Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 12
  • 0

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

Cześć, jak można się skontaktować bezpośrednio z tym zespołem?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

@Jacekwinto  zajrzałeś do Bazy wiedzy? Tam na prawdę jest dużo przydatnych informacji, linków do stron, baz itd.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12985
  • 53310
  • 619

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

@Jacekwinto 

Zespół POPC

Centrum Projektów Polska Cyfrowa
ul. Spokojna 13A, 01-044 Warszawa
mail: zespol_popc@cppc.gov.pl


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 12
  • 0

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

Cześć, w takich miejscowościach jak moja nie ma nie wiadomo jakich developerów. Tam gdzie inwestycje były duże np. kilkadziesiąt szeregówek na obrzeżu miasta, został pociągnięty światłowód właśnie przez Orange. Ponadto doprowadzili światłowód do szkoły i na tym koniec. Tak wygląda cyfryzacja w Polsce.

Nie byłoby problemu gdyby nadajnik BTS oddalony od Lutyni o 1km działał ale i on od dwóch lat tylko stoi. Efekt jest taki, że są dwie firmy radiowe, które oferują radio za kwoty takie jak światłowód. Mówimy tu o przepustowościach 10/1.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

@Jacekwinto  uwierz, że jesteśmy empatyczni i że współczujemy wszystkim którzy mieszkają na obszarach gdzie dostęp do Internetu praktycznie nie istnieje. Bo nie jest na poziomie umożliwiającym swobodne korzystanie z usług wymagających przyzwoitej przepustowości, stałości połączenia itp. Myślę też, że zdajesz sobie sprawę że są i pozostaną takie miejsca, gdzie nie będzie nigdy szerokopasmowego dostępu. 

To co piszesz że do takich miejsc gdzie inwestycje były prowadzone przez Orange, to mogły być w ramach własnych inwestycji operatora. To jest po prostu biznes. Ten program POPC ma służyć wyrównaniu szans, czyli stworzenie sieci dla miejsc gdzie budowanie sieci na zasadach komercyjnych mniej, albo wcale się nie opłaca. 

Chociaż wiem, że są gminy, które aktywnie zadziałały i spowodowały że w ramach POPC pobudowano sieć z możliwością podłączenia dla każdego domu... (może prawie każdego). Nie raz tu na forum padały sugestie aby skontaktować się z gminą, stworzyć grupę naciskową itp.

Jest na forum także wiele tematów opisujących problemy z uwzględnieniem danego adresu w projekcie itd.

Reasumując, na forum możesz znaleźć podpowiedzi, ale faktycznie działania trzeba podejmować samodzielnie, najlepiej w grupie... jeszcze lepiej we współpracy z lokalnym samorządem.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 28
  • 101
  • 0

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

ok takiego czasu się czeka na decyzje pozwalającą nadawanie


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 114
  • 291
  • 4

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

Do wątku dodam, że ja wybrałem taką działkę, przy której będzie światłowod (5m obok). A z UKE oraz Orange dostaje odmowy przyłączenia, nawet na swój koszt.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

@mianownik  możesz podać istotne fragmenty odpowiedzi - uzasadnień odmowy?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 114
  • 291
  • 4

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

@Misiek62 
Tutaj cały wątek: https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-us%C5%82ug/Pro%C5%9Bba-o-do%C5%82%C4...

 

Kilka ważniejszych/ciekawszych rzeczy, które do tej pory ustaliłem:

 

* W ramach projektu POPC beneficjent nie może oficjalnie podpiąć innego adresu jeśli ten adres nie widnieje w puli adresów przekazanych beneficjentowi przez urząd. Adresy w mojej lokalizacji były zbierane w 2014 roku.

* Po zamknięciu (nikt nie wie kiedy to się wydarzy) projektu POPC beneficjent może podłączyć mnie, ale to decyzja wyłącznie beneficjenta (w moim przypadku Orange). Orange nie wykonuje takich przyłączeń, bo więcej zarabia na realizowaniu POPC, nawet jeśli są to martwe adresy. Cytując Panią z UKE "POPC popsuł operatorów".

* Orange oficjalnie mi odmawia podłączenia, bo może.

* Orange nieoficjalnie sugeruje (przez tel), bym poprosił robotników o wykonanie przyłącza w ramach prac związanych z POPC. Oni to formalnie zaksięgują jako przyłącze zrobione po POPC, no bo w trakcie nie mogą nic dodatkowego zrobić. Ale jako, że to nieoficjalna procedura trzeba rozmawiać bezpośrednio z robotnikami.

 

Po próbie dyskusji z urzędem, że nawet za własne pieniądze nie można się podłączyć do światłowodu budowanego z publicznych pieniędzy, pani w urzędzie przytoczyła przykład z drogą, że też nie każdy ma dobrą, nową drogę. Według mnie to idealny kontrprzykład. Bo gdy droga zostanie zrobiona na moim osiedlu to moge zrobić do niej wjazd (o ile to nie autostrada, ale tak samo do tranzytowego światłowodu bym się nie podpiął).


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Internetowe plamy czyli jak to robi Orange

@mianownik czytałem tamten wątek, także w trakcie jego powstawania. 

Natomiast mnie, jako administratywistę z dużym stażem, bardziej interesowałyby zwroty z dokumentów, zwłaszcza decyzji UKE. Gdzie wykazano z jakich powodów takich "klientów" jak Ty nie można dołączyć do realizowanego projektu itd.