Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36205
  • 1366

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

Ale co ma robić Orange? Nic nie może.

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 9
  • 12
  • 0

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

Jak to Orange nic nie może? A mi się zdaje, że może m.in:

1. W momencie, gdy klient podaje adres mailowy go weryfikować. Zwłasza gdy podaje go przez telefon. Można np. wysłać link weryfikacyjny, jakiś kod, hasło potwierdzające, że klient faktycznia ma dostęp do mail, którego podał. Klient nie potrafi się zalogować na podanego maila i przeczytać wiadomości - musi spróbować z innym mailem! To popularne i stare już rozwiązanie. Poza tym banalnie proste. Czyżby było komuś na rękę, żeby takie sytuacje się zdarzały? Przez 3 lata nikt nie pomyślał, żeby wprowadzić taki mechanizm? Na prawdę jestem jedynym takim przypadkiem w kraju?


2. Jak już dojdzie do takiej pomyłki i dane personalne klienta trafiaja do jakiejś innej osoby, a ktoś to zgłasza to można na takie zgłoszenie conajmniej ODPOWIEDZIEĆ. Bo ja dostałam z automatu nr sprawy i później nie wydarzyło się nic więcej. 

 

3. Jak ktoś zgłasza taką kwestie w salonie to można przynajmniej być uprzejmym i się postarać.  Zadzwonić do swojego klienta Orange nie może? Pocztą czegoś wysłać nie może? Może. Tylko się im nie chce i perfidnienie pokazują, że nic nikogo to nie obchodzi. Założyć sprawę komuś, kto zgłasza problem osobiście w salonie Orange nie może?  Wytłumaczyć dokładnie jak skutecznie taką sprawę zgłosić, na jakiego maila wysłać. Sprawdzić status założonej wcześniej sprawy, cokolwiek! 

4. Sprawdzić dokładnie jakie wiadomości zostały na wątpliwego maila wysłane i powiedzieć to swojemu klientowi. "Pana Umowa z Pana danymi: adres, pesel, etc. trafiła na takiego i takiego maila. Ktoś inny piszę nam teraz reklamacje w tej sprawie". Tego też Orange nie może zrobić? Wytłumaczyć swojemu klientowi jak istotne jest podanie poprawnego maila też może.

 

Szkoda mi tych ludzi i tego jak bardzo Orange ma w nosie, że ja sobie mam ich dane, warunki umowy i kto wie co jeszcze niebawem mi przyjdzie na tego maila! A ja jestem dla nich osobą zupełnie nieznajomą.

 

Ci ludzie, którzy podpisali z Orange umowę nie odbierają też przez to wszystko maili z przypomnieniami o wystawieniu faktury i może dlatego spóźniają się z opłatami. Może nie pamiętają do kiedy mają zapłacić faktur? Bo z tego co rozumiem to oni opłacają te faktury. Tylko zazwyczaj z opóźnieniem. Jakby przestali płacić to bym pewnie dostawała wezwania do zapłaty, prawda? 

 

5. Ktokolwiek mógłby mi wytłumaczyć gdzie mogę usunąć zgodę marketingową na wysyłanie do mnie maili z ofertami? Bo to JA dostaję co jakiś czas oferty na maila. I chcę mojego maila z takich list mailingowych i newsletterów pousuwać. Mam prawo wiedzieć jakie dane przetwarza Orange, a ten adres mailowy należy do mnie, tylko ja mam do niego dostęp, to ja go założyłam i go obsługuję. Ktoś ma wątpliwości? Niech mi wyśle je mailem.

Orange się może o swoich klientów po prostu starać. Dbać o ich interesy i ochronę ich danych. Dbać o swoje dobre imię. Jakbym pracowała w Orange to byłoby mi wstyd, że takie historie mają miejsce, a nie rzucała tylko "No przecież nic nie można zrobić!". Wycieczka do głębokiego PRLu taka obsługa klientów. Na prawdę można inaczej. Trzeba tylko chcieć.

To, że Orange woli sobie przeznaczyć swój czas i środki na reklamy, ulotki, wysyłanie SPAMem ofert, zamiast skupić się na szkoleniu personelu czy ulepszaniu procedur i weryfikowaniu zgłoszeń to jest DECYZJA marki Orange. Tak właśnie zdobywa się zarzuty o wyciek danych klientów i traci wiarygodność firmy. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12993
  • 53343
  • 620

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

@123123 Może jednak warto złożyć oficjalne pismo do Orange na adres w Skierniewicach. tak, aby mieć czyste sumienie. Powiadomić (nie wiem) Biuro Prasowe o swoich dobrych chęciach przedstawiając wyczerpująco fakty i argumenty z naciskiem na RODO? Jakieś wyjście musi się znaleźć...czego Ci życzę jako nie jedynej ofierze zwykłej  ludzkiej pomyłki ..


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36205
  • 1366

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

1. Zgłoś pomysł https://nasz.orange.pl/t5/forums/postpage/board-id/Nasz-Orange-Pomysly . Nie jest to żaden obowiązek prawny. Wydaje mi się, że wielu klientów będzie temu przeciw.
2. Nie ma obowiązku prawnego udzielenia odpowiedzi na zgłoszenia od osoby trzeciej. Poza tym nie wiem co byś chciała otrzymać "dziękujemy za zgłoszenie". Już samo udzielenie czy lub nie podjęto działania jest złamanie RODO na które się powołujesz.
3. Kindersztuby nie na uczy się już ludzi dorosłych. Niektórzy nie powinni po prostu pracować w obsłudze - ale taki mamy klimat.
4. Takie czynności są podejmowane, ale o szczegółach nikt Cię nie poinformuje.
5. Jeśli chodzi o oferty Orange, musisz ustalić z jakiej "kampanii" jest otrzymujesz. Zwykle w stopce powinna być informacja skąd z Orange je dostałaś i na podstawie jakiej zgody. Czy mogłabyś przytoczyć jakąś stopkę? ew. wkleić fragment maila (bez danych indywidualnych)

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

Może zgłoś oficjalną reklamację, zapisz jej numer i zażądaj usunięcia maila. Powołaj się na RODO, że kogoś dane osobowe trafiają na Twojego maila, że także dostajesz spam przez to, że ktoś podał Twojego maila i że żądasz natychmiastowej reakcji.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36205
  • 1366

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

RODO nie reguluje takiej sytuacji.

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

Reguluje, czy nie reguluje, dane osobowe trafiają na kogoś maila. Osoba rozpatrująca skargę nie musi znać/wiedzieć czy coś regulowane jest czy nie i może ją zmobilizować do działania w sprawie. Słowo RODO bardzo wpływa na postrzeganie spraw związanych z kogoś danymi. 

Ogólnie, gdybym ja miał takie coś, to by nie odpędzili się ode mnie od zgłoszeń i w końcu usunęli by tego maila z kogoś konta, bo po pierwsze, na maila przychodziły by mi niechciane wiadomości, po drugie, miałbym kogoś dane osobowe bez ich woli, przez pomyłkę, po trzecie, nie mogę dodać maila Orange do spamu, bo moje jakieś faktury też by tam trafiały. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36205
  • 1366

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

A jeśli ja znałbym Twojego maila, czemu nie mogę go podać do kontaktu w Orange czy w innej firmie? W Polsce email nie jest przypisany do osoby.

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

Trochę mylisz się 🙂

Adres e-mail to dana osobowa - w tym zakresie wydał nawet opinię Generalny Inspektor Danych Osobowych. Dana osobowa to każde dane, które umożliwiają nam zidentyfikowanie konkretnej osoby. ... Adres e-mail, który jest uznany za daną osobową podlega naszej indywidualnej kontroli oraz ochronie w zakresie przetwarzania.

dodatkowo:

 

Rozporządzenie RODO wskazuje, że dane osobowe to:

Art. 4 pkt 1

„dane osobowe” oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej.

 

oraz:

 

Adres e-mail, który jest uznany za daną osobową podlega naszej indywidualnej kontroli oraz ochronie w zakresie przetwarzania. Podmiot posiadający nasze dane, czyli administrator ma obowiązek umożliwiać nam realizację swoich praw. Uprawnienia te możemy realizować w zakresie:

1. prawa do informacji o tym, skąd uzyskano nasz adres e-mail,

2. prawa do informacji o celu i sposobie przetwarzania naszego adresu e-mail,

3. prawa do informacji o danych administratora,

4. prawa do informacji w czy nasze dane są przekazywane dalej,

5. prawa do żądania usunięcia naszego maila.

 

Więc teraz pytanie, czy mail @123123 zawiera w adresie imie, nazwisko, badz imie i jakas litere nazwiska itp.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36205
  • 1366

Orange wysłało mi mailem umowę i dane osobowe nieznanej mi osoby i nic sobie z tego nie robi.

Jest daną osobową, ale nie jednoznaczną. W polskim prawie wygląda to tak: mamy osobę fizyczną i do niej przypisujemy dane osobowe jak np. telefon, adres czy e-mail.

Przedstawione wyżej prawa np do usunięcia dotyczą tak naprawdę usunięcie powiązania danej osoby z adresem email. A nie usunięcia email ze wszystkich powiązań także z innymi osobami.

Jeśli osoba trzecia chce podać innej osoby dane, Ty nie masz prawa tego zabraniać. Co więcej - jeśli Orange zmodyfikuje dane bez zgody klienta (choć od tego są wyjątki typu wyrok sądu), to Orange ponosi odpowiedzialność przed osobą której dane zamieniono bez jej zgody.

Musisz zrozumieć, że na tym świecie są też ufoludki, ludzie aspołeczni, dysfunkcyjni, naciągacze, albo po prostu zajęci lub mający telekomy tam gdzie słońce nie dochodzi - nie wszystkim zależy na takiej zmianie.

Normalny człowiek zaniepokoił by się brakiem umowy po złożeniu zamówienia i sam wyjaśniłby tą sprawę dawno temu. Przychodzące informacje o windykacji potwierdzają tylko to, że ktoś jest zajęty albo naciągacz.