Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

ROZWIĄZANE

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 427
  • 1446
  • 13

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

Hej,
od jakiegoś czasu zauważyłem, że w panelu administracyjnym FB 6.0., w zakładce "moja sieć" - część WiFI - pojawiają się niezidentyfikowane urządzenia opisane jako PC-787 .... czasem pojawia się tego aż do PC-798 a czasem tylko 2.
Aplikacja androidowa - Mój Funbox - nie pokazuje tych duchów. 
Zakładka - zaawansowane - konfiguracja sieci - DHCP - nie przypisano żadnego IP do tych "urządzeń". Zdalny dostęp wyłączony. 
Sieć zabezpieczona hasłem, filtrowaniem po MAC adresie.
👻??

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

@Morciak Dogłębnie tentegowałem ów przypadek z mądrzejszymi głowami. Wnioski :

Sytuacja ikon-duchów  jest związana z losowym adresem MAC dla WiFi. Nowe androidy i apple mają taką funkcję i dlatego nie są rozpoznawane jako typowe urządzenia. A to, że widnieją w menu modemu a nie apce to związane jest z tym, że w menu pokazywane są również urządzenia w historii, a w apce pokazywane są tylko obecnie podłączone urządzenia.

Losowy MAC, tzn, że połączenia po WiFi realizowane są z różnym MAC. MAC nie jest statyczny jak kiedyś :), a każdy MAC traktowany jest jako inne urządzenie przez FB (można to zmienić w ustawieniach telefonu)

Jak w menu przy ikonie nie ma IP tzn, że urządzenie nie jest podłączone i dlatego nie ma w apce (tylko podłączone urządzenia)

Po zmianie ustawienia jakieś w WIFi to ponownie mogą pojawić się takie urządzenia.

@Morciak Po przywróceniu do fabryki automatycznie wykasowałeś historię urządzeń podłączonych i dlatego duchy zginęły...I to wyjaśnienie problemu 🙂

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

27 ODPOW. 27

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

@Morciak  jakiś bubel jak nic.  Jesli widać ich adresy mac , sprawdz jakiej są firmy. Jak to widać ok restarcie i po resecie?

Przy filtrowaniu adresów  nic nie powinno się połączyć 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5476
  • 22050
  • 180

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

@Morciak 

Może masz jakieś Apple w sieci? One czasem generują losowe MAC, dla każdego połączenia inne. Jeśli masz filtrowanie MAC to i tak IP na tych adresach nie dostaną, ale mogą duchy generować.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 427
  • 1446
  • 13

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

Te "urządzenia" widać  jedynie w zakładce - moja sieć - podłączone urządzenia ale nie można ich "spersonalizować" ani nie mają przypisanego żadnego adresu IP ani MAC.

bledy_FB6.jpg


Wygląda to tak jak na zrzucie ekranu. Teraz naklonowało się tego do 799.

Nie, nie mam Apple.

________________
* Wstawiono grafikę dodaną jako załącznik – moderator Kinga


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5476
  • 22050
  • 180

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

@Morciak 

IIRC to już kiedyś takie coś było zgłaszane. Konkluzja była że to nieszkodliwe duchy z przeszłości. Powinny zniknąć po restarcie. Ewidentna pluskwa, IMHO.

 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 427
  • 1446
  • 13

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

Niestety restarty nic nie dają.

Pluskwa... hmm nie dobrze. Jest jakaś możliwość sprawdzenia czy nie generuje to ruchu w sieci? JUST IN CASE

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

@Morciak  potwierdzam, restarty/resety na to nie pomogą, miałem kiedyś coś podobnego, z tym że pokazywało się jako PC-18, PC-19 też bez adresu IP czy MAC po czasie samo znikło i na razie się nie pokazuje.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 427
  • 1446
  • 13

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

Dziękuję Panowie za wsparcie.
Zrobiłem reset do ustawień fabrycznych ze zmianą hasła do fifirifi.
Póki co "duchów" brak.

Spokojnego wieczoru!

ps. W dobie zintensyfikowanej cyber wojny równoległej z napaścią na Ukrainę nie chciałbym aby mój router robił za zombie bramkę VPN dla kacapów...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

@Morciak  przeanalizuj domowe urządzenia  z siecią  lub komunikacją  bezprzewodową. Nie tylko te pelne, ale i stacje pogodowe, baby sittery,  lodówki  budziki itp...nawet aparaty fotograficzne czy drukarki też pracują po wifi...

Informuj czy się pojawią te wpisy ponownie 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

FB 6.0. dodaje niezidentyfikowane urządzenia do WiFi

@Morciak Dogłębnie tentegowałem ów przypadek z mądrzejszymi głowami. Wnioski :

Sytuacja ikon-duchów  jest związana z losowym adresem MAC dla WiFi. Nowe androidy i apple mają taką funkcję i dlatego nie są rozpoznawane jako typowe urządzenia. A to, że widnieją w menu modemu a nie apce to związane jest z tym, że w menu pokazywane są również urządzenia w historii, a w apce pokazywane są tylko obecnie podłączone urządzenia.

Losowy MAC, tzn, że połączenia po WiFi realizowane są z różnym MAC. MAC nie jest statyczny jak kiedyś :), a każdy MAC traktowany jest jako inne urządzenie przez FB (można to zmienić w ustawieniach telefonu)

Jak w menu przy ikonie nie ma IP tzn, że urządzenie nie jest podłączone i dlatego nie ma w apce (tylko podłączone urządzenia)

Po zmianie ustawienia jakieś w WIFi to ponownie mogą pojawić się takie urządzenia.

@Morciak Po przywróceniu do fabryki automatycznie wykasowałeś historię urządzeń podłączonych i dlatego duchy zginęły...I to wyjaśnienie problemu 🙂