Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

4k stream czy iwu200


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

4k stream czy iwu200

Ok, ale ten iwu200 to też chyba był 4k, więc co do zasady jeśli idzie o obraz, to nie powinno być różnicy w obrazie między tymi dwoma dekoderami na tym obecnym tv. W takim razie wymiana kabla na 2.1 też raczej niewiele tu zmieni. Telewizor nowy jest w planach, ale na razie jeszcze przez jakiś czas musi sobie poradzić staruszek i po prostu chciałbym, by jakoś dało się oglądać w miarę komfortowo. Tak jak pisałem dotychczas nie miałem żadnych problemów, a teraz za bardzo nie wiem co się porobiło z tymi kolorami/jasnością, bo przez tydzień tutaj przy tym nowym dekoderze też nic mi nie przesszkadzało w obrazie. Jednak mam wrażenie, że to nie kwestia dekodera (chyba nie ma takich możliwości), a bardziej właśnie jakiegoś chbya mojego odczucia, albo telewizor zaczyna się psuć i pierwsze oznaki to właśnie te z kolorami/jasnością. 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

4k stream czy iwu200

@Kamas21 
- niestety nie mam tego kanału w pakiecie aby sprawdzić
- kabel HDMI 2.1 to ok 50 zł za 2m (ja kupiłem firmy Unitek) - tylko kup u sprawdzonego/rzetelnego sprzedającego i nie daj się naciągnąć na takie za 200 zł za 2 metry - każdy kabel certyfikowany dla HDMI 2.1 obsługuje te same technologie 😉



Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

4k stream czy iwu200


@Kamas21napisał(-a)

Jednak mam wrażenie, że to nie kwestia dekodera (chyba nie ma takich możliwości), a bardziej właśnie jakiegoś chbya mojego odczucia, albo telewizor zaczyna się psuć i pierwsze oznaki to właśnie te z kolorami/jasnością. 


dobrze by było mieć nadal ten iwu200 do porównania.

TV się nie psuje, to nie Rubin.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

4k stream czy iwu200

Niestety czas gonił i musiałem się na coś zdecydować i oddać sprzęt, zresztą porównać się za bardzo nie dało, bo starego dekodera jak wiadomo i tak nie dałoby się uruchomić. Jednak tak jak piszę, przez 1,5tygodnia nie miałem żadnych problemów z tą jaskrawością/jasnością kolorów, ten problem jest dopiero od soboty popołudnia (już po zwrocie sprzętu), dlatego bardziej wydaje mi się, że to nie jest kwestia dekodera. No ale tak jak piszę, najpewniej po świętach i tak pójdzie zgłoszenie odnośnie tego dźwięku, jeśli nic się nie zmieni. Jednak to chyba na 100% nie powinno tak być, że poziom dźwięku na kanałach sam z siebie się zmienia, gdy wejdę na jeden bardzo głośny kanał. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

4k stream czy iwu200

Jeszcze parę obserwacji.

W tv odkopałem w dziale dźwięku avl, czyli wyrównywanie dźwięku. Teoretycznie to podwyższa dźwięk na większości kanałów, ale wtedy nie ma takiej różnicy z tym canal+sport5 i potem już jak wracam na inne kanały, to dźwięk nie jest podbity, albo przynajmniej jest to minimalne (bo jednak ten c+sport jest na mniej więcej podobnej głośności jak inne kanały) i trudniej jest to uchwycić. Pytanie jednak czy tak powinno być. Domyślnie avl chyba nie jest włączony, więc zakładam że ta funkcja w tv to taki dodatek i mimo wszystko ten problem który opisuję odnośnie zmiany głośności przy przełączeniu z kanału 118 na inne, tak czy siak nie powinien występować, gdy mam wyłączone avl. Wiec w zwiazku z tym chyba trzeba przyjąć, że pewnie coś z dekoderem jest nie tak?

W sprawie dźwięku jest też jakaś opcja dts. Nie wiem kompletnie co to zmienia, miałem to wyłączone.

 

Jeśli idzie o obraz, to kolejny dzień kombinuję z ustawieniami i powoli mi ręce opadają, bo cały czas coś mi nie pasuje. Aż trudno mi uwierzyć, by tak nagle z dnia na dzień, przestały mi pasować ustawienia obrazu, któe miałem ustawione przez 5-6lat. Nie mam pojęcia co tu się porobiło. Jeszcze jakby to się stało dokładnie w dniu instalacji dekodera, to przyjąłbym za pewnik, że to kwestia dekodera, ale że stało się to dobrze ponad tydzień, to nie wiem. Fakt nie oglądalem jakoś wiele przez ten tydzień, ale myślę, że różnicę bym jednak chyba zobaczył od razu.

Mam tutaj jeszcze pytanie. Czy w ogóle jest jakoś technicznie możliwe, że obraz z 4kstream może się różnić od tego z iwu200? Wyświetlać się tak jakby ciemniej, wyraziściej, podbijając przy tym jaskrawość takich mocniejszych kolorów? Pytam bo jestem laikiem. Teoretycznie oba dekodery 4k, telewizor u mnie jest ten sam, podłączone były w ten sam sposób do tego samego wejścia hdmi, nawet był moment, że tym samym kablem, dopóki nie wymieniłem go na ten z zestawu. Więc czy w ogóle tu jest jakaś możliwość, że obraz z tych dekoderów może być inny? W 4kstream dochodzi niby kwestia rozdzielczości, w iwu200 nie wiem na jakiej zasadzie to działało, nawet nie wiem na jakiej rozdzielczości mi tam szło, nigdy się tym nie interesowałem, nawet nie wiem czy się dało to zmienić. 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

4k stream czy iwu200

weź sobie tego  iwu na multiroom na 1 miesiąc, podłącz do drugiego HDMI, przełączaj i porównuj. I napisz nam tutaj, do czego dojdziesz.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5377
  • 21546
  • 173

4k stream czy iwu200

@Kamas21 

Obydwa mają te same możliwości co do rozdzielczości. Lepsze niż Twój TV. Obraz może być inny bo np. inaczej mogą obsługiwać HDR. Rozdzielczość w IWU200 można zmienić w menu serwisowym, raczej tam nie zaglądałeś.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

4k stream czy iwu200

@pirenejNie wiem czy jest taka możliwość z multiroomem, tzn. chodzi mi o to, że na stronie widze, że w przypadku funboxa6, światłowodu, to przy 4kstream jako drugi dają chyba tylko whd80, a przynajmniej tak interpretuję tabelkę na stronie. Więc nie wiem czy byłaby możliwość wzięcia jako drugi tego iwu200.

 

@j131A z tym hdr da się to jakoś sprawdzić, zmienić ustawienia? Szukałem tego, ale nigdzie nie widzę, zresztą nie wiem czy mój tv w ogóle to obsługuje.W iwu200 nic nie robiłem z ustawieniami, tak jak poszło, tak mi pasowało i szło przez 1,5roku, nie maiłem potrzeby, by grzebać w ustawieniach, więc nie mam pojęcia jaką tam miałem ustawioną rozdzielczość.

A sam sposób przesyłania obrazu w tych dekoderach jest taki sam? Chodzi mi o to czy może być tak, że np. ten nowy obraz przesyła w inny sposób, co może być bardziej męczące dla oczu? Pewnie głupie pytanie, ale kompletnie nie znam się w temacie 🙂

 

W sumie nawet do końca nie wiem jak opisać to odczucie zmiany. Nie można powiedzieć, że obraz jest ciemny w takim dosłownym sensie, ciemność to miałem na tym kanale tvp4k, tam to wyraźnie kanał był ciemny. Tutaj niby się wydaje, że z jasnością może i jest ok, ale potem oglądam i mam wrażenie właśnie może bardziej mocnego wyostrzenia obrazu, ciemniejsze kolory mocniej odcinają się na bieli, mocny czerwony czy żółty wydaje się być jaskrawszy. Trudno stwierdzić czy to dekoder czy jednak coś innego, tak jak wspominałem kilka wpisów wyżej w pewnym momencie te barwy zaczęły mi też przeszkadzać na xiaomi mi box, który idzie na innym kablu hdmi, więc jest kompletnie nie powiązany i dlatego raczej początkowo odrzucałem myśl, że to kwestia dekodera, ale z drugiej strony może obraz z tego dekodera, kolory, wyostrzenia i jak oglądam coś na nim przez dłuższy czas, wpływa potem na odbiór obrazu gdzie indziej? Nie mam pojecia czy to w ogóle realne.

 

@MorciakA masz bbc earth, nat.geo people, nat.geo wild, tvp historia czy zwyłke nat.geo? Wczoraj zacząłem sprawdzać z innymi kanałami i z bbc earth mam to samo, tak samo jak z tymi nat. geo. Wchodzę, program jest głośniejszy, wracam na inny kanał i wtedy ten kanał też jest głośnieszy niż jeszcze kilka sekund temu. Zacząłem się zastanawiać czy to kwestia dekodera czy jakiś błędów ze strony Orange? C+sport5, bbc earth, nat people, wild, to są programy, których normalnie nie miałem w swoim pakiecie (chyba nadal nie mam, bo mam standard), więc one są teraz chyba na zasadzie pewnie jakiejś promocji przez miesiąc czy 2tygodnie. I pomyślałem, że może to one z tego pakietu podbijają głosność, ale czemu? Nie mam pojęcia. Zresztą z bbc earth jest to o tyle ciekawe, że gdy dawniej były jakieś otwarte okna, promocji, czy gdy 2lata miałem go w pakiecie, to tam zawsze głos był bardzo, bardzo słaby, musiałem tv dawać prawie na maks., a teraz jest tam strasznie głośno. Z drugiej strony chyba zwykłe nat.geo czy tvp historia jest w pakiecie standardowym, a też podbija mi ten dźwięk, tak więc już sam nie wiem...  


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

4k stream czy iwu200

@Kamas21  z tymi barwami, to spróbuj się wyspać i daj odpocząć oczom. Od TV i od NO.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

4k stream czy iwu200

@Kamas21- u mnie z dźwiękiem jest identycznie jak opisałeś.
Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi ponieważ leci zazwyczaj tylko HGTV lub jeden kanał non stop, a BBC Earth nie oglądamy, ale tak - HGTV - poziom akceptowalny, BBC Earth - ciut głośniejszy dźwięk (trafiłem na jakiś program o Arktyce 😉 więc za dużo dźwięków nie było), powrót na HGTV - głośno i na innych kanałach już głośność podbita.
Na kanale TVP4K miałeś ciemny obraz ponieważ jako jedyni stosowali inne kodowanie HDR - HLG (zagadnienie było już wcześniej poruszane na forum - część ludzi zgłaszała dokładnie to samo).
Pisałeś wcześniej, że u Ciebie HDR masz teoretycznie wyłączony (brak możliwości włączenia) - więc nie powinno być widać różnicy, skoro dekoder nie przesyła sygnału z HDR ALE to co opisujesz - to wydaje się być efekt włączonego HDR na starym TV właśnie...