Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 9
  • 0

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

Witam, Znalazłem dla siebie ciekawą oferte z Orange, aktualnie jestem na fazie testowania sieci przed zdecydowaniem wyboru, posiadam router Huawei B818 i antene Sorensen 17dBi skierowaną na 3 kilometry dalej nadajnik na którym działają sieci Play, T-Mobile i Orange. (Strzelin ul.Brzegowa) Do tej pory korzystałem z sieci play na tym właśnie nadaniku i parametry mimo słabego SINR było okej, ale gdy zacząłem testować Orange, na tym samym nadajniku zauważyłem, że parametry ORange są dużo gorsze, zwłaszcza RSSI. Skoro to jest ten sam nadajnik nie powinno być identycznie jak na drugiej sieci? Czy szerokość pasma danej częstotliwości ma znaczenie? Proszę powiedzieć czy według was w Orange są to normalne parametry w porównaniu do tych z drugiej sieci, przesyłam zrzuty parametrów z Hmanager z różnych częstotliwości. W dodatku zauważyłem, że z tego nadajnika w nocy często zanika zasięg LTE 2600 zarówno jak i pod siecią Play i Orange, w czym może być problem?

 

sdasdasd.png

14 ODPOW. 14

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

@BirkinBH wpływ na sygnał z tego samego nadajnika może mieć wiele czynników. Ustawienia anten, jakość zastosowanych anten, wysokość zawieszenia anten, zastosowane częstotliwości, ukształtowanie terenu itp. Częstotliwości pasma np: LTE 2600 MHz, dla operatorów nie są takie same. Nie jest to środkowe 2600 MHz. Zakres wynosi od  2500 MHz do 2690 MHz i jest podzielony na bloki odpowiednie dla każdego oratora. Link ponizej podaje jakie zakresy częstotliwości przypadają dla operatorów w paśmie 260 MHz:

https://bip.uke.gov.pl/rezerwacje-czestotliwosci/rezerwacje-ogolnopolskie-tresci/2600-mhz,2.html


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 9
  • 0

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

Nadajnik na którym obecnie mam ustawioną antene widze gołym okiem, jest on zasilani radiolinią T-Mobile 500MB mam drugi nadajnik na ul.Oławskiej zasilany dwiema radioliniami po 360MB, co prawda jest bliżej 500 metrów, ale nie widać go ode mnie z dachu, kilka przerośniętych tuji i duża hala na przeszkodzie, poza tym nic więcej, czy jest sens próbować przestawiać antene w jego strone? Czy przeszkody nie bedą zbyt duże?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

@BirkinBH to już metoda prób i błędów. teoria swoją drogą, a rzeczywistość często swoimi prawami się rządzi.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 9
  • 0

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

Okej, potestuje w najbliższym wolnym czasie, swoją drogą wiadomo dlaczego pasmo 2600 gubi zasięg w nocy na obu sieciach? W dzień działa bez problemów. Od północy do 6 rano potrafi całe 6 godzin nie być 2600, a jak sie pojawi to na chwile, czy jest Ona wyłączana na noc? Czy są gdzieś informacje jaki nadajnik zasilany jest światłowodem? I skąd mimo dobrych parametrów takie niskie, lub minusowe SINR również w nocy.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

@BirkinBH nie spotkałem się, aby na noc były wyłączane na nadajnikach pasma LTE, chyba, że są prowadzone prace konserwacyjne, to taka sytuacja może mieć miejsce.

Mogą też występować zakłócenia, temu sygnał dociera o kiepskich parametrach.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 9
  • 0

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

Dobra, spróbuje zrobić zgłoszenie w tej sprawie i zobaczymy co mi odpiszą, przesyłam załącznik ze screenem co w nocy dzieje sie z 2600, mimo, że sygnałjest sporo gorszy z anteną, Nie otwiera żadnej strony, jakby internetu wcale nie było i dzieje sie tak tylko i wyłącznie w nocy, a widać to nie tylko po słabszych prędkościach, ale wywala mnie z podstawowego pasma, którym zawsze automatycznie jest 2600, jak wyrzuca mnie na Band3 wymuszam samo 2600 i zawsze tak sie dzieje, mimo, że cały dzień jest bardzo dobrze.

 

1.png


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6518
  • 15924
  • 84

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

@BirkinBH  Witam To, że na jednym maszcie są nadajniki różnych operatorów, nie zawsze oznacza, że ich sektory są skierowane w tą samą stronę i nadają z taką samą mocą. Poza tym jeśli masz problemy z siecią Play, to napisz do Play a nie na forum Orange.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 410
  • 1055
  • 7

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

@ketrasaArtur  jakiś czas temu było to poruszane, wyłączanie 2600 w nocy. Nawet to zgłaszałem u swojego operatora, ale dlaczego było wyłączane, to się nie dowiedziałem. Odpowiedzi były nie na temat. Z moich obserwacji w swojej okolicy to Play ma najlepszy sygnał.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Ten sam nadajnik - zróżnicowane parametry sygnału

@jaryn faktycznie, przypominam sobie ten temat. Szkoda, że brak było odpowiedzi od strony operatora. Ja w swojej okolicy nie zauważyłem takiej sytuacji, ale poobserwuję.