Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94 Tak, i tak, potwierdzam za @Samotnick .

U mnie ta strona wygląda tak (oczywiście adresacje mam inne więc tym się nie sugeruj):

static_lan_ip.png

 Nowe "rezerwacje" adresów dodajesz tam gdzie czerwoną strzałkę narysowałem.

To jest IMHO najwygodniejsze. Na Asusie możesz wtedy ustawić to na automat albo ustawić ręcznie - bez znaczenia (byle się nie pomylić w numerkach jeśli ręcznie - 99,99% wszystkich problemów na tym etapie to literówki).

Gdybyś chciał "wyłączyć z zakresu" to wtedy po prostu zakres adresów przydzielanych przez DHCP FB zmniejszasz tak, żeby tego, który ręcznie ustawisz na Asusie (IIRC 192.168.1.2 planowałeś użyć) w tym zakresie nie było - ten sam ekran, trzecie lub czwarte pole adresowe. Wtedy FB nic nie musi wiedzieć o MAC Asusa, ale na Asusie nie możesz ustawić tego na automat tylko musisz przypisać ręcznie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94nie zapomnij podsumować swoich doświadczeń.🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@j131 jeszcze nie konfigurowałem, ale twój post wiele mi rozjaśnił. Swoją drogą to nie miałem pojęcia, że można zostawić włączone DHCP i jednocześnie ustawić statyczne np. dla 1 urządzenia.

 

Zdziwiło mnie to bo dzwoniłem do pomocy technicznej ASUSA i mówili, że jest to niemożliwe.

 

Oczywiście dużo nauki przede mną, zdaję sobie sprawę, że to podstawy, ale nigdy się tym nie interesowałem.

 

Dzięki.

 

P.S. A opcja z automatycznym IP dla WAN, to wystarczy, że ustawię inny IP dla LAN Asusa niż w Funboxie i on będzie wtedy pobierał losowo IP dla WAN z puli DHCP z Funboxa? Zgadza się?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


@Piotrek94napisał(-a)

@j131 jeszcze nie konfigurowałem, ale twój post wiele mi rozjaśnił. Swoją drogą to nie miałem pojęcia, że można zostawić włączone DHCP i jednocześnie ustawić statyczne np. dla 1 urządzenia.

 

Nikt nie zabroni urządzeniu przydzielenia sobie adresu IP jaki tylko chce, przynajmniej tak jest w IPv4. Czy to będzie działać to inna sprawa. Serwer DHCP też może przydzielać tym samym urządzeniom zawsze te same IP. To się aż tak bardzo nie różni, tylko zarządzanie jest wtedy łatwiejsze bo scentralizowane.

 

Zdziwiło mnie to bo dzwoniłem do pomocy technicznej ASUSA i mówili, że jest to niemożliwe.

 

Oczywiście dużo nauki przede mną, zdaję sobie sprawę, że to podstawy, ale nigdy się tym nie interesowałem.

 

Dzięki.

 

P.S. A opcja z automatycznym IP dla WAN, to wystarczy, że ustawię inny IP dla LAN Asusa niż w Funboxie i on będzie wtedy pobierał losowo IP dla WAN z puli DHCP z Funboxa? Zgadza się?


Tak, zgadza się. Może nie do końca losowy ale nie ma gwarancji że zawsze ten sam.

Tak też może być, byle adresy w obu serwerach DHCP/podsieciach nie były w tej samej klasie. Czyli jeśli FB ma w DHCP adresy z klasy 192.168.1.0/24 to ASUS dostanie na WAN któryś IP z tej klasy, a sam musi mieć IP w LAN z innej klasy np. 192.168.2.0/24 i w niej musi też rozdzielać adresy jego DHCP. Oczywiście adresacje/klasy mogą być bardzo różne, byle były prywatne tzn. mieściły się w 192.168.0.0/16 albo 176.16.10.0/12 albo 10.0.0.0/8. Pewną ciekawostką jest to, że niektórych zakresów z tych prywatnych klas Orange używa wewnętrznie i nie pozwala ich skonfigurować na FB. Jeśli się na coś takiego trafi to najprościej się poddać woli operatora i użyć innej klasy - jest przecież w czym wybierać. Można też wymusić na FB obejście tego ograniczenia. Nie jest nigdzie udokumentowane do czego te klasy są operatorowi potrzebne i dlaczego nie powinno się ich używać, ale w przypadku 10.0.0.0/8 wiadomo że z takich adresów multikastowana jest usługa IPTV. Czyli jeśli ma się IPTV od Orange to lepiej adresacji z klasy 10.0.0.0/8 w LAN nie stosować.

 

Przy IPv6 jest jeszcze inaczej i IMHO lepiej go nie tykać, choć co do zasady to przynajmniej z adresami IP powinno być prościej.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Witam, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie konfiguracji.

 

Załóżmy, że mój końcowy adres IP dla puli DHCP to 192.168.1.254, czy Asusowi powinienem zatem ustawić adres dla WAN 192.168.1.255, czyli adres z poza puli DHCP?

 

Czyli z tej opcji automatyczny Wan mówicie, że lepiej nie korzystać i warto ustawić statycznie? Kolejna sprawa to jak wtedy sprawdzić na ASUSIE jakie faktycznie IP ma WAN, gdybym wybrał automatyczne uzyskiwanie jego adresu? Czy można to sprawdzić gdzieś?

 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53263
  • 619

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94Nie ustawisz 255 . Zmniejsz zakres puli DHCP no do 200 i ustaw 201

W menu-"podsumowanie" sprawdzisz jaki masz adres na WAN


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Czasami również planuję odłączać tego ASUSA, czy wówczas ta konfiguracja statyczna się sprawdzi? Czy mogę mieć np. skonfigurowany sprzęt nie mając go podłączone?

 

 

Najlepszą opcją dla mnie byłoby gdyby ten ASUS korzystał jednak z DHCP, nie musiałby mieć stałego adresu IP, ale nie chcę konfliktu w sieci.

 

Jakie więc rozwiązanie jest dla mnie najlepsze?

 

 

P.S. Czy podłączając tego ASUSa za podwójnym NATEM zwiększę czy raczej zmniejszę bezpieczeństwo swojej sieci? Jak wiemy Asus ma sieć wifi gość, więc dla gości byłby oddzielny LAN, czy takie rozwiązanie ma sens? Czy ASUS nie zaburzy pracy Funboxa?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Mam jeszcze drugie pytanie. Jak wiemy w Funboxie 6 można rozdzielić sieć 2,4 ghz i 5 ghz na dwa oddzielne SSID. Czy można jednak to wykorzystać aby zrobić dwa oddzielne podsieci? Prawdopodobnie nie, gdyż wtedy Orange nie planowałby wprowadzenia sieci gości. Jednak obawiam się, że to będą tylko plany.

 

Jeśli jest możliwe zrobienie dwóch podsieci w Funboxie tak aby kompy się nie widziały to będę wdzięxzny za instrukcję. W innym wypadku będę musiał rozważyć podłączenie tego ASUSA.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94  na żadnym routerze, nie da się zrobić 2 podsieci na wi-fi, jeśli trzymamy się DHCP, sieć dla gości to okrojona podsieć, ale adresacja DHCP jest z puli routera., aby komputery się nie widziały, to FunBox6 DHCP ma swoje, ASUS ma DHCP inne, wtedy komputery z jednej sieci, nie widzą tych z drugiej sieci.

Tak na marginesie poczytaj w sieci (Google), tam sporo filmików Youtube jest o budowie sieci, ty pół rok już maglujesz temat, nadal po omacku, jakbyś szukał gotowych odpowiedzi, to trochę zniechęca do pomocy, bo na trudne pytania odpowiem, ty pytasz o podstawy.... 😐


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Asus ma funkcję w której sieć wifi dla gości ma zablokowany dostęp do intranetu chociaż wykorzystujemy DHCP z puli routera. Czyli da się to zrobić, a kompy się nie widzą.

 

P.S. Gdybym miał czas to bym zajrzał odnośnie powiększenia wiedzy odnośnie sieci...