Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 9
  • 0

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Posiadam LTE dla firm, od jakiegoś czasu (kilka miesięcy) w godzinach wieczornych prędkość downloadu spadałą poniżej prędkości uploadu, mówimy tutaj o sytuacjach nawet 4mb/s download 20 mb/s upload. Myślałem, że BTS do którego się łączę jest przeciążony. Dzisiaj kupiłem VPN by przetestować coś całkiem nie związanego z tym tematem ale przypadkowo natknąłem się na taki kwiatek:

 

Gdy łącze się bez VPN moj LTE wycąga 8-15 megabitów/s twitch ładuje 1 sekundę video przez 6 sekund.

 Upload większy od downloadu bo około 20 megabitów/s

 

Gdy łącze się z VPN (Francja Strasbourg) to download wyciąga coś koło 70-90 megabitów/s, twitch łąduję 2,5 sekundy video w trymiga nie wiem nawet jak szybko.

 Upload wynosi 15-18 megabitów/s

 

Tutaj trochę speed testów wykonywanych na zmianę w krótkim odstępie czasowym, testowałem 2 serwery w Polsce (i bonusowo jeden serwer Francuski przy włączonym Express VPN).

Gwoli ścisłości "APN VPN Z VPN" oznacza, że do wykonania testu używałem APN vpn i dodatkowo łączyłem się przez Express VPN.

 

APN vpn sprawia, że mam publiczne IP (więcej o tym tutaj https://nasz.orange.pl/t5/Gry-online/Orange-VPN-FAQ/td-p/95865). Pierwsze cztery testy od góry są wykonane przy połączeniu zwykłym APN internet na wypadek gdyby APN vpn miał duży wpływ. Testowałem też internet używając innego komputera, wyniki są podobne tzn. oba komputery bez Express VPN mają wielokrotnie mniejszy download.

 

Czy ktoś mógł by mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje? Jakiś router po drodze nie wydala a VPN go omija?

21 ODPOW. 21

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Poczytaj jak działa Express vpn i speedtest na nim. To mierzona prędkości do serwera to którego masz połączenie przez express vpn.

A czy subiektywnie jesteś w stanie pobrać szybciej jakiś większy plik?

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 9
  • 0

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

@Piotrekk85  Masz może jakieś serwery które udostępniają pliki w celach testów? Coś jak http://speedtest.tele2.net/1GB.zip żebym mógł przetestować więcej niż 1 serwer.

Już znalazłem, pełno tego, jutro dam znać.

 

Ten plik na VPN pobiera mi z prędkością 11.5 megabajtów/s, o tej porze bez VPN jest 12.8 MB/s, musiał bym sprawdzić wieczorem jak będzie padaka neta znowu.

 

Ale po działaniu twitcha widziałem, że na VPN nie ma problemów, tak jak tam napisałem w głównym poście o tym, że bez VPN bufforuje 1 sekudne przez 6 sekund a na VPN odtwarza od razu z buforem załadowanym do 2.5 sekundy.

 

Rozumiem, że Express VPN pobiera dane na swój serwer a mi wysyła tylko informację o prędkości, ale nie było by to wtedy widoczne na wykresie sieci na moim komputerze, przynajmniej na wykresie mojej prawdziwej karty sieciowej? Bo teraz zakładka wydajności podczas testu prędkości informuje mnie o ruchu sieciowym 100Mb/s, chyba, że to też coś wirtualnego.

Ethernet to moja karta sieciowa a Ethernet 3 to Express VPN TAP

 

Pytałem też na live chacie express vpn'a niby mówili, że prędkość którą podaje speedtest to prędkość mojego internetu, ale zrozumiał bym jakby ktoś na livechacie nie do końca wiedział co mówi.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Express vpn nie pobiera nic na swój serwer. Po prostu speedtesty na usługach vpn (jak express vpn nie mylić z Orange VPN) mierzą coś innego.

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 9
  • 0

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Ale nadal mój komputer odbiera te dane, więc co za różnica co mierzy, dla mnie ważne jest, że bez VPN internet chodzi źle a speed test wskazuje wtedy wyniki z downloadem mniejszym od uploadu, włączam VPN i internet chodzi już cacy oraz wyniki testów prędkości są wtedy zadowalające.

 

Zrobiłem test na neostradzie 20Mb z i bez VPN'a

Jak dla mnie oba pomiary są pomiarami prędkości mojego łącza.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Wykonaj na neo speedtest pro. Sprawdź ile pobiera się 1 GB plik z jakiegoś mało obciążonego serwera.

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 9
  • 0

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Dopiero załapałem o co chodzi z tym Express VPN, przy pierwszym podejściu myślałem, że chodzi o prędkość serwera Express VPN do serwera speed testu, proszę nie pytaj jak udało mi się to pokręcić.

 

Teraz rozumiem poprawnie, że chodzi o prędkość z mojego PC do serwera Express VPN, i nawet jeśli tak jest, to tlyko dzięki temu, że łącze się z tym serwerem VPN mój internet odżywa, myślałem wcześniej że to obciążenie BTS'a ale w teraz wiem, że to nie to, skoro z VPN omijam coś co spowalnia neta gdzie bez VPN net chodzi bardzo słabo.

 

Wnioskuje z tego, że winny nie jest BTS tylko dostawca i jego infrastruktura a VPN ją jakoś omija.

 

Przetestowałem teraz pobieranie plików LTE, nie czekałem na wieczór bo wyniki już teraz są inne niż te gdy internet działa pełną prędkością w nocy.

 

Wczoraj w nocy wszystkie te testy wykonane bez VPN dawały 12 megabajtów/s

Oprócz pierwszego który dawał 1.2 megabajtów/s

 

http://bingo.msi.pl/1gb.msi-test

bez VPN 400 - 800 KB

z VPN 1.8 - 2.4 MB


ftp://ftp.task.gda.pl/test/1giga

bez VPN 1.6 - 3MB

z VPN 300KB - 1 MB


http://noc.pirx.pl/500mb.bin

bez VPN 4MB

z VPN 8 - 10MB

 


http://test.leon.pl/files/1GB.bin

bez VPN 900KB - 1.1MB

z VPN 8 - 10 MB


http://noc.gts.pl/100mb.gts

bez VPN 800KB - 2MB

z VPN 8MB


ftp://ftp.atman.pl/test256mb

bez VPN 1.3MB - 2MB

z VPN 300KB


http://speedtest-ams2.digitalocean.com/1gb.test

bez VPN 500KB - 900KB

z VPN 4 - 6 MB


http://speedtest-fra1.digitalocean.com/1gb.test

bez VPN 1 - 1.2MB

z VPN 7 - 8 MB


https://speed.hetzner.de/1GB.bin

bez VPN 900KB - 1.3MB

z VPN 9 - 10MB

 

P.S. Czy testowanie neo ma coś na celu? Do neo wracałem tylko wtedy gdy LTE spadało poniżej 5MB/s a neo jeszcze dawało rade.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Ale znów patrzysz na szybkość. To nie ma nic na celu. Dam inne porównanie do policjantów którzy mierzą prędkość. Mogą to robić stojąc na skraju jezdni, mogą do robić za pomocą jeżdżącego samochodu. Tak samo speedtest mierzy szybkość względną. Nie jest to wiarygodne.

Zamiast szybkości (która w żaden sposób nie jest gwarantowana przy usługach mobilnych), to sprawdź coś innego - starty pakietów (na windowście można użyć WinMTR), czas pobierania plików od kliknięcia do załadowania na dysk itp itd. Poza tym czy subiektywnie czujesz że ta usługa przy express vpn działa Ci lepiej?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 9
  • 0

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Wytłumacz mi na przykładzie, mam plik 1GB (1024MB), bez VPN pobiera mi go z prędkością 2MB/s a z VPN pobieram go z prędkością 8MB/s. Nie używając VPN plik na moim dysku będzie po ~9 minutach a używając VPN mam ten plik na dysku po ~2 minutach.

 

Gdy internet nie jest obciążony prędkość bez jak i z VPN wynosi 12MB/s i plik mam na dysku w 1.5 minuty. Gdzie tu coś subiektywnego.

 

Ja rozumiem, że nie można zagwarantować prędkości na usłudze mobilnej, ale zauważ, że czy używam VPN czy nie to jest to nadal ta sama usługa mobilna, po prostu z VPN wszystko działa lepiej, nadal łącze się z tym samym BTS.

Gdyby moje połączenie do BTS było słabe to VPN by tego nie poprawiał.

 

Moim zdaniem, gdy używam VPN, gdzieś po drodze ruch jest kierowany innymi serwerami, takimi jak nie te od operatora. Do tej pory myślałem, że to wina przeciążenia BTS, i podchodziłem do tego ze zrozumieniem - przecież operator nie zbuduje i nie postawi mi nowego BTS'a. Ale skoro na VPN korzystając z tego samego BTS wyciągam lepsze prędkości to problem musi leżeć już na kablach, nie na łączu bezprzewodowym z BTS do mojego routera, a skoro tak jest to nie tylko ja mam ten problem i tu operator mógł by się zastanowić nad tym aby poprawić jakość usługi dla szerszej grupy klientów.

 

Wracając do subiektywnego odczuwania jakości usługi, z VPN internet jest szybszy więc serwisy streamingowe działają lepiej, nie buforują się i takie jest moje obiektywne odczucie z korzystania z internetu gdy łącze się z VPN. Gdy nie łącze się poprzez VPN youtube czy twitch przełączają się na niższe jakości bo nie są w stanie zbuforować na czas wyższych.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

LTE - osiągam lepsze trasfery korzystając z VPN, myślałem, że to przeciążony BTS...

Spójrz na screen w swoim pierwszym wpisie. Na większości wypadków bez express vpn masz download tego samego rzędu co upload. Internet mobilny w Orange jest usługą asymetryczną gdzie przebicie download do upload powinno być 4:1 do 8:1 w zależności od kilku czynników. U Ciebie tego nie ma. Przyczyn może być wiele: rodzaj nadajnika (czy jest podłączony do światłowodu czy radiolinii), jego konfiguracja, jakie ma styki z siecią szkieletową, lejek z uwagi na wykorzystany limit danych, lejek techniczny, bug w systemach IT Orange, przeciążenia jakiś węzłów już "za" nadajnikiem, rzeczy praktycznie nie do zweryfikowania przez szarego Kowalskiego.

Niestety z Orange zazwyczaj się nie dowiesz dokładnie czemu masz taką prędkość a nie inną. Poza tym korzystanie z różnych "tuneli" czy innych "myków" może a nie musi podnieść lub przyciąć prędkość, na niektórych forach podawane jest to jako obejście na lejki techniczne (nie dostałem jeszcze lejka technicznego na żadnym z swoich numerów więc ciężko mi to zweryfikować).

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej, spróbuj złożyć reklamację (nie zgłoszenie techniczne) co do zaniżonej prędkości. Może akurat coś się polepszy albo dowiesz się więcej.