Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód - kilka światłowodów


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

Światłowód - kilka światłowodów

@agat13  tylko że podałeś kilka przykładów które można spokojnie rozwiązać. akurat Twojego przypadku nie znam.
chyba zgodzisz sie ze mną że wymiana splittera czy przeciągnięcie kabla z jednej klatki do drugiej (o ile jest zgoda) to nie jest coś czego wykonać nie można w dość szybki sposób.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Światłowód - kilka światłowodów

@PARANOJA  z punktu widzenia klienta, tak. Z punktu widzenia operatora, nie.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Światłowód - kilka światłowodów

@agat13ciut z tematu zjechałeś. A więc Podsumowując zamówić w niektórych isp lokalnych się da a nawet wyszło, że w Orange też się da . 2 lata temu jeszcze nie umożliwiali zamówienia drugiego światłowodu na 1 adresie, ale teraz już się da.. Oczywiście to zależy od tych samych czynników co i mienie 1 światłowodu. Wiadomo, że musi być miejsce w spliterze itd bo jak nie ma to nic z tg nie będzie ale to samo tyczy się mienia 1 światłowodu jak nie ma miejsca to nic z tg nie będzie. Ciekawe byłoby sprawdzić jak inni - Tmobile i Plus się na ten temat zapatrują. Wspomniane było też, że nie da się gdy jest na POPC. Takie warunki w programie i już Bo to środki unijne a oni maja zrobić ileś adresów z dofinansowania a nie dofinansować komuś na 1 adresie kilka światłowodów. Podejrzewam, że gdyby ktoś mając POPC a podciągnął drugi światłowód pod słup od siebie z domu na własny koszt (czy to do ziemnie sam czy biorąc jakąś ekipę i pociągnął po słupach -na własnej działce- Oczywiście pewnie musiałby spełnić warunki typu :odpowiedni kabel światłowodowy itd) To prawdopodobnie Orange nie robiłby problemów i podpiął drugi światłowód bo wtedy byłby z własnej inwestycji - tak obstawiam mg się mylić.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Światłowód - kilka światłowodów

@Emill1 Nie wiem jak w innych regionach, ale u mnie POPC od słupa do domu klienta jest wszędzie zrobiony na kablu dwuwłóknowym, więc od przełącznicy da radę podpiąć w każdym z domów dwa łącza bez ciągnięcia kolejnego kabla. Do samego słupka OPP jest światłowód 12 włóknowy, który idzie do dużej przełącznicy ulicę dalej, gdzie obecnie jest kilkadziesiąt niewykorzystanych portów, są one oczywiście przewidziane dla adresów, które obecnie ze światłowodu nie korzystają, jednak według informacji od osoby z serwisu światłowodowego, która spawała światłowód, przełącznica jest zrobiona z lekkim zapasem nawet jak z usługi korzystałyby wszystkie adresy przewidziane w POPC.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Światłowód - kilka światłowodów

@user6541jeśli faktycznie jest jak mówisz to nawet byłoby prościej bo nie trzeba byłoby ciągnąć drugiego kabla. Aż z ciekawości jak niedługo będę w mieście wpadnę do salonu dopytać jak to wygląda w moich stronach. Chwila 2J to nie czasem oznacza, że właśnie jest dwuwłóknowy? Jeśli tak to u mnie w takim razie też taki jest.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Światłowód - kilka światłowodów

@Emill1  2J to dwuwłóknowy


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21544
  • 173

Światłowód - kilka światłowodów

@Emill1 

U mnie też jest 2J. Tutaj była szczegółowa dyskusja o aspektach technicznych, z konkretnymi ilustracjami.

https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-us%C5%82ug/Jaki-kabel-%C5%9Bwiat%C5%...

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Światłowód - kilka światłowodów

Pamiętam te dyskusje czytałem ja kiedyś. No to o ile miejsce w spliterze jest a kolega wyżej pisał że najczęściej nawet zapas jest to wgl nie powinno być problemów żeby dostać drugi światłowód bo nawet nie trzeba ciągnąć kolejnego kabla. Za parę dni będę w mieście to podpytam jak to w moim regionie wygląda. Oczywiście narazie mi nie potrzebny drugi światłowód ale nie zaszkodzi spytac jak to wygląda. A jak widać dzięki moim nocnym przemyśleniom czegoś nowego można było się dowiedzieć bo do tej pory było że nie można mieć przynajmniej w Orange . A teraz Gdyby ktoś faktycznie potrzebował drugiego światłowodu to całkiem to możliwe się okazuje.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Światłowód - kilka światłowodów

Wygląda to tak że kabel instalacyjny musi być 2J. W blokach najczesciej jest 1J trzeba więc kłaść drugi. W domkach różnie. Druga sprawa to splitter. Orange robi najczęściej na 100% ale nie jest to regułą. Netia mniej. Tak więc jeśli w bloku będą wszyscy chętni to nie ma miejsca na podwójne łącze u jednego lokatora. W domkach podobnie. Dla pocieszenia dodam że pełne wysycenie rzadko się zdarza ponieważ działa minimum dwóch operatorów. Na domkach może być problem

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Światłowód - kilka światłowodów

Dziś byłem w mieście i wszedłem do salonu jak mówiłem. Spytałem się i pan potwierdził, że drugi światłowód można zamawiać . Niestety miałem mało czasu- śpieszyłem się i nie zdążyłem spytać go,żeby sprawdził czy na moim adresie można. No nic spytam innym razem. Jeszcze miałem pytać jak to wtedy instalacja wygląda ale tego też nie zdążyłem. To może tu spytam może ktoś z was wie. Bo skoro kabel jest 2J czyli teraz wykorzystane jest 1 włókno Więc rozumiem ze oba włókna wsadził technik do gniazda abonenckiego a potem z niego wyprowadził 1 włókno zakończone wtykiem światłowodowym potem pewnie patch-ord światłowodowy i do ONT'a (lub Funbox'a). Druga instalacja polegałaby pewnie na wyciągnięciu drugiego wolnego włókna zakończonego wtykiem potem patchord i do ONT'a lub Funbox'a. a jeśli nie ma miejsca w gniazdku abonenckim żeby wyciągnąć (bo z tego co pamiętam była chyba tylko 1 dziura) to pewnie wymieniają na takie z 2ma dziurami? Dobrze myślę? Czy jakoś inaczej wygląda instalacja drugiego światłowodu jeśli kabel jest 2J? A jeszcze zapomniałbym a drugą stronę dospawają w mufie wtedy tak?.