Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 90
  • 0

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

To że muszę mieć pozwolenia to wiem, ale pisaliście, że do zakładu energetycznego nie mam co pisać, bo to powinien zrobić "ktoś inny" z większym doświadczeniem... Czyli gdybym naszkicował plan i opisał sytuację to nie wydadzą pozwolenia na wkopanie kabla pod ziemię? W sumie to nie wiem od czego zacząć, czy poprosić Orange o wystosowanie pisma do Taurona - jeżeli wróci odmowa to sprawa będzie jasna i nie będę zaczynał kolejnych prac.

 

A może znaleźć jakąś firmę, która się tym zajmuje i ona powinna wystosować taki wniosek do energetyki...?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@przemek89k  postawienie słupa na swojej działce nie wymaga pozwoleń i kosztuje około 500zl. Pozwolenia na podwieszenie nad drogą nie musisz mieć. Na wkopanie na własnej działce  rury również. 

Przecisk wymaga pozwoleń i uzgodnień i jest ryzyko skopanie się w jakąś instalację. Technika zapytaj o to wszystko o czym napisałem i podpytaj i słup..... 

Nie baw się w pośredników ( Zakład energetyczny) chyba, że chcesz wykorzystać ich słup. Załatw to po najmniejszej linii oporu i najtaniej... 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@agat13  czy jesteś pewien tego że nie trzeba mieć pozwolenia na podwieszkę nad drogą?, pytam bo nie wykonywałem tego typu prac, typ wykonywanych przeze mnie prac ograniczał się do rozkopów, przewiertów i przecisków.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@slav72  tego akurat jestem pewny. 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@agat13  a to ok, dobrze dowiedzieć się czegoś nowego 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22110
  • 181

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@agat13tylko że wszystkie linie są tej samej wielkości, nie ma najmniejszej.🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@j131 no jest.. Jakbym miał kopać pod ulicą z narażeniem się na zezwolenia, plany, projekty i ZUD, to szybciej prywatnie postawić słup jako podbudowę dla instalacji. Sam tak zrobiłem😁 jak mi operator twierdził, że w mojej drodze nie ma miejsca na rury czy słupy, a nawet jeśli, to jest nierentowne. Sam postawiłem i jakoś Internet działa do tej pory... Na własnej działce można wkopać rurkę od słupa do domu i na to również nie trzeba zezwoleń... Ważne, aby to zrobić na odpowiedniej glebokosci i zgodnie z rozsądkiem i logiką. Trzeba zachować promień skrętu i wciągnąć pilota.. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę


@przemek89knapisał(-a)

Droga nie jest prywatna, ale jest to droga dojazdowa na wsi do kilku domów, a nie jakaś "przelotowa", więc raczej problemów z przekopaniem nie powinno być.

 

Mapka w złączniku z oznaczeniami domów - mój to A, sąsiada problematycznego B, a tego od którego bym się przekopywał to C - u niego jest słup ze światłowodem.

Komu musiałbym zlecić takie prace - jak znaleźć taką firmę? Ile mogłaby wyjść ta inwestycja - chodzi o przygotowanie infrastruktury, zakładam, że światłowód doprowadzi już sam operator.

Mapka.jpg

________________
* Wstawiono grafikę dodaną jako załącznik – moderator Kinga


Najprościej będzie postawić słup po drugiej stronie drogi od domu C i drugi przy twojej posesji. Warunek: teren na którym staną słupy jest twój. Jeśli nie to sprawa się komplikuje bo musisz mieć zgodę właściciela. Jeśli chodzi o przecisk pod drogą i kopanie do Ciebie to koszty będą znacznie większe na pewno nie 800 zł. Dodał bym jeszcze jedno zero . Musisz mieć projekt techniczny wykonany przez człowieka z uprawnieniami budowlanymi do prowadzenie prac telekomunikacyjnych, uzgodnienie z Zarządu Dróg, oraz firmę która posiada sprzęt do takich prac. Kwestia pozwoleń na kopanie w terenie identyczne jak przy słupach jeśli ten teren należy do prywatnego właściciela lub Gminy. 

I na koniec jeszcze jedna istotna rzecz. Musisz mieć zapewnienie z Orange że jeśli to wybudujesz to Cię podłączą. Na piśmie nikt Ci takiego zapewnienie nie da. Budujesz więc coś co tak naprawdę może do niczego się nie przydać bo Orange powie nie podłączymy Pana bo nie i co Pan nam zrobisz? Przemyśl sprawę. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 142
  • 1

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę


I na koniec jeszcze jedna istotna rzecz. Musisz mieć zapewnienie z Orange że jeśli to wybudujesz to Cię podłączą. Na piśmie nikt Ci takiego zapewnienie nie da. Budujesz więc coś co tak naprawdę może do niczego się nie przydać bo Orange powie nie podłączymy Pana bo nie i co Pan nam zrobisz? Przemyśl sprawę. 


A nie jest też tak, że to co technik mówi i co jest w systemach Orange też musi się zgadzać? Możesz mieć cala infrastrukturę wybudowana a jeżeli Orange w systemie Cię na liście nie ma to cala ta praca i tak na marne bo nikt nie będzie mógł takiego zamówienia wprowadzić i to będzie tyle w temacie?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@przemek89kSłusznie pisze @Chunin . Zanim zaczniesz kopać warto ustalić z monterem (wcześniej pisałeś, że masz kontakt) czy w tym rejonie jest możliwość przyłączania dodatkowych abonentów. Domyślam się, że Tobie odmówiono z powodu braku zgody na wykonanie podwieszki nad działką sąsiada, ale warto podpytać w BOK-u czy po wykonaniu tych wszystkich czynności, o których pisaliśmy wcześniej , masz szansę zainstalować usługę. Warto zerknąć na stronę https://www.orange.pl/view/mapazasiegu i tam również zweryfikować możliwości techniczne