Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

Dzień dobry,

 

Mam pytanie odnośnie dostępności światłowodu Orange i ewentualnych kolejnych kroków, aby ten światłowód w mojej lokalizacji został podłączony. Sytuacja wygląda następująco:

 

Mieszkam w Białymstoku na ulicy Łącznikowej na terenie wspólnoty, w której jeden dostawca internetu ma monopol. Posiadam światłowód od tego dostawcy jednakże jestem nie do końca zadowolony z jakości dostarczanych usług oraz podejścia do klienta. Żaden inny lokalny dostawca nie ma tu swojej infrastruktury, więc poniekąd jestem skazany na tego dostawcę lub na internet radiowy, który nie wchodzi w grę. Znalazłem deklaracje Orange do wypełnienia, ale co dalej? Czy są jakieś szanse, żeby Orange zbudował swoją infrastrukturę w takiej sytuacji? Czy to, że jest to teren wspólnoty ma jakiś wpływ na decyzję?

 

Pozdrawiam

13 ODPOW. 13

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5419
  • 17810
  • 186

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

Zakładam, że z obecnym dostawcą usługi internetu wiąże Cię umowa okresowa... Prawo telekomunikacyjne przewiduje możliwość zmiany dostawcy internetu przez światłowód w formule "przeniesienia" usługi do innego operatora na istniejącym przyłączu. Problem w tym, że procedura nie jest jeszcze zbyt upowszechniona... założyłem w tej sprawie temat... poczytaj, zwłaszcza o procedurze opisanej na stronie UKE. Osobiście czekam na czas kiedy moja umowa będzie bliska upływu okresu na który została zawarta i zmienię dostawcę.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

@Misiek62Dziękuję za odpowiedź. Z obecnym dostawcą usługi wiąże mnie umowa na czas nieokreślony. Czytałem twój temat oraz procedurę opisaną na UKE, jednakże to o czym mówisz ma zastosowanie jeśli różni operatorzy mają infrastrukturę w danej lokalizacji (różni operatorzy mają dostęp do punktu styku). W moim przypadku jeden dostawca ma monopol w całej wspólnocie i nie wydaję mi się, aby były jakieś prawne podstawy, aby "zmusić" dotychczasowego dostawcę do "użyczenia" swojej infrastruktury innemu operatorowi, bo klient chciałby zmienić dostawcę łącza.

 

Inne pytanie - czy Orange przewiduje jakąś minimalną liczbę zainteresowanych ich ofertą osób, dla których zrealizowane byłoby podłączenie światłowodu ? Wiem, że czasami prowadzą ankiety na terenach, których planują podłączenia i sprawdzają zainteresowanie ich łączem. Czy ewentualnie ktoś ma może inne pomysły?

 

Pozdrawiam


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5419
  • 17810
  • 186

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

@kubzz  

Przeczytaj fragment ustawy, „Prawo telekomunikacyjne” – ten który dotyczy zmiany dostawcy usługi:
"Art.  72a.  
1. Abonent będący stroną umowy z dostawcą usługi dostępu do sieci Internet w przypadku zmiany dostawcy tej usługi ma prawo do zachowania ciągłości świadczenia usługi, chyba że nie jest to technicznie wykonalne.

2. Nowy dostawca usługi dostępu do sieci Internet aktywuje tę usługę w najkrótszym możliwym terminie uzgodnionym z abonentem, jednak nie później niż w terminie 1 dnia roboczego od dnia zakończenia umowy z dotychczasowym dostawcą usług dostępu do sieci Internet, potwierdzonym niezwłocznie na trwałym nośniku. 

3. Dotychczasowy dostawca usługi dostępu do sieci Internet jest obowiązany świadczyć usługę na dotychczasowych warunkach do czasu uzgodnionego przez nowego dostawcę usług dostępu do sieci Internet z abonentem terminu aktywacji tej usługi.

4. Dotychczasowy i nowy dostawca usługi dostępu do sieci Internet są obowiązani zapewnić możliwość realizacji uprawnień abonenta, o których mowa w ust. 1 i 2, przez stworzenie odpowiednich warunków technicznych i organizacyjnych.

5. W przypadku rozwiązania umowy o świadczenie usługi dostępu do sieci Internet, w ramach której dostawca usług zapewniał dostęp do poczty elektronicznej, której adres związany jest z jego nazwą handlową lub znakiem towarowym, abonent może żądać od dostawcy zapewnienia bezpłatnego dostępu do tej poczty przez okres 12 miesięcy od dnia rozwiązania umowy."

 

Po lekturze odpowiedz sobie, czy możliwe, od strony prawnej, jest to o co Ci chodzi, czy nie. Ja uważam, że tak... przecież gdyby wszyscy duzi dostawcy mieli swoją infrastrukturę wszędzie, to niepotrzebna byłaby taka regulacja.

Nie spodziewam, się aby w mieście w którym mieszkasz Orange nie miał swojej infrastruktury. Więc sądzę, że punkt styku istnieje, bądź da się stworzyć... w końcu internet jest siecią oplatającą praktycznie cały świat.

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2521
  • 9039
  • 45

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok


@Misiek62napisał(-a)

@kubzz  

Przeczytaj fragment ustawy, „Prawo telekomunikacyjne” – ten który dotyczy zmiany dostawcy usługi:
"Art.  72a.  
1. Abonent będący stroną umowy z dostawcą usługi dostępu do sieci Internet w przypadku zmiany dostawcy tej usługi ma prawo do zachowania ciągłości świadczenia usługi, chyba że nie jest to technicznie wykonalne.

 


I to jest ten haczyk. Nikt żadną ustawą żadnego operatora nie zmusi do świadczenia usług tam gdzie jest to nie możliwe. Nie ma sieci nie ma tematu.

 

@kubzz Teoretycznie wspólnota powinna umożliwić wpuszczenie innego operatora jeśli byłby zainteresowany. W praktyce różnie z tym bywa. I najważniejsza rzecz, Orange musi chcieć tam wejść. Porozmawiaj z przewodniczącym Wspólnoty/Zarządcą czy Orange zwracał się do nich że chce budować tam sieć. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13049
  • 53560
  • 622

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

@kubzz Według strony https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ Orange ma infrastrukturę na Raginisa i na Zgoda, czyli po jednej i po drugiej stronie ulicy Łącznikowej. Zerknij na poradnik https://www.gov.pl/web/cppc/poradnik-popc--co-moge-zrobic-aby-zostac-podlaczonym-do-sieci i złóż oficjalne pismo do Orange na adres w Skierniewicach o dorejonizowanie lub ujęcie w inwestycji własnej Twojej ulicy. Jednak to wszystko na nic jeśli nie będzie zgody Wspólnoty na wykonanie inwestycji wewnątrz osiedla. Z tego co widzę, to TEN.NET SP. Z O.O. SP. K. na również FTTH i to u nich trzeba się pytać o to, czy świadczą usługi innych operatorów na własnej sieci.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5419
  • 17810
  • 186

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

@marder   możesz wskazać na czym według Ciebie polegać ma brak możliwości technicznych świadczenia usługi na istniejącej sieci światłowodowej jednego usługodawcy przez innego usługodawcę?

 

Czy Orange będzie chciało wejść ze swoją ofertą w sieć lokalnego dostawcy, tego nie wiem... nie sądzę też abyś Ty miał taką wiedzę.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2521
  • 9039
  • 45

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

Musi być punkt styku z siecią obu operatorów. Poczytaj o usłudze BSA i LLU.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5419
  • 17810
  • 186

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

@kubzz  ja na Twoim miejscu wystąpiłbym do Orange o taką usługę dostępu jaką preferujesz z jednoczesnym wskazaniem, że aktualnie jesteś klientem usługi internetowej od tego dostawcy, od którego chcesz odejść. Wówczas sprawa się wyjaśni o tyle, o ile Orange winno Ci odpowiedzieć, czy widzi możliwości techniczne. 

Jeśli napotkasz opór po stronie obecnego dostawcy, czy też wybranego przez Ciebie (Orange) to całą sytuację opisałbym do UKE, choćby przez formularz kontaktowy https://www.uke.gov.pl/formularz-kontaktowy/

 

Update. Lekko skorygowałem pierwsze zdanie.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1276
  • 3058
  • 31

Pytanie o dostępność usługi światłowodowej Białystok

@Misiek62  i co w tym formularzu ma napisac? to ze orange nie posiada doprowadzonej wlasnej sieci do tego budynku i to ze oczekuje jej budowy?