działają a niektóre nie? Co muszę wiedzieć, aby to skonfigurować? Na Mój Orange to znajdę? Tam jest chyba coś takiego jak hasło do neostrady czy coś, FB3 pobiera je sobie sam, a w routerze rozumiem, że muszę je wpisać.

Czemu mówicie, że ciężko jest od Orange dostać ONT? Co trzeba powiedzieć na infolinii? Ile kosztuje taka przyjemność?

 

Miliony pytań bez odpowiedzi...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Router do światłowodu 1gbps

@yygreko Co do tego modelu Asusa się nie wypowiem, bo nie miałem z nim kontaktu. Z opisu wygląda fajnie ale jak jego praca wygląda w praktyce pod obciążonym łączem, jak działają reguły, czy nie tnie pasma, czy procesor się wyrabia - to się dopiero okazuje w testach. Co do pozostałych pytań:

1. Tak, można go skonfigurować z ONT Orange (wg specyfikacji), 

2. Jeśli router ma port WAN w standardzie Ethernet 1Gbps i obsługuje na nim autentykację PPPoE to powinien współpracować z ONT Orange

3. Tak, musisz wpisać:  login i hasło do Neostrady

4. Orange zakłada,  że po wyposażeniu Funboxa 3 w zintegrowany ONT, zewnętrzny ONT jest zbyteczny i z korporacyjnego punktu widzenia mają rację. Problemem jest to, że jeśli użytkownik chciałby wykorzystać funkcje routera, których Funbox 3 nie obsługuje to nie może skorzystać z tego wbudowanego ONT bo Funbox 3 nie pracuje w trybie bridge. Część funkcjonalności można byłoby uzyskać przez kaskadowe połączenie dwóch routerów (podwójny NAT) ale takie rozwiązanie często przynosi wiele nowych problemów przez brak adresu zewnętrznego na porcie WAN kaskadowego routera. Stąd kluczowe jest uzyskanie na etapie instalacji zewnętrznego ONT z Orange bo jak już ktoś z Orange dostał przy instalacji Funboxa 3 bez ONT później już go uzyskać się nie da "bo nie". Taka jest polityka korporacyjna Orange.

5. Ja przy zamawianiu usługi argumentowałem zgodne z prawdą, że muszę mieć dostęp z zewnątrz do mojego serwera VPN a z tym zadaniem router Funbox 3 sobie nie radzi. Inna sprawa, ze pani w salonie, która przyjmowała moje zamówienie kompletnie nie wiedziała o co mi chodzi i przez kilka minut próbowała mnie przekonać do jakiejś taryfy biznesowej ze stałym IP, którego ja nie potrzebowałem. Przy samej instalacji panowie technicy z hardware poradzili sobie szybko i sprawnie ale przy próbie aktywacji usługi stracili prawie 2 godziny, bo system nie chciał zaakceptować FB3 i zewnętrznego ONT dla prędkości 1Gbps. Ale w końcu po kontakcie z infolinią, gdzie mieli zaraportować nieudaną instalację miła Pani powiedziała co muszą wyklikać, żeby zgłoszenie przeszło. Potem, po 15 minutach wszystko ruszyło jak należy i działa do dziś. Ja, w porównaniu do standardowej oferty,  żadnych dodatkowych kosztów nie ponosiłem.

 

Pozdrawiam,

Tony.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 150
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

Wow, dzięki!

Co masz na myśli "wg specyfikacji"? Wg Asusa ten router ma:

   Internet connection Type:PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP

   NAT Passthrough:PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough,PPPoE relay

   RJ45 for Gigabits BaseT for WAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for LAN x 4

więc jak rozumiem pierwsze dwa punkty spełnia.

 

A jak dostanę ONT to zabierają FB3? Wtedy już bym go nie potrzebował, więc to wymiana a nie dodatkowe urządzenie. Ja mogę argumentować, że mam wiele urządzeń i one nie współpracują przy niewydajnej łączności wifi.

Nie ponosiłeś kosztów, bo zrobiłeś to przy inicjalnym montażu jak mniemam, ja zapewne dopłacę 49 PLN do wizyty technika.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Router do światłowodu 1gbps

@yygreko teraz ciężko będzie załatwić dodatkowy ONT. Wiązać się to będzie z wizytą montera, no sam tego nie zrobisz...a co oznacza koszty

Dobra argumentacja i techniczne uzasadnienie oraz upór to podstawa. FB nie zabiorą i dobrze, bo backup masz...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Router do światłowodu 1gbps


Co masz na myśli "wg specyfikacji"? Wg Asusa ten router ma:

   Internet connection Type:PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP

   NAT Passthrough:PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough,PPPoE relay

   RJ45 for Gigabits BaseT for WAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for LAN x 4

więc jak rozumiem pierwsze dwa punkty spełnia.

 


@yygreko to miałem na myśli + info ze specyfikacji:

RJ45 for Gigabits BaseT for WAN x 1

 

Pozdrawiam,

Tony

Anonim

Nie dotyczy

Router do światłowodu 1gbps

@Kierus57  skoro mnie wezwałeś do tablicy, to masz te co instaluję :

Netgear R6400, ASUS RT‑AC59U V2, TP‑Link Archer AX10, D‑Link DIR‑853, ASUS RT‑AC1200 V2, TP‑Link Archer C6, do Neostrady ASUS DSL-AC51. Światłowodu od Orange nie mam, ale każdy router z tych wymienionych spełni oczekiwania użytkownika, te drogie przewyższą funkcjonalnością FunBox 2.0 czy 3.0, moi faworyci są poza tym budżetem... Netgear Nighthawk XR1000/ ASUS RT‑AX88U/ TP‑Link Archer AX6000, co do wrażeń z użytkowania, to im droższy model tym wygodniej się go użytkuje, drogie modele mają VPN i moduł zabezpieczeń sieci wewnętrznej, kontrola ruchu po wi-fi i aktywne wzmacnianie sygnału wi-fi vs dane urządzenie, konfiguracja podstawowa jest prosta, te dodatkowe funkcje wymagają jednak trochę wiedzy lub użycia szukajki Google, bo w sieci wszystko jest (filmiki na Youtube).

@yygrekoten Asus RT-AX82U spełni twoje oczekiwania, tylko wywalcz ONT od Orange.

Tak na marginesie można taniej ASUS RT-AX55, ale jak cię stać do droższy model ma wydajniejsze podzespoły.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

Router do światłowodu 1gbps

@Anonim  dzięki bardzo. Takie wypowiedzi coś wnoszą do tematu @yygreko . Oby było więcej.