Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Jako, że nie mam zbyt dużej wiedzy na temat sieci i jej konfiguracji chciałbym się podpytać i prosić o pomoc.

Opcja nr 1, czyli podwójny NAT.

 

Funbox przykładowo z domyślnym IP 192.168.1.1


Router ASUS'a przykładowo LAN ustawiony na 192.168.2.1

 

Mam pytanie co do opcji WAN. Czy jeśli zaznaczę opcję statyczny adres IP i podam jako:

 

brama domyślna: 192.168.1.1

IP portu WAN: 192.168.1.2

 

To czy to będzie działać bez grzebania w konfiguracji Funboxa? Nie chcę wyłączać DHCP w Funboxie.

W ASUSIE jest opcja w WAN uzyskaj automotacznie adres IP, ale nie wiem jak to działa. Jak to skonfigurować? Proszę o pomoc.

P.S. Nie wiem jak poprzedni dostawca neta miał to skonigurowane, ale miałem antenę Ubiquiti LiteBeam AC-GEN2 i miałem tego routera podłączone pod wejście LAN tego Ubiquiti. WAN ustawione było jako statyczne. Podłączałem się też kompem do tej anteny nie raz sprawdzając czy awaria nie wynika z powodu problemów z routerem i bez problemu uzyskiwano adres z puli DHCP. Ktoś to wyjaśni jak to możliwe?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 456
  • 866
  • 3

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Odpowiadam: złe pomysły. Jedyny sensowny to oddzielne ONT i funbox do szafy tak jak to mam. Walki o oddzielne ONT szeroko opisywane na forum.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@gk2a6ale przecież ja mam ONT, chcę być za podwójnym NATEM świadomie, tylko nie wiem jak skonfigurować.

Ponoć jak nie chce się wystawiać routera na świat i grać w gry to nie ma problemów za podwójnym NATEM.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 456
  • 866
  • 3

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Zależy od gry i/lub czy stawiasz też jej serwer.

Ogólnie włączasz DHCP i jedziesz nic więcej nie powinno być potrzebne zakładając że masz różne adresacje obu lanów.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5481
  • 22054
  • 181

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94: jaki konkretnie ten Asus? Sprawdzę sobie w instrukcji co tam gdzie jest żeby bzdur nie pisać.

A co do zasady:

1) adresacje OK choć trochę będzie Ci się to wszystko mieszało bo bardzo podobne te numery wybrałeś.

2) MUSISZ mieć własny serwer DHCP w sieci 192.168.2.x, zapewne taki jest oferowany na ASUSie. FB NIE widzi tej sieci, nie ma też sposobu żeby jego DHCP ją obsłużył.

3) ASUS jest jednocześnie w obu sieciach. Jak to ruter. Jeden adres ("zewnętrzny") musi mieć w sieci FB, ten najlepiej przydziel mu w FB statycznie korzystając z MAC adresu Asusa, wtedy unikniesz ewentualnych konfliktów z innymi urządzeniami w sieci FB. To może być dowolny adres z zakresu 192.168.1.2-254 (zakładając oczywiście że maskę masz ustawioną defaultowo na 255.255.255.0). Bez zaglądania do FB się raczej nie obejdzie tak czy owak, bo potencjalnie ten  adres (192.168.1.2) FB mógł już komuś przydzielić - a tego musisz uniknąć. Drugi adres ASUS musi mieć w swojej sieci - może być 192.168.2.1, to konfigurujesz na Asusie ręcznie. GW w sieci ASUSA jest 192.168.2.1, ale dla ASUSA "default gateway" musi oczywiście pozostać FB (czyli 192.168.1.1). Musi być ustawiony NAT z sieci ASUSA do sieci FB - to oczywiście na Asusie.

 

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@j131 to jest tanizna od ASUSA, czyli RT-N12+ B1.

 

Czy można statycznie ustawić połączenie bez wyłączania DHCP w Funboxie? Mam tu na myśli, że tylko ASUS uzyskiwałby statyczne IP z Funboxa, natomiast reszta sprzętów podłączanych do Funboxa korzystałaby z DHCP.

 

Przy okazji mam pytanie. Dlaczego pod linuxem widzę Funboxa jako "urządzenie w sieci", czyli tak jakby był to serwer plików?

W Asusie tego nie miałem i jestem ciekawy. Czy to można jakoś wyłączyć?

 

 

Czy korzystając w Asusie z opcji "ustaw IP portu WAN automatycznie" nie rozwiązałoby sprawy? Czy router Asusa nie może po prostu korzystać z DHCP Funboxa jak zwykłe urządzenie? Jest to w ogóle możliwe?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94  może. Tylko warunkiem jest inny adres ma WAN niż na LAN ASUS-a


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5481
  • 22054
  • 181

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


@Piotrek94napisał(-a)

@j131 to jest tanizna od ASUSA, czyli RT-N12+ B1.

 

Czy można statycznie ustawić połączenie bez wyłączania DHCP w Funboxie? Mam tu na myśli, że tylko ASUS uzyskiwałby statyczne IP z Funboxa, natomiast reszta sprzętów podłączanych do Funboxa korzystałaby z DHCP.

 

Nie tylko można ale nawet trzeba. DHCP w FB powinien zostać dla innych urządzeń do niego podłączonych, dobrze sądzisz. IP przydzielone Asusowi musisz jednak w konfiguracji DHCP na FB uwzględnić: albo przydzielić na stałe po MAC Asusowi albo przynajmniej wyłączyć z zakresu serwera DHCP. W przeciwnym wypadku konflikt IP jest bardzo prawdopodobny.

 

Przy okazji mam pytanie. Dlaczego pod linuxem widzę Funboxa jako "urządzenie w sieci", czyli tak jakby był to serwer plików?

W Asusie tego nie miałem i jestem ciekawy. Czy to można jakoś wyłączyć?

 

FB jest nie tylko ruterem. Jest tam też m.in. serwer plików, serwer drukarek i serwer DLNA. Nie da się ich wyłączyć. Ale zawartość pojawia się dopiero po wetknięciu czegoś do portu USB. W FB jest też bramka VoIP (ale aktywna tylko jeśli masz usługę telefonii stacjonarnej), ruter multikastów dla IPTV, WiFi access point, server DNS... Generalnie to dość złożony kombajn. Wyłączyć samodzielnie można tylko WiFi. No i serwer DHCP, jego też można wyłączyć. Co ciekawe nie ma w nim natomiast klienta DHCP czyli tricku takiego jak proponujesz poniżej dla Asusa FunBoxowi nie zrobisz.

 

Czy korzystając w Asusie z opcji "ustaw IP portu WAN automatycznie" nie rozwiązałoby sprawy? Czy router Asusa nie może po prostu korzystać z DHCP Funboxa jak zwykłe urządzenie? Jest to w ogóle możliwe?


Tak, ustawienie tego na automatycznie spowoduje przydzielenie adresu zewnętrznego Asusowi przez DHCP FB. Jedyny problem jest taki że będzie to adres zmienny, a to niezbyt wygodne. Zawsze lepiej wiedzieć jaki to adres, choćby dla diagnostyki i konfiguracji.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@j131 jak wyłączyć ASUSA z zakresu serwera DHCP? To znaczy, że dane IP będzie dla niego zarezerwowane w Funboxie? Gdzie się to ustawia?

 

Najłatwiej chyba skonfigurować po MAC'u?

 

W obu przypadkach wówczas ustawiam statyczne IP WAN'u w ASUSIE?


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1590
  • 7940
  • 61

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94Jak chcesz aby WAN Asusa miał niezmienne IP to zrób mu rezerwację w DHCP Funboxa (tak, po MACu).