Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 35
  • 0

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

Dzień dobry,

Skrócone:
Od ponad tygodnia ja i sąsiad A(ten sam dom, Wrocław) nie mamy Internetu z powodu uszkodzenia spowodowanego podczas prac remontowych na posesji sąsiada B. Sąsiad B powiedział, że na mapie nie było tam przewodów(sąsiad wprowadził się po montażu światłowodów na ulicy o ile dobrze pamiętam i jeśli dobrze przeczytałem mapę to nie powinno ich tam akurat być) i odmówił pozwolenia na pracę techników w ostatni czwartek na swojej posesji, jutro mają przyjechać ponownie i będziemy pytać czy w razie ponownej odmowy nie będą mogli zrobić by przewód szedł przez naszą posesję(ok 3 m chodnikiem od studzienki do naszego płotu). Pytania do tego pod wersją pełną.

Pełna wersja:
Od ponad tygodnia nie mam dostępu do Internetu światłowodowego(Wrocław światłowód+ telewizja i numer telefonu - ostatnie działa) wraz z sąsiadem(nazwijmy go sąsiadem A) piętro niżej( 2-rodzinny dom-nie bliźniak). Sprawa do BOK zgłoszona już pierwszego dnia awarii(od obu z nas osobno, ale tego dowiedzieliśmy się później), technik przyjechał dnia następnego i po oględzinach(w domu, z dołu przy panelu(?) u sąsiada A oraz 2 studzienki multimedialne) oraz rozmowie z sąsiadem A niżej wyszło że u sąsiada obok(sąsiad B) podczas prac remontowych firma podwykonawcza uszkodziła kable światłowodowe na posesji koparką. Z tego co zrozumiałem to pytali właścicieli domu(możliwe, że wprowadzili się po wstawieniu światłowodów, a nie za czasów miedzi) przed usunięciem i porobili zdjęcia przed zgodą na wykopanie ich. Sąsiedzi B po przyjeździe tłumaczyli że na mapie nie było przewodów w tamtym miejscu(Z mapy w miejscu gdzie widziałem dziurę nie powinno akurat być przewodu(moja stara mapa z budowy domu i "aktualna" z zgkikm.wroc.pl się pokrywają), chyba że to jedyna widoczna pozostałość przekopu) i dali technikowi ich numer kontaktowy dla następnej grupy.

Następna grupa techników przyjechała w czwartek(27.06) 3 autami, lecz odjechali po około godzinie(brak kontaktu z mną lub sąsiadami A). Z tego co zrozumiałem od sąsiada A, sąsiad B nie pozwolił na pracę na terenie posesji. Zgaduję, że kazano zapłacić za uszkodzenie przewodów, chociaż coś mówili o rekompensacie od Orange(sąsiad B taką chce, co sam nam doradził by napisać reklamację za brak świadczenia usługi).


W sobotę ponownie zadzwoniono na BOK czy są jakieś dalsze plany dla tej sprawy i zapytaliśmy się czy możliwe było by okablowanie szło przez naszą działkę(ok 3m od studzienki idąc przez chodnik), ale z dzisiejszej rozmowy z innym konsultantem wyszło że propozycja nie została przekazana dalej tamtego dnia(mówił ze nie miał takich informacji w sprawie), ale powiedział że zostanie to przekazane dalej i powinniśmy oczekiwać kontaktu z technikami w tej sprawie.
Ten sam konsultant zadzwonił ponownie kilka godzin później i powiedział, że jutro przyjadą technicy rekonstruować linię z powodu niemożliwości określenia dokładnej pozycji uszkodzenia i powiedział że wszystko na koszt orange po moim pytaniu.

Pytania:
1. Czy jeśli technicy przyjadą i sąsiad ponownie odmówi pozwolenia na pracę to technicy będą mogli zacząć pracę na naszej posesji czy czeka nas piekło biurokratyczne zanim będzie taka możliwość?

2. Czy w przypadku gdy technicy będą mogli zacząć pracę od razu u nas, będą mogli powiedzieć, że coś mnie będzie kosztować, czy Orange sam ogarnie całość kosztów(tak jak konsultant powiedział)?

3. Czy w wypadku jak wyjdzie że znowu nic nowego nie będzie jest możliwość połączenia się internetowego do funboxa 6.0 przez telefon z karty SIM orange?

Zanim zgłosiłem sprawę w jednej instrukcji napisane było że można spróbować fabrycznego resetu, który wykonałem. Po dowiedzeniu się że jest to uszkodzenie mechaniczne, próbowałem udostępnić internet z telefonu do funboxa dla reszty domowników, ale bez Internetu nie mogę zalogować się na funboxa(ciągła prośba o logowanie do neostrady, prawdopodobnie idąca przez ucięty światłowód). Próbowałem już użyć tetheringu bezpośrednio do routera(nic się nie dzieje), użyć laptopa jako WAN po podłączeniu do niego telefonu(pisało że nie może zidentyfikować sieci, automatycznie i ręcznie po wpisaniu parametrów z działającego portu lan) i udostępnić możliwość kontroli pakietów telefonu przez inne urządzenia(jako lan oraz wan) bezskutecznie i chciałbym wiedzieć czy jest to jakoś wykonalne bez kupowania dodatkowego routera(na wypadek, kiedy pracę zostaną opóźnione) lub przejściówki usb A(lub C) do rj45(I czy taka przejściówka normalnie zadziała dla pocophone f1, ma on wejście typu C). Niestety ale mój telefon nie ma na tyle mocy by udostępnić sieć na całe piętro a co dopiero na dwa(poprzednio 2 komputery na różnych piętrach były na ethernet oraz 1 laptop na wifi na tym samym piętrze).

4. Ostatnie pytanie(2. w sumie) czy za tydzień braku dostępu do 2/3 usług mogę się spodziewać automatycznego obniżenia kosztów czy należy gdzieś się zgłosić(a nowa faktura będzie dostępna w tym tygodniu jak się nie mylę). Oraz ile taki rabat może wynieść? Brałem też chyba raz(ew 2) pakiet 20GB na SIM orange jeśli ma to na coś wpływ.

Za wszelką pomoc dziękuję i pozdrawiam serdeczne,
Teta

15 ODPOW. 15

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5656
  • 22949
  • 190

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

Funbox nie obsługuje innego źródła internetu niż światłowód. Jeśli w dodatku go zresetowałeś to puki nie naprawią łącza do niczego ci się on nie przyda.

Rabat nie zostanie raczej naliczony z automatu, zwykle trzeba złożyć reklamację po wystawieniu faktury. Jest naliczany proporcjonalnie do czasu. Ewentualne bonusy GB nie mają wpływu na rabat.

PS. Technicy nie mają żadnych uprawnień do rozmowy o pieniądzach.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 35
  • 0

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

Dziękuje bardzo za odpowiedź na 3 i 4 pytanie.
Czyli pozostało oczekiwać, że jutro nie będzie problemów z naprawą/tworzeniem nowej linii, bo z funboxem  nic nie zrobię, a nie ma co zamawiać routera jak nic nie wiadomo.


Jeśli ktokolwiek miał podobną sytuację(lub wyczytał o takowej) to prosiłbym o jakiekolwiek informacje na temat zmiany trasy światłowodu(czy jest możliwość, czas oczekiwania i ew koszta jeśli takowe zaistnieją i czy orange to opłaca czy trzeba "walczyć o swoje").  Postaram się jutro opisać sytuację z technikami jeśli nie dojdą do porozumienia z sąsiadem. Jeśli technicy powiedzą, że będzie potrzebna opłata to dzwonić od razu na infolinię BOK w celu ogarnięcia sytuacji? Z poprzednimi 2 wizytami nie miałem żadnego problemu(mili i szybko wykonali prace, firma Spie o ile mnie pamięć teraz nie zwodzi).


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13424
  • 54958
  • 651

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

@Teta  trudna sprawa i wszystko zależy od decyzji B.

1 tak lub nie i w drugim przypadku droga przez mękę. Dogadają się z technikami o wariant przez Twój grunt.

2 Nie będzie Cię to nic kosztować. To sprawa Orange gdzie zakopuje kable, czy ma na to zgody i musi doprowadzić do uruchomienia usług 

3. Nie

4. Rekompensata za każdy dzień niedziałania usługi naliczy się automatycznie po usunięciu awarii.

Przypomnij o tym konsultantom na infolinii po naprawie. GB zamiast usługi nie mają wpływu na kwotę bonifikaty za brak usług


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 35
  • 0

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

Dziękuję bardzo za odpowiedzi(Odpowiedź szybciej niż myślałem - ok 10s po mojej drugiej prośbie 😃). Cóż pozostało mieć nadzieję, że sąsiad nie będzie miał teraz problemu z pracami(lub czy technicy będą mogli jednak to zrobić od razu u nas jak uzna że nie pozwoli 😢).
Jak powiedziałem w poprzednim moim poście, temat zostawię na razie otwarty i spróbuję jutro opisać całą sytuację. Jak wyjdzie, że jutro się uda to oznaczę @ agat13 jako rozwiązanie(jak nie to pewnie w przyszłości (mam nadzieję że najbliższej) zrobię dłuższy post z odpowiedziami na wszystkie pytania, jak ktokolwiek będzie miał w przyszłości podobną sytuację to okaże się to pomocne).


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2607
  • 9404
  • 46

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

Pytanie czy kabel został namiesiony na mapę geodezyjną? Jeśli tak to sąsiad może zostać obciążony kosztami naprawy i przerwą w łączności. Czas w tym przypadku działa na jego niekorzyść. Druga sprawa czy jemu też nie działa net czy tylko uszkodził kabel do Ciebie i drugiego sąsiada? Zmiana prowadzenia kabla wiąże się z kopaniem i może też wymagać zgody zarządcy drogi. Ogólnie dość rzadko spotykana sytuacja żeby gość uszkodził kabel i był jeszcze na tyle bezczelny żeby utrudniać jego naprawę. Jako prawny następca posiadłości powinien zapoznać się z uzbrojeniem terenu i wiedzieć gdzie i co się znajduje na działce.  


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 35
  • 0

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

Kabel powinien przechodzić skosem z działki sąsiada B i wejść pod ostrzejszym skosem na działkę sąsiada A. Ale patrząc na dziurę po wykopie to wygląda jakby szedł on linią prostą trochę dalej i skręcił praktycznie prostopadle w stronę panelu Hermes u sąsiada A, a w tamtym miejscu kopali więc nie wiem czy to skos teoretyczny(uogólnienie na mapie) czy go po prostu źle nanieśli- próbowałem się przyjrzeć trochę bardziej mapie, ale zdaje mi się że powinni ominąć kabel podczas przekopu(chyba że ta dziura co widziałem to końcówka prac i wcześniej kopali bardziej od strony kabla i to zasypali, no to wtedy wina sąsiada).

Szczerze to nie pytałem czy mają internet, ale jeśli nie kopali podjazdu(tam jest chyba rozdzielenie-prostąkąt pomarańczowy na mapie geodezyjnej) to powinni go mieć. Studzienka jest normalnie na ulicy a na mapie geo pokazuje że niby w 90% jest u sąsiada + cała rozdzielnia (prawdopodobnie rozdzielnia - chyba jest podziemna bo nic nie widzę w tamtym miejscu) idzie od razu do nich jedno łącze - tylko teraz to wszystko pod(kamienny lub ceglany obszar na podjeździe, tam gdzie kopali sama ziemia), a drugie pod skosem do sąsiada A. Jak przyjadą technicy to spróbuję się dowiedzieć bardziej by sprostować sprawę.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2607
  • 9404
  • 46

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

Podaj adres to sprawdzę na mapie geodezyjnej. Jeśli przebieg się trochę różni to wiadomo że to nie apteka. Najważniejsze czy jest oznaczony przebieg na działce sąsiada który go uszkodził. Jeśli tak to może mieć nieprzyjemności tym bardziej że utrudnia naprawę. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 35
  • 0

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

Teta_0-1719998170464.png

Zdjęcie mapki geodezyjnej z wms.zgkikm.wroc.pl obu posesji(rodzina nie chce bym podawał adres, to dam zdjęcie, chcący i tak pewnie to znajdzie🙄, usunąłem też numer domu i położenie geo). Na zielono zaznaczyłem podział(płot) między mną a sąsiadem A(powinno się na oko zgadzać). Dziura od przekopu(przynajmniej tą którą widziałem) powinna być na granicy okablowania(bardziej od prawej/dołu na posesji), ale jak teraz byłem zobaczyć to sąsiad ma ziemię o innym kolorze teraz na przynajmniej połowie długości kabli, więc nie wygląda to za ciekawie...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13424
  • 54958
  • 651

Światłowód - uszkodzenie u sąsiada - możliwa zmiana trasy przez nasza posesję?

@TetaNie wygląda to za ciekawie...

Studnia na posesji sąsiada. 3 przyłącza (jedno do sąsiada, jedno do Twojego domu i jedno gdzieś w prawo, wzdłuż ulicy...)

To mówi ewidencja. Jak jest w rzeczywistości?

Kolejną sprawą jest to, że i tak bez wykopków u sąsiad się chyba nie obejdzie. Można wycofać kable do studni i pójść pasem drogowym, ale to już grubsza robota i bez projektu i zgód ZDM się nie obejdzie.

Zobaczymy jak zdecydują technicy na miejscu