Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 11
  • 0

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

Cześć wszystkim 🖐

 

Właśnie odebrałem mieszkanie od dewelopera. Otrzymałem informację że usługi FTTH będzie świadczyć Orange.

Tutaj pojawia się moje pytanie.

Skrzynka z przyłączem FTTH znajduje się zaraz przy drzwiach wejściowych (są tam dwa przyłącza pod FTTH dwa gniazda RJ45 oraz gniazdko elektryczne) , w salonie jest gniazdo z wejściem RJ45.

Zastanawia mnie czy muszę zlecić firmie wykończeniowej przeciągnięcie od tej skrzynki kabla swiatłowodowego do salonu, tak żeby technik mógł się wpiąć bezpośrednio kablem światłowodowym do Routera (tak mam to na obecnym mieszkaniu - ONT jest wbudowane w router).

Czy może jakoś inaczej to ogarnie i np. w skrzynce przyłączeniowej podłączy zewnętrzne ONT które jest mniejsze niż router i może go tam wciśnie, do ONT podłączy kabel FTTH a drugi kabel podłączy do RJ45. Powinno wtedy działać bo jak pisałem wyżej w salonie jest wyjście RJ45 więc kwestia doprowadzenia internetu właśnie do tego złącza.

Pytanie czy technicy mają dostęp jeszcze do zewnętrznych ONT czy wszystkie routery mają już ONT wbudowane?

Dołączam zdjęcia jak to wygląda. 

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 

1000006314.jpg

1000006288.jpg

 

___________
* W temacie doprecyzowałem kategorię - Wiktor

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55138
  • 655

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

@luqerson Dopowiem tylko, że jeśli nie zamówisz ONT-a przy zamawianiu usługi (trzeba wyraźnie zaznaczyć, że gniazdo optyczne jest w skrzynce w przedpokoju, a modem będzie w salonie, gdzie doprowadzony jest tylko ethernet i ONT jest jedynym wyjściem dla zainstalowania usługi), to w trakcie jej trwania to graniczy z cudem. Jeśli technik się uprze, to może spróbować przeciągnąć kabel światłowodowy do salonu i połączyć go z jednym z gniazd w szafce technicznej. Zrobi to w rurkach pod podłogą, ale może to być dość karkołomne i będzie wymaga ć wypustu kabla w salonie spod gniazd ze zdjęcia nr2. To może być nieestetyczne, choć praktyczne 🙂 bo nie wykorzystując kabla eth do salonu możesz wstecznie puścić LAN po eth z salonu do skrzynki i połączywszy z drugim kablem do innego pokoju/sypialni doprowadzić tam sygnał po kablu... (np do multiroomu IPTV). To bezpieczne i niezawodne połączenie i ja bym choć spróbował wprowadzić w życie takie rozwiązanie.

Wątpię, aby jednak technik poszedł w tą stronę mając ONT i zasilanie w szafce technicznej dla zasilacza do ONT-a.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1593
  • 6892
  • 51

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

Wspomnij przy składaniu zamówienia, że chcesz ONT i wtedy będzie to najszybsze rozwiązanie.

Rozwiązano: Światłowód na sieci Światłowód Inwestycje. Czy z automatu będzie ONT? (orange.pl)

Rozwiązano: Czy ONT w Orange są znowu dostępne? - Nasz Orange - 334621

 

Co ważne, technicy starają się przeprowadzić cały proces w taki sposób, by kable były jak najmniej widoczne i maksymalnie dopasowane do wystroju wnętrza.

Pamiętaj, że możesz nas poprosić także o  wykonanie sieci domowej. W zakres usługi może wejść np. ułożenie przewodu komputerowego (ethernetowego) lub telefonicznego w listwach instalacyjnych, lub bezpośrednio na ścianie.

Po uważnym wysłuchaniu Twoich potrzeb oraz zapoznaniu się z obecnym rozwiązaniem, jakie masz w domu, technicy mogą też zaproponować optymalną lokalizację modemu – internetowego serca każdego domu. Doskonale, gdy jest blisko Twojego telewizora na wypadek, gdybyś korzystał lub chciał skorzystać naszej oferty telewizyjnej. Następnie – po uzgodnieniu z Tobą – pomogą podłączyć do internetu Twoje urządzenia – przewodowo lub przez Wi-Fi.

Przyłącze światłowodowe w domu - Poradnik Orange


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 11
  • 0

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

Ok, jedna sprawa.

Będę przenosił usługę z jednego mieszkania na drugie.

3 lata temu  jak przenosiłem FTTH pod inny adres  to nawet technik do mnie nie przyszedł bo wystarczyło wpiąć kabel FTTH z nowego mieszkania do starego routera i Internet działał. (oczywiście operator został poinformowany wcześniej o zmianie adresu) 

Czy tutaj przy przeniesieniu usługi pod inny adres wizyta technika mi przysługuje i wymienią mi sprzęt na taki z zewnętrznym ONT? 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55138
  • 655

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

@luqerson Dopowiem tylko, że jeśli nie zamówisz ONT-a przy zamawianiu usługi (trzeba wyraźnie zaznaczyć, że gniazdo optyczne jest w skrzynce w przedpokoju, a modem będzie w salonie, gdzie doprowadzony jest tylko ethernet i ONT jest jedynym wyjściem dla zainstalowania usługi), to w trakcie jej trwania to graniczy z cudem. Jeśli technik się uprze, to może spróbować przeciągnąć kabel światłowodowy do salonu i połączyć go z jednym z gniazd w szafce technicznej. Zrobi to w rurkach pod podłogą, ale może to być dość karkołomne i będzie wymaga ć wypustu kabla w salonie spod gniazd ze zdjęcia nr2. To może być nieestetyczne, choć praktyczne 🙂 bo nie wykorzystując kabla eth do salonu możesz wstecznie puścić LAN po eth z salonu do skrzynki i połączywszy z drugim kablem do innego pokoju/sypialni doprowadzić tam sygnał po kablu... (np do multiroomu IPTV). To bezpieczne i niezawodne połączenie i ja bym choć spróbował wprowadzić w życie takie rozwiązanie.

Wątpię, aby jednak technik poszedł w tą stronę mając ONT i zasilanie w szafce technicznej dla zasilacza do ONT-a.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1593
  • 6892
  • 51

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

Zobacz asystę techniczną Usługi serwisowe w Orange | Orange Polska


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 11
  • 0

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

Czyli generalnie dla mnie na tą chwilę najlepsze rozwiązanie to ONT zewnętrzne, o którym trzeba poinformować operatora w momencie składania dyspozycji zmiany adresu świadczenia usługi. 

Dziękuję za pomoc! 🙂 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55138
  • 655

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

@luqerson Przy przeniesieniu na inny adres technik musi zweryfikować podpięcie nowego lokalu do sieci, a więc wizyta obowiązkowa. ONT-y przeważnie technicy mają przy sobie (w samochodzie), ale wydają je tylko w uzasadnionych przypadkach i przy odpowiednim ich zamówieniu

Co do wymiany samego routera, musisz to ustalić przy zamawianiu...Może przy Twojej obecnej usłudze nie przysługiwać bezpłatna wymiana (tego się warto dowiedzieć), ale ONT to tylko rozwiązanie techniczne i to jest dodatek bezpłatny służący pozytywnemu załatwieniu przeniesienia, a więc wymagany...


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1853
  • 8971
  • 75

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

@luqerson Pamiętaj, że ONT dostaniesz tylko do oferty poniżej 2 Gb/s.

PS Moim zdaniem do takich patologicznie małych szafek powinna być specjalna wersja routera z wbudowanym ONT, bez WiFi i kilkuportowym przełącznikiem. Coś jak https://sklep.ui.pl/100-er-x.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5683
  • 23050
  • 197

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego


@luqersonnapisał(-a)

Czyli generalnie dla mnie na tą chwilę najlepsze rozwiązanie to ONT zewnętrzne, o którym trzeba poinformować operatora w momencie składania dyspozycji zmiany adresu świadczenia usługi. 

Dziękuję za pomoc! 🙂 


No to powodzenia. Koniecznie daj znać jak poszło. Osobiście czarno to widzę, pewnie będzie próba zainstalowania FB6 w bezpośrednim otoczeniu skrzynki, obym się mylił. Nie daj sobie czegoś takiego wcisnąć.

BTW: resztę mieszkania jak masz zamiar obsłużyć? Z WiFi? Czy w innych pomieszczeniach są gniazdka RJ45? Planujesz/masz IP TV? VoIP?

 

PS. @Samotnick pomarzyć zawsze można. To by się przydało nie tylko do patologii jak w tym przykładzie, to by się przydało do każdej nieco większej instalacji w której rozwiązanie wszystko-w-jednym nie jest naturalne. Może zgłoś pomysł?


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2617
  • 9457
  • 47

Instalacja FTTH w mieszkaniu z rynku pierwotnego

@luqerson jeśli to przeniesienie usługi na której był tylko Funbox to monter może Ci nie dać zewnetrznego ONT. Jednak z uwagi na małe wymiary skrzynki multimedialnej może sam Ci pójdzie na rękę. Jak widać masz tam gniazdko optyczne. Włoży Ci ONT a później kablem ethernetowym podłączy FB w pokoju w którym chcesz. Nie wiem czy będzie mu się chciało wyciągać patchcord do peszli przygotowanych przez dewelopera. Zależy od montera.