Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 9
  • 1

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

No więc była sobie przez wiele lat sieć z światłowodem, ONT Dasan, Funboxem 2.0 z wyłączonym wi-fi i podłączonym do niego Apple Airport Time Capsule przez ethernet. Dobre było i miłe WiFi z tego Appla, łączyło pasma, działało mocno no i ruterek robił bezobsługowy backup na tym swoim wbudowanym dysku. Na piętrze dorzuciłem sobie jeszcze jeden Apple AirPort w trybie rozszerzania sieci, wieżę przez AUX do gniazda audio w tym ruterze. I gra muzyka, wystarczało, konfiguracja doskonała. 
Niestety, tak od tygodnia coś jest nie teges. Ping jest rwany, zdarzają się timeouty, sieć zrobiła się niestabilna – nie pod względem siły sygnału, bo ten ciągle jest taki sam, kresek dużo, ale jakby coraz częściej „brakowało w niej sieci”. Co ciekawe, po wyłączeniu tego AirPorta z kontaktu, włączeniu i przełączeniu się na tą sieć WiFi z Funboxa 2 pingi się ustabilizowały. Tylko, że, wiadomo, 10 metrów od tego Funboxa jest już sygnału co kot napłakał, no i to AirPlay, i ten backup... Ech. 
Wymienię tego Funboxa na model 6, ale pytanie mam proste – da się ocalić jakoś to Airport Time Capsule, czy raczej nie do uratowania? Te backupy to się jednak robiły same tak bezobsługowo, a ze dwa razy uratowały mi dane...
Jeszcze tu poczytałem, że można by wymienić FunBox jako „sprzęg” z tym ONT Dasan na inny router obsługujący VLAN, i do niego dopiero podłączyć to aplowskie pudełeczko, ale czy to ma sens...

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 9
  • 1

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

Ogarnięte, dziękuję za pomoc
Wymieniłem router na Funboxa 6. Jak ręką odjął.
Jak to jest poskładane? Router Apple Time Capsule podpięty jest kablem ethernet do FunBoxa 6. W tym Funboxie jest wyłączone wi-fi i dhcp – adresy przydziela ten router Apple, bo tylko on nadaje sieć wi-fi. Tam jest ustawiona rezerwacja puli kilkunastu adresów (do .20) – by w miarę możliwości inne routery i bramkę Ikea Tradfri podłączać po stałych IP.
Na piętrze przez wi-fi po stałym ip podłączony jest do tego routera Apple Time Capsule inny stary router Apple Extreme – w trybie „rozszerzania sieci wi-fi” – i to nawet działa bez jakiegoś strasznego mulenia (zresztą, zawsze tak działało :)) Aczkolwiek transfer jest mniejszy, ale wiem i akceptuję to, bo nagrody mam za to dwie: bezobsługowy backup w dysku wbudowanym w router no i apple airplay. 
Właśnie ze względu na to airplay, w trybie tylko dostępu do sieci, podpięte są jeszcze dwie małe kostki-routerki Apple – służą jako bramki do wież audio na parterze i piętrze. Bo mają w sobie ADC i analogowe wyjście audio, więc wystarczy je podłączyć zwykłym kablem pod gniazda AUX w wieżach. I gra w całym domu.
Na koniec ważna uwaga: Apple przestał produkować te swoje routery jakieś 10 lat temu, więc nikomu nie polecam takiego rozwiązania. Mam, używam, działa (ale wolniej, sieć wifi to tylko „n” – pingi są dwukrotnie wyższe w porównaniu do sieci rozsyłanej przez samego Funboxa 6). Jak długo jeszcze pociągnie, nie wiadomo. Jak przestanie, trzeba będzie poszukać równie funkcjonalnego i bezobsługowego zamiennika, pewnie opartego o jakieś *casty gugla. 





Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12982
  • 53303
  • 619

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

@aldek  pytanie, czy nie da rady wymienić na FB2? Trzeba zapytać i uzasadnić...najlepiej w salonie 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 9
  • 1

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

Tzn. wymienić jednego Funboxa 2 na drugiego Funboxa 2? 
Problem w tym, że ja do końca nie wiem, i nie wiem jak sprawdzić, czy to wina Funboxa 2 (coś mu się robiło z podawaniem internetu przez ethernet) czy też może ten router Apple Time Capsule jest chory...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12982
  • 53303
  • 619

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

@aldek  a jak się o tym przekonać? Wymienić modem... najprościej. Od czegoś trzeba zacząć 

Jeśli TC było podłączone po kablu, to i wymiana modemu na inny , nawet FB6 nie powinna stwarzać problemu. Jeśli widzisz odmienne działanie samego FB to i tak musisz coś zrobić, bo zdechnie całkiem. 

Skladales reklamację na działanie usługi? Resetowales modem do fabryki? Może trzeba zweryfikować w miarę możliwości gdzie powstaje problem?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 9
  • 1

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

A tego szóstego FunBoxa to nie da się w ten sposób używać, jak drugiego? Tzn. wypuścić z niego internet po kablu ethernetowym do tego Airporta? Jest jakieś zabezpieczenie wbudowane?
Dogrzebałem się tutaj wątku, by między ONT a router Apple Time Capsule włączyć jakąś inną kostkę, która ma VLAN i pozwoli się zalogować od usługi Orange, tylko jaki model wybrać?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12982
  • 53303
  • 619

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

@aldek  już dopisałem, że po kablu i 2, i 6 będą działać podobnie. Może trzeba zwrócić uwagę na Ipv6....

Adresacja LAN taka sama, a bebechy nowsze 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

@aldek Używasz tego AirPorta w trybie routera czy AP? Z tego co udało mi się znaleźć to, niestety, rzeczone urządzenie nie obsługuje VLANów na porcie WAN, także jak sam wiesz nie pozbędziesz się FB. Z drugiej strony AirPort w trybie AP traci pewne funkcje np sieć dla gości. Więc albo podwójny NAT albo okrojenie funkcjonalności. Jeżeli jednak działało dobrze i nagle pojawiły się kłopoty to proponuję:

  • podłączyć się przewodem sieciowym do AirPorta i sprawdzić stabilność łącza
  • wymienić przewód pomiędzy AirPortem a FB

Jeżeli podłączenie przewodowe do AirPorta nie wykaże problemów to pewnie jest coś nie tak z WiFi. Jeżeli nadal będzie rwało to masz szansę na uszkodzony przewód od FB do AirPorta.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

@aldek 

Najpierw ustal co jest zepsute, a dopiero potem zmieniaj.

W Twojej konfiguracji każdy FunBox będzie zachowywał się dokładnie tak samo. Wszystko jedno czy to będzie 2, 3 czy 6. Jeśli ten co masz jest zepsuty to wymień na inny i wszystko powinno działać jak do tej pory.

Jeśli to sprzęt Appla zaczął nawalać, to niewiele z tym zrobisz, ale możesz przecież sprawdzić gdzie się pojawiają problemy - testując dostęp do internetu na sprzęcie podpiętym w poszczególnych miejscach: kabelkiem do FB, kabelkiem do Appla, na koniec WiFi do Appla, najlepiej tą samą aplikacją z pro.speedtest.pl

Wsparcie oficjalne dla tych ruterów Appla skończyło się kilka lat temu, ale upewnij się też że oprogramowanie mają aktualne - firma chyba nadal udostępnia narzędzia do sprawdzenia/aktualizacji.

IMHO jakiś kabelek Ci się poluzował i stąd problemy. Albo, jeśli nie masz kabelków, to eter zaczął być bardziej zatłoczony i lekarstwem będzie przejście na kabelki w maksymalnym możliwym zakresie.

Jeśli na samym FB2 test wykaże jakieś odstępstwa od umowy (ale tylko w takim wypadku), to reklamuj uszkodzenie FB2 i dostaniesz zapewne inny ruter (choć wersja jest w tym przypadku IMHO bez znaczenia). Ważne żeby był sprawny.

Cokolwiek więcej możnaby napisać, gdybyś pokazał aktualną konfigurację sieci (adresacja, tryb pracy Appla, typ adresu zewnętrznego).

PS. Nadzieja umiera ostatnia...


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 9
  • 1

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

Ogarnięte, dziękuję za pomoc
Wymieniłem router na Funboxa 6. Jak ręką odjął.
Jak to jest poskładane? Router Apple Time Capsule podpięty jest kablem ethernet do FunBoxa 6. W tym Funboxie jest wyłączone wi-fi i dhcp – adresy przydziela ten router Apple, bo tylko on nadaje sieć wi-fi. Tam jest ustawiona rezerwacja puli kilkunastu adresów (do .20) – by w miarę możliwości inne routery i bramkę Ikea Tradfri podłączać po stałych IP.
Na piętrze przez wi-fi po stałym ip podłączony jest do tego routera Apple Time Capsule inny stary router Apple Extreme – w trybie „rozszerzania sieci wi-fi” – i to nawet działa bez jakiegoś strasznego mulenia (zresztą, zawsze tak działało :)) Aczkolwiek transfer jest mniejszy, ale wiem i akceptuję to, bo nagrody mam za to dwie: bezobsługowy backup w dysku wbudowanym w router no i apple airplay. 
Właśnie ze względu na to airplay, w trybie tylko dostępu do sieci, podpięte są jeszcze dwie małe kostki-routerki Apple – służą jako bramki do wież audio na parterze i piętrze. Bo mają w sobie ADC i analogowe wyjście audio, więc wystarczy je podłączyć zwykłym kablem pod gniazda AUX w wieżach. I gra w całym domu.
Na koniec ważna uwaga: Apple przestał produkować te swoje routery jakieś 10 lat temu, więc nikomu nie polecam takiego rozwiązania. Mam, używam, działa (ale wolniej, sieć wifi to tylko „n” – pingi są dwukrotnie wyższe w porównaniu do sieci rozsyłanej przez samego Funboxa 6). Jak długo jeszcze pociągnie, nie wiadomo. Jak przestanie, trzeba będzie poszukać równie funkcjonalnego i bezobsługowego zamiennika, pewnie opartego o jakieś *casty gugla. 






Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

Apple Airport Time Capsule – jakaś nadzieja?

@aldekCzy oprócz wymiany FB2 na FB6 wymieniłeś jakiś przewód ethernetowy?