Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 40
  • 1

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

Dzień dobry wszystkim!

Od blisko dwudziestu lat korzystam z Neostrady oraz telefonu stacjonarnego po kablu miedziowym. Z wiadomych powodów - czas na zmianę. W kwietniu tego roku Orange doprowadził do mojego osiedla domów jednorodzinnych światłowód. W lipcu pojawiła się możliwość podłączenia. W tej chwili mogę skorzystać z oferty Orange, T-mobile oraz Netia / Plus. W tej chwili skłaniam się ku Orange, ale by być spokojnym, że rozważyłem wszystkie za- i przeciw proszę o pomoc w podjęciu dobrej decyzji.

Po pierwsze - czy Orange udostępniając sieć pozostałym, działa na zasadzie "ostatniej mili", tzn. w którymś momencie sygnał dociera (piszę to jako laik) do punktu węzłowego np. Netii i dalej prowadzony jest w jej własnej sieci?

Po drugie- w przypadku decyzji wyboru któregoś z pozostałych, terminal ONT (na którym mi zależy) będzie dostarczony podczas montażu (zatwierdzony) przez Orange?

Mam jeszcze jedną wątpliwość dotyczącą samego podłączenia - wiem, że niezależnie od wyboru, zrobi to technik na zlecenie Orange. Otóż, by dojść od ogrodzenia do ściany w domu, należy zrobić wykop ok. 20 m - co nie będzie problemem. Urządzenie terenu pozwala na "bezszkodowe wykopki". Wątpliwość moją budzi fakt położenia gołego przewodu światłowodowego w ziemi, bez prowadzenia go rurze osłonowej, i zasypanie go. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Miałem okazję porozmawiać o tym z technikiem korzystając z jego obecności podczas montażu u sąsiada. Powiedział ponadto, że cała sieć w osiedlu jest rozprowadzana w ten sposób - nie mogę w to uwierzyć, tym bardziej, że Orange dysponuje tu kanałami i studzienkami dla kabli miedzianych.
Będę wdzięczny za Wasze uwagi i odpowiedzi

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 40
  • 1

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

Trasę wytyczyłem bezkolizyjnie, przebiega pod  powierzchnią w ogrodzie, która jest urządzona i nie przewiduję stawiania tam czegokolwiek nowego. Przewód został ułożony w rurce osłonowej.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

16 ODPOW. 16

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 389
  • 1752
  • 5

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

Ad 1. Orange udostępnia usługę po światłowodzie w technologi BSA. Podobnie jak to kiedyś było na Neostradzie (w głównej mierze na ADSL2+ a mniejszej ilości na VDSL). Orange pośredniczy na swojej sieci do punktu styku z operatorem alternatywnym (Netia, T-Mobile). Generalnie siec Orange jest przeźroczysta i widać to dla użytkownika jakby korzystał z sieci operatora u którego kupuje usługę.

Ad 2. Podłączenie może być doziemne (ja takie preferuję) lub naziemne. Te pierwsze jest zabezpieczone w mikrorurce. U mnie była to pomarańczowa rurka. Twardy plastik podatny na bezproblemowe układanie.

 

Sam korzystam z usług BSA na sieci Orange, także temat dobrze jest mi znany.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

@StefanSa  wielcy operatorzy mają u siebie punkty styku z innymi operatorami. Kupujesz usługę u jednego, urządzenia sieciowe dostarczane są według wymogów obu operatorów ( np ONT), a końcowe operatora umownego ( np dla Orange to funboxy).

Ostatnia mila, ładnie to ująłeś...

Problemy zaczynają się w momencie reklamacji..zgłaszasz do operatora umownego, bo Orange nie będzie przyjmiwal zgłoszenia,  ten dopiero powiadamia Orange, które wysyła technika, który usuwa usterkę.  Mimo porozumień i umiw miedzyoperatorskich to zawsze tranzyt informacji i to trwa...

Nie pisze, aby odstraszyć, ale po prostu i to warto wziąć pod uwagę...monter nie sprawdzi np routera innego operatora, ani go nie wymieni od ręki...

Co zaś się tyczy kabla doziemnego, są i takie, które są właśnie do tego przeznaczone. Np koloru pomarańczowego czy różowego. 

Według mnie warto jednak zakopać kabel w mikroryrce czy nawet w rurze HDPE czy Arot. 

Tak bezpieczniej. Na kablu masz marker czyli opis, który możesz zweryfikować na stronie producenta czy w Google. Podstawowa infoacja dotyczy przeznaczenia i wykorzystania danego kabla..

Np kabla do podwieszek nie nadają się do ziemi..I odwrotnie. Im lepiej zabezpieczysz, tym spokojniej będziesz spać...Warto się dogadać z monterem i nawet kupić rurę hdpe  I wymusić jej wkopanie i takie ułożenie w niej kabla, aby go łatwo np wymienić 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi


@StefanSanapisał(-a)
...

Mam jeszcze jedną wątpliwość dotyczącą samego podłączenia - wiem, że niezależnie od wyboru, zrobi to technik na zlecenie Orange.

...


Dokładnie tak, i IMHO nic z tym nie zrobisz. Wskazujesz tylko miejsce w budynku gdzie ma się światłowód kończyć i tam zostanie doprowadzony. Wspomnienia z mojej instalacji można znaleźć w tym wątku:

 

https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-us%C5%82ug/Jaki-kabel-%C5%9Bwiat%C5%...

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 40
  • 1

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

Czyli mam prawo wymagać od montera położenia przewodu w rurce osłonowej?

Anonim

Nie dotyczy

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi


@StefanSanapisał(-a)

Czyli mam prawo wymagać od montera położenia przewodu w rurce osłonowej?


Firma robi według projektu i wewnętrznych ustaleń, nic nie możesz wymagać ekstra, jak chcesz mieć porządnie to dogadaj z monterami przed instalacją i można przygotować własną rurkę, choć jak kabel mają odpowiedni, to rurka zbędna, czasem wystarczy jakaś izolacyjną folia, jakby kto tam kopał kiedyś 😎


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

@StefanSa  wymagać możesz, ale wcześniej sprawdź czy ten kabel właśnie nie jest przeznaczony do instalacji podziemnych. Jeśli nie, to zdecydowanie powinieneś. Jesli  tak, a monter powie, że nie ma rurki wtedy albo sam kupisz i dla własnego spokoju założysz, albo pozostaje zgoda na wykonanie  tak jak monter proponuje 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi


@StefanSanapisał(-a)

Czyli mam prawo wymagać od montera położenia przewodu w rurce osłonowej?


IMHO od montera możesz wymagać tylko tego, żeby wykonał przyłącze do wskazanego punktu. Jeśli zaczniesz się z nim spierać na temat technikaliów, sugerując że lepiej wiesz jak powinien swoją pracę wykonywać, to może zrobić się nieciekawie. Miałem kiedyś przypadek (choć to był inny dostawca), że kiedy zacząłem się wymądrzać, to pan wpisał na papierach że klient się nie zgadza na wykonanie instalacji zgodnie z zaleceniami i w związku z tym nie ma możliwości technicznej wykonania przyłącza. I sobie poszedł, a przyłącze do dziś nie zostało wykonane. Oczywiście to inna historia i nawet nie chodziło tam o światłowód, ale kłócić się z monterem zdecydowanie nie warto. Zrobisz oczywiście jak będziesz uważał, ale IMHO powinieneś na tym etapie raczej zastanowić się dobrze nad tym, gdzie chcesz ten światłowód w domu zakończyć, bo na to masz wpływ i to będzie kluczowe dla funkcjonowania Twojej sieci. Przyłącze na pewno zostanie wykonane dobrze. Poza tym pozostaje ono własnością Operatora i to on odpowiada za jego funkcjonowanie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

@j131  troszkę się nie zgodzę, bo jeśli u mnie ktoś miałby wkopac coś, co nie nadaje się do tego wedle specyfikacji producenta, to chociaż bym na to zwrócił uwagę. 

Nie na zasadzie  kłótni, a technicznej rozmowy. Monter jak widzi partnera do rozmowy technicznej, to inaczej traktuje klienta...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 40
  • 1

Światłowód POPC na sieci Orange - kilku dostawców usługi

Nie jest moim zamiarem spieranie się z monterem, chcę być pewny, że prace zostaną zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną. Zrobiłem zdjęcia zwoju, który leży przy ogrodzeniu. Kolor pomarańczowy, czyli powinno być w porządku.

 

IMG_20220815_101738 (002).jpgIMG_20220815_101813 (002).jpg

____________

* Poprawiono czytelność wpisu - Wiktor