Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

@j131 

  gdyby zmiana dostawcy internetu była prosta, wszędzie dostępna i często dokonywana, to sądzę, że niepotrzebna byłaby regulacja w prawie telekomunikacyjnym, dająca klientom takie prawo do zmiany dostawcy, z zachowaniem ciągłości świadczenia usługi oraz gwarancjami odszkodowań za niedochowanie terminu. Oczywiście przepisy warunkują jej dokonanie "możliwościami technicznymi". Wiem, prawo to jedno, rzeczywistość, jakieś nieznane mi "przeszkody techniczne" to drugie. Rozumiem też podniesioną przez kogoś kwestię sytuacji awaryjnych, że może powodować wydłużenie czasu ich usuwania... z tym, że nie w kontekście do kogo zgłaszać - bo to dla mnie oczywiste - tylko do obecnego dostawcy, a nie "administratora fizycznej infrastruktury".  Ale co do Twojego przykładu nie sądzę, że nie ma opcji aby inni operatorzy nie mogli uzyskać dostępu do infrastruktury Orange. Specjalnie tego nie rozpoznawałem, ale wiem iż np. Netia świadczy usługi (pakietowe - czyli internet i tv) na sieci Orange. Co prawda znany mi przykład odnosi się do technologii "miedź", bo jest sprzed kilkunastu lat, gdy ze światłowodami w powszechnym dostępnie nie stykaliśmy się zbytnio.

Raz jeszcze napiszę, że do założenia tematu skłoniła mnie obserwacja, iż w chwili obecnej znajomość tej możliwości zmiany dostawcy po stronie klientów, a co gorsza w grupie doradców oferujących klientom takie usługi, w przypadku gdy dany klient ma dostęp do internetu zapewniony przez innego operatora, jest na niskim poziomie.

Cały temat w moim zamyśle ma się odnieść tylko do kwestii w sumie technicznej czyli przełączenie klienta na nowego operatora - dostawcę dostępu do internetu, z zachowaniem ciągłości usługi.

Nie zamierzałem podejmować w nim tego w jakim terminie można, czy warto wystąpić o zmianę dostawcy. Jasne jest przecież że w przypadku umowy okresowej po stronie dotychczasowego dostawcy jest roszczenie zapłaty tzw. kary za jej zerwanie.

Ani też nie chodziło mi o to czy warto zmieniać dostawcę, bo oferują oni internet w różnych konfiguracjach prędkości, czy też że oferują pakietowo inne usługi (telefon VoIP, komórkowy, pakiety TV). 

 

Moim podstawowym celem było rozpoznanie, czy ktoś już w takiej formule zmienił dostawcę internetu. Przecież przywołany w wątku POPC nie jest nowym rozwiązaniem i zapewne są tacy użytkownicy internetu, którzy rozważają zmianę dostawcy bo upływa albo już upłynął termin związania umową.

Równoważnym, było też skłonienie Orange (mam nadzieję, że niektóre ze spraw poruszanych na forum trafiają na jakieś „kolegia decyzyjne”) do otworzenia się na ten obszar i oferowania takiej procedury swoim (przyszłym) klientom usługi dostępu do internetu.  

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

@Misiek62 Tłumaczymy Ci to już od dłuższego czasu. Pytanie brzmi po co to robić? Zmienisz operatora będzie inny pakiet TV, inne prędkości neta, cena też inna. Zmienisz lokalizację to jeszcze dojdą kwestie techniczne. Póki co telekomy nie udostępniają ot tak sobie infrastruktury kablowej. Na to muszą być umowy i dotyczą one określonych miast, regionów. Nie prościej po prostu przenieść sobie usługę w ramach tego samego operatora? Owszem coś tam ci naliczą ale to nie będą takie pieniądze jak przy karach za zerwanie umowy a ciągłość usług wciąż masz zagwarantowaną. Możesz też odczekać aż umowa się skończy i wtedy zmienić operatora. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

To ja przedstawię argumenty ustawodawcy za zmianami prawa telekomunikacyjnego:
1) jeśli klient ma usługę typu LLU (lokalna pętla abonencka) to obecnie nie mógł zrobić "powrotu z LLU" nie tylko w Orange (można realizować jedynie powroty z BSA) - cel: umożliwienie migracji między szerszą grupą technologii dostępowych
2) załóżmy, że mamy sytuację, że u klienta jest jeden kabel (czy miedź, czy koncentryk czy światłowód bez różnicy). Obecnie, aby zmienić operatora na tym samym kablu trzeba odczekać kilka dni aż stara firma zakończy działanie a nowa podłączy (zmiany mają czas skrócić do 1 dnia)
3) załóżmy sytuację, że klient chce zmienić usługę świadczoną po dwóch różnych "kablach" - obecnie dogranie terminów by nie płacić dwóch rachunków za okres który się nakłada jest bardzo trudne - zwykle około miesiąca abonament za internet się pokrywa - cel: likwidacja podwójnych opłat, jeśli cenimy sobie ciągłość usług
4) kolejny cel: kontrola przez państwo i tworzenie rejestru zmian operatorów
5) kary dla operatorów i odszkodowanie dla klienta, gdy obaj operatorzy nie dograją między sobą terminów - trzeba pamiętać, że całościowo jako kraj wypadamy słabo, jeśli chodzi o dotrzymywanie terminów instalacji usług (nie piszę tylko o Orange), często są przesuwane itp itd.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

@marder  czego nie rozumiesz z mojego ostatniego posta? Intencji, iż  założyłem temat żeby rozeznać czy ktoś skorzystał z takiego rozwiązania? Intencji, aby skłonić operatora Orange do upowszechnienia wiedzy, także wśród swoich przedstawicieli, że można w trybie zapewnienia ciągłości usługi dostępu do internetu, zmienić dostawcę? Bo prawo telekomunikacyjne zobowiązuje operatorów do tego aby przejąć świadczenie usługi - "chyba że nie jest to technicznie wykonalne" - wskaż mi proszę takie przypadki "technicznej niewykonalności", odnośnie istniejącego łącza światłowodowego. Tym bardziej, że pisałem o tym iż doradca informował mnie o możliwości uruchomienia w mojej lokalizacji usługi światłowodowej (o czym sam doskonale wiem, bo korzystam z tej usługi od innego dostawcy).

Czy muszę kolejny raz podkreślać, że kwestię z czym wiąże się zmiana operatora (cenniki, zakres ofert, koszt opłaty za zerwanie umowy) zostawiam klientowi? Przecież nikogo nie namawiam do zmiany dostawcy, dla samej zmiany. Sprawa umów między operatorami nie interesuje mnie jako klienta. Interesuje mnie, czy operatorzy są gotowi bez stwarzania problemów, szukania dziury w całym, ułatwić klientom zmianę dostawcy, z zapewnieniem ciągłości świadczenia usługi? Także w ten sposób, że zamawiając usługę u nowego dostawcy załatwiam jednocześnie wypowiedzenie u dotychczasowego. Ponownie włączasz przypadek zmiany lokalizacji, a temat nie o tym.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora


@Misiek62napisał(-a)

 Sprawa umów między operatorami nie interesuje mnie jako klienta. Interesuje mnie, czy operatorzy są gotowi bez stwarzania problemów, szukania dziury w całym, ułatwić klientom zmianę dostawcy, z zapewnieniem ciągłości świadczenia usługi? Także w ten sposób, że zamawiając usługę u nowego dostawcy załatwiam jednocześnie wypowiedzenie u dotychczasowego. Ponownie włączasz przypadek zmiany lokalizacji, a temat nie o tym.


Nikt Ci nie odpowie tutaj na to pytanie bo musisz skierować je na infolinię lub iść do salonu. Dla operatora to jest problem bo monter fizycznie musi do Ciebie pójść, przepiąć kable, zestawić całe łącze od OLT-a normalnie tak jakbyś był nowym klientem. A na końcu jeszcze za Ciebie załatwić wszystkie formalności. Inna sytuacja jest w przypadku BSA czy LLU ale ta opcja nie wszędzie ma zastosowanie. Czyli reasumując to póki co nie działa tak jak przeniesienie nr telefonu do innej sieci komórkowej i dla operatorów nie ma żadnej wartości dodanej.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

To działa. W Orange w salonach - z dużą niechęcią. Pilot w sprzedaży telefonicznej ale mało osób wie i ma uprawnienia do działania.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

@marder  niby dlaczego "dla operatorów nie ma żadnej wartości dodanej". Przecież klient nowemu operatorowi będzie płacił za usługę. Tak, dla nowego dostawcy mogę być nowym klientem... ale to nie ma znaczenia, czy nowy, czy może przesiadka, tak jak w jednym z przypadków opisuje @Piotrekk85 , że klient ma dwa kanały, równolegle... i chce z jednego zrezygnować, przenosząc usługę np. z miedzi, na światłowód.

Technik, też będzie miał korzyść, bo będzie miał wynagrodzenie za działanie - mylę się?

Moje opisy odnoszą się do przejścia na dostawę internetu przez Orange, bo piszemy na forum Orangowym... Jeśli dobrze pamiętam, podpinasz klientom Netię... Więc opisane działania - zmiana operatora, może być także od innego dostawcy, na Netię. Technikowi, jak sądzę nic do "korespondencji" między operatorami.

Serio nie rozumiem, czemu nie widzisz korzyści po stronie klienta i szukasz problemów po stronie operatorów.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

Ja to widzę tak że przeciętny klient bierze świadomie usługę u operatora, który ma niższe ceny i lepszą jakość świadczenia usługi w danej lokalizacji. Nie widzę więc potrzeby nagle zmieniać operatora. Sens ma to tylko gdy nagle zmieniam miejsce zamieszkania a w tym nowym mój operator nie posiada swojej sieci. Wówczas takie przejście ma sens ale też nie do końca. Dajmy na to jestem fanem sportu a mój dotychczasowy operator ma bogaty pakiet kanałów sportowych. Nowy operator natomiast takiej oferty już nie posiada a dodatkowo jest droższy. Co mi da takie przeniesienie z automatu? Chyba tylko tyle że mam wciąż (do końca okresu trwania starej umowy) internet i nie płacę abonamentu za nic.    


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

Operatorzy mają problem, bo obecnie wszystko idzie mailowo. UKE nie stworzył platformy jak w przypadku komórek by to przynajmniej częściowo zautomatyzować. Poza tym w wielu firmach szczególnych tych lokalnych większość czynności realizowanych jest ręcznie.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

zmiana dostawcy Internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora

Obserwując i czytając ten temat trochę się wtrącę, mianowicie kolego @marder  w ostatnim poście mówisz o usługach dodatkowych, a przypominam że kolega @Misiek62  założył ten temat pierwotnie wskazując na internet światłowodowy i nie było mowy o usługach dodatkowych.