Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 90
  • 0

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

Witam, czy orientuje się ktoś czy jest możliwość przygotowania infrastruktury podziemnej na własny koszt, a którą wykorzystałby Orange do przeprowadzenia światłowodu. W mojej lokalizacji nie ma możliwości podwieszenia kabla światłowodowego ponieważ jeden z sąsiadów nie wyraził zgody, aby przez jego działkę przeprowadzić instalację, w związku z tym chciałbym przekopać się pod drogą i na własny koszt wpuścić peszel pod ziemię. Rozumiem, że potrzebowałbym do tego zgodę od zakładu energetycznego na zejście kablem światłowodowym ze słupa pod ziemię, a także pozwolenie od gminy na przekop pod drogą. Kto powinien starać się o uzyskanie takich zgód - czy mogę to być ja, czy np. o pozwolenie na zejście kablem pod ziemię ze słupa energetycznego musi starać się operator, czyli Orange? pozdrawiam, Przemek

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12694
  • 52248
  • 596

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@przemek89k  jeśli to droga gminna utwardzona to uzyskanie pozwolenia na takie pracę to droga przez mękę. Projekty, pozwolenia, dokumentacje, wykonawcy, zajęcie pasa drogowego, usłużność gruntu... Itp itd

Lepiej to zlecić firmie która ma pojęcie o tym wszystkim, doświadczenie i zna procedury. Ma też stosowne uprawnienia zarówno projektowe jak i wykonawcze To jednak sporo kosztuje.. 

Trudno nam się wypowiadać o stanie faktycznym Twojego przypadku bezapy czy rysunku.. Trudno coś doradzić na ślepo... Narysuj, pomyślimy. Jedno wiem, że sam tego nie załatwisz, ani nie zrobisz... 

Chyba, że to droga prywatna i skopanie rurki ( nie peszla tylko HDPE) jest możliwe bez ustaleń

Zrób fotki drogi i wrzuć

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

23 ODPOW. 23

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18194
  • 51960
  • 699

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@przemek89k takie prace można wykonać tylko na swojej działce. Do Twojej posesji doprowadzenie światłowodu jest po stronie wykonawcy infrastruktury.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7196
  • 29444
  • 270

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@przemek89k  o takie pozwolenia w większości przypadków stara się wykonawca robót, w pierwszej kolejności musi być wykonany projekt, który musi być zatwierdzony, dopiero potem można starać się o pozwolenia (to dość zawiłe procedury i lepiej to zostawić wykonawcy, on ma praktykę w załatwianiu takich spraw, dla laika może to być trudne zadanie, poza tym Tobie jako osobie nie mającej pozwoleń do prowadzenia takiej działalności nie wydadzą takich zgód procedury, procedury i jeszcze raz procedury). 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 90
  • 0

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

Hmm.. jakiś czas temu był u mnie technik i powiedział, że jakbym miał peszel wciągnięty pod ziemię na swojej działce to oni mogliby wykorzystać tę infrastrukturę, stąd moje pytanie. W takim razie od czego powinienem zacząć - nie chcę niepotrzebnie robić sobie kosztów, jeżeli okaże się że Orange nie będzie zainteresowane.

 

Sytuacja wygląda tak, że są domy A-B-C - mój dom to "A" sąsiada, który nie daje pozwolenia na podwieszenie linii to dom "B", natomiast dom gdzie jest podłączony światłowód i z którego ewentualnie mógłbym przekopać się na moją działkę z pominięciem sąsiada w środku to dom "C".

 

Niestety dzieli mnie droga pomiędzy domami "A" i "B/C", dlatego jedynym wyjściem, żebym miał kiedykolwiek światłowód jest wkopanie się pod drogę, ale nie wiem od czego zacząć. Orange samo z siebie niczego nie ruszy, więc ja muszę zrobić jakiś krok.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12694
  • 52248
  • 596

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@przemek89k  jeśli to droga gminna utwardzona to uzyskanie pozwolenia na takie pracę to droga przez mękę. Projekty, pozwolenia, dokumentacje, wykonawcy, zajęcie pasa drogowego, usłużność gruntu... Itp itd

Lepiej to zlecić firmie która ma pojęcie o tym wszystkim, doświadczenie i zna procedury. Ma też stosowne uprawnienia zarówno projektowe jak i wykonawcze To jednak sporo kosztuje.. 

Trudno nam się wypowiadać o stanie faktycznym Twojego przypadku bezapy czy rysunku.. Trudno coś doradzić na ślepo... Narysuj, pomyślimy. Jedno wiem, że sam tego nie załatwisz, ani nie zrobisz... 

Chyba, że to droga prywatna i skopanie rurki ( nie peszla tylko HDPE) jest możliwe bez ustaleń

Zrób fotki drogi i wrzuć


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 90
  • 0

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

Droga nie jest prywatna, ale jest to droga dojazdowa na wsi do kilku domów, a nie jakaś "przelotowa", więc raczej problemów z przekopaniem nie powinno być.

 

Mapka w złączniku z oznaczeniami domów - mój to A, sąsiada problematycznego B, a tego od którego bym się przekopywał to C - u niego jest słup ze światłowodem.

Komu musiałbym zlecić takie prace - jak znaleźć taką firmę? Ile mogłaby wyjść ta inwestycja - chodzi o przygotowanie infrastruktury, zakładam, że światłowód doprowadzi już sam operator.

Mapka.jpg

________________
* Wstawiono grafikę dodaną jako załącznik – moderator Kinga


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7196
  • 29444
  • 270

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@przemek89k  można wykonać przewiert horyzontalny lub przebicie tzw. kretem nie naruszając struktury nawierzchni drogi, ale na to też potrzebne są pozwolenia i mapy aby nie uszkodzić możliwej istniejącej infrastruktury/uzbrojenia podziemnego.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12694
  • 52248
  • 596

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@przemek89k  Masz kontakt do tego technika? Może sąsiad C ma. ? 

I tak i tak musisz przekopać drogę, chyba, że postawisz słup na prywatnej działce Vis a Vis tego słupa, przewiesiisz nad drogą i później wkopiesz do ziemi schodząc że słupa rurka HDPE. Wtedy ominiesz B i legalne poprowadzisz dalej. Wszystko zależy od tęgo czyje to są grunty i gdzie możesz kopać bez pozwoleń.  Że slupem wyjdzie najtaniej i najszybciej... 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 90
  • 0

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

Dlaczego z dodatkowym słupem miałoby wyjść najtaniej - chyba przewiert pod ziemią będzie tańszy, zakładając, że będzie kret na szerokość 4m to będzie jakieś 800zł. No i nie będzie żadnego niepotrzebnego słupa na mojej działce...

 

A nawet jakbym miał stawiać słupa, to pewnie pozwolenie będzie i tak wymagane, aby światłowód przeprowadzić ponad drogą.

 

Kontakt do tego technika nadal mam, ale o co miałbym zapytać..


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7196
  • 29444
  • 270

Światłowód - przygotowanie infrastruktury pod ziemią na własną rękę

@agat13  ale tak, czy tak na wszystkie te prace jakiekolwiek one by nie były @przemek89k musi uzyskać stosowne pozwolenia chociażby z gminy (inaczej będzie to samowolka, a to już są kary łącznie z nakazem usunięcia posadowionej samowolnie infrastruktury).