Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy dostanę ONT do światłowodu Orange na obcej infrastrukturze?

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 646
  • 0

Czy dostanę ONT do światłowodu Orange na obcej infrastrukturze?

Poruszę jeszcze taką sprawę ; podczas ustalania warunków umowy powiedziałem konsultantowi orange , że życzę sobie gniazdka ONT które będzie konwertować sygnał ze światłowodu na kabel ethernet .

Ciekawe czy monter z protonetu nie będzie sprawiał problemów z takim podłączeniem .

Czy taka konwersja wpłynie na szybkość internetu ?

 

________________
* Wydzieliłem z tematu Jak przyspieszyć założenie światłowodu ? – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Czy dostanę ONT do światłowodu Orange na obcej infrastrukturze?

@abcd 

IMHO ty będziesz miał inaczej niż twój kolega.

Jak? Nie wiem.

Ale na pewno do modemu (prawdopodobnie będzie to Funbox 6) będzie dochodził kabel eternetowy (skrętka z wtyczką RJ45). Co i gdzie będzie wcześniej tego nie sposób przewidzieć nie znając lokalnych uwarunkowań, wie to jedynie monter który będzie ci to instalował. Ten monter będzie firmowany nie przez Orange, tylko przez właściciela światłowodu. Orange założy ci tylko modem (Funbox) i skonfiguruje usługę. Jest bardzo prawdopodobne że będziesz miał zarówno podobne gniazdko optyczne jak i małą skrzyneczkę za nią (konwerter światłowód - skrętka znany jako Optical Network Terminal czyli ONT) i dopiero wtedy modem. Do gniazdka światłowód, z gniazdka do ONT kolejny światłowód, a z ONT do modemu już skrętka. Na bardziej własnych liniach Orange używa ONT wbudowanych w swoje modemy (podobnie jak w przykładzie twojego kolegi), na "obcych" liniach korzysta z ONT zewnętrznego, dostarczanego przez właściciela infrastruktury. Od modemu dalej to już jak sobie sam urządzisz. Jeśli bierzesz też IP TV to powinieneś móc mieć możliwość w ramach instalacji założenia do 25m skrętki od modemu do dekodera (bez dodatkowych opłat). Lokalizację wszystkich elementów instalacji monter ustala z tobą, zastanów się teraz gdzie chcesz mieć modem, lepiej mieć to dobrze przemyślane niż podejmować decyzję w pośpiechu.

 

Co do odpinania przewodów światłowodowych to nie jest to wskazane, ponieważ łatwo je uszkodzić lub upaprać, co skutkowałoby brakiem sygnału i koniecznością naprawy przez technika. Wizyta technika jest kosztowna, więc sam rozumiesz że zniechęcają jak mogą. Wszystkie argumenty są dobre. Kiedy we wczesnej podstawówce chodziliśmy na basen, wmawiano nam że jeśli nasikamy do basenu to woda zrobi się czerwona. Dzieci takie rzeczy kupują. Zaglądanie do wtyczki FTTH nie jest wskazane, ale gdyby nawet ktoś to zrobił to nic by nie zobaczył bo to lasery podczerwone (https://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabitowa_Pasywna_Sie%C4%87_Optyczna).  Przy przenoszonych mocach nie sądzę, żeby mogły spowodować jakieś poparzenia, ale po co przekonywać się na własnej skórze (zwłaszcza że i tak nic tam nie widać)?

 

PS. Posiadanie zewnętrznego ONT to w tej chwili rodzaj "świętego Graala" dla klientów Orange, ponieważ uzyskanie tego cudu na liniach własnych operatora jest trudne. Klienci chcą go mieć aby zmienić modem wypożyczany przez operatora (Funbox) na własny sprzęt o lepszych parametrach. Ty będziesz miał w tym zakresie ułatwione zadanie. Lucky you.😁

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

17 ODPOW. 17

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

@abcd myślałeś, że bezpośrednio do komputera podepniesz światłowód? instalacja światłowodowa polega właśnie na tym, że kabel światłowodowy idzie do budynku. W budynku masz zakończone gniazdem optycznym. A od niego idzie patchcordem światłowodowym albo do ONT zewnętrznego albo bezpośrednio do Funbox'a . Jeśli jest sieć jednego operatora a zamawiasz u drugiego czyli tzw.: BSA. To ONT zewnętrzny dostarczany jest od właściciela lini światłowodowej a od firmy w której zamawiasz dostajesz od nich Router

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53370
  • 620

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

@abcd  na sieci innego operatora Orange daje możliwość instalacji tylko do 600Mb/ sek i z obowiązkowym  zewnętrznym ONT. Nie masz się więc co martwić 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 646
  • 0

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

Dzięki agat13 za pomyślne wiadomości .

 

Czy ten widoczny na fotce kabelek to jest światłowód , czy kabel ethernet  , bo nie jestem pewny ?

20230730_075337.jpg

 

_________

* Edycja wpisu - Bartłomiej


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53370
  • 620

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

@abcd  to pełna usługa FTTH do samego modemu. To gniazdo optyczne FTTH 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Czy dostanę ONT do światłowodu Orange na obcej infrastrukturze?

@abcd 

IMHO ty będziesz miał inaczej niż twój kolega.

Jak? Nie wiem.

Ale na pewno do modemu (prawdopodobnie będzie to Funbox 6) będzie dochodził kabel eternetowy (skrętka z wtyczką RJ45). Co i gdzie będzie wcześniej tego nie sposób przewidzieć nie znając lokalnych uwarunkowań, wie to jedynie monter który będzie ci to instalował. Ten monter będzie firmowany nie przez Orange, tylko przez właściciela światłowodu. Orange założy ci tylko modem (Funbox) i skonfiguruje usługę. Jest bardzo prawdopodobne że będziesz miał zarówno podobne gniazdko optyczne jak i małą skrzyneczkę za nią (konwerter światłowód - skrętka znany jako Optical Network Terminal czyli ONT) i dopiero wtedy modem. Do gniazdka światłowód, z gniazdka do ONT kolejny światłowód, a z ONT do modemu już skrętka. Na bardziej własnych liniach Orange używa ONT wbudowanych w swoje modemy (podobnie jak w przykładzie twojego kolegi), na "obcych" liniach korzysta z ONT zewnętrznego, dostarczanego przez właściciela infrastruktury. Od modemu dalej to już jak sobie sam urządzisz. Jeśli bierzesz też IP TV to powinieneś móc mieć możliwość w ramach instalacji założenia do 25m skrętki od modemu do dekodera (bez dodatkowych opłat). Lokalizację wszystkich elementów instalacji monter ustala z tobą, zastanów się teraz gdzie chcesz mieć modem, lepiej mieć to dobrze przemyślane niż podejmować decyzję w pośpiechu.

 

Co do odpinania przewodów światłowodowych to nie jest to wskazane, ponieważ łatwo je uszkodzić lub upaprać, co skutkowałoby brakiem sygnału i koniecznością naprawy przez technika. Wizyta technika jest kosztowna, więc sam rozumiesz że zniechęcają jak mogą. Wszystkie argumenty są dobre. Kiedy we wczesnej podstawówce chodziliśmy na basen, wmawiano nam że jeśli nasikamy do basenu to woda zrobi się czerwona. Dzieci takie rzeczy kupują. Zaglądanie do wtyczki FTTH nie jest wskazane, ale gdyby nawet ktoś to zrobił to nic by nie zobaczył bo to lasery podczerwone (https://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabitowa_Pasywna_Sie%C4%87_Optyczna).  Przy przenoszonych mocach nie sądzę, żeby mogły spowodować jakieś poparzenia, ale po co przekonywać się na własnej skórze (zwłaszcza że i tak nic tam nie widać)?

 

PS. Posiadanie zewnętrznego ONT to w tej chwili rodzaj "świętego Graala" dla klientów Orange, ponieważ uzyskanie tego cudu na liniach własnych operatora jest trudne. Klienci chcą go mieć aby zmienić modem wypożyczany przez operatora (Funbox) na własny sprzęt o lepszych parametrach. Ty będziesz miał w tym zakresie ułatwione zadanie. Lucky you.😁


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53370
  • 620

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

@abcd  laser przy tej mocy nie poparzy, ale wzrok odebrać może, dlatego kategorycznie nie należy sprawdzać tego okiem...przy delikatnym zagięciu kabelek się zaświeci w miejscu największego zagięcia, ale nie radzę nic kombinować, bo zabrudzić czy zarysować, a nawet "pęknąć" łatwo, a to oznacza kłopoty 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 191
  • 646
  • 0

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

Dzięki za wszelkie porady.

To Czy mój kuzyn mający takie połączenie jak na fotkach wam pokazałem może w różnego routera zamiast tego dedykowanego?

Ja będę mieć IPTV dopiero w drugiej połowie listopada ponieważ do tamtego momentu minie 12 miesięcy obecnej umowy na satelitarny pakiet Canal +

Konsultant Orange mówił mi że dekoder telewizji kablowej 4K Stream może łączyć się po wifi z głównym domowym routerem. Jeśli tak jest to po co ciągnąć wiele metrów kabla Ethernet skoro można po wifi? 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?


@abcdnapisał(-a)

Dzięki za wszelkie porady.


Ależ nie ma za co. Jesteśmy do dyspozycji, pytaj.

 


To Czy mój kuzyn mający takie połączenie jak na fotkach wam pokazałem może w różnego routera zamiast tego dedykowanego?


Nie może, IMHO. Ale takie kwestie to nie na tym forum. Nie tylko nie wiem na pewno jak to jest u konkurencji, ale nawet gdybym wiedział i napisał, to post zaraz zniknie. Taki jest regulamin NO.

 


Ja będę mieć IPTV dopiero w drugiej połowie listopada ponieważ do tamtego momentu minie 12 miesięcy obecnej umowy na satelitarny pakiet Canal +

Konsultant Orange mówił mi że dekoder telewizji kablowej 4K Stream może łączyć się po wifi z głównym domowym routerem. Jeśli tak jest to po co ciągnąć wiele metrów kabla Ethernet skoro można po wifi? 


No tak, może łączyć się przez WiFi. Jest osobny dział na NO poświęcony TV. Poczytaj. W skrócie: nic nie przebije stabilnością i bezawaryjnością połączenia kabelkiem eternetowym. WiFi się nie nadaje do transmisji sygnału TV, choć akurat w przypadku dekodera Stream 4k nie jest aż tak źle. Jeśli będzie stał w miarę blisko modemu i jeśli eter będzie w miarę czysty to zadziała. Dużo tych jeśli jednak. Kabel zdecydowanie pewniejszy. Na "wielu metrach" kabla nie będzie żadnych strat, a na "wielu metrach i kilku ścianach" WiFi będą takie straty, że nie będzie się dało oglądać. Zresztą wszystkie stałe elementy (komputery, konsole, dekodery itp.) warto połączyć kablami, i to dobrej kategorii i prawidłowo zarobionymi. WiFi jest tylko złem koniecznym, dla urządzeń które nie mogą połączyć się inaczej.

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Czy dostanę ONT do światłowodu Orange na obcej infrastrukturze?


@agat13napisał(-a)

@abcd  laser przy tej mocy nie poparzy, ale wzrok odebrać może, dlatego kategorycznie nie należy sprawdzać tego okiem...przy delikatnym zagięciu kabelek się zaświeci w miejscu największego zagięcia, ale nie radzę nic kombinować, bo zabrudzić czy zarysować, a nawet "pęknąć" łatwo, a to oznacza kłopoty 


To są lasery klasy 1. Ich "światło" jest niewidzialne. Nikogo jeszcze taki laser nie oślepił, chyba że poprzez wbicie go w oko. Żeby się tym poparzyć (nic innego stać się nie może, receptory w oku nie reagują na te długości fali, poza tym woda pochłania je pięć rzędów wielkości mocniej niż światło widzialne, cała energia zostanie zaabsorbowana na długo przed tym, zanim mogłaby osiągnąć siatkówkę), trzeba by chyba długo i nieruchomo wpatrywać się centralnie w ten kabelek. Oko nie mrugnie, bo nic nie widzi a podczerwień lasera będzie grzała wszystko na osi "strzału". To jest potencjalnie niebezpieczne, stąd oznaczenia. Mimo wszystko zdecydowanie bardziej niebezpieczne w tym scenariuszu jest to, że można sobie wbić ten kabelek w oko, niż to że laser podczerwony tej mocy coś w nim wypali.

Przy instalacji technicy posługują się czerwonymi laserami do zidentyfikowania linii, wtedy oczywiście sytuacja jest inna - nikt przy zdrowych zmysłach nie świeci sobie po oczach laserem światła widzialnego, nawet względnie małej mocy ogólnej, bo to bardzo skupione promieniowanie i na siatkówce lokalnie może spowodować trwałe uszkodzenie receptorów. Ale to tylko technicy tego promieniowania użwają, w normalnym działaniu FTTH chyba nic poza podczerwienią nie jest stosowane? Chyba że @agat13 masz jakiś inne informacje, to wtedy popraw.