Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie. Muszę posiadać telefon z VoLTE?

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 43
  • 133
  • 0

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie. Muszę posiadać telefon z VoLTE?

Czołem,

 

Czy w kontekście nadchodzącego wyłączenia sieci 3G w Orange faktycznie jest konieczne posiadanie telefonu obsługującego VoLTE ? Orange cały czas spamuje mnie takimi wiadomościami.

 

Coś mi tu nie pasuje ponieważ nikt w Orange nie mówi o wyłączeniu tradycyjnego GSM (2G) więc rozmowy nadal powinno się dać prowadzić tym starym/tradycyjnym kanałem (chyba, że Orange zamierza to sztucznie blokować). Inni operatorzy wyłączając lub planujący wyłączenie 3G nic takiego nie wymagają, ostrzegają jedynie, że przy braku telefonu ze wspieranym VoLTE rozmowy da się prowadzić tylko w starej technologii 2G (której wyłączenia nikt obecnie nie ma w planach).

 

Problem polega oczywiście na tym, ze Orange wspiera VoLTE wyłącznie na telefonach które sam sprzedaje w salonach (w niektórych wypadkach wymagany jest nawet firmware brandowany przez Orange). Marki i telefony dostępne oficjalnie w Polsce ale nie sprzedawane przez Orange są (moim zdaniem sztucznie) blokowane. Mówię tu np. o moich OnePlus'ach których Orange wspiera może 2 czy 3 modele...

 

 

Pozdrawiam,

Zbyszek

 

 

 

_________________

*Doprecyzowana nazwa tematu - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie


@Zbyniunapisał(-a)

"Generalnie wszystkie telefon wydane przed 2012 przestaną być użyteczne."

...


Kogo cytujesz? Telefony wyprodukowane przed 2012 rokiem już w znacznej większości nadają się do wymiany, niezależnie od tego że wiele z nich nie miało wcale wsparcia dla 3G. Po prostu sprzęt (zwłaszcza jeśli jest używany) się starzeje i dożywa swojego żywota.

Jest bardzo wiele modeli telefonów które wspierają LTE, ale nigdy nie będą wspierały rozmów w 4G i dla nich wyłącznie 3G będzie testem przeprowadzonym na żywym organizmie. IMHO nic wielkiego się nie stanie, rozmowy będą zestawiane przez 2G i klient niczego szczególnego nie zauważy. Na tych telefonach można też skorzystać z komunikatorów. Ale to raczej nie te sprzed 2012, tylko telefony z okolic 2014-2020.

Reasumując (dłuższa wersja mojej oryginalnej odpowiedzi): jeśli jedyną motywacją do wymiany sprzętu miałoby być wyłączenie 3G, to taka decyzja nie jest uzasadniona.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

17 ODPOW. 17

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2391
  • 9901
  • 85

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie. Muszę posiadać telefon z VoLTE?

Hej @Zbyniu zerknij do tego tematu z linka: https://spidersweb.pl/2023/02/orange-wylacza-siec-3g-co-dalej.html

a takze do tego linka: https://www.orange.pl/poradnik/siec-komorkowa/siec-3g-i-jej-wylaczenie-co-warto-wiedziec/ 

Sieć 3G jest powoli wyłączana na całym świecie, a wykorzystywane przez nią częstotliwości są przeznaczane na poprawę sieci 4G LTE. W Orange Polska proces ten rozpocznie się w 2024 roku i potrwa do końca 2025. 

Jak się przygotować na wyłączenie 3G?

  • Musisz mieć telefon, który obsługuje VoLTE – telefony z naszej oferty od lipca 2021 r. mają domyślnie włączoną tę funkcję. Sprawdź listę telefonów obsługujących VoLTE w sieci Orange.
  • Musisz mieć kartę SIM 4G LTE/USIM/eSIM – sprawdź napis na karcie lub zapytaj na infolinii lub w salonie sprzedaży, czy masz taką kartę. W razie potrzeby możesz ją bezpłatnie wymienić w salonie.

Pozdrawiam 🙂


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 2025
  • 6255
  • 69

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie. Muszę posiadać telefon z VoLTE?

@Zbyniu  jak zauważyłeś, 2G dalej będzie działać i rozmowy dalej będą szły po tej technologii. Zatem nie ma KONIECZNOŚCI wymiany telefonu na taki z obsługiwanym pomarańczowym volte. Natomiast warto pamiętać, że pojemność sieci 2G też nie jest z gumy i mogą, podkreślam mogą, wystąpić sytuacje kiedy ruch głosowy który jeszcze działa na 3G, będzie zrzucony do 2G i może zajść prawdopodobieństwo że jakość połączeń może być problematyczna.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 43
  • 133
  • 0

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie

Ja właśnie kontestuję to twierdzenie:

 

Musisz mieć telefon, który obsługuje VoLTE 

 

Musisz a nie jest zalecane.

 

Jeżeli Orange nie wyłącza sieci 2G (a nikt o tym nie mówi) to takiego twardego wymogu nie powinno być (gdyż rozmowy będą nadal działać w sieci 2G) i żaden inny operator który wyłącza lub planuje wyłączenie 3G czegoś takiego nie wymaga. Wg. mnie Orange wprowadza klientów w błąd...

 

Albo inaczej - jeśli mam jakiś stary telefon GSM z początku wieku (obsługujący tylko stary GSM 2G) to on wkrótce przestanie działać ponieważ Orange wyłącza sieć 3G ?


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2391
  • 9901
  • 85

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie

Sieci komórkowe Orange, T-Mobile i Plus wkrótce wyłączą sieć 3G. Co to oznacza? Jeżeli w Waszym telefonie nie ma LTE lub 5G to z telefonu nie będzie można dzwonić, ani pisać SMS.. Generalnie wszystkie telefon wydane przed 2012 przestaną być użyteczne.Zerknij do linka: https://tech-mate.pl/wylaczenie-3g-polska/ 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie. Muszę posiadać telefon z VoLTE?


@Zbyniunapisał(-a)

...

Czy w kontekście nadchodzącego wyłączenia sieci 3G w Orange faktycznie jest konieczne posiadanie telefonu obsługującego VoLTE ?

...


Nie, nie jest konieczne.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 43
  • 133
  • 0

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie

"Generalnie wszystkie telefon wydane przed 2012 przestaną być użyteczne."

 

Czyli sieć 2G też jest wyłączana już od 2023 ? Ja słyszałem, że Orange planuje zacząć wyłączać sieć 2G dopiero od 2030 roku.


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2391
  • 9901
  • 85

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie

@Zbyniu  najpierw wyłączana jest sieć 3G a sieć 2G ma być wyłączona w niedalekiej przyszłosci na internecie znalazłem taką informacje: Wiadomo jedynie, że sam proces wyłączania 2G oraz 3G ma zostać przeprowadzony w ciągu kilku lat, a powinien zakończyć się do 2027 roku. 🙂


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2068
  • 11667
  • 52

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie

@Pablo5 planu na wyłączenie 2G nie ma, są tylko propozycje, ale 2030 to realny rok bez 2G 😎


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2391
  • 9901
  • 85

Wyłączenie 3G a VoLTE w telefonie

@IreneuszCDmoże ten rok jest nieaktualny ale tak wynika z artykułu podeśle go tutaj: https://android.com.pl/tech/364861-koniec-3g-2g-plus-orange-tmobile-play/ 🙂