Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

5G może w końcu coś się ruszy.

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

5G może w końcu coś się ruszy.


@Zeuseknapisał(-a)

@pikerpl 

Obyś miał rację. Jednak Polskie realia bywają dziwne, Plus i jego 5G jest na paśmie N1 + N38/N41. Problem w tym że na N38 nie działa a działa na N41, choć powinno na obu.


To chyba nie jest prawda. Plus działa jedynie na 2600 (N38/38), które poświęcił w całości na 5G. Reszta pasm używana jest jako kotwica na potrzeby NSA.

T-Mobile i Orange i Play jadą na 2100 (N1/1) gdzie 5G współdzieli eter z LTE, reszta nośnych wykorzystywana jest jako kotwica na potrzeby NSA.

 


@Zeuseknapisał(-a)

W tym roku pewnie jakieś nadajniki wystartują z 5G. Kwestia czy Orange udostępni 5G jako pasmo N78 czy też N77, teoretycznie powinno to być jako N78.
Zamieszanie zrobił Plus ze swoim 5G, powinno działać na N38 a działa na N41. Jak widać wszystko zależy od tego jak to zostanie ustawione na nadajniku.


Ale tu nie ma dowolności - albo/albo. Regulator w ramach aukcji określa, jakie pasmo jest wystawione i jest to N78.

 

@Samotnick  napisał(-a)

@Zeusek Czy w związku z tym warto wstrzymać się z decyzją o zakupie routera do 5G SA? A może wszystko jedno bo sprzęt musi obsługiwać wszystkie pasma?


Ale SA/NSA nie definiuje pasma. Sprzęt nie musi obsługiwać wszystkich częstotliwości, szczególnie jest to prawdziwe dla pasm milimetrowych. Ale te wykorzystywane w danym regionie (Europa/Ameryka Pn/Chiny/etc...) powinny być obsługiwane, mogą być różnice w możliwościach agregacji. W Polsce w tej chwili jest N78, jest plan na 700MHz (n12) i 26GHz (n258) i to będą dedykowane 5G pasma. Co do reszty, to będzie to kwestia zarządzania sieciami przez ich operatorów.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 114
  • 291
  • 4

5G może w końcu coś się ruszy.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1894
  • 13

5G może w końcu coś się ruszy.

@micihol1 

Akurat to że Plus i ich ultra działa na N41 a nie działa na N38 jest sprawdzone m.in. przeze mnie... ale to nieistotne bo mam Orange.

Być  może to zależy od konkretnego nadajnika.

 

Orange dało oficjalny komunikat.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

5G może w końcu coś się ruszy.

Startuje 5G w Orange na nowych częstotliwościach

więc mamy oficjalny komunikat...i chyba rozwiązanie w temacie wątku 😀👍


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

5G może w końcu coś się ruszy.


@Zeuseknapisał(-a)

@micihol1 

Akurat to że Plus i ich ultra działa na N41 a nie działa na N38 jest sprawdzone m.in. przeze mnie... ale to nieistotne bo mam Orange.

Być  może to zależy od konkretnego nadajnika.

 

Orange dało oficjalny komunikat.


Nie wiem, jak to sprawdzałeś, ale oficjalna dokumentacja UKE mówi o TDD 2570,0 MHz do 2620,0 MHz i jest to n38. Mało tego, n41 jest w Polsce niedostępne, ze względu na to, że na potrzeby LTE jest wykorzystywany band 7, który zakłócałby n41 (i LTE 41) w dolnych i górnych krańcach pasma. Także jeśli wyświetlało Ci się na n41 to był to błąd urządzenia pomiarowego, albo wynikało to z faktu, że n38 jest podzbiorem n41 i tak sobie urządzenie/soft zinterpretowało, ale co do zasady - użycie n41 jest niemożliwe. Zresztą, jest to nieistotne dla tego forum, bo Orange korzysta z 2100 w trybie DSS i n78 i obsługa tych pasm zagwarantuje pełne wsparcie 5G (pomijając kwestie agregacji 4G i 5G obsługiwane bądź nie przez modemy).


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 40
  • 1

5G może w końcu coś się ruszy.

Wie ktoś może jak wygląda obecnie sytuacja z pasmami 5G dolnym i górnym?

W przypadku dolnego 694–790 MHz był on zajmowany przez telewizję naziemną, decyzją z 2022r miał zostać zwolniony do końca 2023r.

 

Pasmo górne było wykorzystywane przez radiolinie, z tego co wiem.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

5G może w końcu coś się ruszy.


@Krzysi0napisał(-a)

Wie ktoś może jak wygląda obecnie sytuacja z pasmami 5G dolnym i górnym?

W przypadku dolnego 694–790 MHz był on zajmowany przez telewizję naziemną, decyzją z 2022r miał zostać zwolniony do końca 2023r.

 

Pasmo górne było wykorzystywane przez radiolinie, z tego co wiem.


Refarming pasma telewizyjnego został zrobiony i na ten rok zaplanowane są prace nad aukcją na 700MHz dla 5G, a co do 26GHz, to UKE rozesłało/roześle do operatorów kwestionariusz, żeby przygotować się do potencjalnego rozdysponowania tego zakresu, radiolinie moim zdaniem nadal będą działać. Te komórki w paśmie mikro będą na tyle "lokalne", że pewnie da się to jakoś zaplanować, będzie wymagało większej koordynacji, ale nie jest niewykonalne.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

5G może w końcu coś się ruszy.

Tyle ze w Korei Poludniowej i pionierowi 5G operatorzy oddali oplacobe rezerwacje w tym zakresie pasma.

 

Fizyki sie nie przeskoczy. Jaki zasieg ma i jaki jest rozmiar komorki teoretyczny takirj z 5G Standalone w zakresie tych 26-28GHz ?


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1894
  • 13

5G może w końcu coś się ruszy.

Cieszy fakt że Orange nas posłuchał i zaktualizował swoją mapę która teraz pokazuje 5G.
Niestety moje miasto nie ma jeszcze 5G choć sąsiednie mniejsze miasto już ma... gdzie tu sprawiedliwość 😉

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1461
  • 13

5G może w końcu coś się ruszy.

Mam karty 3 sieci w swoim Pixelu i w Plusie 5G działa tylko tam, gdzie są nadajniki NSA 2100 (Warszawa) aczkolwiek często zrzuca do LTE. 5G nie działa w ich paśmie n38/n41.

5G w Orange działa w oparciu o NSA 3500 i jest stabilne.