Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2031
  • 9811
  • 82

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?


@agat13napisał(-a)

Router nie ma opcji SMART, więc całą automatyka przełączania między częstotliwościami w zależności od jakości sygnału w domu i tak nie działa.


Router.ZTE MF279D posiada taką funkcjonalność tylko pod inną nazwą - Band Steering. SMART to buzzword producenta sprzętu dla Orange.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13901
  • 57184
  • 690

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

@SamotnickDzięki za info, a to jest przykład, że się człowiek całe życie uczy 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 26
  • 146
  • 0

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

rozdzielić lepiej i do 2,4 logujesz starsze urżądzenia o mniejszej przepustowości, np telefon, urządzenia typu gniazdko wifi....
a do 5ghz nowsze co więcej ciągną typu laptop, tablet

 

Pamiętaj ze 2,4 ghz ma mniej kanałów (13) a do tego na tej częstotliwości komunikują się inne urządzenia...
a jeśli mieszkasz w bloku to zakłóceń więcej

 

5 ghz ma 19 kanałów.. szybszą przepustowość 

 

Generalnie zawsze najlepszy jest kabel tam gdzie się da...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 59
  • 230
  • 2

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

Próbowałem u siebie mieć te same SSID oraz rozdzielone (na Wifi 6). Ostatecznie rozdzieliłem SSIDy, ponieważ Samsung Galaxy S20 FE głupiał w następującym scenariuszu: Jestem blisko routera, więc mam 5Ghz, oddalam się i telefon schodzi do 2.4Ghz (prędkość była do 3Mb/s a upload 50Mb/s) nawet przy routerze. Dopiero rozłączenie Wifi i ponowne połączenie w paśmie 2.4Ghz pozwoliło na przywrócenie prędkości.

Po rozdzieleniu SSIDów nie mam takiego problemu...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 66
  • 219
  • 0

Czy lepiej mieć połączone pasma Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, czy rozdzielone?

U mnie gdy 2.4 i 5GHz było połączone w jedną sieć stwarzało same problemy, starsze telefony z Androidem (takie które mają Wi-Fi 2.4GHz) czasami nie wyszukiwały sieci, a na iPhone przy próbie połączenia była informacja że nie można się przyłączyć, na taką konfigurację byłem skazany na poprzednim routerze Huawei B525 w wersji Orange (wersja czysta bez brandu i z brandem reszty operatorów mają opcje rozdzielenia na dwie częstotliwości, a wersja Orange takiej opcji nie ma jedynie można wyłączyć daną częstotliwość). Na Funboxie przy wspólnej konfiguracji przy samym routerze mój telefon (iPhone Xr) nie był w stanie się przełączyć na 5GHz i trzymał cały czas na 2.4GHz widać było po prędkości, pewnie na poprzednim było to samo ale internet nie był na tyle szybki by to odczuć, reszta problemów była taka sama jak na poprzednim. Wolę wejść w ustawienia ręcznie się przełączać niż funkcjonować z takimi problemami.