Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 11
  • 0

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

Witam pod koniec 2015 r. w mojej okolicy została położona sieć szkieletowa z programu Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej. W internecie pisze że dostawcy uruchomili już usługi oparte o tą sieć.Tymczasem ja mam nadal marne do 10 mbps z czego otrzymuję chwilowo 5 mbps.Czy ktoś wie gdzie mógłbym się dowiedzieć czy orange planuje podłączyć się do tych światłowodów i kiedy? Może ktoś z orange się wypowie ?

16 ODPOW. 16

Poziom 35, Ekspert Galaktyczny
  • 2850
  • 4793
  • 122

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

Witaj

 

Powstanie samej sieci szkieletowej to dopiero początek odległych planów na dystrybucję sygnału do indywidualnych odbiorców. Z tego co wiem problemem jest też niechęć firm do światłowodu, co utrudnia realizację. Cyt: "Plan był prosty. Pięć wschodnich województw otrzymało pieniądze z UE, żeby opleść regiony światłowodami. Ten największy w historii Polski projekt teleinformatyczny miał pomóc podłączyć do internetu wsie i miasta, gdzie sieci do tej pory nie było, bo firmom dostarczającym internet nie opłacało się kłaść światłowodów. Ale firmy nie chcą korzystać z sieci wybudowanej za miliony złotych."  Myślę że najbliższe podłączenia ruszą nie prędzej jak za dwa, trzy lata, ale to tylko i wyłącznie moja opinia, którą wnioskuję z dostępnych w sieci informacji. Nie jestem pewien, czy na chwilę obecną orientuje się w tym BOK. Może ktoś z pracowników Orange ma jakieś "tajne" informacje i podpowie Ci co "w trawie piszczy", jednak na żadne rewelacje bym nie liczył...

 

   Na chwilę obecną wygląda to tak...: cyt: "Inwestycję wzięli na siebie marszałkowie województw. Doprowadzili infrastrukturę do węzłów, a firmy miały się do nich podłączać i doprowadzać światłowody do domów, urzędów, przedsiębiorstw, szkół, bibliotek. Tylko w Lubelskiem położono prawie 3 tys. km sieci, jest 312 węzłów, a całość kosztowała 385 mln złotych. Siecią i płynącymi w niej danymi zarządza firma Glenbrook Investment. Można ją porównać do „hurtownika internetu”, który sprzedaje go „detalistom” - operatorom, a ci dostarczają internet do domów. I biorą za to pieniądze." Dopóki nie uregulują się sprawy pomiędzy urzędami a firmami, sprawa będzie wisiała w próżni...

 

 

Pozdrawiam

Maciej


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 11
  • 0

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

Dzięki za odpowiedź.Czekam na kolejne informacje ze strony Orange.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 11
  • 0

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

A  dlaczego firmy nie chcą korzystać z sieci wybudowanej za miliony złotych ?


Poziom 35, Ekspert Galaktyczny
  • 2850
  • 4793
  • 122

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

...a to już pytanie do prezesów firm które nie przejawiają zainteresowania nowymi technologiami. Myślę że przerosło ich to "a firmy miały się do nich podłączać i doprowadzać światłowody do domów, urzędów, przedsiębiorstw, szkół, bibliotek", ale to tylko moja opinia...


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

W ramach tego projektu nie całość linii od centrali do użytkownika końcowego została zmodernizowana. Widocznie niektórym się nie opłaca.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 11
  • 0

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

Dzięki za informację czekam na odpowiedź kogoś z Orange.


Poziom 35, Ekspert Galaktyczny
  • 2850
  • 4793
  • 122

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

Trzeba bedzie pewnie ich wywołać 😉 @Jarek, lub @jozkowa, ewentualnie może @Artur będzie coś wiedział. Cierpliwości...


Poziom 34, Ekspert Galaktyczny
  • 1027
  • 2132
  • 181

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

Przykro mi, ale nie jestem w stanie pomóc 😞
Nie mam dostępu do informacji o usługach stacjonarnych.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej a orange światłowód

@karol555 dlaczego oczekujesz na tym forum takich szczegółowych informacji od Orange? Przecież to nie jest miejsce na publikowanie planów inwestycyjnych... zapoznałeś się z celem forum, zasadami forum?

Zastanawiam się także czy podobne pytanie oferujesz także do innych dostawców usług internetowych... czy mają plany dotarcia do tzw. użytkownika końcowego? Wszak z tego co piszesz i cytatami podparł inny użytkownik - @mabud73 - istnieje sieć szkieletowa i jest ona dostępna dla wszystkich zainteresowanych "rynkiem" dostawców usług...