Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange.

ROZWIĄZANE

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Na Asusie mam postawioną całą sieć domową, statyczne IP, około 30 urządzeń, więc FB 6.0 ma dla mnie stanowić wyłącznie "bramę do netu", a cała sieć domowa wisi na Asusie. FB 6.0 ma adresację 192.168.1.1-255, a Asus podpięty do złącza LAN w FB 6.0 ma adresację 192.168.2.1-255 i gdy do tego Asusa wpięty był Samsung ICU-100 to miał te zwiechy. Teraz pociągnąłem osobny kabel i jest wpięty bezpośrednio do FB 6.0 to obraz jest idealny, ale nagle komputery łączące się po kablu i po wifi z Asusem nagle zaczęły zrywać połączenie - nie bardzo widzę tu związek, bo Asus ma "swój" kabel do FB 6.0 i Samsung ICU-100 też ma "swój" kabel, ale teraz gdy tylko wepnę ICU-100 kablem to od razu powoduje "zamulenie" sieci Asusa i zrywanie połączeń, a gdy tylko odłączę kabel od ICU-100 to natychmiast wszystko wraca do normy w sieci Asusa.

Rozwiązanie które przesłałeś chyba mi nie pomoże, bo tam piszą o serwerze sieciowym z dwoma kartami sieciowymi - a nie bardzo widzę w Asus opcję postawienia dwóch osobnych sieci - sugerujesz 192.168.2.1-255 dla moich urządzeń, a Samsunga wpiąć w 192.168.3.1?? Nie wiem czy jest taka opcja w tym routerze.

Spróbuję tego co proponowałeś przydzielić stałe pasmo 100 mbit dla ICU-100, gdy wpięty jest o Asusa, może to coś pomoże


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 

Twoja adresacja jest OK. Pytanie tylko czy obydwa serwery DHCP "wiedzą" gdzie rozgłaszać swoje sieci. Jeśli nie używasz zaawansowanych opcji tego Asusa to fakt połączenia go w ten sposób niekoniecznie wymusza dwie różne adresacje i dwa różne serwery DHCP. Bez fizycznego zmieniania połączeń, jeśli można skonfigurować Asusa jako AP, prostsze byłoby zastosowanie jednej adresacji, tej z FB, do całego LAN.

Ale to oczywiście zależy od Ciebie, jeśli jest jakiś ważny powód żeby tak komplikować adresację to OK.

 

Ten wątek który przywołałem to moja konfiguracja. Ona się aż tak od Twojej nie różni, główna różnica to to, że u mnie drugim ruterem jest komputer z kilkoma kartami sieciowymi a u Ciebie Asus z kilkoma portami eternet. Sprzętowo wychodzi na jedno. Konfiguracyjnie oczywiście inaczej ustawia się opcje a Asusie a inaczej w Ubuntu ale można też znaleźć punkty zbieżne. Mam to tak skonfigurowane bo zależy mi na pełnej kontroli ruchu między LAN a WAN a tego FB mi nie zapewnia.

 

Weź też poważnie pod uwagę sugestię @agat13 , uszkodzenie kabla daje podobne objawy.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Panowie jest nowy trop. 

Okazało się, że tylko jeden z dwóch Samsungów powoduje to zamulanie Asusa. Obecnie mam podłączenie następujące FB 6.0 do niego do trzech złącz: router Asus na któym wisi reszta sieci domowej, do drugiego złącza Samsung ICU-100 nr 1 i do złącza trzeciego Samsung ICU-100 nr 2. Powodem problemów jest wyłącznie dekoder nr 2 - gdy go odłączę od sieci to problem natychmiast znika, podłączałem też dekoder nr 1 do kabla do którego był wpięty dekoder nr 2 i zero takich objawów. Czyli Asus zostaje "zamulony" wyłącznie gdy wpinam dekoder nr 2. Ktoś się z tym spotkał? Jaka może być tego przyczyna, że jeden dekoder tak miesza?? Jakieś techniczne uszkodzenie?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85  sprawdź adresu IP na dekoder ach.. Może zamień je miejscami, aby stwierdzić czy to kwestia dekodera czy łącza, które bez obciążenia nie zakłóca pozostałej sieci... Masz na tym routerze jakieś VLAN-y ustawione? Może po prostu nie wyrabia tego typu transmisji strumieniowej lub ma ograniczenia na QoS? Badaj dalej... 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 

Miałem sytuację (ale to w dużej sieci firmowej), że jedna uszkodzona karta sieciowa w drukarce "wyłączała" fragment LAN podłączony do tego samego switch'a co ona. Działo się to stopniowo, poprzez flooding pakietów skierowanych "w kosmos".

IMHO ten felerny samsung jest do wymiany.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Problem po roku rozwiązany. Ten dekoder, który powodował "zamulanie" sieci wcześniej był wpięty do Asusa, a teraz zaczął sprawiać problem po wpięciu go bezpośrednio do Funboxa 6.0.

Rozłączyłem więc oba dekodery i Asusa. Zrobiłem reset fabryczny FB 6.0, następnie podłączyłem oba dekodery kablem i na końcu ponownie Asusa. Telewizja działa bez zacięć, a urządzenia w sieci Asusa przestały się rozlączać. Wszystko działa.

Reasumując - lepiej nie podłączać dekoderów do własnych routerów, w szczególności Asusa - mam sprawdzone, że to nie działa. Natomiast taka konfiguracja jak mam teraz, czyli dekodery podłączone FB 6.0 i trzeciego złącza kabel do Asusa, na którym wisi reszta sieci sprawdza się dobrze i w końcu działa prawidłowo.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 na początku tego tematu już były sugestię, żeby dekodery podłączyć bezpośrednio do FunBox-a. Ciekawe, że teraz dopiero wporadziłeś zmiany uznając swoje rozwiązanie.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Tak jak pisałem wcześniej, wymagało to wiercenia przez strop i ściany i położenia 30 metrów kabla LAN. Po podłączeniu bezpośrednio dekoderów - jeden z nich powodował blokowanie drugiej sieci. Dopiero restart FB 6.0 pomógł, aby wszystko działało jak należy.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@ketrasaArtur  Słusznie prawisz, myślę, że to ASUS był wąskim gardłem dla transmisji strumieniowej IPTV.

Od zarania jedynie słuszną sugestią do prawidłowego działania IPTV jest podłączenie dekoderów po kablu bezpośrednio z modemu, bądź przez odpowiedniego switcha