Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router do światłowodu 1gbps


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Router do światłowodu 1gbps

A no dlatego, że dobry router, z dobrym procesorem poradzi sobie z połączeniem PPPoE i jeszcze weźmie WiFi na siebie i nawet się nie zająknie, przy wysyceniu sieci nie będziesz tak odczuwał lagów, bo procesor w dobrym routerze sobie z tym wszystkim poradzi, a z Funboxem to można wróżyć na kuli. Dodatkowo, w routerach innych jak FB 3.0 nie ma przeważnie problemów z WiFi -  podłączeniem urządzeń do niego. Dochodzi Ci też lepsza konfiguracja i zarządzalność podłączonymi urządzeniami itp. Trochę bez sensu jest kupować jakiś router za 300zł, by zrobić z niego Access Pointa.

 

Ogólnie masz dwie opcje i możesz sobie którąś wybrać.

Jeszcze jest taka kwestia, czy posiadasz telewizję z Orange, bo wtedy masz już okrojony wybór routerów i nie masz gwarancji, że ustawisz wszystko dobrze, by wszystko działało tj. Telewizja + VOD + Internet (to akurat będzie).


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 150
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

@-brtk-  Nie mam tv i nie będę miał. Za to chcę mieć mega sprawnie działającą sieć.

Przekonują mnie twoje argumenty.

W takim razie, co byś na moim miejscu wybrał na router? Chwilowo zapomnijmy o cenie, zacznijmy od takich, które robią robotę, chociaż będę opierał się przed wydaniem 1500 zł. 

No i jak poprosić Orange o zmianę FB3 na ONT? I jakie ONT wybrać? Mam jakiś wybór? Widziałem tu na forum, że są dwa Huaweie.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Router do światłowodu 1gbps

Na razie poproś o podłączenie ONT i będzie się myśleć. Jak już pisałem, dobry i nierozwalający portfela router podał już @Bartłomiej , dodatkowo jest przyszłościowy z WiFi 6.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53219
  • 617

Router do światłowodu 1gbps

@yygreko sam nie wybieraj ani nie kupuj ONT. Tylko te dzierżawione od Orange będą widoczne w sieci i będą działać. Musisz zgłosić instalację dodatkowego ONT, ale to trudno załatwić i kosztuje asystę monterską


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Router do światłowodu 1gbps

Bo jeszcze masz 3 opcję, o której zapomniałem napisać. Możesz zrobić 1 opcję i jak nie spełni wymagań Twoich, sprzęt zwracasz w odstępie 14 dni od kupna 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 150
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

@-brtk- hmm... co do tego routera xiaomi ax3600 to nie jestem przekonany... powody:

1. Pierwszy wynik z google: https://www.pcworld.pl/testy/Ladny-wyglad-to-nie-wszystko-test-Xiaomi-Mi-AIoT-Router-AX3600,423283.h... trzecie zdanie: Niestety w praktyce okazuje się, że Mi AIoT Router AX3600 nie jest najlepszym wyborem.

2. Potrzebuję płaskiego routera, bo będę wieszał go na ścianie za zabudową.

3. Chcę mieć dobrą kontrolę nad routerem, czuję, że weterani branży (asus, netgear czy tp-link) mają bardziej dopracowane panele konfiguracyjne.

 

Więc jeszcze raz - na chwilę zapomnijmy o cenach, czy któryś z routerów z mojej listy jest godzien polecenia? A jeśli nie - to jaki inny poza tym xiaomi?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Router do światłowodu 1gbps

@yygreko Ja mam Synology RT2600AC i nie narzekam 😁  A godny polecenia z wyższej półki jest na ten przykład Ubiquiti UniFi Dream Machine, albo Microtik na routerboardzie - do wyboru do koloru...

 

Pozdrawiam,

Tony.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53219
  • 617

Router do światłowodu 1gbps

@Tony  ma rację, nad sprzętem ubiquiti warto się pochylić, bo jest zorientowany na wifi. Dobra opinia ( mam starsze sufitowe longrange i jestem zadowolony) i zarządzanie z menu i softu 

Anonim

Nie dotyczy

Router do światłowodu 1gbps

To co @Tony  proponuję ok, ale ja odradzę, nie widzę sensu w takiej inwestycji, chyba że @yygreko  chce wydać trochę zbędnej kasy  ten TP Link C6 rozwiąże obecne problemy, pracując jako punkt dostępu, może przejąć wi fi a FunBox 3.0 tylko połączenia lan, tyle ode mnie w temacie 😎


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 150
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

@Anonim @agat13 @Tony @-brtk- @Bartłomiej udało mi się zrobić test - podłączyłem tego mojego staruszka jako access point. Pierwsze wyniki napawają bardzo dużym optymizmem - zarówno homepody jak i transferowanie połączenia między iphone a makami działa zdecydowanie lepiej i żwawiej.

Jednak pewien problem pozostał i jest to problem wtedy, kiedy z iphone podłączonego do access pointa transferuję połączenie na komputer podłączony tylko kablem do funboxa. To niestety nie zadziałało ani razu na trzy próby.

Wnioskuję z tego, że najlepiej mieć całość obsługi LAN w jednym, mocnym pudełku. Pisaliście, że obecne routery pociągną wszystko co mają pociągnąć - PPP, ethernet i wifi.

 

Oglądałem też mikrotiki i ubiquiti - dałoby się coś sklecić w sensownych pieniądzach (jeśli access point). Ale skłaniam się ku ONT+mój router.

 

No i teraz pozostaje kwestia - który router? Nie wiem co takiego w routerze jest ważne, jeśli chodzi o takie nie cierpiące zwłoki szybkie transakcje wymagające dobrego połączenia wifi dwóch zaawansowanych urządzeń. Procesor? System? Ważne aby działał na standardach typu openWRT? No i czy w budżecie 500 zmieszczę coś odpowiedniego? Transfery rzędu 1700 mbps mnie niekoniecznie interesują, więc po czym wybrać?

 

Pomóżcie :).