Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

Poniżej zamieszczam ciekawą tabelę teoretycznych maksymalnych prędkości WIFI przy różnych ustawieniach:

wifispeeds - Arkusze Google

 

Dodatkowo ciekawy artykuł w języku Angielskim:

Understand Wi-Fi 4/5/6/6E (802.11 n/ac/ax) (duckware.com)

12 ODPOW. 12

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

@CzulloWiedza...gdyby to jeszcze jakoś wszczepić tym, którzy narzekają na wifi... 😉

Uważam, że technologię trzeba oswoić i gdyby ludziska poczytali, to mniej by było takich akcji z cyklu "mam FTTH 1Gb/sek, a po wifi mam 40Mb/sek-usługa do kitu"


Poziom 23, Odkrywca Przestworzy
  • 391
  • 1432
  • 16

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

Dokładnie tak. Wiedza na temat działania wifi i jego właściwych ustawień to ważna sprawa. Poza tym wiele osób nie wie o tym, że do tanga trzeba dwojga i kupując szybki internet nie posiada sprzętu wyposażonego w odpowiednie karty sieciowe obsługujące wysokie prędkości. W efekcie później pojawia się niesłuszne rozczarowanie operatorem i rzekomą niskiej jakości usługą, choć ta jest faktycznie świadczona zgodnie z umową. Sam spotkałem się kilka razy z takimi przypadkami, którzy korzystali ze światłowodu i twierdzili, że słabo działa. Przy czym byłem bardzo zdziwiony takimi opiniami, bo sam korzystałem prawie z tej samej sieci oraz operatora i nie stwierdzałem żadnych niedogodności bądź spadków prędkości. Jednak jak się okazało wystarczyło pytanie czy posiadają odpowiedni sprzęt (także router dobrej jakości obsługujący posiadane prędkości łącza) i często okazywało się, że wiele osób nie miało świadomości o braku obsługi na przykład prędkości powyżej 100 mb/s przez wiele urządzeń. Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na dość starym komputerze bądź w dalekiej odległości od routera w mieszkaniu/domu bez wzmacniacza czyli przy niskim zasięgu nie osiągnie pełnej prędkości łącza. Myślę, że edukacja i budowanie  świadomości w tym zakresie to obopólna korzyść zarówno dla klienta, który będzie wiedział jak dostosować do obsługi zamówionej usługi i tm samy osiągnąć zadowolenie z prędkości łącza jak również dla operatora, który ograniczy w ten sposób bezpodstawne reklamacje bądź negatywne opinie związane właśnie z niewystarczającą znajomością działania nowoczesnych usług. Teraz szczególnie w czasach licznych inwestycji światłowodowych w dużej mierze związanych z POPC można byłoby się zastanowić czy nie warto aby operatorzy dołączali do instalacji każdej nowej usługi internetowej mini przewodnik/wprowadzenie dla klienta (taki napisany w pigułce w przystępnej formie zbiór podstawowych informacji na temat działania usługi i minimalnych wymagań sprzętowych dla poszczególnych usług) w formie papierowej oraz przede wszystkim mailowej. Skierowanych głównie dla tych, którzy na co dzień nie interesują się tego rodzaju technologiami i nie do końca wiedzą jak w pełni wykorzystywać możliwości posiadanych usług. 🙂


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

Dzięki @Czullo za wrzutkę.
Zagadnienie prędkości sieci WiFi szeroko omawialiśmy przy wejściu do oferty Orange Funboxa 6.0 i testowaniu prędkości połączenia/sieci via WiFi w zależności od urządzenia końcowego (np w moim przypadku jest to 1083 Mbps - Samsung i 1024 QAM)
Znając życie zagadnienie, niestety, wpadnie tylko i wyłącznie w oko zapaleńcom.

Teoretycznie Orange (i każdy inny z operatorów świadczących usługi szybkiego internetu) ma w swoich materiałach informację mówiącą o tym, iż aby osiągnąć pełnię prędkości danego łącza to muszą zachodzić określone warunki techniczne po stronie odbiorcy, ale mało kto to czyta a jeszcze mniej rozumie.
Poza tym nie do końca słuszna jest teza, iż stary sprzęt nie obsługuje 1 Gbps - użytkuję PC samodzielnie złożonego w 2012 roku (CPU AMD FX 8320) i wszelkie testy przy użyciu aplikacji SpeedTest pokazują prędkości rzędu 950 Mbps/309 Mbps 🙂 

Z drugiej strony w dalszym ciągu w sklepach specjalizujących się w zakresie sprzedaży sprzętu elektronicznego można znaleźć kable sieciowe o przepustowości do 100 Mbps (składałem w ubiegłą sobotę PC znajomemu z kupionych przez niego części (podpisał też umowę z Orange na 1 Gbps 😉 i zaskoczył mnie właśnie przewodem sieciowym kupionym dzień wcześniej - cat 5 (bez "e" niestety) "No przecież jest cat 5!"). 

Przy łączności WiFi sprawa wygląda jeszcze bardziej zawile (co przedstawiają przytoczone materiały) ale dochodzi jeszcze kwestia i odległości i ilości przeszkód na drodze sygnału.

Informacja, o której piszesz @Matt55 , aby trafiła do "zwykłego Kowalskiego" musi być napisana prostym językiem. Najlepiej przez kogoś, kto nie posiada wiedzy technicznej, ale wytłumaczono mu o co chodzi z tymi prędkościami.

Tylko czy operatorzy są zainteresowani tym, aby końcowy klient dowiedział się, że nie potrzebuje na co dzień łącza 1 Gbps, ba - nie potrzebuje nawet 100 Mbps, ponieważ zarówno prędkości urządzeń "po WiFi" jej nie obsłuży (mój telefon wskazuje obecnie prędkość sieci 43 Mbps), jak i sposób wykorzystywania przez niego tego łącza (pojedynczy strumień Netflix - w 4K to max 20 Mbps (w czasie lockdownów obcięte było do 7.2 Mbps)) świadczy o tym, że takie prędkości są mu najzwyczajniej niepotrzebne.

Ale magia wielkich liczb robi swoje 😉

Anonim

Nie dotyczy

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

Ja tam wrzucę 3 grosze, Microsoft nie długo naprawi ten problem z wi-fi, stare komputery zostaną bez wsparcia, nowe Laptopy mają wi-fi ac i czasem ax, więc klient wreszcie wykorzysta max prędkość po wi-fi, choć w blokach to może być trudne do osiągnięcia.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

@AnonimA ja dorzucę 1,5 grosza. Gdyby to było takie proste...

Producenci oszczędzają jak mogą, bo przecież z oszczędności biorą sie niższe ceny telefonów/lapków dla zwykłych zjadaczy chleba i wersje dla co bardziej zasobnych w fundusze na ten cel...

Oszczędzają na sofcie i na wyposażeniu i widać tę różnicę nawet w nowym sprzęcie. Tym bardziej, że AX dalej jest nowinką, za którą się płaci dodatkowo...a czasem nie działa jak powinna.

Sam widziałem jak superhiperultranewtechnology Tv miał tylko 2,4GHz...

Anonim

Nie dotyczy

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

@agat13  nawet budżetowe Laptopy mają wi-fi ac, to już standard, te za 4k zł wzwyż mają już w większości ax, Windows 11 wytrzebi te stare komputery starsze niż 5 lat 😉


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

@Anonim  No ja nie będę miał Windows 11 mój komputer ma nie całe dwa lata🙄

Anonim

Nie dotyczy

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

@Citi2017  to 4 lata jeszcze popracujesz na Windows 10 (do Pażdziernika zdaje się, 2025 ma wsparcie), potem zmienisz komputer 😉


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 15
  • 0

Maksymalne prędkości WIFI przy różnych ustawieniach.

O tym wszystkim fajnie by było informować na starcie rozmowy przedstawiciel-klient. A w tym momencie to polega na tym, podpisujemy umowe, rachu ciachu i następny. Potem przychodzi technik, pyta gdzie Panu "dociągnąć" kabel/światłowód bez żadnych rad i wskazówek. A potem widzimy takie sytuacje, że router jest zamknięty w metalowej szafce "przygotowanej" przez dewelopera lub router jest schowany w kącie w piwnicy bo było bliżej.

Klient nie musi znać się na wszystkim...