Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

ROZWIĄZANE

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

Witam wszystkich, niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie więc je zadaje :).

Mianowicie: kupiłem telefon od osoby która brała go w salonie Orange, sporządziłem umowę - cesje praw do rękojmi. Teraz mój telefon się zepsuł, a okres gwarancji minął więc chciałbym skorzystać z rękojmi. Niestety nasze prawo nie mówi jednoznacznie o rękojmi w takiej sytuacji. Czy jest szansa że Orange uzna mi rękojmie wraz z umowa przelewu uprawnień?

 

Dziękuje za odpowiedzi.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

Rekojmia nie jest przechodnia. Z rękojmi musisz skorzystać u osoby co sprzedała Ci telefon.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

@tomasz776

Orange w przypadku odsprzedaży nie jest zobowiązana do rękojmi wobec nowego właściciela. Wtedy do rękojmi jest uprawniony ten co sprzedał Ci telefon

Anonim

Nie dotyczy

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

Trudna sprawa w twoim wypadku. Jeśli tego zapisu o cesji uprawnień do Gwarancji i Rękojmi, nie ma u Operatora, to pozostaje tylko droga sądowa, ale czy to się ci opłaci, bo jeśli nie wygrasz, to koszty przerosną, wartość nowego i najdroższego iPhona 😉


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

Według mnie, Orange czy inny sprzedawca jest zobowiązane przez 2 lata mieć odpowiedzialność za nowy sprzęt, który sprzedał i nie ważne czy telefon trafił w drugie ręce czy nie. Jak wyobrażacie sobie sytuację, że ktoś idzie np. do Media Marktu z paragonem, który dostał w czasie kupna rzeczy od innej osoby, gdzie widnieje data sprzedaży np. 01.01.2021, mamy teraz koniec maja br. i by mieli odmówić rękojmi w sklepie? 😉 W Orange, o tyle jest inaczej, że wystawiają fakturę imienną na sprzęt i wtedy dane mogą się nie zgadzać, ale odpowiedzialność za wady telefonu powinni mieć przez 2 lata, nieważne kto ten telefon posiada, jeżeli posiada dowód zakupu i umowę kupna/sprzedaży. Ale jeżeli też nowy sprzedający ukrył wady, którą sam zrobił (nie były skutkiem wady telefonu, która ujawniła się w czasie), wtedy może kupujący od sprzedającego żądać obniżenia kwoty albo zwrotu kasy i odesłać telefon.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

Sąd Najwyższy we wspomnianej uchwale przyjął stanowisko, że sprzedaż rzeczy przez kupującego nie powoduje przejścia na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Kupujący może jednak przelać na nabywcę uprawnienia do żądania obniżenia ceny, usunięcia wady lub dostarczenia rzeczy wolnej od wad.

 

Źródło

https://kruczek.pl/przejscie-uprawnien-z-tytulu-rekojmi/


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

I weź tu zrozum to co jest napisane. Z tego co pisał autor, to wykonał czynności co podlinkowałeś.

Dodatkowo dochodzą nieścisłości, o których ja pisałem, przy zwykłym paragonie gdzie nie ma imienia i nazwiska. Sklep nie będzie wiedział, czy akurat tej stronie sprzedał produkt, czy sprzęt nie jest z drugiej ręki z ważnym okresem rękojmi.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

Rekojmia nie jest przechodnia. Z rękojmi musisz skorzystać u osoby co sprzedała Ci telefon.

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

Wiem o tym, tylko kupi ktoś telefon w Mediamarkcie np. w Warszawie przy ulicy jakiejś tam i sprzeda komuś telefon i ta osoba pójdzie do tego samego Mediamarktu z paragonem, to sprzedawca udzieli rękojmi bo nie będzie wiedział, czy akurat ta osoba kupowała telefon, tylko na podstawie dowodu zakupu tego udziela, że sprzedaż odbyła się w tym punkcie.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

To zależy jak kupi. W większości elektromarketów bez zamówienia o danych osobowych może być ciężko kupić coś powyżej 1000 zł.

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Rękojmia a kupno z drugiej ręki

Bez zamowienia, ale jak juz kupujesz towar dostepny na sklepie to nigdy nie podaje sie swoich danych.