Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94  jeśli sieć gościnna po wi-fi, ma zablokowany dostęp do internetu, to zrozumiałe że urządzenia się nie widzą, nic w tym dziwnego, może to że po co taka sieć gościnna bez netu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Mówiłem o intranecie, a nie internecie. Swoją drogą szukałem definicji co to oznacza i nie znalazłem odpowiedzi. Natomiast domniemam, że chodzi o dostęp do sieci LAN.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1590
  • 7940
  • 61

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Anonim  Nie użyłbym tu kwantyfikatora "na żadnym". Pierwszy z brzegu Linksys tworzy sieć gościa z oddzielną adresacją.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1590
  • 7940
  • 61

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


@Piotrek94napisał(-a)

Asus ma funkcję w której sieć wifi dla gości ma zablokowany dostęp do intranetu chociaż wykorzystujemy DHCP z puli routera. Czyli da się to zrobić, a kompy się nie widzą.


To już kwestia ustawień firewalla. Na Ubiquiti tworząc sieć gościnną można używać tego samego serwera DHCP (być w tej samej podsieci) ale już reguł firewalla pozwalają na wyjście tylko przez bramę i kilka innych wyjątków na DNS czy DHCP.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Oglądałem filmiki o podstawach sieci i czytałem o intranecie. Wychodzi na to, że to całkiem coś innego niż myślałem. Nie wiem co robi ta funkcja w Asusie, ale jest tam opcja do zaznaczenia zablokuj dostęp do intranetu przy konfiguracji guest network. Moim zdaniem tak nie powinno się to nazywać. Nie wiem też co ta funkcja konkretnie robi.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Samotnick @agat13 mam prośbę do Panów bo wiem, że macie wiedzę większą ode mnie. Czy jeśli konfiguruję ten drugi router , który będzie podłączany do Funboxa, to czy mogę ustawić mu również adresy DNS od Orange? Czy te Orange'owskie DNS'y będą działały tylko z Funboxem? Korzystałem kiedyś z Googlowskoch u pprzedniego dostawcy, ale wolałbym te od Orange, tylko czy mogę je na pewno użyć?

 

Dzięki.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94  możesz.. Wpisując na sztywno. Z tego co kojarzę, to przy ustawieniach DHCP na WAN, to z automatu modem jest pod stawiany jako adres DNS dla routera w kaskadzie


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5481
  • 22054
  • 181

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94Możesz wszystko. Jesteś Bogiem swojego LANu. Możesz nawet postawić własny serwer DNS i go używać. Jeśli nie wiesz jak i po co to znaczy że jest ci absolutnie wszystko jedno którego będą używały Twoje komputery. Chcesz używać DNSów Operatora? Wolna droga. Nie chce ci się sprawdzać adresów? Nie ma sprawy - FunBox też jest serwerem DNS, ustaw jego adres gdzie się tylko da jako adres serwera DNS i wszystko zadzieje się samo.

 

W głowę zachodzę po co Ty się chłopie tak starałeś o ten zewnętrzny ONT. Przecież gołym okiem widać że najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem byłoby gdyby technik spiął Ci FB6 ze światłowodem, skonfigurował i sobie poszedł. Wszystko by Ci działało i nie musiałbyś w kółko zadawać tych samych pytań. Męczysz się przy tym tak, że szczery żal mnie ogarnia ze współczucia.

Ale cóż, skoro musisz to pytaj.😁


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@j131 jak wspominałem planuję remont i router będzie stał w innym miejscu. Po drugie to, że teraz jestem laikiem nie znaczy, że za rok tak będzie. A umowa jest na dłużej niż rok. Po drugie planuję Ubiquiti, gdy finansowo się u mnie unormuje.

 

Pozdrawiam,

Piotr