Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

@agat13  masz całkowitą rację, na samym początku wątku pisałem o cwaniakach i naciągaczach, później przedstawiłem ewentualny koszt mikrorurki i wreszcie napisałem iż instalacja przyłącza do klienta jest w cenie umowy. Tylko co mi do głupiego łba strzeliło pisać że wyciąganie kasy od klienta "na lewo" jest ok? 

Przecież sam bez mała przez ćwierć wieku zajmowałem się usługami, co prawda instalacje gazowe zewnętrzne w PE i wewnętrzne miedź i stal zaciskana i nigdy nie pozwoliłbym sobie na takie ekscesy.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

Pytanie podstawowe - jak rozprowadzany jest światłowód w danej lokalizacji? Napowietrznie?
Jeśli tak, to prawdopodobnie Orange płaci podwykonawcy za przyłączenie tą samą techniką czyli do napowietrznie do węzła na budynku a potem np wzdłuż elewacji do miejsca wskazanego przez klienta.

Jeśli klient życzy sobie usługę niestandardową to jest ona jak najbardziej płatna osobno ponieważ zleceniodawca (Orange) nie pokrywa jej kosztów.

Mieliśmy podobną sytuację na starym Wilanowie - światłowód rozprowadzony linią napowietrzną, do budynku został poprowadzony na lince stalowej i dopiero z tego "węzła" po elewacji do wskazanego punktu montażowego. Nie było mowy o sprowadzaniu światłowodu na i pod ziemię.

Zanim bym zaczął posądzać kogoś o "cFaniactwo" czy "wymuszanie opłat" zacząłbym od analizy kwestii poruszonej w pierwszym "akapicie".


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

Podwykonawcy Orange mieli kiedyś zakaz takich instalacji dodatkowych. Czy coś się zmieniło?

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

@Morciak Ponad 30 lat się kręcę po mieście i klientach różnej maści. Naprawdę nie mam nic do "dogadania się".w określonych trudnych sytuacjach..ale 3000zlotych za 25 metrów na głębokości 10cm to wyłudzenie ( jakbyś na to nie patrzył) poza tym i na takie sytuacje Partner techniczny ma procedury i zapewne jakiś cennik,..kwestia wspomnianego porozumienia...to nie bazar...

Bez względu na to co napiszecie będę bronił mojego stanowiska...


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

@agat13- ile jest tam pracy do wykonania? Trzeba rozebrać chodnik i następnie z powrotem go ułożyć? Zabezpieczyć światłowód tak aby nie został uszkodzony przez postronne osoby? Przebicie się przez fundament ogrodzenia? Wykonanie prac ziemnych (zwał jak zwał), podłączenie do nn instalacji wykonanej przez nn osobę i certyfikacja całej instalacji (ktoś się pod tym musi podpisać aby Orange nie wyparła się w razie "W" odpowiedzialności)? 
Nie podjąłbym się oceniania i potępiania kogokolwiek tylko i wyłącznie na podstawie wpisu jednej i do tego niezadowolonej osoby.

Nie bronię ani nie wypowiadam się na temat kwoty za usługę - bo ta zleży od stron umowy, ale jej wyliczanie na podstawie kosztów jednostkowych podzespołów mija się z celem (tak można liczyć tylko koszty wykonania instalacji samodzielnie). Klient płaci za pieczątkę i podpis technika, która wiąże się z jego (i Orange) odpowiedzialnością za wykonaną pracę. (np. koszt klocków hamulcowych do VW to ok 100 zł, a serwis za zakup i wymianę kasuje 400 zł. Możesz zrobić to samemu i zaoszczędzić 300 zł albo zapłacić 400 i w przypadku awarii masz podstawy do dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwie wykonanej usługi).

Skoro OP dysponuje informacją, że Orange zleciło instalację linią napowietrzną, a jemu zależy na wykonaniu niestandardowych prac, to tym bardziej wpis @Piotrekk85 jest jak najbardziej na miejscu i zasadny. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

@Morciak jeszcze raz napiszę: irytuje forma załatwienia sprawy. Uważasz, że technik da kosztorys, projekt zatwierdzony przez Operatora, protokół przyjęcia przyłącza i ZUD ( konieczny przy kopaniu do słupa w pasie drogowym)??Jeśli tak, cofnę wszystkie moje oskarżenia o wyłudzenie

Szkoda gadać..


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

@agat13  - masz dziwną formę "prowadzenia dyskusji" - najpierw wyciągasz wnioski na podstawie jednostronnego wpisu, teraz atakujesz osobę, która w neutralny sposób, na podstawie własnego doświadczenia z Orange "śmie stawiać jakieś tezy", które nie zgadzają się z Twoim zdaniem.

Rewelacja. Gratuluję.

Idąc Twoim tokiem myślenia - ewidentnie wydajesz się nie mieć doświadczenia w pracy z ludźmi.
Nie byłeś na miejscu, nie byłeś świadkiem rozmowy, nie znasz zagadnienia, nie wiesz co jest do zrobienia, nie wiesz czego zażyczył sobie OP a wyciągasz wnioski.
Jak dla mnie EOT.
 

 

________________

*Post poddany edycji zgodnie z zasadami społeczności  - moderator Wojciech.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

@Morciak przepraszam, zagalopowałem się. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Podziemne przyłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - cena z KOSMOSU oraz technikalia

Prawdopodobnie jest tak jak pisze @Morciak . Przyłącze na koszt operatora jest budowane napowietrznie. Jeśli klient chciałby przyłącze ziemią to albo wykonuje je sam do miejsca wskazanego przez monterów, albo musi dogadać się prywatnie z technikami. Nie wiemy ile tego kopnia jest i jak daleko. Jeśli tylko do płotu czy granicy działki to sam bym wolał to zrobić. Jeśli jednak trzeba jeszcze kopać wzdłuż pasa drogi kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów to sprawa się komplikuje bo na to trzeba już zgody z MZD i żeby to miało ręce i nogi powinien jeszcze to ująć geodeta. Co do ceny to nie wnikam. Może specjalnie podali zaporową bo po prostu nie mają ochoty tego robić.