Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z Orange czy FiberLink?

Anonim

Nie dotyczy

Problem z Orange czy FiberLink?

Skoro masz tam instalacje, to problemu nie ma, dziwne zagrywki techników, mają ułatwioną robotę 😎


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Problem z Orange czy FiberLink?

@WojtekD 

Jedna drobna uwaga: jeśli panowie zakończyli na strychu światłowód gniazdkiem to dalsze ciągnięcie światłowodu tym peszlem nie jest najlepszym pomysłem. Znacznie prościej puścić tam zwykłą skrętkę komputerową odpowiedniej kategorii. Żeby w takim układzie ruter mógł stać tam gdzie chcesz to na strychu, koło gniazdka musiałby być zainstalowany ONT czyli taki konwerter światłowód-skrętka. Możesz nalegać żeby tak właśnie się stało.

Alternatywą jest też pozostawienie rutera na strychu i rozprowadzenie stamtąd skrętką internetu do wszystkich pomieszczeń. IMHO to całkiem dobre rozwiązanie, pod warunkiem że na tym strychu warunki dla sprzętu są OK.

Kwestia WiFi z FB (czy to 2 czy 3 czy 6) w domku jest na tyle problematyczna, że IMHO i tak nie obejdzie się bez własnego AP, który możesz podpiąć na skrętce i postawić centralnie w budynku.

Rozumiem że to nie jest coś w co chciałbyś teraz inwestować swój czas, ale mimo iż wydaje Ci się że światłowód nie jest Ci krytycznie potrzebny, to (znowu: IMHO) warto. Jeśli nie czas, to może środki? Na pewno znalazłbyś firmę instalatorską która takie okablowanie by Ci wykonała od ręki.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Problem z Orange czy FiberLink?

Powiem tak, na strychu na pewno jest zamontowany zewnętrzny ONT od FiberLink, najprostszym rozwiązaniem w tym momencie będzie pociągnięcie kabla ethernet o długości około 5-10 metrów zakończonego z obu stron wtyczkami (coś w ten deseń Kabel ethernet - Niska cena na Allegro.pl) i przeciągnięcie go przez ten peszel, po czym jeden wtyk w ONT na strychu, drugi w modem i wszystko śmiga. Drugi sposób to jeśli na strychu monter zostawił odpowiednio duży zapas kabla światłowodowego (około 5-6 metrów) odpiąć delikatnie wtyk światłowodowy (kolor zielony i zabezpieczyć zaślepką, tą przeźroczystą lub białą która wisi przy wtyku) od ONT i wtedy przeciągnąć kabelek światłowodowy przez ten peszel, a sam ONT odłączyć od gniazdka prądowego, zabrać ze strychu i podłączyć w pokoju w ten sam sposób jak to było na strychu, na koniec kabelek ethernet (ten z zestawu z modemem) wpiąć z jednej strony w ONT z drugiej zaś do modemu. Takie moje zdanie i tak ja bym to zrobił nie oglądając się na monterów jednej czy drugiej firmy (łaski bez panowie).


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 38
  • 0

Problem z Orange czy FiberLink?

Ok, tak jak obiecałem, mały update - mail of FiberLink:

 

„Szanowny Panie, 

 pragnę poinformować, iż przesłane przez Pana zgłoszenie zostało szczegółowo zweryfikowane. Instalacja łącza światłowodowego przez firmę Fiberlink została wykonana w sposób prawidłowy. Doprowadzony został kabel światłowodowy do budynku oraz zamontowane urządzenie ONT. Instalacja została przez Pana zaakceptowana poprzez podpisane oświadczenie. Kwestia zainstalowania routera jest już po stronie Pańskiego operatora, dlatego w tej kwestii proszę o bezpośredni kontakt z firmą Orange. Zapewniam, że z naszej strony również prześlemy informację do firmy Orange w celu poinformowania ich o naszym stanowisku w tej sprawie. 

Pozdrawiam”

 

Oczywiście, że oświadczenie podpisałem, ponieważ monter z FiberLink wprowadził mnie w błąd twierdząc, że kablem łączącym modem z routerem będzie zajmował się technik z Orange.  Nie wiem przecież jaki mają zakres kompetencji i obowiązków jeśli chodzi o przyłącz kabli.

 

Podsumowując, poczekam do zakończenia umowy i wezmę innego operatora.

Nie mam ochoty ani się użerać, ani nie mam czasu na doktoryzowanie się i robienie podłączenia we własnym zakresie. Nie siedzę w temacie i od tego powinni być właśnie panowie technicy.

 

Na chwilę obecną Internet działa wystarczająco dobrze, więc od początku nie było to żaden priorytet. Po prostu dałem się namówić bo podobno miała to być błyskawiczny, bezproblemowy przyłącz a rzeczywistość jest jaka jest.

Chyba lepiej czasem postawić na mniejszego operatora, który zależy na klientcie. Szczególnie że w mojej okolicy są firmy z których usług korzystają znajomi od lat i sobie chwalą.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Problem z Orange czy FiberLink?

zamiast wziąć i przewlec kabel, i mieć usługę, to się obrażasz. Chyba sobie na złość. Przewlecz tę skrętkę, zamów instalację i załatwione. To najsensowniejsze co możesz zrobić i co forum może doradzić. Doktorat? Hmm. Chyba z wylewania żalów na forum.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 38
  • 0

Problem z Orange czy FiberLink?

pirenej nie obrażam się ale wnioski przecież można wyciągnąć. Jeśli mam płacić za internet 90zł (w tym karta sim, której nie potrzebuje) , to wezmę od konkurencji za 60zł. Po prostu mogłem zapłacić więcej, bo myślałem że większa firma to lepszy serwis i obsług klienta.

Jeśli tak wygląda przyłącz to jak będzie w wypadku awarii? Też mam szukać porad na forum? 

Ja tu po prostu zadałem proste pytanie na forum i dostałem na nie odpowiedź za co wszystkim dziękuję.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Problem z Orange czy FiberLink?

biorąc więc od konkurencji, uprzedź zawczasu, że trzeba przewlec skrętkę ze strychu na salony, żeby historia się nie powtórzyła.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12985
  • 53314
  • 619

Problem z Orange czy FiberLink?

@WojtekD Konkurencja także przyjdzie i będzie chciała założyć swój modem na strychu, czyli w miejscu wymuszonym przez instalację gniazda optycznego. Czy zgodzą się na instalację skrętki w rurce, czy nawet podciągną patchcord FTTH, aby było pełne światełko, to się dopiero okaże...Wiadomo, w kwestii oferty i operatora Ty decydujesz. Ja jednak nie widzę błędu po stronie Orange, a po nierzetelnym wykonaniu instalacji przez Fiber...i dodatkowo wprowadzeniu Ciebie w błąd o dalszym przebiegu instalacji i czynnościach w gestii Orange

W przypadku awarii będzie tak samo jeśli operator usługi i właściciel sieci to dwie różne firmy...


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 38
  • 0

Problem z Orange czy FiberLink?

Oczywiście uprzedzę ale myślę, że nie będzie problemu z konkurencją. Zakładali w tym roku koledze i bratu. U brata, też zeszli piętro niżej peszlem. 

Zgadzam się że to FL tutaj spaprał sprawę. Jakbym wiedział wcześniej, że tak to wygląda, to bym oświadczenia o zakończonej instalacji nie podpisał i pewnie jakoś się dogadał z ich technikami żeby to zrobili. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12985
  • 53314
  • 619

Problem z Orange czy FiberLink?

@WojtekD O, widzisz i to jest właściwa odpowiedź na całość zagadnienia. Nie trzeba się dogadywać z instalatorami. W ich obowiązkach jest dostarczenie linii we wskazane miejsce, a tylko z wygody (nie będę się posuwał za daleko w dywagacjach) nie doprowadzili jej tam gdzie powinni...Tak to działa od dawna, jeszcze jak instalowano łącza miedziane i nic się w tej kwestii nie zmieniło