Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z Orange czy FiberLink?


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 38
  • 0

Problem z Orange czy FiberLink?

Witam,

Korzystam z Internetu Orange już kilka dobrych lat, zaproponowano mi wymianę łącza na światłowód.

Zgodziłem się i po analizie technicznej przyjechał podwykonawca Orange – firma FiberLink, która zajęła się doprowadzeniem światłowodu do mojego domu.

Panowie „wyszli” z kablem na strych, gdzie mam przygotowane podejście -  idą tam również inne  kable, m.in. kabel telefoniczny Orange, który obecnie obsługuje internet. Jednak router znajduje się w moim domu piętro niżej i trzeba pociągnąć kabel peszlem (około 4m, drożny peszel) i wprowadzić do gniazdka (takie połączenie mam obecnie zrobione przez firmę Orange, już jakieś 7-8 lat temu).

Jednak pan z Fiberlinka stwierdził, że to przeciągnięcie peszlem to już praca dla technika Orange. Przyjechał pan technik Orange  i powiedział, że to jest część pracy dla pana z FiberLinka i nie zrobił nic…

Generalnie sytuacja wygląda tak, że technicy przerzucają się odpowiedzialnością za tą malutką część pracy, nikt tego nie chce podłączyć (bo to nie jego zakres obowiązków) a internetu ze światłowodu nie ma.

Co w takiej sytuacji?

 

____________

* W temacie doprecyzowano etykiety - Bartłomiej

27 ODPOW. 27

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Problem z Orange czy FiberLink?

To jest rzeczywiście malutka część pracy. Wykonasz ją nawet sam.

Dogadaj się z fachowcami i bierz światłowód, jak dają.

__________

* Wpis poddany edycji - Wiktor


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Problem z Orange czy FiberLink?

@WojtekD Odpowiadam: Zakres instalacji światłowodu obejmuje instalację kabla do gniazda optycznego w miejscu wskazanym przez klienta. Jeśli życzysz sobie, aby było w miejscu ustawienia starego modemu, to instalator ma zrobić dokładnie to, czego sobie życzysz, tym bardziej, że wciągnięcie kabla w drożny peszel nie wymaga nie wiadomo jakiego karkołomnego wyczynu. Jeśliby na przykład spróbowali i coś by nie poszło (za ciasno na zakrętach, niedrożna i załamana rurka), to rozumiem. Ciekawe czy podjęli próby przeciągnięcia w rurce?

Technik Orange ma rację. Ma zainstalować modem w miejscu, gdzie ma zainstalowane przez Operatora lokalnego gniazdo optyczne lub nawet ONT. Taki jest układ międzyoperatorski i koniec.

Tylko się zastanawiam czy masz kontakt do monterów FL, aby zgłosić wniosek o poprawę instalacji? Pytanie, czy zechcą to zrobić? Na ile skuteczną masz siłę perswazji? Jeśli nie, to zostaje tylko możliwość negocjacji z monterami Orange na przedłużenie linii, lub wciągnięcie kabla ethernet w rurkę i założenie ONT na strychu. Wiąże się to z dodatkowym zasilaniem dla ONT na górze i niestety niepełnym, choć prawidłowo działającym FTTH. No i oczywiście przekonaniem monterów Orange, że jest to jedynie słuszne rozwiązanie, założenie dodatkowego ONT jako alternatywa...


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 38
  • 0

Problem z Orange czy FiberLink?

Dzięki, szkoda że technicy od razu nie powiedzieli 🙂 

Na szczęście światłowód w mojej okolicy to nie tylko Orange, jest jeszcze np BetaNet (sprawdzony u sąsiada). Jednak w tych czasach, to myślałem, że technicy przyjdą i podłączą, bo jaki to problem?... Tymczasem mam coś w rodzaju brazylijskiej telenoweli, kto co powinien zrobić 🙂 

Szczerze, to gdyby nie fakt, że jeszcze mam 10 miesięcy umowy z Orange to bym im podziękował. Nie dość, że drożej, to jeszcze brak elastyczności i procedury jak w urzędzie publicznym.

No nic przemyślę sprawę, jak się jeszcze trochę przeciągnie to poczekam do zakończenia umowy

 

__________

* Wpis poddany edycji - Wiktor


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 38
  • 0

Problem z Orange czy FiberLink?

Ja rozumiem, że technik Orange ma racje, natomiast, ich przepychanki, chyba nie powinny mnie dotyczyć. W takiej sytuacji technik Orange powinien zgłosić do centrali, czy gdzie tam się to zgłasza, źle wykonany przyłącz przez tech. FiberLinku i sobie to załatwić we własnym zakresie. To jest przecież sprawa między nimi bo rozumiem, że FiberLink jest podwykonawcą którego zatrudnia Orange a nie ja.

 

Niestety nie mam kontaktu do FL, szczerze, teraz to ciężko cokolwiek zrobić. 

Ja nie jestem specjalistą do podłączeń, jak gość z FL mi mówi, że to zrobi technik Orange to mu uwierzyłem. 

Z punktu widzenia klienta to tchnie to amatorszczyzną, taki układ wykonawca/podwykonawca 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Problem z Orange czy FiberLink?

@WojtekD Tak, są to takie właśnie "przepychanki". Teraz warto sie tylko zastanowić co zrobić, aby migrować z miedzi na FTTH. Monterzy dużo zapasu kabla zostawili? Dasz radę sam przeciągnąć końcówkę przez ten peszel? Jeśli nie ma założonego gniazda to nie powinien być problem, skoro rurka drożna. Sam bym przeciągnął pod warunkiem, że jest zapas akurat na te 4m tego kabla, który ułożyli do tej pory...

Jeśli jest gniazdo optyczne, a zapas pozwala, to zawsze się możesz pokusić o pytanie, czy monterzy z Orange będą mieli spawarkę i czy założą gniazdo spowrotem jak je obetniesz i przeciągniesz kabel...jeśli tak, po temacie...


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Problem z Orange czy FiberLink?


@WojtekDnapisał(-a)
...

Panowie „wyszli” z kablem na strych

...

pan z Fiberlinka stwierdził, że to przeciągnięcie peszlem to już praca dla technika Orange.


Nieprawda, to jego zadanie. No chyba że zgodziłeś się żeby na strychu gdzie "weszli" zakończyli światłowód gniazdkiem optycznym. Wtedy tak, na tym się jego zadanie kończy. Nie napisałeś jak ostatecznie zakończył swoją działalność pan z Fiberlinka więc trudno coś doradzać. Jeśli jest gniazdko optyczne na strychu to skłaniałbym się do sugestii @agat13 : nalegać na ONT na strychu, skrętką w peszlu przejść do pokoju w którym ma być ruter i będzie bardzo dobrze.

Fakt, Ciebie to w sumie nie powinno interesować (i zwykle technicy nie robią takich numerów), ale jeśli priorytetem jest przejście na światłowód (a nie udowodnienie kto ma rację), to warto rozeznać możliwości samodzielnego naprawienia problemu.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 38
  • 0

Problem z Orange czy FiberLink?

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i odpowiedzi.

Powiem szczerze, że ja się na tym pod względem technicznym nie znam. Jednak pokazałem facetowi z FiberLinka gdzie mam router i tam tez powinien być podłączony  nowy (jest wymiana funboxa 2 na 6 przy przejściu na światłowód) . Pan powiedział jednak, że zakańcza instalację tu na strychu modemem a kabel peszlem do routera pociągnie technik Orange bo to nie jest jego działka. Dalej już znacie sytuację.

 

Tu nie chodzi o udowadnianie kto ma rację  ja się absolutnie nie zawziąłem, ja po prostu będę się bawił z tym kablem bardzo długo.  Przeciąganie go,  podłączenie do gniazdka, oglądanie YT jak to zrobić  zajmie mi pewnie 10 razy dłużej niż technikowi. Niestety nie mam na to czasu a światłowód nie jest aż tak dla mnie w tym momencie niezbędny.

Napisałem reklamację z opisem sytuacji do FiberLinka i poczekam na odpowiedź. Dam znać jak coś się ruszy w temacie. Jednak pozostaje niesmak ponieważ wydaje mi się, że Orange mogłoby spokojnie docisnąć FL  po moich 2 reklamacjach i to załatwić. Doprowadzili ze 100m światłowodu po słupach (koszty, czas, praca) a nie mogą się dogadać o 4m w peszlu 🙂

Anonim

Nie dotyczy

Problem z Orange czy FiberLink?

@WojtekD  na strychu to się sprzętu nie trzyma, chyba że graciarstwo, trzeba było odciąć prąd i ont by dali gdzie indziej, mi do pokoju dali i 10 metrów zapasu, mogę gniazdko gdzie chcę umieścić, bo na taśmie do ściany przyklejone 😎


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 38
  • 0

Problem z Orange czy FiberLink?

irek6311 na strych mam wyjście dla wszystkich kabli, przewiercone i przeciągnięty  peszel od  lukarny. Jest  tam TV, kablówka i dotychczasowy net. Ze strychu są  rozprowadzone w peszle z  kablami antenowymi i telefonicznymi do  wszystkich pokoi. Ale, że to światłowód (nowy kabel) to go peszlem trzeba przeciągnąć i do gniazdka podłączyć. Szkoda mi wiercić dziur w elewacji a i światłowód na zewnątrz trzeba by wtedy od innej strony domu ciągnąć.