Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z płatnością NFC

ROZWIĄZANE

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5377
  • 21548
  • 173

Problem z płatnością NFC


@NFCpłatnapisał(-a)

@j131, co masz na myśli? W sensie zwykłe płatności zbliżeniowe wykorzysują funkcjonalność BLIKa do wykonania transakcji? 

 

To w sumie ciekawe, bo ja ten opis ze strony rozumiałam tak, że za pośrednictwem apki w danym banku mogę sobie wygenerować kod - i tak właśnie robię. Jest to bezpieczne i wygodne.


Tak, na oba pytania. Można wygenerować w apce kod, ale do płatnośći zbliżeniowych też (wewnętrznie) apka korzysta z BLIKa. Bez karty, bezpośrednio z konta, ale poprzez system rozliczeń BLIK. Bywało i tak, że bez karty i bez BLIKa działały w apce transakcje zbliżeniowe - rozwiązań jest wiele, ale nas szarych użytkowników w zasadzie w te techniczne szczegóły się nie wtajemnicza.

 


Założenie konta gdzieś indziej wiąże się też z tym, że trzeba bawić się dodatkowo w transfer finansów między bankami. A BLIK "czerpie" z tego, co już mam. 


Zgadza się, ale lepiej nie kłaść wszystkich jajek do jednego koszyka. Ten dodatkowy transfer między bankami jest jakimś utrudnieniem, ale cóż: coś za coś. Kiedyś zrobiłem sobie taki przegląd ofert banków bo nie podobało mi się to co mój "główny" bank zrobił z portalem i założyłem wtedy konta we wszystkich bankach które oferowały je za darmo i bez fizycznego kontaktu. Większość z tych kont później zamknąłem, ale stąd wiem że to specjalnie nie boli.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 147
  • 0

Problem z płatnością NFC

W sumie roztropne podejście. Pomyślę nad tym.

Co do mojego zgłoszenia to nadal czekam, acz nie spodziewam się jakiejś szybkiej realizacji. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 147
  • 0

Problem z płatnością NFC

Moja karta po miesiącu zaczęła w końcu działać. Odpowiedzi z działu technicznego banku się nie doczekałam, więc albo samo się naprawiło, albo zapomnieli dać info. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Problem z płatnością NFC

@NFCpłat najważniejsze, że w końcu funkcjonuje, tak jak potrzeba. Szkoda, że tyle zabiegów trzeba było wykonać. 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2319
  • 9662
  • 82

Problem z płatnością NFC

@NFCpłatcieszę się że karta zaczęła działać. @NFCpłat może był jakiś błąd systemowy po stronie banku i  nie dali informacji 🙂

Pozdrawiam 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 147
  • 0

Problem z płatnością NFC

Do wszystkich zainteresowanych tematem: po dzisiejszym dniu zastanawiam się, czy problem z kartą nie był jednak moją i mojego telefonu winą. Już wyjaśniam dlaczego, może kiedyś się komuś przyda to info. 

 

Zawsze płaciłam ot tak telefonem, a konkretnie jego górną krawędzią i nawet nie musiałam jakoś wybitnie go zbliżać. 

Dziś znowu pojawił się u mnie problem, więc znowu zaczęłam wszystko sprawdzać i przy okazji odkryłam, że apka w banku ma taką opcję do sprawdzenia działania NFC, jak opisywał @j131 i nie trzeba instalować dodatkowej aplikacji.

 

1. Po wejściu w apce bankowej na kartę, pojawia się na dole opcja > Sprawdź jak poprawnie płacić swoim telefonem.

2. Następnie mamy stronę która głosi: "Sprawdź, jak przyłożyć telefon do terminala, żeby zapłacić" + dodatkowe info, że trzeba mieć właczone NFC, mieć jakąś kartę z chipem oraz włączone dzwieki.

3. Po spełnieniu tych warunków należy manewrować kartą z chipem w okoł telefonu, aż po przyłożeniu jej w odpowiednie miejsce telefon wyda głośny wyraźny dźwięk.

 

...i tu moje wielkie zaskoczenie, bo jedyne miejsce gdzie mój telefon łapał sygnał NFC, to tył telefonu - tuż nad aparatem! 

Po sprawdzeniu w sklepie, faktycznie przyłożenie na płasko tylnej części z obiektywem pozwoliło zapłacić. Więc coś się zmieniło w samym moim telefonie - nie wiem czy to kwestia (niejednokrotnego) upadku i uszkodzenia mechanicznego, czy kwestia jakiejś aktualizacji lub po prostu jego lata... 

 

Puentując: jeśli nie będziecie mogli zapłacić, to sprawdźcie, bo może w innej dziwnej konfiguracji Wam złapie.

Ja niestety testowałam do tej pory jedynie górę, rogi oraz brzegi telefonu, a nie pomyślałam, żeby go ot tak... tyłem na płasko pyknąć 😶


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 98
  • 330
  • 0

Problem z płatnością NFC

Jakby to...

To konstrukcyjnie jest tak rozwiązane praktycznie w każdym telefonie (smartfonie), że anteny NFC są ulokowane właśnie w tym miejscu.

Szczerze przyznam, nie wiem skąd wzięło się żeby przykładac telefon krawędzią do terminala... 😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 147
  • 0

Problem z płatnością NFC

@mrosi73 nie znam budowy wewnętrznej telefonów. No i wcześniej tak działało. 

 

Jakby to... Nie wiem też skąd się wzieło... może z czasów prastarych telefonów, które stykało się bokiem, by przesłać między nimi coś przez bluetooth - kto miał ten będzie wiedział 😅


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11378
  • 51

Problem z płatnością NFC

@NFCpłat tak było na podczerwieni, BT nie wymaga bliskiego kontaktu urządzeń 😎


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5377
  • 21548
  • 173

Problem z płatnością NFC


@NFCpłatnapisał(-a)

...

@@nie znam budowy wewnętrznej telefonów

... 😅


Akurat w tym modelu antena NFC nie jest w jakimś oczywistym miejscu, przynajmniej "na oko". Ale zdaje się że najlepszy odbiór będzie pomiędzy czytnikiem odcisków a górną krawędzią telefonu. Może dlatego często działa nawet pod kątem. Ale oczywiście poprawnie zawsze jest na płasko. Taka np. EDO app nie zadziała inaczej na tym modelu w szczególności.