Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 31
  • 0

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

Ostatnie pytanko. Domyślnie w routerze mam łączenie sieci 2,4 i 5 GHz i przełączanie z jednej na drugą w zależności od dostępności. Czy zostawić tak jak jest? W pobliżu routera łapie mi telefon 5ghz a w dalszej 2,4.

Czy lepiej jest rozdzielić te sieci i łączyć się z jedną tylko.

 

 

 

____________________

*Post wydzieliłem z tematu "Zmiana z NAT 3 na NAT 2" - moderator Wojciech.

14 ODPOW. 14

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13279
  • 54475
  • 637

Zmiana z NAT 3 na NAT 2

@MikesPL86Tu nie ma jedynie słusznej odpowiedzi. Spróbuj sam tak i tak...


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1776
  • 8628
  • 65

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

Ja jestem zwolennikiem nadawania różnych nazw sieci w zależności od częstotliwości i łączeniu się tylko z jedną, zazwyczaj 5 GHz. Takie podejście sprawdza się przy dobrym zasięgu sieci 5 GHz lub większej ilości punktów dostępowych. Urządzenie nie ma szans samo przeskoczyć na częstotliwość 2.4 GHz (zostawiam na niej tylko to co konieczne). Ale w przypadku kłopotów z zasięgiem taka automatyka przełączania może być sensowniejsza dla urządzeń które się przemieszczają. Skuteczność tego mechanizmu zależy mocno od algorytmów oprogramowania klienta i AP i może się okazać, że nie wszyscy klienci będą chętnie przełączać się w zależności od mocy sygnału czy mechanizmu deautoryzacji ze strony AP.

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5554
  • 22512
  • 185

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

@MikesPL86 

Nie ma generalnie "lepiej". Sprawdź co się u Ciebie lepiej sprawdza.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18643
  • 53371
  • 722

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

@MikesPL86 wszystko zależy od urządzeń, które użytkujesz w zasięgu sieci WiFi. Starsze urządzenia mają większy kłopot z łączeniem suę do sieci WiFi połączonej. Ja wolę sieć WiFi rozdzieloną, chodź spotkałem się u siebie ma zakładzie, że wszędzie ustawiają się i łączone. Moje urządzenia sobie radzą, kolegi laptop nie chce się z takimi sieciami łączyć.

Najlepiej będzie sprawdzić samodzielnie. Testuj przez tydzień sieć połączoną, a w następnym tygodniu rozdzielone i sam zdecydujesz jaki Tobie układ WiFi będzie najodpowiedniejszy. 


Poziom 23, Odkrywca Przestworzy
  • 547
  • 2001
  • 15

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

Preferuję rozdzielanie sieci, starsze uprzedzenia mogą mieć problemy gdy są jednym. To tak naprawdę zależy jakie masz urządzenia. Osobiście zawsze to rozdzielam i zapewne bym zwrócił gdyby router tego nie pozwalał zrobić. Od razu też zmieniam nazwy sieci na takie które używam od lat, unikam wszystkiego parowania od nowa.
Mam np. gwiazdko Smart które nie chciało się połączyć przy złączonej sieci.

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2428
  • 10061
  • 86

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

Cześć @MikesPL86 

@MikesPL86musisz sprawdzić czy lepiej działa na połączonych pasmach czy na rozdzielonych.

Sieć 2,4 GHz ma zdecydowanie większy zasięg ale ma więcej zakłóceń  oraz niższe transfery ze względu na duża ilość korzystających z tego pasma urządzeń. Natomiast częstotliwość 5 GHz ma wyższy transfer danych i mniej zakłóceń w działaniu sieci, ale przy tym ograniczony zasięg. Według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie połączenie obu pasm WI-FI 2,4 i 5 GHz, niż rozdzielenie ich

Pozdrawiam 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13279
  • 54475
  • 637

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

@MikesPL86  z poprzedniego tematu wiemy, że sprawa dotyczy modemu i routera mobilnego. Stąd wnisze, że jest tam tylko wifi5 i to w standardzie N lub mać AC. 2,4GHz i tak statystycznie wyciągnie max około 60Mb/sek . Ma jednak dłuższy zasięg, ale jest bardziej narażony na zakłócenia z innych nadajników wifi i innych urządzeń pracujących w tym zakresie częstotliwości w 11 kanałach.

5-ka jma krótszy zasięg, mniej podatna na zakłócenia, ale skoro masz usługę w granicach 50Mb/sek to i po wifi więcej nie wyciągniesz po obu częstotliwościach.

Router nie ma opcji SMART, więc całą automatyka przełączania między częstotliwościami w zależności od jakości sygnału w domu i tak nie działa. Nic nie zyskujesz z połączenia pasm, tym bardziej, że ile urządzeń odbiorczych, tyle reakcji na SMART

Musisz zweryfikować sam jak reagują w obu ustawieniach Twoje odbiorniki.

Testy, testy, testy ..poparte aplikacją Wifianalyzer, która pokazuje jak działa u Ciebie wifi 

 

 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 445
  • 1556
  • 13

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

Odnośnie "starsze urządzenia mają problem..." - owszem, jeśli zostawimy "automatyczny" wybór kanału w routerze dla częstotliwości 2.4 GHz, przydziela on zazwyczaj któryś powyżej 50 i w takim wypadku starsze urządzenia nie widzą sieci, ale nie będą miały takiego problemu, gdy ręcznie ustawimy kanał na któryś poniżej 50. Byłem zmuszony rozpoznać przedmiotowe zagadnienie bojem z powodu mojego starego TV, który po zmianie operatora (router 1 zakresowy) na Orange (router 2 zakresowy) przestał się łączyć "po WiFi" pomimo, że stał w odległości 5 metrów w tym samym pomieszczeniu.

Preferuję jednakowe ustawienia dla obu częstotliwości (mieszkanie 2 poziomowe) ponieważ podczas przemieszczania się urządzenia same dobierają najkorzystniejszą częstotliwość (w najdalszych punktach działają w oparciu o 2.4 GHz).
Stare urządzenia i tak działają w oparciu o sieć 2.4 GHz.

Jeśli zauważasz, że są miejsca w Twoim domu/firmie, w których urządzenia łączą się tylko w oparciu o 2.4 GHz, a w innych już w oparciu o 5 GHz, a nie zamierzasz ręcznie zmieniać sieci podczas przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami... odpowiedź wydaje się nasuwać sama 😉


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 31
  • 0

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

Router ZTE MF297D ma wifi 6 - ax 👍zostawiam póki co auto przelaczenie. Zobaczymy co i jak. Temat uważam za zamknięty.