Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

VoIP przestaje działać Gigaset 5xx IP

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

VoIP przestaje działać Gigaset 5xx IP

Witam, czytałem już sporo takich wątków, jednak zawsze ktoś ma inny problem. Mam światłowód z Orange z Funboxem 3.0, który wisi sobie w przedpokoju nad drzwiami w skrzynce, więc chcę podpiąć Gigaseta normalnie pod sieć LAN i skonfigurować VoIP. Wcześniej uzyskałem hasło przez BOK i zweryfikowałem że działa to na aplikacji mobilnej (Softphone na iOS). Moja sieć wygląda następująco:

 

FB3 -> AP1 (Asus w trybie bridge) -> AP2 (Asus w drugim pokoju, rozszerza sieć w trybie mesh) -> Gigaset 5xx IP. Wszystkie połączenia po kablu, FB3 ma w ogóle wyłączone WiFi, korzystam jedynie z WiFi z moich urządzeń Asusa, ale tutaj nie ma to wpływu bo baza Gigaset i tak jest wpięta kablem UTP.

Konfiguracja Gigaseta jak na załączniku.

 

Od początku miałem problem z konfiguracją, w sensie wyświetlał się błąd "Registration at provider failed", kombinowałem z ustawieniami Gigaseta, dodawałem "a", "b" itp w nazwie użytkownika, upewniłem się że w międzyczasie wyłączyłem rejestrację w apce mobilnej Softphone, żeby nie było jakiejś kolizji. W końcu w ustawieniach FB3 włączyłem DMZ:

Screenshot 2023-03-07 at 09.25.52.png

I udało się, Gigaset się zarejestrował. Pomyślałem że miał problem z NATem, choć nie wiem jaki to może mieć wpływ skoro działa to normalnie z aplikacji mobilnej na telefonie, który korzysta z WiFi i tego samego routera (FB3). No ale dobra, zostawiłem to tak jak jest. Działało 2 dni i dziś rano widzę że znowu registration failed. Nic nie było zmieniane w konfiguracji w międzyczasie.

 

I pytanko zanim zacznę to podłączać bezpośrednio do FB3 (jako linia analogowa), to czy taki setup normalnie wymaga jakieś port forwardingu na routerze? Albo jakiegoś VLANa?

 

Z góry dzięki i pozdrawiam 🙂


Screenshot 2023-03-07 at 09.21.31.png
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5954
  • 24221
  • 203

VoIP przestaje działać Gigaset 5xx IP

@jdoe83 

Rozwiązanie z DMZ jest złe, bo nie wszystkie protokoły muszą do DMZ docierać. Skoro smartfony działają przez SIP bez tego, to coś w ustawieniach tej bramki musi być nie do końca tak. Niestety nie pomogę w konkretach, bo nie mam tego sprzętu. Choć ja bym chyba ustawił też "outbond proxy". IMHO żadne operacje na modemie (VLAN, porty) nie są potrzebne.

Z ciekawostek mogę dodać, że nieodpowiednie ustawienia klienta SIP potrafią tak namieszać, że nawet bramka wbudowana w FB3 przestaje działać. Jest to problem przejściowy, ale utrudnia konfigurację, bo łatwo przeoczyć poprawny układ po zdefiniowaniu układu bardzo błędnego. Nie jestem pewien czy FB3 sygnalizuje aktywność bramki SIP jeśli nie jest do niej podłączony telefon, ale na pewno sygnalizuje diodą działanie SIP kiedy taki telefon jest podłączony. Na Twoim miejscu w celach czysto testowych wykorzystałbym to do diagnostyki: jeśli dioda "telefon" na FB3 zgaśnie w trakcie konfigurowania tej drugiej bramki, to znaczy że trzeba zaczekać z kolejnymi eksperymentami aż znowu się zaświeci.

PS. Ja sobie dałem spokój i podłączyłem telefon bardzo długim (koło trzech-czterech metrów, idzie z parteru na piętro) kablem telefonicznym do FB3. Do tego dwa smartfony z demobilu w roli dodatkowych słuchawek SIP i linia nigdy się nie blokuje.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

4 ODPOW. 4

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13869
  • 57041
  • 684

VoIP przestaje działać Gigaset 5xx IP

@jdoe83 Czy Gigaset ma przypisany w sofcie stały IP (ten z końcówką 9)? Może dostał inny IP?


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

VoIP przestaje działać Gigaset 5xx IP

Tak, IP jest przypisany w konfiguracji DHCP na stałe i nadal ma z końcówką 9. Sprawdziłem też, że w Softphone nadal mogę VoIP zarejestrować, więc raczej nic się nie zepsuło/zmieniło po stronie Orange.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5954
  • 24221
  • 203

VoIP przestaje działać Gigaset 5xx IP

@jdoe83 

Rozwiązanie z DMZ jest złe, bo nie wszystkie protokoły muszą do DMZ docierać. Skoro smartfony działają przez SIP bez tego, to coś w ustawieniach tej bramki musi być nie do końca tak. Niestety nie pomogę w konkretach, bo nie mam tego sprzętu. Choć ja bym chyba ustawił też "outbond proxy". IMHO żadne operacje na modemie (VLAN, porty) nie są potrzebne.

Z ciekawostek mogę dodać, że nieodpowiednie ustawienia klienta SIP potrafią tak namieszać, że nawet bramka wbudowana w FB3 przestaje działać. Jest to problem przejściowy, ale utrudnia konfigurację, bo łatwo przeoczyć poprawny układ po zdefiniowaniu układu bardzo błędnego. Nie jestem pewien czy FB3 sygnalizuje aktywność bramki SIP jeśli nie jest do niej podłączony telefon, ale na pewno sygnalizuje diodą działanie SIP kiedy taki telefon jest podłączony. Na Twoim miejscu w celach czysto testowych wykorzystałbym to do diagnostyki: jeśli dioda "telefon" na FB3 zgaśnie w trakcie konfigurowania tej drugiej bramki, to znaczy że trzeba zaczekać z kolejnymi eksperymentami aż znowu się zaświeci.

PS. Ja sobie dałem spokój i podłączyłem telefon bardzo długim (koło trzech-czterech metrów, idzie z parteru na piętro) kablem telefonicznym do FB3. Do tego dwa smartfony z demobilu w roli dodatkowych słuchawek SIP i linia nigdy się nie blokuje.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

VoIP przestaje działać Gigaset 5xx IP

Dzięki @j131, usunąłem bazę Gigaseta z DMZ i numer się zarejestrował (nie ruszałem żadnych innych ustawień). Nie wiem na jak długo to pomoże, ale rozwiałeś moje wątpliwości z DMZ, VLAN i dobry tip z tym sprawdzeniem diody statusu VoIP 🙂 Ogólnie skłaniam się również do podłączenia tej bazy do FB bezpośrednio i używanie Gigaseta jako telefonu analogowego, pewnie mniej problemów z tym będzie.