Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

4k stream czy iwu200


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

4k stream czy iwu200


@j131napisał(-a)

Chodzi o to, że ten Stream 4k ma odbierać transmisję normalnym unikastem (nomen omen jest do zwyczajny streaming) podczas gdy pozostałe muszą mieć multikast.

Jeśli jest jak napisałeś, to zdecydowanie potwierdza to te plotki.

nie za dobrze. Jak się te 4k streamy spopularyzują, to swoimi unikastami pozapychają światłowód.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 145
  • 254
  • 2

4k stream czy iwu200

Według mnie lepszy Multikast, mniejsze opóźnienia, brak profili jakości obrazu. Jednakże przejście w Streaming coraz częściej widoczny nie tylko w Orange...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 94
  • 327
  • 1

4k stream czy iwu200

Może chcą wyjść z tą usługą również na zewnątrz, a nie tylko oferować ją w ramach własnej infrastruktury 😉 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

4k stream czy iwu200

U mnie na przykład na łączu UPC mecze z mundialu te finałowe miały poważne obniżenie jakości. Degradacja obrazu i pikseloza pojawiała się systematycznie co kilkadziesiąt sekund. Pytanie co było tego przyczyną?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

4k stream czy iwu200

Ok, postanowiłem na razie zostać przy tym 4kstream, w salonie powiedzieli, że jak coś to wymiany na ten sam model nie ma problemu żadnego, a też jak coś to na stronie z konsultantem powinno mi się udać dogadać, by wymienili mi go jakby co na ten stary iwu200. Tak zdecydowałem, bo mimo wszystko ciekawi mnie ten nowy dekoder i jego funkcje, więc sobie potestuję prze kilka dni (będzie teraz trochę więcej czasu), jak z tym dźwiękiem nic się nie zmieni, to po świętach będę zgłaszał na stronie te problemy.

 

Teraz mam jeszcze parę pytań bardziej technicznych, więc od razu dodam, że mam stary tv 5-6letnie Hitachi chyba model 32hbc01, więc bez szaleństw. 

 

1. Jaka powinna być rozdzielczość ekranu. W ustawieniach można dać automatyczną, albo wybierać samemu. Jeśli daję automatyczną, to ustawia na 1080p-50hz; jeśli dałem kiedyś, że ustawię sam, to dałem na 1080i-50hz, ale po ponownym włączeniu (chociaż automatyczne ustawienie było wyłączone), samo mi przeskoczyło na jakieś inne ustawienie, chyba dużo wyższe, bo wtedy obraz nie tyle może klatkował, co nie było w nim płynności.

 

2. Właśnie czasem zdarza się ten taki brak płynności obrazu (szczególnie widoczny np. w meczach siatkówki, gdzie jest to bardzo mocno wyraźne). Zdarza się to czasem (żeby nie było, że jakoś często) po włączeniu, rzadko, ale występuje, a przy tamtym iwu200 poza jakimiś pierwszymi dniami użytkowania, potem coś takiego się raczej mi nie zdarzało. Nie wiem czy tu może być coś przyczyną zależnego ode mnie?

 

3. Kabel hdmi, czy tutaj powinno się ten kabel wymienić czy ten z orange jest ok? Ewentualnie czy zmiana na jakiś lepszy może coś poprawić w kwestii obraz/dźwięk, zakładając, że mam taki stary tv (ewentualnie kwestia tego sporadycznego braku płynności, lub problemów z dźwiękiem)? Lub jeszcze inaczej, czy jest jakaś różnica w kwestii obraz/dźwięk jeśli idzie o dekoder 4kstream, a iwu200? Teraz jeśli idzie o sam obraz, to wydaje się, że żyleta, zresztą przy iwu200 też obraz był super i nie miałem takiej sytuacji bym uważał, że coś jest z tym obrazem nie tak. Nie wiem czy jest tutaj jakaś różnica, czy jakość obrazu w tych dekoderach jest taka sama? Jeśli idzie o kable hdmi, to w iwu200 był kabel, który wydawał mi się cieńszy. Natomiast muszę przyznać, że na regionalnej tvp coś średnio wygląda pasek informacyjny, jakiś taki brak płynności, źle to się ogląda, na starym dekoderze z tego co pamiętam, tak źle chyba nie było (może się mylę, ale tak to zapamiętałem).

 

4. Kwestia dźwięku. Tutaj nadal jest ten problem o którym wspominałem. Wejście na kanał 118 (c+sport5), który w porównaniu do innych kanałów jest bardzo, bardzo głośny (jak to jest u kogoś kto ma ten dekoder i ten kanał, czy też macie tak okropnie wysoką głośność), powoduje, że wracając potem na inne kanały, ich głośność jest tak jakby podbita, wyższa niż była zanim wszedłem na ten kanał 118. Według mnie tu na pewno coś jest nie tak, o ile różnica głośnosći między kanałami można zrozumieć (choc nie wiem czy aż tak, tutaj jest ogromny przeskok głośności przy przełączaniu), to jednak nie powinno to zmienić głośności na innych kanałach. Potem jeśli wejdę do menu aplikacji i wyjdę, czy wedję np. na kanał tvp4k, to głosność znowu cichnie. (dodam, że tak jak pisałem kanał tvp4k jest ciemny).

 

5. W ogóle jakoś mam wrażenie, że jeśli idzie o dźwięk to jest inaczej niż w iwu200. Bardzo mocno przyzwycajam się do pewnych ustawień. Mam kilka kanałów które oglądam i w iwu200 właściwie praktycznien nie musiałem ruszać głośności, tutaj natomiast przechodząc miedzy tymi samymi kanałami, muszę to robić dość często, czasem nawet na jedynm kanale mam problem dopasować odpowiednią głosność. Bo wiadomo jak pójdę na jakiś głośneijszy, to potem jak wrócę na tamten to wydjae mi się za chicho, a potem znowu za głośno. Nie wiem czy to kwesti przyzwyczajenia, czy jednak coś w tym dekoderze jest nie tak z dźwiękiem, zresztą mam też wrażenei (i znowu może to wrażenie), że dźwięk jest tak jakby nieprzyjemny, aczkolwiek ciężko mi do końca określić co mam przez to na myśli.

 

6. I na koniec mam takie pytanie bardziej w kwestii tv. W sumie nie wiem za bardzo co się stało w sobotę, ale od soboty mam jakiś problem z ekranem (jasnością, kolorem, kontrastem). Chociaż skłaniam się do tego, że chyba za dużo przebywałem na zewnątrz, na śniegu i to może od tego 🙂 Bo ten dekoder mam już 1,5tygodnia, kabel hdmi zmieniłem na ten z zestawu gdzieś może tydzień temu (technik najpierw podłączył go na kablu ze starego dekodera) i jednak dopiero właśnie w sobotę jak sobie zasiadłem do oglądania, to strasznie mi coś nie pasowały kolory. W ustawieniach tv jeśli idzie o te sprawy dosłownie nie ruszałem nic od bodajże 5-6lat, więc oczy powinny być mocno przyzwyczajone do tej jasności, kolorów, kontrastu, a tutaj takie coś. Nie zmieniałem nic w ustawieniach, w sobotę kabla hdmi nie zmienialem, więc nie wiem o co biega. Ale teraz mam problem właśnie by ustawić te funkcję, cały czas mi coś nie pasuje. Mam wrażeie, że kolory np.czerwony jest zbyt mocny. Miałem ustawione tv na obraz dynamiczny (tak wiem, już czytałem, że on wyostrza kolory), ale miałem tak ustawione przez lata i nigdy nie miałem wrażenia, że coś jest nie tak, że kolory są zbyt mocne, aż do soboty właśnie. I teraz kombinuję, próbuję coś zmienić w ustawieniach, ale nic mi nie pasuje. Wydaje mi się, że raczej to kwestia chyba tego śniegu :), bo po pierwsze chyba ten dekoder w tej kwestii obrazu nie różni się od tamtego iwu200 i chyba nie mógł nic tutaj zmienić, a po drugie chyba bym to zauważył wcześniej :), ale no przyznaję, że zgłupiałem. Bo jednak wiadomo, że człowiek przywyka do pewnych ustawień, tym bardziej jeśli je ma przez lata, a teraz mi te stare ustawienia tak jakby nie pasowały.

 

7. I na koniec jeszcze pytanie właśnie z beczki ustawień tv. Jakie powinny być te ustawienia jasności, kontrastu itp.? Mam opcje obrazu dynamiczny, natruralny, kino i gra. Kino wydaje się zbyt ciemne, gra wydaje się być zbyt jasna. Do tego mogę ustawiać podświetlenie, ale jak dam auto, to ustawia praktycznie na wysokie i wtedy jasność z obrazu dynamicznego nie różni się od tej z opcji "gra", więc to chyba nie jest dobry kierunek. Przez lata wydaje mi się, że małem ustawione na niskie podświetlenie, no ale teraz właśnie coś mi to ustawienie przeszkadza, mam wrazenie zbyt ciemnego, plus na tym ciemnym niktóre kolory są zbyt ostre. Ech... nie wiem, chyba te kilka godzin i ta biel śniegu, trochę namieszały 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

4k stream czy iwu200

@Kamas21 Tryb gry tylko dla konsoli lub podłączonego komputera. Co do ustawień to każdy telewizor ma jakieś swoje optymalne i jeśli nie chcesz grzebać za dużo to pozostaje znaleźć swój model w sieci i poczytać zalecenia innych użytkowników


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

4k stream czy iwu200

Na tvn24 pasek jest zdecydowanie lepszy


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

4k stream czy iwu200

Z moich obserwacji i "zabaw" z 4KStream:
1. Ustaw maksymalną rozdzielczość obsługiwaną przez Twój TV z maksymalną częstotliwością odświeżania. Jeśli Twój TV to FHD to 1080p powinien dawać lepszy obraz niż 1080i (z przeplotem).
U mnie "automat" ustawia 4K2K-60Hz ale przy tym ustawieniu dekoder nie przesyła sygnału HDR, więc wymuszam ręcznie  4K2K-smpte (4096 x 2160 vs 3840x 2160) aczkolwiek w tym trybie obraz wyświetlany jest w 24Hz ale za to z HDR. 
Występuje jakiś konflikt pomiędzy TV (z systemem Android) a 4KStream ponieważ czasem (ale tylko czasem) udaje się temu zestawowi "dogadać" ze sobą i pojawia mi się do wyboru tryb 4K2K-50 Hz (3840x2160) z obsługą HDR. 

2. Do oglądania meczów starałem się wymusić tryb 50 Hz, o którym piszę powyżej, ponieważ 24Hz skutkowały opisywanym przez Ciebie "brakiem płynności".

3. Użytkuję kabel HDMI 2.1, o którym pisałem w wątku poświęconym problemom z dźwiękiem na kanale TVP4K, a które zniknęły po wymianie kabla z "Orange'owego" na w/w. Kabel przeznaczony do obsługi standardu 2.1 jest 2 razy grubszy niż "standardowy".

4 i 5. Nie obserwuję problemów z dźwiękiem, o których piszesz. Testowane na różnych kanałach w ramach pakietu Optymalny/Komfortowy/włączonych promocyjnie gratis przez Orange "na Święta".

6 i 7. Sprawdź czy w ustawieniach 4KStream w menu poświęconym podłączonemu wyświetlaczowi nie masz włączonego trybu HDR ("ustawienia głębi kolorów") lub zmień sposób kodowania kolorów poniżej ("ustawienia przestrzeni kolorów").
Niestety na TV nieobsługujących HDR lub o słabej jego jasności, niektóre TV przygaszają obraz lub przejaskrawiają kolory.

U mnie z kolei występuje opisany w odpowiedzi do pkt. 1 problem z "dogadywaniem się" czasem zestawu urządzeń : 4KStream - TV Android - soundbar (we wszystkich urządzeniach włączona jest obsługa eARC, a i tak czasem muszę ręcznie zmieć port w TV na HDMI 2, do którego podłączony jest soundbar, a który jest portem eARC, aby go włączyć, czasem pilot dekodera włącza i dekoder wraz z TV i soundbarem, czasem pilotem dekodera mogę sterować głośnością soundbar'a, a czasem muszę korzystać z trzech pilotów).
Najciekawsze jest, iż zaraz po przejściu z ICU100 na 4KStream wszystkie urządzenia "dogadały się" bezproblemowo i pilot dekodera zapewniał obsługę całości zestawu przez parę dni.

(przy okazji - czy nie warto przenieść części wpisów/dyskusji poświęconych dekoderom do właściwego działu, ponieważ znajdujemy się w Internet Domowy o temacie "Orange światłowód czy warto", a zagadnienia tu poruszane wydają się pasować raczej do "Telewizja" bądź "Urządzenia- Dekodery i inne").


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

4k stream czy iwu200

@Morciak 

1.Akutalnie tak jak wspominałem daję automatyczną i wyskakuje 1080p-50hz, jak dawałem, że sobie sam ustawiam, to mi przeskakiwało na jakąś wyższą z końcówką 59coś tam hz i wtedy był właśnie ten brak płynności w ruchu, dlatego potem sam wróciłem na autoamtyczne ustawienie. Tak więc nie mam pojęcia czy to jest najlepsze ustawienie, czy ewentualnie można coś więcej, w każdym razie tak mi wyskakuje na automacie, telewizor stary, więc nie wiem czy coś więcej pociągnie. 

 

3. Czyli kabel warto kupić i coś tam może dać na plus czy raczej przy starym sprzęcie tv nie będzie to zauważalne? Tylko szczerze mówiąc jestem w tym zielony, musi mieć to 2.1, tak? Jakie to są mniej więcej ceny, jacyś konkretnie producenci są pewnie i sprawdzeni?

 

4. A masz ten kanał c+sport5 na 118? I u Ciebie ma on normalną głośność? U mnie strasznie on ma podwyższony dźwięk i to naprawdę bardzo mocno, a potem właśnie jak z niego wychodzę, to podbine są dzwięki na innych kanałach... Dopiero jak wyłączę dekoder, włączę ponownie, albo wejdę do menu aplikacji i potem wyjdę, to dźwięk wraca do normalności. Nie wiem jaki jest tu powód, ale jeśli u Ciebie tego nie ma, to chyba kwestia dekodera? kabla chyba nie? Innych pomysłów nie mam. Ogólnie ja nie mam tego kanału w pakiecie, ale tak jak piszesz, chyba teraz jest coś promocyjnego, albo w ramach przedłużenia umowy to dodali, nie wiem. W każdym razie coś tutaj chyba jest nie tak, teraz i tak nie będę miał czasu, ale po świętach zgłaszał problem, jeśli nic się do tego czasu nie zmieni.

 

6/7. W tych ustawieniach, jeśli idzie o tą głębie koloru to jest wyłączone i chyba nawet nie mam moliwości włączyć, bo jak wciskam, to się nic nie zmienia. Jeśli idzie o to drugie, czyli przestrzeń kolorów, to tam mam 3opcje, dwie jakieś yc coś tam i jedna rbc czy jakoś tak. Jak sprawdzałem, to szczerze mówiąc nie widzę jakichś różnic między tymi opcjami, ale to tak tesotwałem przez chwilę. Tutaj zmiana coś może dać czy raczej ewentualnie da coś kosmetycznie?

 

Mnie z tym obrazem ciekawi... Ale sam nie wiem, od soboty mam ten problem z ustawieniami, jednak dziwne to jest, telewizor tyle lat na tych ustawieniach, więc nie iwem czemu teraz jakoś coś mnie ruszyło, może to jednak za dużo tej bieli w sobotę i jak się zacząłem bawić ustawieniami, to kompletnie sobie wszystko rozregulowałem i teraz już sam nie wiem jaki jest dobre ustawienie 🙂

 

Co do przeniesienia części tematu, to pewnie można przenieść. Sam już raczej nie będę tutaj poruszał tematu światłowodu, a właśnie raczej w tym momencie skupiam się na dekoderze.

 

@pirenejno tak, na tvn24 jest pasek bardzo dobry, ale ciekawi mnie czemu na tej regionalnej wygląda to tak kiepsko, to w sumie chyba chodzi bardziej o taką płynność tego paska, w każdym razie źle się to czyta.

 

@marderCzyli taka jasność jak jest przy tym trybie gry, to można od razu odrzucić, jeśli idzie o ustawienie do oglądania, zgadza się?, to będzie po prostu za jasno, na filmy, sport itp? Ja się tak bawię tymi ustawieniami od soboty wieczora i szczerze kompletnie głupieję. Niby mam zapisane na kartce tak jak teoretycznie było ustawione, ale to wtedy w sobotę wydało mi się coś ciemne i czerwony strasznie jaskarwy, więc zacząłem potem kombinować. I tak teraz już totalnie nie wiem, raz mi się wydaje, że trzeba pojaśnić, ale potem, że za jasno, potem, że za ciemno i tak w kółko 🙂 Mam wrażenie, że może to przez to, żę właśnie ruszyłem, a jak ruszyłem i wszedłem np. w tryb gra, to wtedy widać było ogromny kontrast w janości jaki miałem ustawiony, tzn.że miałem ustawiony tv dość ciemno. I może przez to teraz nie potrafię tego dopasować, bo widzę różnice 🙂 Jak znowu wracam do tych ustawień wcześniejszych co miałem przez lata, to mi coś dalej nie odpowiada. Nie wiem... Nie mam pojęcia, przecież samo z siebie nic się nie zmieniło w ustawieniach, dekoder też wątpię by coś zminił, przecież mam już go ponad tydzień i przez ten okres nic nie zauważyłem, jasne, że w sobotę siedziałem wiecej przed tv, ale mimo wszystko, plus chyba jednak nie ma jakiejś wielkie różnicy jakości obrazu między tym 4kstream, a iwu200. Zresztą ten sam problem z odczuciem obrazu mam na xiaomi mi box, czyli na kompletnie innym wejściu hdmi, nie związanym zupełnie z dekoderem. Dziwne to, bo wszystko przzez lata było dobrze. No chyba, że tv zaczyna coś szwankowa i się powoli wybierać na tamten świat 🙂 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

4k stream czy iwu200

@Kamas21 zacznijmy od tego że jak masz dekoder 4k to trzeba mieć telewizor 4k zeby zobaczyć różnicę w jakości. Szczególnie jak włączysz coś np z Netflixa albo blueraya. Taki dekoder w zasadzie nie ma sensu przy starym telewizorze i to jeszcze w fullHD. Kup sobie jakiegoś porządnego Samsunga Neo Qled albo oleda LG to wtedy zobaczysz nową jakość.